ایران رکورد فرار مغزها را در جهان شکست

ایران رکورد فرار مغزهارا در جهان شکست

آینده نیوز و سایت عصر ایران  : بر اساس گزارش جدید صندوق بین المللی پول ، ایران رتبه اول را در آمار مهاجرت نخبگان از میان 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته دنیا کسب کرده است .

به گزارش عصر ایران صندوق بین‌المللی پول در این مورد گزارش داده است که سالانه حدود 180 هزار ایرانی تحصیلکرده به امید زندگی و یافتن موقعیت های شغلی بهتر از کشور خارج می‌شوند . این صندوق بین المللی در گزارش خود می افزاید که رقم خروج حدود 180 هزار نخبه تحصیلکرده از ایران ، به معنی خروج سالانه 50 میلیارد دلار ارز از کشور است .

طبق این آمار هم‌اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی و بیش از 170 هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در آمریکا زندگی می‌کنند و طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 87 روزانه 3/2 نفر با مدرک دکترا، 15 نفر با مدرک کارشناسی ارشد، و صدها نفر با مدرک کارشناسی از کشور مهاجرت کرده اند .

این آمارها ی تکان دهنده - که واقعا فاجعه آمیز است - باید خواب را از چشم مدیران دولتی و مسئولان عالی رتبه کشور برباید و " هم وغم " آنها این باشد که با برنامه ریزی اصولی و ایجاد فضایی مناسب زندگی در کشور جلوی این روند بنیان بر افکن مهاجرت نخبگان را بگیرند و یا لااقل شیب صعودی مهاجرت نخبگان و تحصیلکردگان را کند کنند .

باید توجه داشت که مهاجرت هر نخبه تحصیلکرده از کشور به معنای بر باد دادن فرصت های توسعه ملی است و کشور را تبدیل به کارگاه مجانی تربیت نیروی انسانی متخصص برای کشورهای توسعه یافته دنیا می کند .

اگر آمار صندوق بین المللی پول درباره زیان 50 میلیارد دلاری فرار نخبگان از کشور درست باشد باید گفت که سالانه از روند مهاجرت نخبگان از کشور تقریباً معادل درآمد فروش نفت ، زیان مالی و اقتصادی متحمل می شویم .

این آمار تکان دهنده ضرورت توجه ویژه مسئولان را به موضوع را می طلبد و به نظر می رسد برای جلوگیری از زیان های مترتب بر پدیده فرار مغزها باید کمیته ویژه یا ستاد بحرانی با حضور مسئولان عالی رتبه دولتی و کارشناسان خبره تشکیل شود .

البته امید است که این ستاد بحران صرفا محملی برای دریافت حقوق و مزایای برخی مدیران ناکارآمد دولتی نشود و این ستاد واقعا با حس وطن دوستی و احساس دفاع از منافع ملی کشور راهکارهایی را برای مقابله با پدیده فرار مغزها اندیشیده و به مورد اجرا بگذارد .

مخلص کلام اینکه ، امسال از سوی مقام رهبری با نام " اصلاح الگوی مصرف " نامگذاری شده است و گمان نمی رود که زیان های وارده از ناحیه فرار مغزها قابل مقایسه با ضررهای مصرف بالای آب و برق و سوخت و.... باشد . بنابراین اگر از این زاویه به موضوع نگریسته شود باید در سال اصلاح الگوی مصرف جلوگیری از زیان های ناشی از پدیده مهاجرت نخبگان از کشور در صدر برنامه ریزی های ملی نظام قرار گیرد .

نظرات کاربران سایت آینده نیوز :

نظرات بینندگان:


اهمیتی ندارد تا آقای احمدی نژاد،کردان و دانشجو را داریم چه نیازی به مغزها داریم؟

علت فرار مغزها مختلط بودن دانشگاه هاست! وگرنه جه دلیلی داره کسی بخواد از آزادترین کشور جهان مهاجرت کنه؟! باید دانشگاه‌ها رو تفکیک کرد.

چشم دولت مردان ما روشن

من یک دانشجوی سال آخر ارشد هستم. در خوابگاه ما با جرات می تونم بگم از هر سه نفر یکی می خواهد برود. این اتفاق باری آقایان نه تنها غم بار نیست بلکه ته دلشان خوشحال هم هستند. وای برما

هاشمی کجایی فرصتها داره از دست میرهههههههههههههههههههه.... ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا تو دیگه کی هستی

من که بعد از انتخابات مدارکم رو فرستادم

واین یعنی فاجعه.همین و بس.

هورااااا بازم اول شدیم ،ایول ایوله همش 50 میلیارد دلار حاضریم صدها میلیارد بدیم بازم اول بیشیم تو دنیا ، مگه نه احمدی نژاد جان

در صندوق بین المللی پول 4 تا صهیونیست هستن که این گزارش رو تهیه کردن
ایران بر اساس آمار نهاد ریاست جمهوری بالاترین نرخ جذب نخبگان رو از سراسر دنیا داره

فاجعه ست ،البته نه برای دولتی ها.اونا مغز به کارشون نمی یاد اونا دنبال وفادارا می گردن.

بعد از حوادث اخیر و ایجاد محدودیت های فیزیکی و معنوی در زندگی فردی و اجتماعی، مخصوصا بر باد رفتن انتظارات حداقل دموکراسی در کشور و نادیده گرفتن شأن و حرمت انسانی (=قیمومیت) قشر سرزنده جامعه (=دانشجویان و ...)، باید انتظار فاجعه ای قریب الوقوع را داشته باشیم!

