مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران : حکم اعدام احسان فتاحیان را متوقف کنید

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران :
حکم اعدام احسان فتاحیان را متوقف کنید

اطلاعیه مطبوعاتی

مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران امروز اعلام کرد، اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان که قرار است در روز چهارشنبه مورخ 20 آبان ماه در زندان مرکزی سنندج اجرا شود، بر خلاف موازین حقوق‌بشر بوده و اجرای آن اجرای یک حکم خشونت‌آمیز، غیرقانونی و غیرانسانی است. این حکم در پی روند دادرسی ناعادلانه و پر از تناقض صادر شده است و بر همین اساس این مجموعه خواستار دستور توقف اجرای این حکم از طرف مسئولین قضایی شده است.

مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران اعلام کرد که احسان فتاحیان یک زندانی سیاسی است و اجرای حکم اعدام وی و سلب حیات ایشان در حالی که هیچگونه اقدام خشونت آمیزی نداشته است مغایر با موازین حقوق بشری است.

نصرالله نصری، وکیل مدافع، احسان فتاحیان، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج، از تعیین و اعلام زمان 20 آبان ماه برای اجرای حکم اعدام موکل خود به این مجموعه خبر داده است.

احسان (اسماعیل) فتاحیان فرزند عزت الله، مرداد ماه سال گذشته در شهر کامیاران دستگیر و به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه محارب از سوی  قاضی بابایی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۱۰ سال حبس توام با تبعید به شهرستان رامهرمز محکوم شد؛ دادستان عمومی و انقلاب کامیاران و همینطور آقای نصرالله نصری بعنوان وکیل احسان فتاحیان، نسبت به حکم صادره اعتراض کردند که با توجه به تقاضای تشدید مجازات از طرف دادستان شهرستان کامیاران که مجازات تعیین شده را متناسب با شدت عمل ارتکابی ندانسته بود، به استناد تبصره ۳ ماده ۲۲ قانون اصلاح تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب و مواد ۱۸۶ ، ۱۹۰ و ۱۹۱ قانون مجازات اسلامی، با تشدید مجازات حبس در تبعید به مجازات اعدام، تقاضای تجدیدنظرخواهی وی نیز مردود اعلام شد.

این شهروند کامیارانی پیرو پروسه پرابهام قضائی فوق و در یک دادگاه غیرعلنی با حکم قطعی اعدام روبه‌رو شده است این مهم در حالی است که نام‌برده طی مدت بازداشت خود و در پروسه‌ی بازجویی به صورت مستمر تحت بدرفتاری و شکنجه نیز قرار گرفته است. وی در قسمتی از نامه دستنویس خود در این مورد که یک نسخه از آن در اختیار مجموعه قرار گرفته است می‌نویسد: «همان شب به اداره‌ی اطلاعات استان کردستان در شهر سنندج منتقل شدم و سور واقعی را آنجا تجربه کردم، سلولی کثیف با دستشویی نامطبوع و پتوهایی که احتمالا ده‌ها سال از ملاقات‌شان با آب و پاکیزه‌گی می‌گذشت! از آن به بعد شب و روز دالان پایینی و اتاق‌های بازجویی با چاشنی کتک و شکنجه‌های طاقت فرسا، به تسلسلی پایان ناپذیر و سه ماهه تبدیل شد.»

در این نامه همچنین آقای فتاحیان در خصوص تغییر حکم حبس خود به اعدام عنوان می دارد " البته ناگفته نماند که مدتی کوتاه پیش از تبدیل حکم, مجددا از زندان مرکزی سنندج به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و در آنجا از من خواسته شد طی یک مصاحبه ویدیوئی به اعمالی ناکرده اقرار و کلمات و جملاتی در رد افکار خویش بر زبان آورم. علی رغم فشارها ی شدید، من حاضر به قبول خواسته نامشروع آنان نشدم و آنها نیز صراحتا گفتند حکمم را به اعدام تبدیل خواهند نمود، که خیلی زود به عهد خویش وفا کردن"

فارغ از پروسه غیرحقوقی این پرونده، مطالعات جامعه‌شناسانه و حقوقی ثابت نموده که محکومیت اعدام به هیچ‌وجه موجب ایجاد امنیت نگردیده که حتا برعکس باعث ترویج فرهنگ خشونت نیز گشته است. از این رو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ، همواره مخالفت خود را با هرگونه حکم سلب حیات اعلام نموده زیرا معتقد است مجازات اعدام سمبل خشونت است و مخالفت با اعدام مخالفت با یکی از بارزترین مظاهر خشونت است.

