سوئد‌، کشوری که زنان اداره‌اش می‌کنند

سوئد‌، کشوری که زنان اداره‌اش می‌کنند

سوئد یکی از کشورهای پیشتاز در تساوی حقوق بین مردان و زنان است. در این کشور بیش از هر جای دیگری در اروپا زنان در عرصه‌های مدیریتی حرف اول را می‌زنند. این موقعیت به یمن وجود مؤسساتی همچون مؤسسه‌ی "روتردام" بوجود آمده است.

گونیلا آرن ۲۲ سال پیش مؤسسه‌ی مشاوره‌ی روتردام را تأسیس کرد

در حدود یک سوم زنانی که هم‌اینک در کشور سوئد پست‌های بالای مدیریتی را در اختیار دارند، زمانی جزو شاگردان برنامه‌های مشاوره‌ای "روتردام" بوده‌اند، زیرا این سازمان مشاوره‌‌ای عرضه‌کننده‌ی ویژگی‌هایی است که برای بالا رفتن از پله‌های ترقی شغلی لازم هستند: شبکه‌ی ارتباطی خوب و آشنایی با افراد مهم.

 

این گفته‌های خانم گونیلا آرن است که ۲۲ سال پیش مؤسسه‌ی "روتردام" را بنا نهاد؛ یعنی زمانی که در سوئد به ندرت می‌شد زنانی را در پست‌های بالای مدیریتی مشاهده کرد. این مؤسسه‌ی مشاوره در اصل زنانی را آموزش می‌دهد که در رده‌های بالای شغلی بر صندلی تکیه زده‌اند، اما با این حال باز هم خواهان پیشرفت هستند. طی این مدت، روسای شرکت‌های بزرگ و مطرح سوئدی به عنوان مربی در این مؤسسه به زنان آموزش داده‌اند که به باور خانم آرن، همین امر یکی از نکات مهم روتردام بوده است.

 

جسارت برای تغییر

 

حمایت و آموزش از طرف قدرتمندان شعار اصلی مؤسسه‌ی روتردام است

یکی از همین زنان موفقی که زمانی جزو مراجعه‌کنندگان به این مؤسسه بوده، ماگدالنا گرگر است؛ زنی که هم‌اکنون عنوان مدیر ارشد یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه‌کننده‌‌ی مشروبات الکلی را در سوئد یدک می‌کشد. او در کنار این پست، در شورای نظارت شرکت پرآوازه‌ی سوئدی ایکیا نیز عضویت دارد.

 

 خانم گرگر مهم‌ترین ویژگی به دست آوردن چنین موفقیتی را قرار گرفتن در محیطی می‌داند که حمایت اطرافیان و اعتمادشان به وی، باعث شد تا او بتواند در کارش به سمت جلو پیش برود. او می‌گوید: «زمانی که زنان در محیطی کار کنند که شرایط به هیچ‌وجه با خصوصیات فردی آنها همخوانی نداشته باشد، اصلا راهگشا نیست. بلکه در محیط کار باید تفاهم و حمایت وجود داشته باشد.»

 

به طور معمول در هر شرکتی تصمیم اصلی بر سر اینکه چه کسی ارتقای درجه پیدا می‌کند و چه کسی درهمان پست پیشین خود باقی می‌ماند، به عهده‌ی مدیریت آن شرکت است. گونیلا آرن، مدیر روتردام، از زمانی طولانی صحبت می‌کند که شرکت‌ها نیاز دارند تا بتوانند تشخیص دهند، کدام کارمند زن می‌تواند به دوره‌های این موسسه بیاید.

 

ماگدالنا گرگر در همین راستا توصیه‌ی ارزشمندی به زنان دارد: جسارت برای تغییر. وی در توضیح آن می‌گوید: «اگر رییسی دارید که به شما اجازه‌ی آزمودن کارهای جدید را نمی‌دهد و نمی‌گذارد تا نشان دهید که تا چه اندازه کارآمد و متعهد هستید، باید بگویم که آینده‌ی ندارید.»

