ورزشکارانی که نمی ‌ترسند، اما نابود می ‌شوند

ورزشکارانی که نمی ‌ترسند، اما نابود می ‌شوند

ورزش راهی برای تندرستی و رسیدن به جامعه ‌ای پُرنشاط و پویا محسوب می ‌شود، اما از وقتی بحث حرفه ‌ای ‌گری به این عرصه راه پیدا کرده، سر و کله سوء استفاده‌ کنندگان از فرصت ‌های اقتصادی نیز پیدا شده است.

فروش مکمل‌ های غذایی تقلبی و داروهای روان ‌گردان یکی از این تهدیدها است که جامعه ی ورزشی و خصوصا جوانان خواستار شهرت را مورد هدف قرار داده است.

در این رابطه سراغ خانم زهرا امین، مدرس دانشگاه و رئیس اداره آموزش و تحقیقات اداره‌ کل تربیت ‌بدنی استان اصفهان رفتیم. وی سخنان خود را چنین شروع کرد:

نیازهای جسمانی و روانی نوجوانان و جوانان، خصوصا در سنین 16 تا 22 سالگی، مسائلی را ایجاب می‌ کند که طبیعی است و نمی ‌توان با آن ها برخورد حذفی داشت.

برتری‌ جویی و حس ممتاز بودن در جامعه، قشر جوان را تحریک می‌ کند تا با استفاده از مکمل‌های غذایی در کنار ورزش‌ های قدرتی، هر چه سریع تر به آن چه در ذهن دارند، برسند.

هر ورزشکار در طی روز معمولا به 5000 تا 6000 کالری، انرژی نیاز دارد که این میزان معمولا با مصرف غذا تامین نمی ‌شود، بنابراین بحث مکمل ‌های غذایی مطرح می‌ شود.

مکمل‌ ها که اغلب پروتئین خالص بوده و گاهی با کمی کراتین یا همان مواد نیروزا مخلوط هستند، به‌ خودی خود مشکل‌ آفرین نیستند، اما مصرف بی ‌رویه آن ها برای رسیدن هر چه سریع تر به حجم عضلانی مورد نظر، مشکلاتی را فراهم می‌ کند.

در این میان برخی سوء‌ استفاده ‌کننده گان، با اضافه کردن "مواد استروئید آنابولیک" یا همان "هورمون‌ها" به مکمل‌ ها،‌ ظاهرا می خواهند ورزشکاران را در رسیدن به هدف شان یاری کنند، اما در عمل لطمات جبران‌ ناپذیری به آن ها وارد می‌ سازند.

گاهی دیده شده مربیان ورزشی به‌ دلیل ناآگاهی، داروهای تقلبی را برای شاگردان خود تجویز می‌ کنند. عده‌ای نیز البته آگاهانه و برای به‌ اصطلاح، اسم در کردن، افراد تحت ‌نظر خود را به استفاده از مواد غیرمجاز ترغیب می‌ کنند که این امر مغایر با اصول ورزشی جوانمردانه است.

مسئله بعد، رواج داروهای روان‌ گردان در بین ورزشکاران است. این داروها نوعی اعتماد به ‌نفس کاذب در ورزشکار ایجاد می کنند و اصطلاحا ترس از رقابت را از آن ها می‌ گیرند. البته معمولا با سم ‌زدایی، اثرات این قبیل مواد تا حدودی از بدن فرد بیرون می رود، اما مواردی نیز دیده شده که مرگ یا دیوانگی مطلق به سراغ استفاده‌ کنندگان از داروهای روان ‌گردان آمده است.

هدف ما در اداره‌ کل تربیت ‌بدنی استان اصفهان، معرفی مکمل‌ های واقعی و تاثیر نامطلوب مواد نیروزا و شیوه‌ های غلط استفاده از برخی مکمل ‌ها است تا جامعه ورزشی از گزند آسیب ‌های این چنینی مصون بماند.