مجموعه معتقد است روند رسیده‌گی و محکومیت این فعال سیاسی پرابهام و غیرحقوقی است و بر این اساس ضمن اعتراض به حکم صادره و روند طی شده، از قوه قضائیه درخواست شفاف سازی و توقف سریع در حکم صادره را دارد.

خواسته مجموعه، پایان دادن به نگاههای تبعیض آلود و امنیتی و ایجاد امنیت پایدار در کردستان است و یقیناً این امنیت را در ادامه سناریوی سرکوب فعالان سیاسی و مدنی کرد نمی بیند، سناریویی که هم اکنون با محکومیت 14 فعال سیاسی و مدنی کرد به اعدام و همینطور صدها زندانی عقیدتی، سیستماتیک و با شتاب در مناطق کردنشین در جریان است.


دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

تهران – 19 آبان ماه 1388


تاملی بر اعدام احسان فتاحیان در روز چهارشنبه
و دلایل غیر قانونی بودن حکم اعدام وی

وبلاگ دفاع از بی دفاع متعلق به محمد مصطفایی وکیل نوجوانان محکوم به اعدام :

زمانیکه شنیدم این جوان به جرم محاربه در زندان سنندج به انتظار اعدام نشسته و همه زینه ها برای اعدامش فراهم شده است. با برادش تماس گرفتم تا از ماجرا به صورت کاملا دقیق مطلع شوم. به ایشان گفتم که دادنامه های صادره از دادگاهها را برایم به طریق فاکس ارسال کند ولی این کار انجام نشد. بارها به وکیلش تماس گرفتم ولی تماسم را پاسخ نداد.

از اخبار شندیم که دادگاه بدوی وی را به اتهام محاربه و با استناد به حکم مقام رهبری به تحمل ده سال حبس بدل از نفی بلد که همان تبعید است محکوم نموده ولی دادگاه تجدیدنظر این رای را نقض و حکم به اعدام این جوان صادر کرده است.

اگر چنین باشد صرفنظر از اینکه در پرونده این محکوم به اعدام چه اسناد و مدارکی وجود دارد به نظر اینجانب دادگاه تجدیدنظر به هیچ عنوان نمی تواند حکم بدوی را نقض و حکمی اشد از ده سال حبس صادر کند. پرا که اولا اختیار انتخاب مجازاتهای چهارگانه مربوط به محاربه، صرفا در اختیار قاضی دادگاه بدوی بوده و دادگاه تجدیدنظر نمی تواند برخلاف نظر دادگاه بدوی نظری به زیان محکوم علیه صادر کند. ثانیا صدور این حکم با چنین وضعیتی برخلاف نظر رهبری بوده و زمانی که رهبری به عنوان یک حکم حکومتی موضوع نفی بلد را مجاز به تغییر به عنوان حبس اعلام می کنند. صرفنظر از قانونی یا غیر قانونی بودن آن به عنوان یک نظر فقهی می توان مورد استناد قرار داد مضافا به اینکه اگر دادگاههای تجدیدنظر چنین نظری را نمی پذیرند نمی توانند نفی بلد یا تبعید را به اعدام تبدیل کنند.

دادنامه صادره علیه این جوان برخلاف موازین قانونی بوده و حکم اعدام وی فاقد وجاهت است. بنابراین بر رئیس قوه قضاییه است که به عنوان عالی ترین مقام دستگاه قضا، حکم اعدام این جوان را متوقف و جلوی ریختن خون کسی که مستحق مرگ نیست را بگیرد.


