اعتراض سفارت ایران به خاطر بورس تحصیلی ندا آقا سلطان

اعتراض سفارت ایران به خاطر بورس تحصیلی ندا آقا سلطان

سفارت ایران اقدام دانشگاه آکسفورد را دارای انگیزه سیاسی دانسته است

جمهوری اسلامی به تصمیم دانشگاه آکسفورد در مورد تاسیس و اعطای یک بورس تحصیلی به نام ندا آقا سلطان اعتراض کرده است.

در پی انتشار خبر اقدام کالج کوئینز، از کالج های تشکیل دهنده دانشگاه آکسفورد در بریتانیا، در تاسیس یک بورس تحصیلی به نام ندا آقا سلطان، که در جریان تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به ضرب گلوله در تهران کشته شد، سفارت جمهوری اسلامی در لندن نامه اعتراض آمیزی برای رئیس دانشگاه آکسفورد ارسال کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی در این نامه با ابراز تعجب از تصمیم اخیر دانشگاه آکسفورد در ایجاد و اعطای یک بورس تحصیلی به نام "یک زن مقتول ایرانی"، این اقدام را دارای "انگیزه سیاسی" و با هدف جلب دانشجویان ایرانی توصیف کرده است.

در این نامه آمده است که "به نظر می رسد دانشگاه آکسفورد خود را درگیر پرونده ای جنایی نموده که ابعاد آن هنوز از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در دست بررسی است."

سفارت جمهوری اسلامی در نامه خود نوشته که ندا آقا سلطان در خیابان های تهران و دور از صحنه اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن به قتل رسید و این قتل را ناشی از "یک سناریوی پیچیده و از پیش طراحی شده" خوانده است.

این نامه هشدار می دهد که "درگیر شدن دانشگاه آکسفورد در امور داخلی ایران و به خصوص در وقایع بعد از انتخابات که رسانه های بریتانیایی در آن نقشی اساسی ایفا کردند، به حیثیت علمی و اهداف آموزشی دانشگاه آکسفورد لطمه خواهد زد."

سفارت اسلامی در لندن در این نامه می نویسد که تصمیم به تاسیس بورس تحصیلی دانشگاهی ندا آقا سطان "با موقعیت و اهداف دانشگاه سنخیتی ندارد و به بهبود روابط ایران و بریتانیا کمکی نمی کند."

بورس تحصیلی ندا

صحنه جان دادن ندا آقا سلطان به طور وسیع در سطح جهانی انتشار یافت

کالج کوئینز در خبری در وبسایت خود اعلام کرده بود که با استفاده از هدایایی از افراد دانش دوست، یک بورس تحصیلی را به نام ندا آقا سلطان شامل کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دوره فوق لیسانس در رشته فلسفه تاسیس کرده و یک دختر دانشجوی ایرانی تبار نخستین برنده این بورس تحصیلی بوده است

ندا آقا سلطان، دانشجوی 27 ساله رشته فلسفه، در نخستین روزهای تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در یکی از خیابان های تهران به ضرب گلوله از پای درآمد.

تصویر ویدیوئی از صحنه کشته شدن این زن جوان ایرانی، که به طور غیرحرفه ای و ظاهرا با استفاده از دوربین تلفن همراه برداشته و در سایت های اینترنتی منتشر شده بود، انعکاسی گسترده در سطح جهانی داشت و باعث انتقاد شدید از نحوه برخورد جمهوری اسلامی با تظاهرات اعتراضی مردم شد.

با انتشار این تصاویر، مقامات و رسانه های طرفدار دولت در جمهوری اسلامی خبر کشته شدن ندا آقا سلطان را تایید کردند اما در مورد عامل این قتل توضیحات متفاوتی دادند.

برخی از این منابع، خبرنگاران یا سازمان های اطلاعاتی بیگانه را مسئول کشتن این زن جوان معرفی کردند اما بعضی دیگر کشته شدن ندا آقای سلطان را یک حادثه عادی جنایی دانستند.

در مقابل، از قول شاهدان عینی گزارش شد که ندا آقا سلطان با گلوله یک مامور دولتی از پای درآمد.

نام و تصویر ندا آقا سلطان به نشانه ای از قربانیان خشونت های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و یکی از نمادهای حرکت موسوم به جنبش سبز مبدل شده است.