میرن صندوق پول؟‌ بعد ببینم بقیه کشورا مغزم دارن که فرار کنن؟ چرا درصدی حساب نکرده!

خوبه!
باز هم اول شدیم.

و نقطه مشترک همه آنها اینه که همشون عاشق ایران و زندگی‌ در اونجا هست،

واقعا متاسفم

بهتر از من میدونید که حاکمیت نه تنها از این کار جلوگیری نمیکنه بلکه پروسه صدور گذرنامه رو هم برای اونها سریعتر خواهد کرد !!
تا هر چه سریعتر از دست قشر نق نقو به اصطلاح تحصیلکرده راحت بشه !
جونتون سلامت ! مملکت دست 4 تا آدم نالایق با مدارک کاملا درست ! از آکسفورد باید باشه.
به قول احمدی نژاد ما که فرار مغزها نداریم :))
حالا جرات داری نظرم رو چاپ کن !

هفته قبل توی همایش نخبگان به آقای دانشجو گفتم: یه فکری بکنید همه دارن میرن، با اون لبخند ... همیشگی گفت: نه ........ منم دیگه چیزی نگفتم، چند وقت پیشم احمدی نژاد گفته بود: این رفتن نخبه ها صدور علم ایران به دنیاست

آقا بی کاری داغش می کنی قضیه رو؟ این ها اولین و تنها راه حلی که بلدن ندادن پاسپورته و تنگ کردن و زندانی کردن جوان بی چاره. سر جدتون صداش رو در نیارید تا ما بریم بعد هر چه خواستید مقاله بنویسید. خیر ببینید.

اقا این مزخرفات چیه؟؟؟ به جای این کارا سران فتنه رو دستگیر کنین!!!!!

 

بمونن که یه مشت بیسواد تو خیابون با چماق کتکشون بزنند؟؟

دلیلش نبودن ازادی بیان و نگذاشتن احترام به ارزشهای اولیه انسانی است و در حال حاضر این مملکت احتیاج به تحصیلکردهایی در رده بالا با وجود لباس شخصی هایی مثل احمدی نژاد و مشاییها و کردانها , حسین بازجوها که فقط دم از چاپلوسی و دروغ و خفقان میزنند ندارد و تعجب میکنم چطور اینها انسانی مثل اقای خامنه ای را اغفال کرده اند.

این دولت از خداش هست که نخبگان از مملکت خارج بشن که کسی کار به کارشون نداشته باشه. وقتی تو جامعه افراد آگاه و روشن و دارای قدرت استدلال کم بشه راحت تر میشه مردم رو به هر سمتی که دلشون میخواد راه ببرن و هر دروغی رو به خوردشون بدن و حکومت کنن.

با این اوضاع حاکم بر کشور مطمئنا این آمار روز به روز افزایش پیدا می کند.

دولت آقای احمدی نژاد همه ی رکوردها رو زده!!!

مدیریت و برنامه ریزی رو بذارید در کوزه آبشو بخورید... مملکتی که مردمشو تو خیابون به این شکل لجن مال میکنن و حتی حاضر نیستن به ابتدایی ترین خواسته هاشون گوش بدن و روز به روز هم وضعشون بدتر میشه ارزش یک لحظه موندن نداره.
امروزه ایران از جمله کشورهاییست که انواع و اقسام آمار های تکان دهنده رو داره .. از شاخصه فلاکت و تورم و بیکاری و روکود و بدختی گرفته ... تا میزان آزادی و آمار طلاق و دزد ها و معتادها و ترافیک و آلودگی و امواج پارازیتو ....
عزیز من ... آدم دلشو به کجای این مملکت خوش کنه؟ مگه یک انسان چند سال عمر میکنه؟ آقا نصف عمرمون گذشت ... مام آدمیم میخوایم مثل آدم زندگی کنیم. به کی بگیم اینا رو؟ این دکتر مهندسا تو این مملکت چی کار کنن؟ بیان تو خیابون بگیرن کتکشون بزنن؟ آدم به یک جایی میرسه میگه بذاریم بریم اینام هر گلی میخوان به سر و روی این مملکت بزنن کلا بزنن ایرانو از نقشه پاک کنن خیال هممون راحت شه!

هــی بگیــــد اوّل نمـــیشــیم !دیــــدیـــد کـــه شـــدیــم !!!

خالی نبندید!!!
مغزها همه تو دولتند!!!

دولت مردان ما افتخار ککند
توی اینجا هم ما پیروزیم اصلا همیشه ما پیروزیم
خیلی پیروزیم
نخبه هامون پیروزن

یک نخبه هیچگاه زیر حرف زور و حرف یک ادم بی سواد که دست چپ و راستش را بلد نیست نمی رود !! البته منظورم اقای احمدی نژاد نبود ایشان کارشناس ارشد هستند!!

صبح بخیر !!!!!!