پدر احسان فتاحیان: ۲۴ ساعت مانده تا اعدام

گویا نیوز : در حالی که مقامات قوه قضاییه اعلام کرده اند احسان فتاحیان، فعال کرد روز چهارشنبه صبح اعدام خواهد شد پدر وی در مصاحبه با روز خبر داد که تلاش های وی برای نجات پسرش از چنگال مرگ به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

پدر فتاحیان گفت: "من از طریق وکیل پسرم باخبر شدم. گفته اند که چهارشنبه حکم اجرا می شود. این موضوعی است که روی کاغذ اعلام شده است. حکم اولیه ده سال زندان وتبعید بود. بعد در دادگاه تجدید نظر به اعدام تبدییل شد. ما اعتراض داریم که چرا حکم به اعدام تبدیل شده است. در حکم آمده است که پسرم درگیری مسلحانه داشته ؛ موضوعی که پسرم رد کرده، وکیل هم به حکم اعتراض کرده اما نتیجه ای نداشته است. به نظرم جرمی که می گویند واقع شده مجازاتش اعدام نیست. این مجازات بسیار سنگین است. ما به حکم اعتراض داریم. "

وی درخصوص تماس تلفنی با پسرش در زندان نیز اظهار داشت: "طی ماه های اخیر وی ممنوع الملاقات بود، اما تلفنی تماس می گرفت. زنگ می زدند. خودش خیلی ناراحت بود. وی دوسه روزی است که اعتصاب غذای خشک کرده. پیگیری های ما هم متاسفانه نتیجه نداد چون کسی از مسوولین جواب درست وحسابی نداد. "

نامه فتاحیان

احسان در نامه ای که روز ۱۷ آبان از زندان به بیرون فرستاده و در وب سایت مجموعه فعالان حقوق بشر منتشر شده است با شرح ماوقع زندانی شدنش، حکم اعدام خود را نتیجه سیاسی بودن دادگاه و نفوذ محافل غیرقضایی بر پرونده خود خوانده و نوشته که برای اعتراف به انجام اقدام مسلحانه تحت فشار برای اعتراف گیری بوده است.

دربخشی ازاین نامه که قبل از تایید حکم اعدامش منتشر شده آمده است: "پس از دستگیری در شهر کامیاران به تاریخ ۲۹/۴/۸۷ و پس از چند ساعت مهمان بودن در اداره ی اطلاعات آن شهر، در حالی که دستبند و چشم بندی قطور حرکت و دیدن را برایم ممنوع نموده بود، فردی که خود را معاون دادستان معرفی میکرد شروع به طرح یک سری پرسش بی ربط و مملو از اتهامات واهی نمود[لازم به ذکر است که هرگونه بازپرسی قضایی در محیطی غیر از محیط دادسرا و دادگاه طبق قانون مطلقا ممنوع است]. بدین ترتیب اولین دور بازجویی های عدیده ام کلید خورد. همان شب به اداره ی اطلاعات استان کوردستان در شهر سنندج منتقل شدم و سور واقعی را آنجا تجربه نمودم : سلولی کثیف با دستشویی نامطبوع و پتوهایی که احتمالا ده ها سال از ملاقاتشان با آب و پاکیزگی میگذشت!"

فتاحیان در توضیح شرایط زندان آورده است: "از آن به بعد شب و روز دالان پایینی و اتاق های بازجویی با چاشنی کتک و شکنجه ی طاقت فرسا، به تسلسلی پایان ناپذیر و سه ماهه تبدیل شد. بازجویان محترم در جهت ارتقای منزلت شغلی خویش و در سودای چند پشیزی ناچیز و بی ارزش، در این سه ماه به طرح اتهاماتی عجیب و غریب میپرداختند که خود بهتر از هرکس به کذب بودن آنها ایمان داشتند.... تنها موارد اثباتی عضویت در کومله و تبلیغ علیه نظام بود که بهترین گواه در یگانه بودن اتهامات رای دادگاه بدوی است، شعبه ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج حکم به ۱۰ سال حبس توام با تبعید به زندان رامهرمز داد. ساختار اداری و سیاسی ایران همیشه دچار آفت تمرکز گرایی بوده است اما در این یکی نمونه که به ظاهر قصد تمرکز زدایی از امر قضا را داشتند. به تازگی اختیار و صلاحیت تجدید نظر در احکام متهمین سیاسی را در بالاترین سطح ـ حتی اعدام ـ از دیوان عالی گرفته و به محاکم تجدید نظر استان سپرده اند، با اعتراض دادستان کامیاران به حکم بدوی و در نهایت تعجب و برخلاف قوانین موضوعه و داخلی خود ایران، شعبه ی چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم ۱۰ سال زندان را به اعدام تبدیل نمود."