 

البته نباید از نقش زندگی و محیط شخصی هم غافل ماند. زنان موفق تنها با مردانی ازدواج می‌کنند که از پیشرفت شغلی آنها حمایت می‌کنند. بدیهی است که در غیر این صورت، اگر در زندگی با مردانی شریک شوند که دارای چنین خصوصیت اخلاقی نیستند،‌ برای همیشه باید با پیشرفت شغلی خداحافظی کنند.

 

کنار گذاشتن تفکرات قدیمی

 

سوئد یکی از کشورهای موفق اروپایی در زمینه‌ی تساوی حقوق بین زن و مرد است و در آمارها همواره با اختلاف چشمگیری در رده‌های بالا قرار داشته است. به باور گونیلا آرن، بسیاری از مدیران رده‌بالای مرد در شرکت‌های سوئدی به این نتیجه رسیده‌اند که اگر خواهان پیشرفت طولانی‌مدت برای شرکت‌شان هستند، به مدیریت مختلط متشکل از زنان و مردان نیاز دارند.

 

او برای نمونه از شرکت‌هایی یاد می‌کند که مدیران آنها تنها مردانی هستند که همگی در یک رده‌ی سنی قرار دارند. چنین شرکت‌هایی نمی‌توانند از تغییرات بازار باخبر شوند و به این ترتیب، از ریسک کردن برای "بهترین بودن" دست می‌کشند.

 

گونیلا آرن، مدیر مؤسسه‌ی "روتردام"‌، دلیل اصلی پیشرفت سوئد در زمینه‌‌ی تساوی حقوق میان زن و مرد را نه در تغییر قانون، بلکه در تغییر دیدگاهی می‌‌بیند که در مدیران شرکت‌ها به وجود آمده است.

juvel - نروژ - اسلو
نروژ هم به همین منوال است کلی از خانومها شغلهای کلیدی دارند و در کل در همه جا نقشی اساسی دارند و هیچ چیز از یک مرد کم ندارند فقط در ایرانه که از دولتی سره اخوندهای حرامزاده به زنها بها داده نمیشود .
دوشنبه 18 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
دوستانی که سوئد زندگی میکنند...اونجا شرایط تحصیل در دندانپزشکی و زندگی چه جوریه؟
دوشنبه 18 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
زنانی هم از سوئد؛ احترام و دوستی را در کامنتهای سراسر ناسزا و تهمت بارشان در این سایت تقویت میکنند! این جدن مایه حیرت نیست که ما به همدیگر تهمت میزنیم و فحش میدهیم؛ و از سوی دیگر از جمهوری اسلامی بیزاریم؟!! عجب مغز در هم؛ و روان مشوشی داریم! افسوس. شاد باشید.
دوشنبه 18 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
بد نیست بدانید بکوری چشم پاسداران اسلام ضد بشر خانم مینو اختر زند مدیر کل رآه آهن کشور پادشاهی سوئد هستند
دوشنبه 18 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
جدیدا در کشور میخوان پستهای مدیریتی رو به زنها واگذار کنند. جاهایی مثل ریاست بانکها. چون زنها اختلاس نمیکنند
دوشنبه 18 آبان 1388

matias1987 - فنلاند - ترنیو
فنلاند هم به همین شکل است، حتی رئیس جمهور فنلاند یه زن(تاریا هالنن). راستش اینجا جمعیت زن‌ها چند برابر مرداست و اگه مردی هم باشه خیلی‌ کم هستن یا همیشه مشغول الکل مصرف کردنن.
دوشنبه 18 آبان 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
من هم اعتقاد به مدیریت مختلط برای شرکت هر چه بیشتر نصف جمعیت جامعه {زنان} در امور جامعه هست ولی راستش زنها همیشه فقط امکان فعالیت در یک محیط آماده را دارند ولی برای ایجاد یک محیط جدید حتما باید از مدیران مرد استفاده کرد ....
دوشنبه 18 آبان 1388

dannni - استکهلم - سوئد
اینجا همه کارهای اداری اموزشی تربیتی ووو.. دست خانمهاست چون کارشون ضریف و با حوصله انجام میدن و کارهای سنگین صنعتی و خر حمالی مال مردهاست چون مردها فکرشون جای دیگه است
دوشنبه 18 آبان 1388