گرچه میدونم نوشته من رو قرار نمیدید ولی ایراد نداره مینوسم
ایران در حال تبدیل شدن به سیب سرخ زیبایی میباشد که از درون کرم زده شده

مگر از این نخبگانی که هنوز مهاجرت نکردند دولت چطوری استفاده میکنه که شما حساب کتاب ضرر مهاجرت اونهایی که رفتند رو میکنید؟ این اعداد و ارقام واسه کشورهایی هست که برای استفاده از هر نخبشون برنامه ریزی کردند نه کشوری که رئیس جمهورش مدرک تحصیلی رو کاغذ پاره میخونه، وزیر و معاون رئیس جمهورش با دکترای جعلی حقوق میگیرند و جوانهاش بخاطر اعتراض به همچین دولتی کتک میخورند و زندانی میشوند!

نتیجه ازادی در حد مطلق جز این نخوا هد بود

دروغه ! چون این صندوق پول میگیره تا دروغ پردازی کنه!!

ما که وزیران نخبه ایی مثل کردان و دانشجو و رحیمی داریم و دیگر نخبه ایی نیاز نداریم

مبارک دولت 24 میلیونی باد کاملا معلومه که مردم چقدر راضیند. اگر این دولت و پشتیبانانشان 7-8 میلیون رای داشتند چه میشد!! هر چند از نظر بعضی آقایان مهم نیست که چفدر مردم ایران اطراف و اکناف دنیا پراکنده شوند و چه سرنوشتی خود یا عزیزانشان در ایران به خصوص پدر و مادرانشان پیداکنند. مهم ... است.

ای بابا اینا از خدایشان که هر چی ادم با سواد و تحصیل کرده است از این مملکت بره تا راحتتر بتوانند حکومت کنند

ای اینده جان فکر کنم این آمارت دروغ است. چون تا من می دانم دکتر کردان، رحیمی، دکتر دانشجو اصیل ترین نوابغ و نخبگان این مملکت هستندکه همچنان در حالا خدمت رسانی هستند!!!

بابا اینا از خداشونه مغزها برند و بی مغزها بمونند تا کسی بهشون گیر نده

عیب نداره عوضش تا دلتون بخواد لباس شخصی تحصیل کرده داریم که با منطق قوی و محکم باتون از انقلاب دفاع می کنن

با سلام
وقتی خود اقایان اصولگرا اذعان دارند که مخالفین و منتقدین دولت عمدتا" از اقشار تحصیلکرده و دانشگاهی است پس رفتن ایشان بلامانع است و جای بسی خوشحالی برای برخی !!!!!؟؟؟؟؟؟؟

برای خودتون چی میگید؟
آقایون که از ریشه بحث فرار مغزها رو منکر شدند که

برن چه اشکالی داره. مهم اینه که رئیس جمهور کارشناس ارشد باشه که هست!!!

دولت برای این موضوع فرار مغرها و متخصصین چاره اندیشده و مدارکش هم موجوده (کردان و رحیمی و دانشجو و ...سایرمتقلبین)....بازم بگم؟بگممم؟ددددددد خجالت بکش میگه بگووووووووو

به عنوان کسی که 5 سال پیش کشور را برای ادامه تحصیل ترک کردم. دلم می خواهد که برگردم ولی شرایط ایران برای زندگی روزبه روز نل ساعد ترمی شود و الان نیمی از همکلاسی هایم در کشور های مختلف پخش شده اند.

واقعاً جای بسی تاسف است !
عاقبت ایران چه خواهد شد!

این مغزها و کاغذ پاره ها چه ارزشی داره وقتی میشه دروغهای بزرگ گفت؟

چه اشکالی داره برند حالشو ببرند !!!!

چرا آمار غلط به مردم می دهید! خوشبختانه دولت خدمتگزار توانسته بالاترین آمار صادرات را در زمینه اعزام و صدور فارغ التحصیلان و نخبگان به جهان داشته باشد ! و باید از آنها ممنون باشیم !!!!!

حب الوطن من الایمان. درهر شرایط تا جایی که امکان دارد باید در وطن بمانند وباز دهی سوادی را که با پول این ملت غیرتمند کسب کرده اند داشته باشند . وبدانند که قیامتی هم هست !!ولی اگر جانشان در خطر هست رفتنشان ایراد ندارد.

عزیزم ماندن توی ایران و برای ایران خدمت کردن لیاقت میخواد به زور نمیشه کسی رو لایق این کار کرد.اونا که از ایران میرن مغز و نخبه نیستن جو زده اونور آبن. باور کنید اونور خبری نیست جز توحش

بابا یه ماشین یه خونه بهشون بدید مگه مغزش معیوبه کشور خودشو ول کنه بره
آدم حسابشون نمیکنن خوب اون بابا هم حق داره از شر امکانات کم دانشگاهی و زندگی در ایران خلاص شه