فشار برای مصاحبه تلویزیونی

وی در توضیح غیرقانونی بودن حکم خود آورده است: " بر پایه ی ماده ۲۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری محاکم تجدید نظر تنها در صورتی مجاز به تشدید حکم بدوی میباشند که حکم صادره از حداقل مجازات مقرر در قانون کمتر باشد. بر طبق کیفر خواست دادستانی مجازات اتهام وارده ـ یعنی محاربه ـ [دشمنی با خدا] حداقل حکم در این مورد یک سال است حال خود فاصله ی ۱۰ سال توام با تبعید را با این حداقل مقایسه کنیدتا پی به غیر قانونی،غیر حقوقی و سیاسی بودن حکم اعدام ببرید."

فتاحیان همچنین اظهار داشته که درزندان برای اعترافات اجباری تحت فشاربوده است: "البته ناگفته نماند که مدتی کوتاه پیش از تبدیل حکم، مجددا از زندان مرکزی سنندج به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و در آنجا از من خواسته شد طی یک مصاحبه ویدیوئی به اعمالی ناکرده اقرار و کلمات و جملاتی در رد افکار خویش برزبان آورم. علی رغم فشارها ی شدید، من حاضر به قبول خواسته نامشروع آنان نشدم و آنها نیز صراحتا گفتند حکمم را به اعدام تبدیل خواهند نمود، که خیلی زود به عهد خویش وفا کردند و سرسپردگی دادگاه را به مراجع امنیتی و غیر قضایی اثبات نمودند. پس آیا انسان می تواند بر آنان خرده ای بگیرد؟"


ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
1.. اعدام خود ضد حقوق بشر است.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

ukguy4u - انگلیس - لندن
تورو خدا بس کنید این همه کشتین چرا سیر نمیشین ؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
قوانین اسلامی: اگر دروغ نگی اعدامت میکنیم.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

usa-shahram - امریکا - واشنگتن
خدا به پدر مادرش صبر بده. ما دعا میکنیم.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
تمام مسلمانان دنیا اگر پا نشن و فریاد نزنن به این بی احترامی که علی چکه ای و چهل قاتلش به اسم اسلام انجام میدهنداعتراض نکنند درس مثل اینه که خودشون شلوارشون را.. و به اسلامشون.....
سه‌شنبه 19 آبان 1388

mardin8 - انگلستان - لندن
و این است هدیه محمد نجس به قوم انسان دوست اریایی. لعنت بر اسلام .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
سرنوشت ریگی وجندالله وپژاک چیزی غیر از این نخواهد بود.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

bij - المان - المان
بزرگترین فجایعی که اسلام در ایران ببار اورده: اعدام و شکنجه برای غیرخودی با بعد غیرقابل تصور برای افکار عمومی جهان بخصوص برای ازادگان!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
ا ی به قبر پدر ومادر اول تا اخرتون، ای به تو روح ، ای به همه اعتقادها ومقدساتتون؛ اینجا جوان ایرانی را به جرم کرد بون اعدام میکنند اونور سنگ توله شیعه در عراق،لبنان و تروریست های فلسطینی رو به سینه میزنند!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
در اینجور موارد به سازمان های فعال حقوق بشر منطقه ای تون مثل عفو بین الملل ایمیل بزنید و اونها رو در جریان بگذارید. این کمترین کاریه که میشه انجام داد.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

azadieiranni - کانادا - تورنتو
www.mowjcamp.com سا ین موج سبز مربوط به رژیم می باشد که جهت تفرقه بین سبز ها دست شده
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

agrin - استرالیا - سیدنی
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف. می شه بگین کجای متن بالا از ریگی و پژاک حرفی زده شده. ظاهرا از اعدام این جوان خوشحال هستین واعدام رو حق اون میدونین.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

دیااکو - ایران - تهران
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف وقتی آزادی های اولیه از انسان سلب بشه وهیچ راه قانونی برای احقاق حق نباشه یه انسان آزاده دست به اسلحه می بره. در صورتی که این بنده خدا هیچ کار خشنی هم انجام نداده. ولی عاقبت شما مزدورهای رژیم هم همینه.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

azadi2000 - فرانسه - پاریس
احسان فتاحی اعدام شد
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