جزیره - نروژ - اسلو
زنده باد برابری زن و مرد. اگر زنها جهان را اداره میکردند دنیا گلستان میشد.
دوشنبه 18 آبان 1388

bmg88 - المان - هام
انصافا ایران هم همین شرایط را داراست. با این مضمون که ایران کشوری که جانورانی به وسعت باغ وحش هدایتش میکنند. جهت یاداوری ایرانیهای عزیز . به چهره منفور سردمداران مراجعه فر مائید. من فقط این سوال برام پیش میاد که این حرامیها متعلق به کدام نقطه از جهان هستند. ایرانی که اصلا. حرفش نزنیم. ا....ن چهره ها.
دوشنبه 18 آبان 1388

bidin - ایران - ارومیه
واسه همین که اینقدر بی درو پیکره.
دوشنبه 18 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش . ناسزا مختص رژیمی ها و مروجین فرهنگ پوسیده ی اسلام در ا ین سایت است که بعد از توهین جواب می گیرند اشک تمساح برای لاشخورهای رژیم افتخاری ندارد.
دوشنبه 18 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
تو ایران یک زن نمیتونه حتی رئیس شعبه یه بانک بشه یعنی بهش اجازه نمیدن
دوشنبه 18 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
wildpiony - هند - بمبیی//فعلا تا سال 2011 بهشت دانشجوهای خارج از اتحادیه است بعد هر ماه حدود 800 یورو به دانشکاه فقد باید بدی بغیر از مخارج خودت
دوشنبه 18 آبان 1388

tafakore irani - آمریکا - تگزاس
کار را باید به دست کاردان سپرد. جنسیت نیست که لیاقت یک فرد را نشان میدهد. البته شرایط باید برای همه یکسان باشد.
دوشنبه 18 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
در پاسخ گرامی wildpiony - هند - بمبیی. --------------------------. من تفریبا 3 سال در قسمت فرهنگی سفارت آلمان در سوئد (استکهلم) در اواخر دهه 90 کار میکردم بیشتر ایرانیان دانشجو در سوئد در رشته دندانپزشکی هستند / متاسفانه کشور پادشاهی سوئد جمعیت کمی دارد و با توجه به پذیرش سخاوتمندانه پناهنده این کشور تعادل جمعیتی خود را از دست داده است وبیشتر جرمهادر سوئد توسط پناهندگان صورت میگیرد که اینها به ضرر شهروندان آن جامعه است درصورتی که در کشور من آلمان بیشتر مجرمین از بلوک شرق سابق هستند
دوشنبه 18 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
bidin - ایران - ارومیه . عزیزم جایی رو که ندیدی و نه تجربه زندگی داری الکی روش نظر نده! همه میدونیم بلدی کامنت بنویسی:-)
سه‌شنبه 19 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
bahareiran - ایران - ایران ** جااااااااان؟؟؟ مگه تو ایران نیستی شما؟ بابا این همه رییس شعبه خانم داریم.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
dannni - سوئد - استکهلم فقط 800 یورو؟؟؟؟ اینکه چیزی نیست...خرج زندگی چه جوریه؟ sam2009 - آلمان - آمدن با تشکر از شما
سه‌شنبه 19 آبان 1388

atena10 - ایران - تهران
bahareiran - ایران - ایران. عزیزم یه کوچولو بری بانک متوجه می شی
سه‌شنبه 19 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
matias1987 - فنلاند - ترنیو .مرد کمه؟؟ زن زیاد؟؟فنلاااااااااااااااااااااااااااااااااااند بیگی که اومدم
سه‌شنبه 19 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش. دمت گرم. خوب اومدی!
سه‌شنبه 19 آبان 1388

fahj - تبریز - ایران
مدیریت زنان به شرطی خوب که سیستم توبیخ دران نباشه چون جرات استفاده ان را ندارند.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