این حرکت در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و سرکوب تظاهرات آرام مردم خوانده شده به راه افتاده و در خلال ماه های بعد از انتخابات به شکل های مختلف در داخل و خارج از ایران ادامه داشته است.

kamia1 - المان - کلن
. hbahadori1983 - ایران - خوزستان! پیشنهاد میکنم اسمتو عوض کنئ!!!!! خیلئ راحته بدونن از کجایئ!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

panizl - ایران - تهران
دیگه نمیدونم اینا بیشتر از این چجوری میخوان خودشونو خراب کنن و جار بزنن که اقا حون قتل این حوون کار ما بوده ؟؟؟؟. روح ندا شاد و دم دانشگاه اکسفورد گرم
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

ermia 2_de - المان - مانهایم
خفه شین بابا,اشغالایه مزدور
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
اگه به اسم زن مصریه بود دولت انگلیس میشد دولت دوست و برادر. تعداد دکتراهای دانشگاه آکسفورد در دولت احمدی نژاد هم دو برابر میشد..
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
تازی زاده ها بیخود زر، زر زیادی نکنید که فرومایه اید و ددمنش و نمایندگان ایران و یا از سفارت ایران نیستید. اگر رژیمهای دیگر همراه مردم ایران هستند باید همه ی این تازی دیپلماتها را از کشورهاشون بیرون کنند و در سفارت خانه ها رو ببندند تا روزی که مردم کشور را به دست بگیرند. تازی زاده های چرکین مغز بروید گم و گور شوید که از پست ترین و فرومایه ترینها هستید. ای تازی، ای تازی زاده و تو ای تازی پرست بدانید که از پست ترینها هستید. چرکین مغز و یا خشک مغزید. تف بر همه بی فرهنگی و بی خردی هایتان.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

ghom.666 - ایران - قم
بازم درود به شرف این خارجیها یا بهتر بگم مسیحیها...رئیس جمهور الدنگ ما که تو امریکاه از یک زن خیکی مصری دفاع میکرد تازه اون زن هم بدست یک نازی که طرفدار انترینژاد هم هست بهلاکت رسید.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
عر عر نکنید. یونجه بخواین بهتون میدیم.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
انگلیسی ها که این روزها با بی اعتنایی ایران در خصوص انرژی هسته ای مواجه شده اند گیج و منگ شده اند
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
شما تمبر یادبود چاپ میکنین برای اون زن مصریه! اونا هم بورس تحصیلی ایجاد میکنن به نام ندا! این به اون در!!! اینقدر هم خودتونو ج......ر ندین بابا! اسلام به خطر نمی افته!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
هر چند که این اقدام سیاسی است و انگلیس کشوری است که در روی کار آمدن جمهوری اسلامی دست داشته اما به نظرم کار خوبی است و توانسته سران نظام را خشمگین کند.اگر واقعا ندا آقا سلطان قربانی یک سناریو از پیش طراحی شده باشد و ماموران حکومتی در این قضیه هیچ نقشی نداشته اند.پس چرا در این مورد اینقدر حساس هستند؟چرا از برگزاری مراسم بر مزارش جلوگیری کردند؟چرا سنگ قبرش را شکستند؟چرا اینقدر خانواده اش را مورد آزار و تهدید قرار دادند؟پس ریگی به کفش دارند.پس کار خودشان بوده و نمیخواهند که ندا به یک قهرمان تبدیل شود.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

azadi2000 - فرانسه - پاریس
احسان فتاحیان فعال سیاسی کرد اعذام شد
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
فکر کنم تنها معترض هم همین کودتاچیان هستند . به هر حال دانشگاه آکسفورد کار جالبی کرده . حتی اگر کار سیاسیه ذوق به خرج داده اند
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
ایجانب کالج کوئینز هستم ?5ساله توسط گروهی انسان با شرافت آخخخخخخخخ(بازجو با چوماغ میخ داره میکوبه به منطقه ممنوعه‌اش)که نه توسط یه سری خیارچمبر با کلوروفیل زیاد از حد اغفال شدم و بورس تحصیلی بانوی آزاد اندیش آخخخخخخخخخخخخخخ (فاق شلوارش رو بازوجوی محترم با محتویات درون شلوار با انبور قفلی میکشه) اندیش نمای متحجر بازیگر که معلوم شده خواهر دوقولوی مدونا میباشد ایجاد کردیم که غلط کردیم که بیجا کردیم و از این کار توبه میکنیم و جهت ابراز پشیمانی همچون داگ آقای پتیبن مرحوم این بورس به نام بورس فاطی کوماندو بانوی بیگ نوزلی (همون دماغ خرطومی ترجمه شود) تغییر خواهد کرد از همین دو ماه پیش ثبت نوبلی هم میشود اولین بورس هم متعلق میشود به خود شخص مذکور. والسلام و علیکم و درودنا فدا ا.ن خ.ر جان به قربان و شهدا اللباس شخصیته و ا.ن برکاته. کالج کوئینز جاسوس بالفطره و اغفال شده توسط میر حس(آخخخخخخخخخخخخخ)(بازوجو مرتضوی دهنش رو سرویس فرمودند با قمه) توسط کاندیدای که به زودی کاندیدشون خواهند شد برادران ارزشی . تمام
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
رژیم اشغال خفه خون.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

gggfff - ایران - ایران
بابا حق دارن چرا بورس تحصیلی ندا آقا سلطان باشه ولی بورس تحصیلی علی کردان نباشه خدائیش نامردی نیست؟
جمعه 22 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.