azadi2000 - فرانسه - پاریس
احسان فتاحی اعذام شد
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف . گاهی اوقات آدم اطلاعات در مورد موضوعی نداشته باشه سکوت کنه خیلی‌ بهتره و خودش بره تحقیق کنه نه بسنده کنه به حرف دیگران.شما یا مطلب رو نخوندی یا از آن دسته هستی‌ که دوست داری سر به تن قومیتهای مختلف ایران نباشه که امیدوارم شما جز دسته اول باشید!!!!!!!!!!!!!!!!!!اولا این آقا طرفدار کومله بوده و هیچ ربطی‌ به ریگی و پژاک نداره و داره بی‌ خودی اعدام میشه.حزب کومله سالهاست سلاح رو زمین گذشته پس این اتهام یک اتهام کاملا کذب هست.حزب پژاک هم تروریست نیست.اگر هم میگی‌ پژاک تروریست هست لطف کن چند تا از عملیات‌های انتحاری توسط این حزب رو نام ببر که ما هم بدونیم کجا و کی این حزب با انفجار بمب باعث کشته شدن مردم بیگناه شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ننگ بر این قانون جمهوری مزخرف ایران که از روزی که بوده با تمام قومیتهای ایران ((مخصوصا کردها)) مبارزه کرده و آنها را شهروند درجه دو و سه هم به شمار نیاورده.اما کردها این را ثابت کردند که هیچ گاه در برابر ظلم سکوت نمیکنند.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
چقدر سکوت و بی توجهی چقدر خفقان و بی خیالی. قاتل تک تک این جوانان قاتل تمام اعدامی ها. قاتل ندا سهراب محسن بهروز علی مهدی ترانه. مسبب تمام تجاوزات و شکنجه‌ها و تحقیرها و حق خوری ها خود ما هستیم. سینه به سینه این حرف رو بهم برسونید سکوت و نشستن ما یعنی جنایت یعنی ظلم. ای خداااااااااااااااااااااااااااااا ای مردمممممممممممممممممممم ای جماعت تا کی تحمل و دم برنیاوردن و ندیدین این همه جنایت و بی شرمی و حیوان صفتی. آه.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
من هیچ قضاوت و اطلاعی درباره احسان فتاحیان ندارم.هر چند به دلیل یکی بودن نام فامیلش با مادربزرگم احتمالا از اقوام من نیمه کرد(کرمانشاهی)ه.-قابل توجه سارا-......اشاره من به عاقبت ریگی ها وپژاک ها ورجوی چی ها ودیگرانی که سر در آخوردشمن دارن-بود.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف . اولا خودت را به کردها نه چسبان!!!!!!!!!!!چند روز هست کامنت میذاری و تازه واردی اما کامنت‌هات پر از کینه و نفرت هست!!!!!!!!!!!!!!گاهی اوقات سکوت کنی‌ خیلی‌ بهتره!!!!!!!!!!!!!راستی‌ سوال من را جواب ندادی گفتم نام چند تا از عملیات های انتحاری پژاک را ببر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
تو فکر من تازه واردم.من ممنوع النام وسانسور الکامنت شده بودم!!!!مثل روزنامه های ضدرژیم درایران.وقت مغلطه با دختر دبیرستانی هایی که پوستر رابی ولیامز ولئوناردورونالدو توو اتاقشونه ندارم.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف . دوست عزیزی ممنوع نام شده بودید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تا الان نشنیده بودم.امیدوارم ضد رژیم باشید!!!!!!!!!!!!!جناب میرزاده عشقی‌ من دبیرستانی‌ نیستم سنم زیاد نیست ولی‌ هنرستان رو ۶ سالی‌ میشه تموم کردم رو دیوار اتاقم فقط یک تابلو فرش از یک سرباز هخامنشی هست و بس!!!!!!!!!!!!!!!!جواب سوالام رو ندادید از طفره رفتن خوشم نمیاد !!!!!!!!!!!!!!!
جمعه 22 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
تو همت وجهان آرا رو بشناس .آریو برزن پیش کشت.
جمعه 22 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
چند عملیات (تروریستی)انتحاری؟غیر انتحاری قبول نیست؟گفتم که حوصله مغلطه با دختر...(نقطه چین رو خودم گذاشتم-حوصله تکرار ندارم)
جمعه 22 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
انتظاری بیش از این از شما نمی‌رود چون درک و فهم یک انسان را بر اساس سن و سالش میسنجید(بزرگ‌ترین اشتباه)!!!!!!!!!من هم حوصله و وقت مغلطه با کسی‌ که نسنجیده سخن می‌گوید و طفره میرود را ندارم!!!!!!!.
جمعه 22 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.