نظرات کاربران سایت عصرایران

وقتی آمال و اهداف حاکمان جامعه از مردم کشور پایین تر باشد، وقتی مردم احساس کنند که بیش از طبقه حاکم می فهمند و وقتی احساس نادیده گرفته شدن و بی احترامی به شعورشان پیش می آید، باقیماندن سایر تحصیل کردگان در کشور جای سوال دارد.
تربیت یک متخصص سنگین ترین سرمایه گذاری در یک کشور است که متاسفانه ما قدر اینها را نمیدانیم البته هر چه آدم کاربلد توی این مملکت کم باشد به نفع بعضی ها هم هست! یادمه پارسال یکی از اساتید ما هم زیان خروج نخبگان رو حساب کرد که از درآمد نفتی بیشتر بود!(دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان)
لطفا ثبت کنید نظر را،
وقتی وارد کوی میشن و همه رو میزنن و خونتون مفته چه انتظاری هست؟
آمار اصلی خیلی بیشتر بیشتر از 80 درصد بچه های دانشگاه تهران میرن
یه سری به موسسات زبان بزنید تا بفهمید چه خبره...
همه دارند میرند
اول آنکه اگر این آمار را به دولتیان عرضه کنید متهم به سیاه نمایی خواهید شد. دوم آنکه وقتی از نظر حکومتیان ودرک ورق پاره ای بیش نیست و افراد متقلب با مدرک های جعلی در پست های کلیدی هستند، چه امیدی برای نخبگان واقعی است؟ سوم آنکه علاوه بر نخبگان علمی بسیاری از تخبگان فرهنگی ما هم به دلیل مخالفت مستقیم با حرفه آنها و نبود فضای باز راهی خارج می شوند (موسیقی، سینما و ...)به همه اینها شرایط دشوار کاریابی و حقوق متعلقه را اضافه کنید. اصافا چه انگیزه ای برای ادامه زندگی هست اگر که از پارتی و پول و رابطه در این کشور برخوردار نباشید؟
ای بابا مدرک که ارزشی نداره
کاغذ پاره حساب میشه
اینا هم با یه مشت کاغذپاره رفتن اهمیتی نداره که!!!
آفرین بر شما که بجای فحش دادن چون دیگر رسانه ها وسایتها به این مسائل غم انگیز میپردازید.
در غرب یک کودک یک ساله هم قیمتی دارد وآنهم سنگین، چون دولت شریک خانواده در رشد وپرورش کودک است پس در زندگی دخیل و برعکس سالخوردگان چندان بهایی ندارد چون آینده ای ندارند و هزینه ادامه زندگیشان افزون.
در مملکت ما فردی به عالیترین درجه از علم میرسد وهنگام شکوفایی وبازدهی مجبور میشود وطن وخانه ابا واجداد خود را ترک کند زیرا در بن بست قرار میگیرد،رفاه وآسایش اقتصادی ندارد، از آزادیهای شخصی حتی لباس دلخواه پوشیدن محروم است، باید گوش شنوا داشته باشد وشنونده و نیز لال ،زیرا حق ابراز عقیده ازو سلب شده، مردم کشورش مفهوم دانشجو وتحصیل کرده را نمیدانند وازین جهت آنها که باید پیشرو و پیشاهنگ رشد و ترقی مردم باشند سپر بلای مردم برای دریافت حقوق حقه خود هستند.
در بلاد فرنگ تنها پزشک را دکتر می نامند و رییس جمهوران و وزرا که همه از بهترین دانشگاهها فارغ شده اند به اسم کوچک یا فامیلی تنها حتی بدون آقا صدا میشوند(شیراک ، سرکوزی، مرکل،اوباما...)، ولی در مملکت چاپلوسان خودمان، لازم است همه را دکتر هرچند مدرک جعلی باشد نامید، البته ناگفته نماند که تحصیل کرده های ما بجز قلیلی بقیه به سیاستکاری نداند واین خود مصیبت است، صدای جمعی آنها میتواند نتیجه داشته باشد.
اشکال نداره ، تنت سالم باشه.
جالب است که اداره گذرنامه تشخیص داده است !
از این به بعد همه در فر م مربوطه به گذرنامه بنو یسند فوق دکتری دارند .
وانگهی مثلا بر فرض صحت .
صرف مدرک که نخبه بودن را تعیین نمی نماید آنهم در این دوره و زمانه که تحصیل و کسب مدارک برای همه تقریبا فراهم است و مانند کپی برداری تز می دهند و مدرک را که باید گرفت می گیرند نمونه آن اینهمه مدرک دار بی عقل در جامعه داریم .
مطلب گفته شده توهین به انسانهای فرهیخته و دانشمند و متخصص علمی واقعی نیست که مورد احترام جامعه می باشند .
عزیزم یادت نره، لامپ اضافی خاموش
همه میگن نخبه ها میرن ولی یکی نمیگه چرا؟ همه نخبه ها دنبال پول نیستند. شما میگید نخبه ،نخبه کسی که چیزی های رو درک میکنه که مردم عادی درک نمیکنه . پس معلومه چرا میره ، ایرانی های اینقدر عرق دارند که برای پول نرن جای دیگه ولی این قدر هم عرق دارند و ازاد اندیش هستند که شرایط موجود کشور رو درک کنند و به بدتر شدن اوضاع کمک نکنن واز علمشون علیه هموطنان نشون استفاده نکنن. پس بهتره برن تا قوم به دست نادانی خود ....