amishka - اذربایجان - باکو
dannni - استکهلم - سوئد. پس تو توی کارهای اموزشی تربیتی مشغول هستی .چون که بهت نمیاد.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
wildpiony - هند - بمبیی سلام دوست عزیز. اطلاعاتی که من دارم در مورد دانمارک هست ولی فکر می کنم درمورد سوئد هم صدق بکنه چون بچه های مالمو معمولا میان کپنهاگ درس می خونند البته به خاطر اینکه دانشگاه اینجا از استکهلم بهشون نزدیکتره. در دانمارک باید یکسال قبل از شروع ترم اول٫ در یک مدرسه زبان دانمارکی معتبر ثبت نام کنید و حدود یکماه بعد٫ مدرسه شروع میشه تا سه ماه یعنی واقعا فشرده هست. زبان سوئدی از نظر تلفظ از دانمارکی اسونتر هست اما بازهم یادگیریش سخته. خلاصه حتما باید این امتحان زبان رو داشته باشید در زمان مناسب. و درجه قبولی در دندانپزشکی 7 از 12 هست. یعنی معدل دیپلومتون باید فکر کنم به ایرانی بشه حدود 16 از 20. از نظر مادی فکر کنم ماهی 200 یورو برای خوراک کافی باشه اما از نظر مسکن٫ زیاد اسون نیست که جایی نزدیک دانشگاه پیدا کنید. حداقل کرایه فکر کنم 300-400 بشه. اما اگه مسکنتون دور از دانشگاه باشه هزینه رفت و امد رو هم باید حساب کنیدکه تا ماهی 150 هم میرسه.(با وسائل نقلیه عمومی).
سه‌شنبه 19 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
با توجه به کامنتتون فکر نمی کنم از نظر مالی مشکل پیدا کنید اما خیلی باید روی زبان سوئدی کار کنید. کلا کشورهای اسکاندیناوی خییلی روی زبانشان تاکید می کنند. هر رشته ای که بخونید باید توقع اینرو هم داشته باشید که گزارشهای چند صفحه ای بنویسد با بهترین ادبیات. اینجا حتی بعد از یک معادله ریاضی هم بایدچند خط تشریحی با ادبیات خوب بنویسید. کار گروهی هم زیاد هست و خیلی باید حوصله داشه باشید مخصوصا اگه همگروهیاتون مثل شما نباشند. و فراموش نکنید که برعکس کشورهای ما اینجا قبل از زرنگ بودن از نظر حرفه ای(مثل ریاضی فیزیک و غیره) به طرز بیان و قدرت انشاتون بها میدن. یعنی اگه نتونید خوب و روان بنویسید حتی اگه زرنگ باشید٫ به ندرت پیش میاد که کسی بخواد با شما هگروهی بشه. نمی خوام بترسونمتون اما گفتم واقعیت رو بگم که اومدید سوئد شوکه نشید. امیدوارم بچه های ساکن سوئد از جمله اقا دانیال اطلاعات دقیقتری بهتون بدن. با ارزوی موفقیت و شادی برای شما.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

