سه کوهنورد آمریکایى بازداشت شده در ایران به «جاسوسى» متهم شدند

سه کوهنورد آمریکایى بازداشت شده در ایران به «جاسوسى» متهم شدند

جاشوا فاتال (راست)، یکی از سه کوهنورد آمریکایی بازداشت شده در ایران همراه با لورا فاتال، مادرش

دادستان عمومى و انقلاب تهران روز دوشنبه، سه کوهنورد آمریکایی را که حدود سه ماه و نیم پیش، اشتباهى از کردستان عراق وارد خاک ایران شده بودند به جاسوسى متهم کرد. همزمان با اعلام این خبر، هیلارى کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بار دیگر خواستار آزادى فورى این سه کوهنورد شد.

عباس جعفرى دولت آبادى، دادستان عمومى و انقلاب تهران، اعلام کرد اتهام سه شهروند آمریکاىى که در مرز ایران و عراق دستگیر شده اند جاسوسى است و تحقیقات در بارۀ آنها همچنان ادامه دارد.

خبرگزارى جمهورى اسلامى، ایرنا، به نقل از آقاى جعفرى دولت آبادى گزارش داد که در فرصت نه چندان دور، در بارۀ آنها اظهار نظر خواهد شد.

در این میان، هیلارى کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه بار دیگر خواستار آزادى سه کوهنورد آمریکایى شد و گفت: «به عقیدۀ دولت آمریکا، جمهورى اسلامى ایران دلیلى براى ادامۀ بازداشت این سه شهروند آمریکایى ندارد.»

خانم کلینتون گفت: «ما سخت بر این باوریم که هیچ مدرک و دلیلى که موید اتهام هاى وارده باشد، وجود ندارد.»

وزیر امور خارجه آمریکا که در برلین با خبرنگاران سخن مى گفت، افزود: «دولت ایالات متحده، از جانب سه کوهنورد آمریکایى و خانواده آنان، از دولت ایران مى خواهد که بر اساس شفقت و دلسوزى، این سه جوان را آزاد سازد تا آنها به خانواده هاى خود بپیوندند.»

جاشوآ فتال و شون باوئر که هر دو ۲۷ ساله هستند و سارا شورد، ۳۱ ساله، در نهم امرداد ماه گذشته، به هنگام کوهنوردى در کردستان عراق، به طور اشتباهى وارد خاک ایران شده و توسط مرزبانان ایرانى بازداشت شدند.

محمود احمدى نژاد در سفر اخیر خود به نیویورک، در مصاحبه اى با شبکۀ تلویزیونى «ان بى سى» گفته بود که آزادى سه کوهنورد آمریکایى ممکن است به موضوع رهایى چند شهروند ایرانى که توسط نیروهاى آمریکا در عراق بازداشت شده اند، پیوند بخورد.

سرنوشت شهروند دانمارکى

دادستان عمومى و انقلاب تهران، در مورد سرنوشت یک روزنامه نگار دانمارکى نیز که در جریان تظاهرات روز ۱۳ آبان بازداشت شده گفت: «گیلز کاداسگار، شهروند دانمارکى، ادعا کرده که خبرنگار است، ولى هویت حرفه اى او باید از سوى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى تائید شود.»

اتحادیه روزنامه نگاران دانمارک در نامه اى به مقام هاى جمهورى اسلامى ایران، گیلز کاداسگار را خبرنگار و عضو این اتحادیه معرفى کرده است.

این در حالى است که عباس جعفرى دولت آبادى در واکنش به این اظهار نظر اتحادیه روزنامه نگاران دانمارک گفته است: «آنها چنین ادعایى کرده اند ولى ما باید از طریق مراجع رسمى کشور هویت خبرنگار وى را احراز کنیم و امروز به وکیل سفارت دانمارک اجازه داده شده با زندانى ملاقات کند.»

محاکمۀ شهروند فرانسوى

دادستان عمومى و انقلاب تهران درباره وضعیت «کلوتید ریس» شهروند فرانسوى و از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهورى نیز گفت: «وکیل وى به دلیل درگذشت یکى از بستگان متهم درخواست مهلت کرد که دادگاه با درخواست این مهلت موافقت کرد. وى پس از پایان این مهلت، محاکمه خواهد شد.»

خانم ریس از سوى مقام هاى قضایى جمهورى اسلامى ایران به «اقدام علیه امنیت ملى» متهم شده است.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
مرض داشتین اومدین سمت ایران؟!! خوبتون شد. ما توی این مملکت پدرمون در اومده؛ مگر حلوا با بیل میدن که اینوری اومدین؟!!! این همه کشور!!!! خوب خبرمرگتون میرفتین یک جای دیگه. ته دنیا رو در اوردن فقط مونده ایران رو ببینند!!
سه‌شنبه 19 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
اگر جاسوسن اعدامشون کنید البته اگر جراتشو دارید. یک مو از سرشون کم بشه ایران زیرو رو خواهد شد.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

parsaus - امریکا - لوس انجلس
یکی نیست به این احمقی نجاست بگه امریکا با ماهواره و کامپیوتر راحت میتونه ته چاه جمکرانتم ببینه لزومی نداره سه تا بچرو بفرسته اون هم زمینی برای جاسوسی .جاسوسی چی اخه .من دینم و ملیتم رو عوض کردم اما مردم ایران رو دوست دارم دلم براشون میسوزه .اونا خیلی رنج میکشن .چرا این اخوندا با مردم این کارها رو میکن .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

