آیت‌الله مکارم شیرازی: مردم در انتظار محاکمه مجرمان کوی دانشگاه و زندان کهریزک هستند

آیت‌الله مکارم شیرازی:
مردم در انتظار محاکمه مجرمان کوی دانشگاه و زندان کهریزک هستند

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: مردم در انتظار محاکمه مجرمان کوی دانشگاه و زندان کهریزک و مجتمع سبحان هستند.

به گزارش خبرگزاری رسا،‌ آیت الله مکارم شیرازی در دیداری که با حجت‌الاسلام گرکانی ریاست دیوان عالی کشور داشت به وی گفت: سلام مرا به آیت الله آملی لاریجانی برسانید و بگویید که مردم در انتظار محاکمه مجرمان کوی دانشگاه و زندان کهریزک و مجتمع سبحان هستند. لازم است هر چه زودتر اقدام فرمایید تا اعتماد مردم خدای نکرده به دستگاه کم نشود، به یقین اینگونه محاکمات شجاعت می خواهد که در جنابعالی و ایشان سراغ داریم.

این مرجع تقلید در ادامه این دیدار به نکات مهمی درباره مسائل مربوط به اسلامی شدن دستگاه قضائی کشور اشاره کرد و گفت: در روایات اسلامی مخصوصاً در قضاوت‌های امیرمؤمنان(ع) آمده است که آن حضرت برای بیان حکم تنها به قاعده مدّعی و منکر اکتفا نمی‌فرمودند و اطراف دعوا را با قرائن روشن به خوبی بررسی می‌کرد.

وی افزود: اما در بسیاری از محاکم ما همین اندازه که قاضی بینه‌ای برای مدعی نیافت با قسمِ منکر، دعوا را خاتمه می‌دهد؛ در حالی که کشف حقیقت در بسیاری از موارد بسیار آسان است مثلاً اخیراً وکیلی از موکل خود یک چک سیصد میلیون تومانی امانت گرفته بود، شیطان او را وسوسه می‌کند و به اجرا می گذارد و قاضی طرف مقابل را مجبور به پرداختن وجه چک می کند؛ در حالی که قاضی می توانست سؤال کند این سیصد میلیون تومان در برابر چه چیزی به تو داده شده؟ آیا خانه‌ای به او فروخته ای؟ کدام خانه در کجا؟ آیا طلبی داشته‌ای مربوط به چه چیز بوده؟ آیا سیصد میلیون اسکناس نقد به او داده‌ای؟ برای چه؟ به این ترتیب با چند سؤال ساده و با دلیل، حق روشن می‌شده است.

این مرجع تقلید با طرح این سؤال که آیا لازم نیست به همه قضات این امور آموزش داده شود؟ ‌اظهار داشت: متأسفانه هنوز در عقدنامه‌ها (مثلاً ازدواج دو جوان دانشجو) نوشته می‌شود مهریه 200 یا 300 سکه بهار آزادی بر عهده زوج است که عند المطالبه زوجه، باید بپردازد، چندی نمی‌گذرد که احیاناً اختلافی پیدا می‌شود و زوج را که آه در بساط ندارد به زندان می‌اندازند تا اعسار و عدم قدرت او ثابت شود در حالی که قضیه بر عکس است اصل بر اعسار است، توانمند بودن باید ثابت شود.

وی ادامه داد: وانگهی بعد از اثبات اعسار، مهریه را تقسیط می‌کنند مثلاً هرماه یک سکه طلا و می‌گویند تا تمام سیصد سکه پرداخته نشود زوجه مجبور به تمکین نیست، به خانه شوهر نمی‌رود، نفقه هم می‌گیرد و هر ماه سکه را نیز دریافت می‌کند، تا 300 ماه تمام شود! یعنی درست 25 سال و اگر مهریه 600 سکه باشد بعد از 50 سال زوجه باید به حکم دادگاه به خانه زوج برود! آیا این حکم مضحک نیست؟

آیت الله مکارم شیرازی گفت: این حکم به یقین، حکم اسلام نیست و هر کس در دنیا بشنود مسخره می‌کند؛ زیرا براساس حکم اسلام، پس از دریافت نخستین سکه یا اولین قسط، تمکین بر زن واجب می‌شود.
وی در ادامه مثالی را ذکر کرد و اظهار داشت: مثال دیگر اینکه شخصی قاتل عمد است و محکوم به قصاص شده؛ ولی اولیاء دم نه رضایت به قصاص می دهند و نه عفو می‌کنند و گاه قاتل 5 سال و ده سال در زندان‌های ما در انتظار مرگ می‌ماند؛ در حالی که حکم صحیح این است که اگر اولیای دم نمی‌خواهند فعلاً قصاص کنند باید قاتل را با گرفتن وثیقه و کفالت مطمئن آزاد کرد؛ زیرا بر اساس حکم شرع، این شخص مستحقق بیش از قصاص نیست. اینها و امثال اینها ایجاب می‌کند که قضات آموزش‌های بیشتری ببینند، تا مردم به دستگاه قضائی اسلام خوشبین تر شوند.

Hoja Verde - ایران - تهران
فسیل.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
من آیت‌الله مکارم شیرازی رو از نزدیک میشناسمش، از اون حرومزاده هایی هست که فکر کن بعد از خامنه ای و میمون جون درصد .. بالاست. ( به سلیقیه خودتون یه فحش بزارید توی نقطه چین)
سه‌شنبه 19 آبان 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
واقعا عجیبه داره سنگ مردم رو به سینه میزنه. میترسه مردم بریزن توی خونش سرش رو ببرن.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

ali203 - ایران - بوشهر
بدی شما اخوندهای احمق این است که خیلی نفهم هستید همه اقایون پاداش نقدی وپست بالاتری گرفتند//وعده ما شانزدهم اذر/ ما بیشماریم
سه‌شنبه 19 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
زیاد جوش نزن مردم دیگه اعتماد ندارن
سه‌شنبه 19 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
خفه شو مفت خور..مردم منتظر محاکمه تو دار ودستت هستند ...چه باحال گفت اون دوستی که گفت بعضی مقدسها در ایران گاوند
سه‌شنبه 19 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
مردم در انتظار محاکمه تمامی دست اندر کاران رژیم پوسیده اسلامی هستند.مرگ بر اسلام متعفن.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
دوستان من معذرت میخوام. یه سوتی خفن شده. من حائری شیرازی رو با آیت‌الله مکارم شیرازی اشتباه گرفتم. میبخشید !
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.