کهکشان - سوئد - اپسالا
wildpiony - هند - بمبیی . شاید این سایت بتونه کمکت کنهhttps://www.swedishstudy.com/.
سه‌شنبه 19 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
dannni - سوئد - استکهلم. wildpiony - هند - بمبیی . دوست عزیز ماهی‌ ۸۰۰ یورو؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه با ماهی‌ ۸۰۰ یورو بود که الان این کشور بیشتر از اینها دانشجو خارجی‌ داشت!!!!!باید هزینه ۲ ترم یا بیشتر رو در ابتدای کار واریز کنی‌ بعد اجازه تحصیل داری.یعنی‌ هزینه ترم‌ها رو باید پیش پیش واریز کنی‌.سوئد قوانین پذیرش دانشجو رو سخت تر کرد چون دانشجو هایی که از خارج از کشور برای تحصیل به اینجا میامدن دولت به این دانشجوها کمک هزینه و وام تحصیلی‌ میداد.بسیاری از این دانشجوها این وام‌ها را گرفتند و پس ندادند و به کشور خودشان بازگشتند و این باعث شد نه تنها به ورودی‌های بعدی وام تعلق نگیرد بلکه هزینه ترم‌ها رو هم دانشجو باید پیش پیش پرداخت کند(اغلب هم هزینه‌های سنگینی‌ هستند).شاد باشید
سه‌شنبه 19 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
huria - دانمارک - کپنهاگ خیلی ممنونم از اطلاعاتتون...من شنیده بودم دانشگه هایی هست که به زبان انگلیسی تدریس میکنن؟ غلطه؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
wildpiony - هند - بمبیی خواهش می کنم دوست عزیز. نه غلط نیست. ولی مثلا در دانمارک فقط رشته های برنامه نویسی کامپیوتر٫ بیزنس و معدودی رشته های مهندسی به انگلیسی تدریس میشن اما عموما رشته هایی مثل پزشکی دندانپزشکی داروسازی به دانمارکی تدریس میشن. البته کتابهای مرجع اکثرا انگلیسی هستند اما جزوه ها و خود تدریس و امتحانات به زبان دانمارکی هستند البته به تدریج دارند درسهایی به انگلیسی اضافه می کنند اما اینکه بخواهند کل سیستم را انگلیسی کنند سالها طول میکشه. اسکاندیناویها خییلی به زبانشان می نازند. مثلا حتی برای بعضی عناصر شیمی هم یک اسم دانمارکی دارند و کاری به استاندارد جهانی ندارند. امیدوارم معلومات محدود من کمی مفید بوده باشه. موفق باشید
سه‌شنبه 19 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
huria - دانمارک - کپنهاگ خیلی لطف کردی عزیز... کهکشان - سوئد - اپسالا ممنونم از شما.. sara-j - سوید - استگهلم مرسی عزیزم حدودا چقدر میشه برای هر ترم؟
سه‌شنبه 19 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
wildpiony - هند - بمبیی . دوست عزیز من اطلاعات زیادی در مورد رشته دندان پزشکی‌ ندارم و در اینجا هزینه برای هر رشته تحصیلی‌ متفاوت هست.اما چون این مورد برای یکی از اطرافیانم پیش آمده بود برای شما توضیح دادم(کامنت قبلی‌ من).اما در مورد سوال شما من می‌تونستم از افرادی سوال کنم و جواب شما رو بدهم اما ترجیح میدم که از منابع موثق براتون تحقیق کنم و در این تاپیک یا در تاپیک قابل توجهی‌ واستون کامنت میزارم.در ضمن به پیرو کامنت هوریا عزیز از دانمارک در کشورهای اسکاندیناوی قبل از هر کاری مهاجر‌ها باید زبان یاد بگیرند هر چند من در مقطع دکترا در بعضی‌ رشته‌ها تحصیل به زبان انگلیسی‌ رو دیدم اما باز هم همون افراد باید زبان سوئدی را یاد بگیرند.شاد باشید
سه‌شنبه 19 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
amishka - اذربایجان - باکو /رفیق فکر کنم اشتباه گرفتی من دختر نیستم پسر هستم
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
sara-j - سوید - استگهلم . . wildpiony - هند - بمبیی //عزیزانم فعلا دانشکاها بابت تحصیل یک دانشجو هزینه نمیخواهد تو این دو سال 5 از اسناهامون اومدن الان هم تودانشکاه لینشوپینگ که یکی از معتبرترین دانشکاهی سوئد است هستن فقد مخارج خودت یعنی اجاره مسکن و خورد وخوراک ووو/ اما از سال 2011 دانشکاهای سوئد از دانشجوی خارج از اتحادیه بیاد 800 یورو فقد حق دانشکاه است میگیره حدود 10000 یورو بابت یک سال این معلومات صد در صد است چون چنتا از دوستام در همین سایت ازم خواست ببرسم براشون وسفارت هم یک سری شرایط داره برای ویزا/ اما شنیدم سخت گیری نمیکنند درضمن زبان انگلیسی و اجاره کردن مسکن یکی از شرایط ویزا
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
wildpiony - هند - بمبیی . ببخشید امکان داره ازتون یه سوال بپرسم؟ شما گفتید که پشیمان هستید از تحصیلتون. دانشجویانی که به خارج میرن معمولا سه تا مشکل دارن. یا مالی هست یا زبان هست یا تنهایی! ممنون میشم علتتون رو بگید. ممکنه کمکم کنه. تشکر