اگر این خسارت ها را با خسارت فارغ التحصیلان بیکار که به هر حال برای تربیتشان هزینه کرده ایم جمع کنیم. رقم خسران بسیار بالاتر از این ها خواهد بود. فیلم مستندی درباره اکراین دیدم که در آن کشور سالی یکبار یک جراح مغز از انگلستان برای انجام جراحی های مغز به کشور اکراین می آمد(چون متخصصان خودشان به دنبال شرایط بهتر مهاجرت می کنند)امیدوارم میزان مهاجران ما ان قدر زیاد نشود که مانند آن کشور مجبور شویم برای بعضی اعمال تخصصی از دیگر کشورها متخصص قرض کنیم.
پی نوشت: لزوما همه نخبگان و متخصصان لازم نیست که مثل مسئولین دولت فکر کنند و اگر دولت چنین می اندیشد، قطعا متخصص کم خواهد آمد.
واقعا فکر کردین برای اقایان خیلی مهم است جالبتر این است که به این مطلب افتخار هم می کنند حالا واقعا شما دوستان عزیز اگر موقعیتی برایتان پیش اید نمی روید با این وضعیت موجود/
متاسفانه این نشان از بی عرضه گی مسئولان کشور هست
ضمنا شما رسانه ای ها وظیفه دارید دائما این موضوع رو تو بوقو کرنا کنید تا مسئولین مجبور بشن یه کاری بکنن
نه اینکه چند وقت یه بار چند خط در موردش بنویسید
حکومت کردن بر بیسوادان راحت تر است.
بگذلر بروند. جز دردسر هیچ چیز نیستند.
با این حساب امریکا سالی 100 هزانفر مهاجر قبول میکنه از ایران سالی 200 هزار مهاجرت میکنند؟ امریکا بدون هزینه صاحب نخبه میشود ایران با هزینه بدون نخبه میشود
خیلی بده که نسبت به مهاجرت نخبه های خود بی تفاوت باشیم آنها بزرگترین سرمایه های ما هستند.این یک هشدار است و ما بایدنسبت به آن حساس باشیم.
مسئولان خسته نباشند
حل این قضیه هم روشن است به شرط این که گوش شنوا مسئولین داشته باشند با نگاهی به تحصیل کردگان ژاپنی می توان فهمید که چون بازار کار برای انها فراهم است برمی گردند الگو گرفتن هم زیاد بد نیست الگو بگیریم از این بی دینای خوب مسلک مثلا اسلام سفارش کرده دزدی نکنیم و با سواد بشیم و...
اگــــــر من هم پول داشتم با مدرک ارشد کشاورزی ام ایران را برای همیشه ترک می کردم نه اینکه ایران را دوست ندارم چون صبح تا شب مورد توهین و بی مهری افراد بی سواد ولی مدیر این کشور قرار می گیرم آینده من هم اگر اعتراضی بکنم کهریزکه در حالیکه در خارج با همین مدرک پادشاهی می کنم چرا نروم !!!!!
متاسفم برای شمایی که ادعای روشنفکری و همه چیزدانی می کنید ولی حتی حاضر نیستید نظرات مخالف خودتان را در بخش نظرات کاربران درج کنید ودر عوض با دستپاچگی آمار غلط خودتان را به طرز ناشیانه ای اصلاح می کنید وهمچنان بر سیاه نمایی خود اصرار می ورزید .بسیار خوشحالم که برای همیشه شما را با تنگ نظزی اتان تنها می گذارم.
سلام
دوست عزیزی که نوشتی مهم نیست ؛ اگر مهم نبود این کشورها این دوستان به اصطلاح شما غیر نخبه را قبول نمی کرد و سالی 100 هزار دلار حقوق نمی داد
دوست عزیز من هم از همان غیر نخبه های هستم ، همان هایی که مجبور می شوند که بروند ،
امیدوارم شما در ایران زیر سایه بی مدرکان نخبه همچنان در رفاه و پیشرفت و آرامش و آسایش و در امنیت زندگی کنید
تن شما هم سلامت باشد
بنده هم که کارشناسی ارشد دانشگاه تهران می خونم انشاءالله تا فروردین ماه برای همیشه از ایران میرم وقتی میریزن توی کوی دانشگاه و ما رو میزنن انتظار دارید وایسیم و کتک بخوریم
این مملکت نیازی به نخبه ندارد نیروی ضد شورش می خواهد که به وفور دارد و با همین می توان مملکت را اداره کرد.افسوس.
بد نیست یک آمار از دانشگاههای دولتی تهران بگیرید تا دستتون بیاد وضع چقدر خرابه.
دارم از آینده نا امید میشم...
فقط سیاه نمایی میکنید.اکثریت مردم از وضعیت راضی اند و این آمار ها هم از دل کشورهای مستکبر و کافر مثل آمریکا در می آد.آنها میخوان مردم نا امید بشن اما مردم شهید پرور ما روز به روز با نشاط تر به سمت پیشرفت گام بر می دارند.
این که چیزی نیست به قلبتون فشار نیارید خطر داره حسن .
در اینجا همه بنده پول نفت هستند نه نخبگان و مردم
با نظر اول موافقم
مسولین از خداشون نخبگان مخالف بروند
ما که نخبه نیستیم هم می ریم
تا وقتی که در این مملکت به جای بهره گیری از نخبگان برای بهتر شدن اوضاع کشور به باندبازی سیاسی اهمیت بیشتری داده میشه، این روند ادامه داره!!!