siya48 - آلمان - کلن
از فردا پرنده‌های مهاجر هم که از آمریکا کوچ زمستونی میکنند به ایران برسند.شکار می‌کنن میبرن اوین ،،یا کهریزک .........
سه‌شنبه 19 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
کلا دستگیری شهروندان خارجی توسط کشورهای اسلامی ضد بشر یکی از شیوه های باجگیری است سالهاست که در لبنان فلسطین سودان و سومالی یمن و ایران طالبان که همگی اخلاق اسلام لجن و متعفن را بیدک میکشند از این روش استفاده میکنند که چند نفر شهروند خارجی را به بهانه ای گرفته و یا دزدیده بعد انگ جاسوسی می زنند و در آخر با دریافت چند امتیاز از کشور مورد نظرشان گروگانها را آزاد میکنند و در ایران پایه گذار این عقیده پست و کثیف - کفتار جماران خمینی گوربگور شده است
سه‌شنبه 19 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
اگه یک مکزیکی یا غیر مکزیکی«اشتباهی»وارد مرز امریکا بشه چی کارش می کنن؟گذشته از این اگه حتی اینها اشتباهی هم وارد ایران شده باشن(؟!!!!!)بازم به انتقام بازرگانان دستگیر شده در اربیل توسط نیروهای اشغالگر( با مخالفت شدید دولت عراق)-باید حالا حالاها میهمون ما باشن وآب خنک میل کن. چیزی که عوض داره گله نداره.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

siya48 - آلمان - کلن
خبر مهم....یک اردک که از آمریکا به ایران اومده،توسط نیروهای لباس شخصی شکار و به زندان اوین منتقل شده که طبق ردیابی از مسیر پرواز،اون باید برای جاسوسی از آمریکا به ایران اومده باشه.البته طبق اعترافات این اردک،که میگوید من برای تعطیلات زمستونی به ایران کوچ کردم،و بعد از گذاران زمستان به آمریکا بر می‌گردم،و قصدم چند ماه اقامت در تالاب‌های گیلان بود.حالا طبق آخرین اخبار واصله،این اردک در اوین برای اعتراف کردن مورد تجاوز نیرو‌های لباس شخصی صاحب الزمان قرار گرفته.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
1-کاظمی (به قول شما)کانادائی رو کشتن هیچ کس هیچ کاری نتوونست بکنه.2-همه می دونن رون آراد خلبان مفقود واحتمالا مقتول اسرائیلی در ایران و.... کسی غلطی نتوونسته بکنه.3-هلموت هوفر آلمانی ووو از هیچ کس هیچ بخاری بلند نشده ونمیشه.4-همه می دونن واقعه لاکربی امضا ایرانی ضمیمه ش بوده(به انتقام انهدام هواپیمای مسافر بری ایران)هیچ کس هیچ غلطی نکرد.......ال ای نشین جان .ای پارسا یو !!!با این مدل هاستالا ویستا گفتن به سبک فرماندارت ولاف پوکری جورجی بوی وچنی مآبانه ت کی رو می ترسونی؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
black chador - امریکا - ولدن . دوست عزیز اینا مگه ایرانیند که اعدام بشن..پس مارینز براچیه..اینا همش کشکه ..ایران وامریکا پشت پرده دستشون توی یه کاسه هست ...افسوس که ادم خام تو ایران زیاده
سه‌شنبه 19 آبان 1388

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشنگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. همانطور که پرزیدنت اوباما و خانم کلینتون گفته اند، این سه تن شهروندان معمولی آمریکایی هستند که هنگام کوهنوردی در خاک عراق تصادفا از مرز بی نشانه ایران گذشته اند و وارد خاک ایران شده اند. هیچ مدرکی که ادعاهای حکومت ایران علیه این سه نفر را تایید کند در دست نیست و ما حکومت ایران را تشویق می کنیم تا بر اساس اصول انسان دوستانه آنها را آزاد کند و اجازه دهد این سه تن پس از تقریبا چهار ماه زندانی بودن در ایران به آغوش خانواده هایشان باز گردند. .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
poriyaye_vali - قطر - دوحه . . مظور من هم همینه. اگر یک مو از سرشون کم بشه هلری کلینتون بهانه ای میخواد بدسلت میاره.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
اگه خامنه ای مرده اینارو 6 ماه نگهداره!.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
بازرگان های ما در اربیل ومسافران هواپیمای مسافربری ما «آغوش گرم خانواده»نداشتن؟؟؟این «آغوش گرم خانواده»رو فقط امریکائی ها دارن؟
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
چه وطنپرستان ال ای ودی سی نشینی!!!!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

azadieiranni - کانادا - تورنتو
www.mowjcamp.com/ مربوط به رژیم می با شد
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

soodikh - انگلیس - لنرن
اخه احمقها جا قحطی بود رفتین ایران که چی ؟ ما که ایرانی هستیم تواین اوضاع نمیریم
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
آخه این بدبختهای مادر مرده اصلاً جاسوس نبودند. وسط کوههای مرزی ایران گرفتنشون و میگن جاسوسند!!! آخه جاسوس بودن یک تعاریف مخصوص به خودش رو داره. اینها اصلاً وارد ایران نشدند که بخوان جاسوسی کنند یا جاسوس باشند!! جمهوری اسهالی و سردمدارانش همه بی مغز هستند، فکر کردند ملت هم خر هستن و مثل خودشون نمی فهمند
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.