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
huria - دانمارک - کپنهاگ . سلام هیفا خانم. حالتون خوبه؟ از شما یه خواهشی داشتم. اگه امکان داره مقداری بیشتر راجع به نحوه ی تحصیل در دانمارک به من توضیح بدهید. مثل همان کار گروهی و.. که در بالا گفته بودید. فکر کنم قبلا این سوال را از شما پرسیده بودم که در این زمینه من را راهنمایی کنید. البته اگر زحمتی نیست و وقت دارید توضیح بدهید. با تشکر از لطف شما. موفق باشید
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
dannni - سوئد - استکهلم مرسی دوست عزیز من شاید بخوام ترنسفر بگیرم sara-j ممنون عزیز..مسلمان ایرانی - ایران - شیراز در واقع هیچکدوم اینجایی که من اومدم 3 سال پیش که ما اومدیم بهتر بود الان به دلیل مهاجرت بیش از حد ایرانیا به اینجا و به طبع گندکاری هایی که میکنن واسمون شرایط سخت شده
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
در واقع اینجا واسه ایرانیا دیگه تره هم خورد نمیکنن...خیلی هم کشور آلوده ایه.. از نظر زبان هم اینجا 0 هم باشید کارتون نمیمونه اما به هر حال من از اینجا خسته شدم...شما قصد مهاجرت دارید؟
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
wildpiony - هند - بمبیی متاسفانه ایرانی ها هر جا میرند خرابکاریشون رو انجام میدن. مختص به یک شهر و دو شهر هم نیست. من یکی دو سال پیش مقداری اطلاعات راجع به تحصیل در چند تا کشور رو بررسی کردم. کشورهای اروپایی مقداری از نظر تحصیل برای ایرانی ها بهتر هستند چون کشورهای شرق اسیا مقداری هزینه یشان کمتر است دانشجویان بیشتری میروند و مشکلات بیشتری پیش می آید اما در کشورهای اروپایی دانشجویان مقداری بهتر هستند. اگر بتوانید به استرالیا و اتریش و فرانسه و المان و سوئد و کانادا برید خیلی بهتر هست. البته از نظر مالی باید بیشتر ساپورت بشید. میدونید که هزینه ی خیلی بیشتری داره. یکی از عموهام پارسال میخواستند واسه فوق تخصص بیهوشی به استرالیا بروند. اما اینجا مقداری براشون مشکل پیش امد و نرفتند. تا پارسال که هزینه ی تحصیل در فرانسه رایگان بود امسال رو نمیدونم. البته به زبان فرانسوی تدریس میشه و اگر فرانسوی بلد نباشید باید ترمی حدود سه چهار هزار دلار بدید تا انگلیسی بتونید بخونید. من احتمال داره که مهاجرت کنم. البته فکر کنم دو سه سال دیگه باشه.
جمعه 22 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
1.مسلمان ایرانی - ایران - شیراز سلام اقا مجتبی. خواهش می کنم اصلا زحمتی نیست. ممنون خوب هستم فعلا :-) امیدوارم حال شما هم خوب باشه. در مورد کار گروهی همونجور که بالا توضیح دادم اینطوری هست که هر ترمی غیر از امتحانات٫ دانشجوها(البته کار گروهی از دبستان شروع میشه) یک یا دو پروژه دارند. چیزی مشابه پایان نامه. منتهی نه به اون گستردگی. بعد معمولا گروههای دو سه نفره این تحقیق رو باهم انجام میدن. البته مثلا ما در ترم 5 داروسازی باید یک راپورت 50 صفحه ای می نوشتیم و گروهها هم 6 نفره بودند و میدونید که برای اینکه 6 نفر باهم به توافق برسند چقدر انرژی هدر میره! ناهماهنگی از لی اوت راپرت گرفته تا خود جمله بندی٫ صد در صد پیش میاد اما غیر ممکن نیست. در واقع خود این کار گروهی یک روش تربیتی هست که به ما یاد میده بعد از وارد شدن در بازار کار چطور با همکارامون برخورد کنیم.
جمعه 22 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
2. اینجا در رشته های اجتماعی که افراد بعدا مجبور میشن بیشتر با مردم ارتباط داشته باشند حتی اردوهای اجباری هست که دانشجوها با هم یک مدت زندگی می کنند که از لحاظ اجتماعی٫ قویتر و صبورتر بتونند عمل کنند. در کار گروهی هم اگه با افراد با حوصله و فهمیده ای بیفتید خیلی هم لذت بخشه و نتیجه تحقیقتون هم بهتر میشه اما وای به حال زمانی که همگروهیاتون مشکل افرین باشند دیگه خیلی باید حوصله کنید تا پروژه تون صدمه نبینه! البته در بعضی درسها خودتون حق انتخاب هم گروهیاتون رو دارید اما بعضی درسها استادتون گروهها رو تعیین میکنه. ولی در هر صورت اگه از نظر درسی زرنگ باشید و زبانتان رو تقویت بکنید و از همه مهمتر بقول دانمارکیها سوذ(سویت) باشید و صبور٫ صد در صد موفق میشید و از کار گروهی لذت خواهید برد. برای حسن ختام اضافه می کنم که من از نحوه برخوردتون با کاربران دیگه و اینکه همیشه به اعصابتون مسلط بوده اید حدس میزنم که هیچ کار گروهی براتون مشکل نباشه. موفق و شاد باشید.
جمعه 22 آبان 1388