در واقع مواردی چون عقیم شدن ورزشکاران، ایجاد معلولیت ‌های ذهنی و جسمی در فرزندان آن ها، تغییرات نامطلوب و خطرناک جسمی و ...، از جمله عوارض سهل‌ انگاری در این قضیه است.

در کشورهای پیشرفته معمولا ورزشکاران با اطلاع از تاثیرات مثبت و منفی مواد نیروزا و مکمل‌ های موجود، در انتخاب و استفاده از آن ها مختار هستند و حق انتخاب دارند، اما در کشور ما متاسفانه ورزشکار بدون اطلاع از ماهیت واقعی آن چه مصرف می‌ کند، ناخواسته دچار مشکلات متعدد می ‌شود.

ضمن این که برخی مربیان با سوء استفاده از ناآگاهی شاگردان خود و تجویز مواد ممنوعه برای رژیم غذایی آنان، در عمل باعث رشد سریع بدنی ورزشکاران شده و شهرتی در زمینه پرورش سریع قهرمانان نیز برای خود دست و پا می ‌کنند.

این افراد همان ‌هایی هستند که به اشتباه مورد اعتماد ورزشکاران قرار گرفته اند و آگاهانه جوانان را به ورطه نابودی می ‌کشانند.

bandele - ایران - کوکده
ما که فقط درس خوندیمو حالا هم داریم درس میدیم. ما چیزی نمیدونیم. فقط چرا میخوان این جوری بشن؟
دوشنبه 18 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
این بهنام زن باز تو یکی از کانالهای ایرانی چقد جنس بنجول حواله مردم کرد یکی از مکملهای که تبلیغ میکرد استفاده کردم عوض هیکلیم کنه لاغر تر شودم
دوشنبه 18 آبان 1388

kawahkurd - سوید - یوتبوری
ایران - کوکده. فکر نکن کسی که درس میخونه نباید بدنساز باشه. بعدشم اگه خودت یه بدنساز حرفه ای بودی انوقت میدونستی بدنسازی به چه درد میخوره الان من هر چی بگم نمیتونی درک کنی.
دوشنبه 18 آبان 1388

kawahkurd - سوید - یوتبوری
من از کارکنان این سایت خواهش میکنم یه مطلب کاملی رو در مورد مکمل (کراتین) قرار بدن.
دوشنبه 18 آبان 1388

kawahkurd - سوید - یوتبوری
یه چیزی یادم رفت بگم خیلی متاسفم که بعضی از مردم نسبت به بدنساز و بدنسازی ذهنیت بد دارند . ولی بهتون قول میدم 99٪ مردها ارزوی هیکل قوی دارد.
دوشنبه 18 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
اصلا هم بدنشون قشنگ نیست
دوشنبه 18 آبان 1388

amirmontreal - کانادا - مونتریال
kawahkurd - سوید - یوتبوری . . فکر نمیکنم. 10٪ شاید .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
kawahkurd - سوید - یوتبوری. خسته نباشی پهلوان!
سه‌شنبه 19 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
کاوه - سوئد- با ما شما موافقم یکی از جاذبه های مردان هیکل قوی انهاست
سه‌شنبه 19 آبان 1388

salar_r - فیلیپین - مانیل
kawahkurd - سوید - یوتبوری . دوست عزیز.من 16 سال در این رشته فعالیت میکنم.خیلی ها رو دیدم که به خاطر بدست اوردن هیکل یا جونشون رو از دست دادن یا صدمات جبران ناپذیری به خودشون وارد کردن.نمونه اش مرحوم علی شاه نصیری قهرمان چند دوره کشور که زن و بچه داشت.عجله کردن در بدست اوردن هیکل قطعا عوارض جبران ناپذیری در بر خواهد داشت.حال قضاوت با شما
سه‌شنبه 19 آبان 1388

UniQue_persian - انگلیس - منچستر
اگر هم قرار هست بدنسازی باشه بهتره طبیعی باشه با قرص و دارو چه فایده.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

kawahkurd - سوید - یوتبوری
فیلیپین - مانیل / انگلیس - منچستر. با هر دوتاتون 100٪ موافقم دوستان عزیز.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.