وقتی یه دانشجوی کارشناسی ارشد از دانشگاه فارغ التحصیل میشه تازه اول بدبختیشه! نه شغلی، نه وضعیت مالی مشخصی و بهتر بگیم نه "امیدی به آینده"!!!!!
از زیان مالی ان میشود کاست اگر دانشگاهها بصورت مجازی پولی شود بدین معنا که شهریه دانشگاه مشخص اما وام با بهره بسیار کم و طولانی مدت براحتی در دسترس دانشجو اینطور اگر هم از کشور خارج شوند میدانند که مقروض ملت ایران هستند همه این جوانها باید بدانند اگر دانشگاهها با پول ایرانیان ساخته و برای تحصیل انها اماده نمشد انها هیچگاه نخبه نه در ایران و نه در خارج از ایران جساب نمیشدند بنابراین این یک نوع دزدی از جانب انها از جیب ملت ایران است
اکثرکسانی که درداخل کشور زمینه آنچنان زندگی برایشان مهیا نیست آنها زندگی غربی را میخواهند آن قسم زندگی درغرب مهیا است زندگی غیر اسلامی
خیلی خوبه ما صادر کننده" ادم" هستیم.
پس بالاخره یک صادراتی داشتیم هر سال؟اینم مشت محکمی بر دهان افرادی که می گویند فقط واردات بوده.!!
دست نشانده ی آمریکا... چرا سیاه نمایی می کنی... چقدر پول گرفتی مخملی شی؟ هااااان؟ مطمئن باش تو این جنگ نرم عصر ایران به عنوان مهره ی دشمن بازنده اصلیه
من هم در اولین فرصت خواهم رفت.
من کسی بودم که همیشه می گفتم که باید وایستاد و این مملکت را ساخت. با همین طرز فکر خوب درس خوندم. همزمان دو رشته درس خوندم. اما الان می گم دیوانگی است یک روز بیشتر تو ایران با این آقایان زندگس کردن. خدمت به کشور های دیگه بهتر تا به آین آقایان
نمونه ی این خبر خودم هستم.
یک سال هست که یه محصولی منحصربفرد در دنیا اختراع کردم ولی میبرم شرکتهای ایرانی هم باور نمیکنن که خودم ساخته باشم هم میگن ما پول خرید این چیزهارو نداریم!! ولی اگر بتونید در تعداد بالا بدید با قیمت کم میخریم!
ما هم داریم میریم. من هم دانشجوی کارشناسی ارشد امیرکبیر هستم. باید بریم جایی که قدرمون رو بدونن نه اینکه به خاطر حرف زدن باتوم توی سرمون بزنن.
وقتی رئیس جمهور مملکت اونجور تعریفی از نخبه داره بدیهیه که کسی حاضر نیست بمونه
کاش من هم می تونستم برم , خوش به حال اونایی که می تونن, لااقل می رن یه جایی که ارج و قرب دارن
bahram55 - نروژ - ریوان
هر وقت مذهب توی ایران دفن شد مملکت نه تنها پیشرفت میکنه بلکه مرکز علمی میشه مثل گذشته های دور .مذهب سپر پیشرفت است .من نمی دونم مردم چرا اینقدر خودشون رو وابسته به این سوداگران مذهب کرده اند .مدتی بدون مذهب زندگی کنید وخود را با علم هم اغوش کنید.به قول عمر خیام فردا باشد بهشت هم چو کف دست .
دوشنبه 18 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
یک کشور هزینه ی بسیاری را صرف میکند تا افراد متخصص و باهوش و کارآ و بطور کلی میتوان گفت با تمام توانش میخواهد نخبه پروری کند تا جامعه اش از فواید وی در آینده استفاده کند ولی اگر این هزینه ها را بکند و موقعی که زمان استفاده از محصولات خود است به جای جذب نخبه ، دفع نخبه کند کشور روز به روز عقب مانده تر خواهد شد. و هر چه بیشتر فرار نخبه بیشتر شود کشور ضربه ای که میخورد بزرگتر خواهد بود. کشوری هزینه میکند و با فرار مغزها به کشورهای دیگر ، این کشور دیگر و ملت دیگری هستند که سود میکنند. این وظیفه ی مسئولان مملکت است که جلوی فرار مغزها را بگیرند.
دوشنبه 18 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
آقای داوود رشیدی که یکی از هنرمندان ایرانی هستند میگفتند پسرم میخواست طرحی را در ایران ارائه دهد که طرح خوبی بود ولی در ایران اصلا به آن توجه نشد. من خودم گفتم ارائه ای این طرح در ایران فایده ای ندارد پس به وی پیشنهاد دادم که به فرانسه برود تا هم اینکه طرحش را بتواند با امکانات و سهولت بیشتری انجام دهد و هم اینکه عده ی بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.
دوشنبه 18 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مملکتی که مدرک پیش رئیس جمهورش کاغذ پاره است و همچنین نخبه کسی هست که دست بوس مقام معظم رهبری باشه در غیر این صورت نخبه نیست ، چه انتظاری هست که بیچاره ی نخبه توی کشور بمونه؟
دوشنبه 18 آبان 1388

