دانشگاه آکسفورد بورسیه ندا آقا سلطان را تاسیس کرد

دانشگاه آکسفورد بورسیه ندا آقا سلطان را تاسیس کرد

ندا به یکی از نمادهای برجسته اعتراضات ایرانیان تبدیل شده است

دانشگاه آکسفورد بریتانیا بورسیه ای را به نام ندا آقا سلطان، یکی از قربانیان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تاسیس کرده است.

کالج کوئینز، دانشگاه آکسفورد، در خبری که در وبسایت خود منتشر کرده اعلام داشته است که با برخورداری از هدایایی که دو فرد دانش دوست در اختیار این کالج قرار داده اند بورسیه ای را به نام ندا آقا سلطان برای استفاده دانشجویان فوق لیسانس رشته فلسفه این کالج تاسیس کرده است.

در این خبر آمده است که این بورسیه "به یاد ندا آقا سلطان، دانشجوی 27 ساله ایرانی رشته فلسفه تاسیس شده که روز 20 ژوئن در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در تهران به قتل رسید."

به گزارش وبسایت کوئینز کالج، پرفسور پل مدن، رئیس کالج، ضمن ابراز خرسندی از ایجاد این بورسیه جدید، گفته است که ایجاد بورسیه های تحصیلی از جمله بورسیه تحصیلی آقا سلطان برای ادامه موفقت در جذب "بهترین مغزهای جوان" توسط این کالج حیاتی است.

تمامی داوطلبان و دانشجویان رشته فلسفه این کالج در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر می توانند برای دریافت بورسیه ندا آقا سلطان، که مبلغ آن شامل شهریه کالج است، تقاضا بدهند اما در صورت یکسان بودن شرایط، متقاضیان ایرانی یا ایرانی تبار در دریافت این بورسیه ارجحیت دارند.

نخستین دریافت کننده این بورسه آریان شاه ویسی نام دارد که در سال جاری برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فلسفه فیزیک در آکسفورد ثبت نام کرده است.

به گفته وبسایت کوئینز کالج، خانم شاه ویسی دریافت بورسیه ندا آقا سلطان را باعث افتخار خود دانسته و گفته است که این بورسیه به خصوص از آن جهت برای او معنادار است که خود او هم یک زن جوان ایرانی تبار است که در رشته فلسفه تحصیل می کند.

نماد اعتراضات ایرانیان

بورسیه ندا آقا سلطان خاص دانشجویان فلسفه در کوئینز است

آریان شاه ویسی با ابراز تسلیت به خانواده آقا سلطان، ابراز امیدواری کرده است که با موفقیت در تحصیلات خود در آکسفورد بتواند نام "دختر شجاع و با استعداد این خانواده را به درستی ارج بگذارد."

ندا آقا سلطان در جریان تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان معترض نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در تهران به قتل رسید و قتل او مورد تایید مقامات دولتی هم قرار گرفت و حتی محمود احمدی نژاد ضمن ابراز تاسف از این رویداد، وعده رسیدگی به این حادثه را داد.

برخی از شاهدان غعینی در محل قتل ندا گفتند که یک بسیجی یا مامور لباس شخصی عمدا به سوی او شلیک کرد اما آقای احمدی نژاد بعدا کل ماجرای قتل ندا آقا سلطان را "داستانی مشکوک" توصیف کرد و به نقل از رئیس جمهوری ونزوئلا گفت که شبیه همین حادثه و انعکاس رسانه ای آن در ونزوئلا هم اتفاق افتاده بود.

فیلم ویدیوئی قتل ندا آقا سلطان در سراسر جهان منتشر شده و جنبه یکی از برجسته ترین نمادهای مبارزه معترضان به نتیجه انتخابات و مخالفان دولت در ایران را یافته است.

کوئینز کالج یکی از کالج های قدیمی دانشگاه آکسفورد است که در اواسط قرن چهاردهم ابتدا به عنوان خوابگاه و محل مطالعه دانشجویان دانشگاه تاسیس شد و از قرن شانزده رسما به عنوان یکی از کالج های تشکیل دهنده دانشگاه پذیرفته شد.

دانشگاه آکسفورد، واقع در شهری به همین نام در انگلستان، یکی از معتبرترین دانشگاه ها در این کشور و در سطح بین الملی است.

این دانشگاه از مجموعه ای از کالج های مستقر در شهر آکسفورد تشکیل یافته که زیر نظر و با هماهنگی دانشگاه، رشته های مختلف علمی را تدریس می کنند.

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مو بد بدنم سیخ شد! اون وقت ا.ن میاد به منتظرالزیدی که به صدام کفش پرتاب کرده بورسیه میده. آدم چی بگه؟
دوشنبه 18 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مو بر بدنم سیخ شد! اون وقت ا.ن میاد به منتظرالزیدی که به صدام کفش پرتاب کرده بورسیه میده. آدم چی بگه؟
دوشنبه 18 آبان 1388

esmail... - ایران - شیراز
درود خداوند بر شهید راه آزادی ندا آقاسلطان...
دوشنبه 18 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
درود بر شما و مرگ بر قاتلین این دختر که هر گاه به اخرین نگاهش می اندیشم اشک به چشم می اورم مرگ بر دشمنان ایران//در ضمن تجلیل از ندا نباید باعث شود که دیگر گلهای پر پر شده از یاد روند ولی فیلمی که از ندا پخش شد و نگاه جستجو گرش در پرده ای از خون دل انسانها در ایران و جهان را بدرد اورد.مرگ بر ملا و ننگ بر طرفدارانش.
دوشنبه 18 آبان 1388

gggfff - ایران - ایران
پس کی بورسیه علی کردان رو درست میکنند
دوشنبه 18 آبان 1388

arashneda - انگلستان - لندن
ندا جان! راهت ادامه دارد
دوشنبه 18 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
مرده شورقیافه نحس انتری را ببرن که خون همه مردم گردنشه
دوشنبه 18 آبان 1388

memol2009 - هلند - آمستردام
حالا ببینم جمهوری اسلامی می خواد چیکار کنه؟؟ فکر کرده ندا همون یه وجب جا شناخته شده و اون هم با کندن سنگ قبر از یاد میره؟؟زهی خیال باطل. دستشون در نکنه کاری کردن که ندا بیشتر از گذشته شناخته و ماندگار شد.واقعا اشک شوق تو چشمهام جمع شده.
دوشنبه 18 آبان 1388

dokhtar_ahwazi...alman - المان - مونستر
مسلمان ایرانی-ایران-شیراز ...دوست عزیز این یارو عربه کفشش رو به طرف بوش پرت کرد نه صدام ...خوابیا نه (: صذام کجا بود عمو
سه‌شنبه 19 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
یادش گرامی! لعنت بر ذهن کثیف کسانی که فکر میکنن با شکستن سنگ قبر ندا و دل مادرش یادش از خاطر ما پاک میشه. غافل از اینکه روز به روز ارجمند و عزیزتر میشه
سه‌شنبه 19 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
dokhtar_ahwazi...alman - المان - مونستر . حالا شما 3 رو بگیرید. آره درسته سوتی دادم. تشکر از تصحیحتون
سه‌شنبه 19 آبان 1388

nikiniki12 - المان - فرانکفورت
هر زمان اسم این دختر میاد اشک از چشمهام جاری میشه ننگ به رزیم مزدور
سه‌شنبه 19 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
ندا به عنوان سمبل مقاومت مردم ایران هر روز بزرگتر خواهد شد به کوری چشم کودتاچیان
سه‌شنبه 19 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.