wildpiony - هند - بمبیی
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز از نظر هزینه ای یه سری کشورا مثل مجارستان زیاد گرون نیستن...خوب فرانسه و ایتالیا هم تحصیل رایگان اما به زبان خودشونه...رویای کودکی من ایتالیا بود که نشد برم...آخه مساله اینجاست وزارت علوم خیلی بامبول در میاره یه روز میگه فلان کشور تاییده فردا میگه نه...من مجارستان بودم بعد از امتحان زبان و ورودی بهترین کالج اونجا که بوداپست هست قبول هم شدم اما از تایید خارج شد.. به قول شما آدم یا نره یا اگه میره یه جای درست...من دنبال این هستم از اینجا برم خیلی اذیت میشم...
جمعه 22 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
wildpiony - هند - بمبیی . اگر بتونید استرالیا برید خیلی خوب هست. چون اگه اشتباه نکنم همه ی دانشگاه هاش مورد تایید هستند و هزینه هم نسبت به اروپا کمتره. محیط تحصیلیش هم خیلی خوب هست. دانشجویان ایرانی هم معمولا واسه تحصیل رفته اند نه کارهای دیگه که خودتون بهتر میدونید من چی دارم میگم. اگه بخواید میتونم از یکی از دوستانم که فرانسه هست اطلاعاتی رو راجع به رشته ی شما بپرسم و بهتون بگم. بهرحال هر کجا هستید موفق باشید دوست عزیز. راستی میتونم راجع به اسم کاربری تون از شما بپرسم؟ هر چی فکر کردم معنیش رو نفهمیدم! شاد باشید
جمعه 22 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
huria - دانمارک - کپنهاگ . سلام هیفا خانم. امیدوارم همیشه خوب باشید. ممنون از اطلاعاتی که به من دادید. کمکم کرد. پس دانمارکی ها هم به کار گروهی علاقه دارند. کشورهایی مثل ژاپن دانش آموزانش رو به کار گروهی تشویق میکنه اما کشوری مثل امریکا مخالف این کار هست. دانش آموزان و دانشجویان علاقه ی زیادی به کار گروهی ندارند. در ایران هم جدیدا دارند کار گروهی رو بسط میدن. من هر جا که برم خودم و با شرایط محیط وفق میدم. البته منظورم این نیست که من آدم باهوشی هستما! ولی افرادی که باهوش هستند خودشون رو با محیط ( به هر نحوی که باشه ) وفق میدن. باز هم از شما بابت لطفتون سپاسگزارم. موفق و سرزنده باشید.
جمعه 22 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.