armin2006 - بلژیک - بروکسل
sayna_a_2006 - ایران - سربندر - من همه متن رانخوندم ولی تو بخون تا چشمت یک کم باز بشه.
دوشنبه 18 آبان 1388

mohsen6730 - ایران - قزوین
بایدم برن الان اسم دانشگاه خارج ایران میاد همه توو ایران گوشاشون تیز میشه.واستن توو این دانشگاهها که چه اتفاقی بیفته.دانشگاه تهرانش با دانشگاه دوقوز آبادش هیچ فرقی نداره.تفو
دوشنبه 18 آبان 1388

javaad - ایران - تهران
با وجود اینکه در شرایط فعلی خیلی از دانشجوها و نخبه ها از کشور میرن ولی باید بگم حکومت هم همین رو می خواد. این حکومت کثیف برای حفظ قدرتش و حکومت کردن بر طبقه عامه و غیرنخبه از خداشه که این نخبه ها از کشور برن. پیام من به نخبه ها و مغزها اینه که میدون رو خالی نکنید. وایسید و این حکومت رو به مردم برگردونید.
دوشنبه 18 آبان 1388

abbasssamimi - ایران - تهران
واقعا حیف!
دوشنبه 18 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
بالاخره یه رکوردی هم ما بزنیم دیگه البته قبلا رکورد تالاسمی و تصادفات رانندگی و چند رکورد دیگه هم داشتیم این هم روش
دوشنبه 18 آبان 1388

habib121 - هند - هند
اخه کی دوست داره از وطنش برا همیشه بره چون ایران از ریشه خرابه نه فرصت شغلی من نمی دونم این کنکور چه صیغه ایه خیلی از اونا مثل خو د من رشته ای که دوست داشتم قبول نشدم الانم اومدم تو این خراب شده.هر سختی که میکشم از اول تا اخر سران مملکت و میدم سینه فحش .البته من از نخبگان نیستم
دوشنبه 18 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
واسه همین منم فرار کردم
دوشنبه 18 آبان 1388

hossein53n - المان - بن
مرگ بر مصباح یزدی معروف به تمساح پدر معنوی مموتی دیوانه
دوشنبه 18 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
مغزها میروند و بجایشان زبانها و بناگوشهای حوزه ایی؛ در خیابانهای مملکت غلت میخورند و مزرعه حیوانات را تداعی میکنند. اولاد حسن ابن علی چماق بدست و یا با خنجر و ساطور دشنام گویان و جرار بجان انسانها افتاده اند؛ مسلم است که برای ماندن در ان سلاخ خانه؛ انسان باید تمام جانش را عصبکشی کرده باشد. و در ان روزمرگی؛ برای ادامه دادن به شعار و سراب پیل کشی کروبی و موسوی دلخوش کرده باشد. در هیچ جای دنیا مثل ایران؛ مردم برای تمام کردن عمرشان مسابقه نمیدهند. چند روز به پای این دیکتاتور؛ چند روز به پای ان دیکتاتور؛ بقیه اش هم در خیابان به شعار دادن میگذرانند. حرف هم بزنی چشم غره میروند و اگر بتوانند دهانت را گل میگیرند.این ملت فرشته اند و بیمانند! پر از متانت؛ ادب و مهر! دولتهایشان عوضی و مستبد از کار در میاید!! خودشان در عمق وجودشان دموکراسی و ازادیخواهی فوران میکند! چند صدسالی هست که دیکتاتورها را جابجا میکنند! و هر بار زبان ندامت میگزند و بر سر خود میزنند. حالا میخواهید مغزها بمانند؟؟ شادباشید.
دوشنبه 18 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
چرا ما انقدر نمک نشناسیم ببینید ایران اول شده اونوخت ما میریزیم تو خیابونا به حکومت اعتراض میکنیم.
دوشنبه 18 آبان 1388

iran mihanam - سوئد - مالمو
مهم ترین موضوع اینه که عنعنات اسلامی اجرا بشه پیشرفت در اقتصاد تکنولوژی مهم نیست و به گفته معلم قران دردبیرستان وقتی یه مسلمون شیعه میمیره خدا ان دنیا نمی پرسه یه جمله انگلیسی بگو یا یه معادله ریاضی حل کن خدا می پرسه که چقدر قران خوندی ایا خمس و ذکات پرداختی یا به روضه خوانی و عاشورا تاسوعا رفتی. این بیانات از اقای مفضلی معلم قران در اصفهان می باشد ایشان یه حزب اللهی ریشو و بی سواد و از لمپنهای قدیمی و اکنون دارای منصب بالای در اداره اموزش وپرورش اصفهان می باشد
دوشنبه 18 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
تاعقل کل انتری هست مغز میخوایم چیکار
دوشنبه 18 آبان 1388

chistaan - استرالیا - آدلاید
bahram55 - نروژ - ریوان. این گذشته های دور که ایران مذهبی نبوده کی بوده. بابا جان ما از اول تو همین چاله بودیم
دوشنبه 18 آبان 1388

langagri - ایران - ساری
در سرزمینی که عقل کلی چون احمدی نژادوخامنه ای در راس امور هستنددیگر ما نیازی به نخبه نداریم از نظر ایندو وطرفدارانشان اینان ادمای هرزه وبی ارزشی هستند که بودنشان زیانش بیشتر از نفعش برا حکومت هست چون مثل حکومتی فکر نمیکنن ارزشی برا ماندن ندارن
دوشنبه 18 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
البته این فرار مغزهای ایرانی بیشتر بسوی امریکا و کانادا و استرالیا هست و سهم اروپا بویژه آلمان امروزه یک مشت الدنگ عراقی و لبنانی و فلسطینی و آفریقایی هستند که مزدوران و جاسوسان رژیم ضد بشر اسلامی ایرانی میباشند
سه‌شنبه 19 آبان 1388

