بروجردی: روسیه بدقول است

بروجردی: روسیه بدقول است

بروجردی می گوید گزینه اول ایران در رابطه سوخت راکتور تحقیقاتی تهران خرید اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد است

یک روز بعد از سخنان دمیتری مدودف در باره احتمال حمایت روسیه از طرح تحریم ایران، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران روسیه را به دلیل تحویل ندادن سیستم موشکی اس 300 به ایران، "بد قول" خوانده و گفته است: "شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیر نهایی برای چگونگی تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است."

آقای بروجردی به خبرنگاران گفت: "بحث هایی که در رابطه با اس 300 مطرح می شود اگر موضع رسمی روسیه باشد نشاندهنده فصل جدیدی از بدقولی آنهاست."

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، این موضوع را "ماجرای کهنه ای" توصیف کرده و گفته است: "اگر (روسها) به پیمانشان عمل نکنند و مذاکرات به نتیجه نرسد این مسئله نقطه منفی در روابط دو کشور خواهد بود."

طبق گزارش ها، قرارداد فروش موشک های اس 300 در سال 2005 میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها نظیر آمریکا روسیه از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

موشکهای اس-300 یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است. این موشک می تواند 100 هدف را در آسمان ردیابی کند.

جدیدترین نوع این موشکها 300 تا 195 کیلومتر برد دارند و می توانند هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله 10 متر تا 27 کیلومتری از زمین هدف قرار دهند.

گزارش ها خاطرنشان می کنند که ایران قصد دارد با خرید این موشکها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای اش ایجاد کند.

گفته می شود لغو طرح استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا باعث نزدیک تر شدن آمریکا و روسیه شده و تردید هایی درباره اراده روسیه برای حمایت از ایران به هر قیمت، ایجاد شده است.

آقای مدودف در گفتگو با مجله آلمانی اشپیگل گفته بود که اگر ایران در قبال گفتگوهای بین المللی درباره برنامه هسته ای این کشور موضعی سازنده اتخاذ نکند، دولت روسیه احتمالا از تصمیم تحریم ایران حمایت خواهد کرد.

روسیه، در کنار چین به عنوان دو کشوری که عضو دائم شورای امنیت هستند و از امکان وتو (رد) قطعنامه های شورای امنیت برخوردارند، یکی از مهمترین عوامل ممانعت از صدور قطعنامه ای جدید و وضع تحریم های بیشتر علیه ایران بوده است.

آقای مدودف گفته بود: "اگر از تحریم اجتناب شود بهتر است و در عین حال تاکید کرده بود که"اگر پیشرفتی در گفتگوها حاصل نشود هیچکس چنین سناریویی را رد نخواهد کرد."

نحوه تامین سوخت

پرونده هسته ای ایران اکنون در مراحل حساسی قرار گرفته و تصمیم گیری در باره تامین سوخت راکتور هسته ای تهران اکنون مهمترین مسئله ای است که تهران هنوز پاسخ روشنی به پیشنهاد غرب نداده است.

به ایران پیشنهاد شده که حدود 1200 کیلوگرم از ذخیره 1500 کیلوگرمی اورانیوم با خلوص پایین این کشور به روسیه جهت غنی سازی بیشتر و سپس فرانسه جهت تبدیل به میله سوخت برای استفاده در رآکتور تهران انتقال داده شود.

اما رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید که تامین سوخت راکتور تهران "پس از انجام مذاکرات آقای سلطانیه (نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی) چگونگی تامین سوخت راکتور تهران مشخص می شود."

به گفته آقای بروجردی "گزینه اول برای ما در رابطه با خرید سوخت، اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد است."

رئیس کمیسیون امنیت ملی می گوید که "اگر نتوانستیم اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد را برای تامین سوخت خریداری کنیم می توانیم مبادله به صورت محدود انجام دهیم مشروط بر که اورانیوم غنی شده 20 درصد را قبلا دریافت کرده باشیم."

روسیه کار ساخت نیروگاه بوشهر را بر عهده دارد و شریک تجاری کلیدی ایران است و در تامین تسلیحات ایران نیز نقش فعالی داشته است.

zoroastrian - بلاروس - مینسک
لول تازه مونده ..
دوشنبه 18 آبان 1388

gogoli - ایران - تهران
از کرامات شیخ ما این است .. شیره را خورد و گفت شیرین است!!!!!
دوشنبه 18 آبان 1388

experthoney - بحرین - بحرین
خسته نباشید. ساعت خواب
دوشنبه 18 آبان 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
روسیه به انحاء مختلف همانند زالو مدام در حال مکیدن ثروت ایران است . چه چیزی بهتر از این که 30 سال ایران را غارت کرده و الان هم بازی شل کن سفت کن را درآورده. همین کا گ ب بود که توسط دال گورکی روس موفق شدند بهاییت را در ایران درست کنند. خدا این روسها را لعنت کند که ما را به این روز انداختند . روسها حتی در اسراپیل هم نفوذ دارند و ....
دوشنبه 18 آبان 1388

AZAD100 - ایران - ایران
سلام
دوشنبه 18 آبان 1388

siya48 - آلمان - کلن
یارو میزنه باباش رو می‌کشه،توی دادگاه قاضی ازش میپرسه چرا بابات رو کشتی‌،میگه بعد از ۳۰ سال به رابطه ش با ننم پی بردم.حالا این مرتیکه هم بعد از این هم بلا که روسیه بر سر ایران آورد،تازه فهمیده که ،،،بدقول است،،،،،،،........
دوشنبه 18 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
siya48 - آلمان - کلن ----. لوووووول
دوشنبه 18 آبان 1388

malek-welkin - کانادا - رد دیر
سوز داغ قعطنامه های ترکمن چای و گلستان بر پیشانی این کشور پیر هنوز از بین نرفته ،اشغال کشور توسط روسها هنوز در یادها زنده هست. خر پاش یک دفعه تو چاله میره! روسیه مثل یک آدم نفهم چاقو بدست گشنه است
جمعه 22 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.