چک یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری خریدار مخابرات ایران

چک یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری خریدار مخابرات ایران

خریدار نیمی از سهام مخابرات در قالب یک چک، 20 درصد از قیمت را در پایان مهلت قانونی پرداخت کرد

شرکت خریدار مخابرات ایران در پایان مهلت قانونی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار، به حساب دولت واریز کرد و با این کار، معامله مخابرات قانونی شد.

چهل و پنج روز پیش چند شرکت وابسته به سپاه پاسداران ایران به همراه ستاد اجرایی فرمان امام موسسه زیر نظر آیت الله خامنه ای رهبر ایران، سهام هشت میلیارد دلاری شرکت مخابرات را در غیاب رقیب بخش خصوصی خریداری کرد.

پرداخت نقدی چنین پول هنگفتی از کمتر خریداری ساخته است و صدور چک با این مبلغ توانایی مالی خریداران سهام شرکت مخابرات را نشان می دهد.

فروش نیمی از سهام مخابرات به نهادهای نیمه دولتی با انتقادهای گسترده ای مواجه شد و مجلس و سازمان بازرسی اعلام کردند که این معامله را بررسی خواهند کرد.

کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر اصل 44 قانون اساسی مجلس اعلام کرد که از توضیح وزارت اقتصاد در باره نحوه واگذاری شرکت مخابرات ایران به چند شرکت وابسته به سپاه پاسداران قانع نشده است.

سازمان بازرسی هم تحقیقاتی در این باره انجام داد اما هیچ گزارشی در این باره منتشر نشده است.

شورای رقابت هم که به تازگی تشکیل شده و در زمینه رقابت و جلوگیری از انحصار مسئولیت دارد، تاکنون تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

جمشید پژویان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که ریاست این شورا را بر عهد دارد به خبرگزاری مهر گفته است این شورا چهارشنبه (20آبان) جلسه ای در باره این معامله برگزار می کند.

این نشست بعد از قانونی شدن معامله انجام می شود اما آقای پژویان می گوید که "اگر تشیخص داده شود که موضوعی در حوزه مسئولیت و اختیارات شورا است، حتی در صورتی که رقابت چند سال گذشته انجام شده باشد، وارد مسئله شده و در مورد آن تصمیم گیری می کند."

به گفته آقای پژویان، شورای رقابت ابتدا باید در باره منصفانه بودن معامله تصمیم گیری کند به این معنی که "شورا تصمیم می گیرد که آیا به بحث ابطال معامله یا دخالت در شکل معامله وارد شود یا تنها به کنترل بازار خصوصی شده بپردازد."

شورای رقابت این قدرت را دارد در صورتی که تشخیص دهد معامله اشکال داشته آن را باطل کند.

معامله پر سرو صدا

در روز پنجم مهر در بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران، پنجاه درصد بعلاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران به ارزش حدود هشت میلیارد دلار به چند شرکت وابسته به سپاه پاسداران فروخته شد.

شورای رقابت در زمینه رقابت و جلوگیری از انحصار مسئولیت دارد می تواند در صورتی که تشخیص دهد معامله اشکال داشته آن را باطل کند.

کنسرسیوم "توسعه اعتماد مبین" خریدار سهام شرکت مخابرات، از سه شرکت تشکیل شده است. شرکت های سرمایه گذاری "توسعه اعتماد" و "شهریار مهستان" که از شرکت های زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه هستند و شرکت "گسترش الکترونیک مبین ایران" که از شرکت های زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام است.

کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین در حالی توانست سهام شرکت مخابرات را از آن خود بکند که ساعاتی پیش از انجام معامله رقیبش گروه"پیشگامان کویر یزد" به دلیل نداشتن "صلاحیت امنیتی" از سوی سازمان خصوصی سازی از رقابت کنار گذاشته شده بود.

با کنار گذاشته شدن این رقیب، دو گروه بر سر خرید مخابرات رقابت می کردند که هر دو وابسته به سپاه پاسداران بودند؛"کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین" و گروه "مهر اقتصاد ایرانیان."

مهر اقتصاد ایرانیان یک شرکت سرمایه گذاری است که در بورس فعالیت می کند و یکی از شرکت های زیر مجموعه موسسه مالی و اعتباری مهر است که صاحب آن بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

بنابر قانون و مقررات، خریدار باید اول بیست درصد کل قیمت(هشت میلیارد دلار) بعد از سی روز کاری بپردازد تا معامله قانونی شود. علاوه بر این خریدار این سهام باید بقیه قیمت را نیز در 16 قسط و هر شش ماه یک بار (484 میلیارد تومان (484 میلیون دلار) بپردازد.

اکنون خریدار شرکت مخابرات سهم بیست درصد اول را پرداخت کرده و آنطور که گزارش شده برای تضمین پرداخت اقساط نیز چک ها و ضمانت نامه های لازم را تهیه کرده است.

بنابر آخرین گزارشهای منتشر شده، در گروه شرکت های خریدار مخابرات این شرکت های حضور دارند و میزان سهام آنها در شرکت مخابرات از این قرار است: شرکت توسعه اعتماد مبین (سهامی عام) با دو درصد، گسترش الکترونیک مبین ایران(سهامی خاص) با دو درصد، شهریار مهستان (سهامی عام) با 26 درصد، نگین گنجینه ایرانیان (سهامی خاص با 46 درصد و گروه اعتماد پارس (سهامی خاص) با 24 درصد.

گفته می شود که بخشی از سهام شرکت مخابرات از سوی خریداران به بانک سینا فروخته شده است که وابسته به بنیاد مستضعفان است و بانک سینا در ازای پولی که داده امتیاز سرمایه گذاری وجوه مخابرات را در این بانک دریافت کرده است.

گزارشها نشان می دهد که در چهار سال اخیر سهام 264 شرکت به ارزش بیشتر از 54 هزار میلیارد تومان واگذار شده است که بخشی از آن از طریق سهام عدالت، بخشی به صورت رد دیون دولت به سازمانهایی نظیر تامین اجتماعی، و بخشی نیز در بورس به صورت مزایده و دولتی در بورس فروخته شده است.

بیشتر از هشتاد درصد سهامی که در بورس عرضه شده از سوی شبه دولتی ها خریداری شده است. عمده سهامی نیز که نظیر شرکت مخابرات به صورت بلوک واگذار شده نصیب شرکتهایی نظیر سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان وابسته به بسیج سپاه پاسداران و صندوق های بازنشستگی شده است.

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
اگه بهتون یک چک "یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری" بدهند چی کارش میکنید؟ وایییییییی
سه‌شنبه 19 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
با این خریدار تازه مخابرات ایران - الان این سازمان بیش از 80 درصد زیر نظر سپاه پاسداران اسلام ضد بشری می باشد زیرا شرکت کارگزاری بهمن از چندین صد شرکت ریز و درشت تشکیل شده که بین آنها شرکتهای زیادی مانند قدس لاستیک یا البرز و.. که وابسته به سپاه پاسداران اسلام ضد بشر میباشد
سه‌شنبه 19 آبان 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
صنایع و ارگانهای کلیدی در دست سپاه مزدوران قرار داره که فردا نشه با اعتصابات همگانی پشت این دولت و رژیم غیرقانونی و جنایتکار را به زمین کوبید.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
خدا عاقبت این مملکت رو با مافیای سپاه به خیر کنه . صد رحمت به نازیها و اس اس
سه‌شنبه 19 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز! میدیم به چاوز...ههههه
سه‌شنبه 19 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.