Nedaye Melate Mazlum Iran - آلمان - دوسلدورف
این آمار تکان دهنده ضرورت توجه ویژه مسئولان را به موضوع را می طلبد .... یه سوال !؟؟ کدوم مسئولین اونوقت ؟؟؟؟ مگه تو ایران مسئولی هم هست ؟؟. یا شاید منظورتون باطوم به دست ها و شکنجه گر هاست ؟؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
آخی بالاخره رکورد یه چیزی رو زدیم. هوررررااا. البته از حق نگذریم این حرفهارو نزنید دوستان ما داریم با این کار تبادل علم میکنیم با کشورهای دیگه تحصیلکرده میدیم عمله افغانی میگیریم. مگه بده؟؟؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
blueberry64 - ایران - تهران عمله رو خوب اومدی...تو یه معامله ابن احمدی نژادو گرفتیم دیگه که البته سرمون کلاه رفت
سه‌شنبه 19 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
وقتی حکومت متخصص نمی خواد و به جای آن به متعهد به حکومت نیاز داره چه نیاز به نخبه است؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

dokhtarakeiran - مالزی - کوالالامپور
ایرانم را دوست می‌دارم، از دل و جان
سه‌شنبه 19 آبان 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
حالا کجاشو دیدیم .......به یک حال اسفناکتر از عراق و افغانستان خواهیم افتاد.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

fahj - ایران - تبریز
10 درصد این مدارک بدرد کشورهای ماهجر پذیر میخوره بقیه مدارک براشون هزینه سازه
سه‌شنبه 19 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
آخ گفتی مغز ، هوس یه آبگوشت مغز، چشم و گوشت و دوتا پاچه کردم!. آخ کجایی کله پاچه که یادت به خیر!!!. ولی به دور از شوخی، ما که اومدیم اینجا بعد از اون همه سال درس خوندن و کار کردن، دوباره از صفر شروع کردیم. از اول اول اول!!! البته آدم میتونه امیدوار باشه که به یه جایی میرسه! نه مثل مملکت خودمون که باید چاپلوس باشی و بادمجون دور قاب چین!!!
سه‌شنبه 19 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
wildpiony - هند - بمبیی لوووول =))
سه‌شنبه 19 آبان 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
مسلمان ضد ایرانی - ایران - شیراز . تو یکی از تاپیک ها پرسیده بودی از چی میترسم تاپیک بسته شد نتونستم جوابتو بدم حالا میدم میدونی از چی میترسی؟از جهنم از آتیشی که هیزمش آدمها هستند از سیخی که هی رو آتیش بچرخوننت تا پوستت بریزه هی پوست جدید در بیاری!از آبجوش و درخت زقوم که باید بخوری احشام داخلیت بسوزه!خلاصه از شکنجه گاه الله!! شایدم از این میترسی که حوری خونه رو از دست بدی!!تا سکس و شیر و عسل که در جوی!روان هستند و قصرهای طلا و نقره رو از دست بدی!!برو یکم مطالعه بعدشم فکر کن عزیز من!. .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
sam2009 - آلمان - آمدن* محترم باش. فرار مغزها از عراق از دهه هفتاد و با اغاز دیکتاتوری صدام اغاز شد. کافیست همین لندن را ببینی که چند نسل دانشمند و دانشپژوه عراقی پرورانده. اگر می خواهی بی احترامی کنی جمع نبند. من همیشه سعی می کنم به هنگام بیان نقاط ضعفتان از کلمه جمهوری اسلامی استفاده کنم و همین احترام را از ایرانیهای* با فرهنگ* توقع دارم. با احترام!
سه‌شنبه 19 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
vahid22 - آلمان - هامبورگ . الهی گر زارم در تو زاریدنم خوشست ور نازم به تو نازیدن خوشست . الهی شاد بدانم که بر درگاه تو میزارم. او که در دو جهان ترا دارد هرگز کی تو را گذارد . ای بهشت سر تو ندارم٬ مرا دردسر مده. الهی! اگر بر دار کنی رواست٬ مهجور مکن؛ و اگر به دوزخ فرستی رضاست ٬از خود دور مکن.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
خوب کاری میکنند. قدم همه تحصیل کردها روی چشم ما امریکایی ها. بیاین چون مهمترین سرمایه هر کشوری ادمهای تحصیل کرده اون کشورن. در اروپا و کاناد او امریکا ایرانیان تحصیل کرده رو روی هوا میبرن.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
حوریا - دانمارک - شما هم مثل ما نسلی هستید که بیرحمانه بدست سرایداران مزدور راهی هر دیاری شدید وقتی موضوع مهاجرت باشد هرجای دنیا باشه فرقی نمیکنه که بعضی از دوستان افتخار زندگی کردن در اروپاو امریکا را برخ دیگران میکشند - هر جا هستی موفق باشی - یک مثل معروف برای بعضیها خوب صدق میکنه ( ادب از که اموختی از بی ادبان )
سه‌شنبه 19 آبان 1388

shahin 12 - انگلیس - انگلیس
اگر کامنتهای بالا رو بخونید میبینید چند درصد مردم ایران از زندگی در ایران و دولت راضی هستند.من دادشم مخ کامپیوتر و فیزیکه چند سال پیش با وجود اینکه همیشه تو مدرسشون شاگرد نمونه بود یه روز بخاطر انداختن صلیب به گردنش حتی خودش هم معنی شو نمیدونست چیه!مدیر مدرسه همچین سرشو کوبیده بود به دیوار دو روز تو بیمارستان بود شانس اوردیم خونریزی مغزی نکرده بود فقط بخاطر انداختن یه صلیب مسخره.الان اون و امثال اونو با زنجیر هم ببندند ایران نمی مونه
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
pariha - کویت - کویت متشکرم خواهر نازنینم. باور کنید اگر من از بعضی توهینها غض نظر می کنم فقط به خاطر وجود ایرانیهای گلی مثل شما هست. قربان محبتت. شما هم هر جا هستی موفق و شاد باشی.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.