سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی

سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی

بیمارى‌های مقاربتی بیماری‌هایی هستند که به وسیله ویروس‏، باکتری و یا انگل ایجاد می گردند و از طریق تماس جنسی به بدن منتقل مى‌شوند.

برخی از این بیماری‌ها عوارضی همچون ترشحات تناسلی، درد هنگام ادرار و تورم در ناحیه تناسلی را دارند، اما بسیاری از آنها مانند کلامیدیا ( بیماری عفونی کلامیدیا، ناشی از نوعی باکتری است و موجب عفونت های حاد در اندام تناسلی می شود) در آغاز بدون علامت هستند و عوارض‌شان ماه‌ها پس از ابتلا بروز می‌کند.

سوزاک یا گنوره یکی از این بیماری‌هاست که دکتر محمدرضا رزاقی، متخصص کلیه و مجاری ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، درباره آن توضیح می دهند:

آقای دکتر! بیماری سوزاک معمولا چه سن و جنسی را درگیر می‌کند؟

سوزاک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ عفونی‌ در دستگاه‌ تناسلی‌ که‌ از راه‌ آمیزش‌ منتقل‌ می‌شود. در کل بیماری‌های مقاربتی یا بیماری‌هایی که در اثر تماس جنسی ایجاد می‌شوند، بیشتر جوان‌ها را درگیر کرده و سن شیوع این بیماری‌ها معمولا بین 18 تا 28 سال است و هر دو جنس زن و مرد را درگیر می‌کند.

سردسته همه این بیماری‌ها از گذشته، چه در دنیا و چه در کشور ما، بیماری سوزاک یا گنوره است که توسط یک عامل بیماری‌زا به نام "نایسریا گنوره آ" ، در اثر تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود، بنابراین وقتی ما با یک فرد مبتلا به سوزاک مواجه می‌شویم، اولین سوالمان این است که آیا تماس مشکوکی داشته است یا نه؟

دوره تظاهر این بیماری نیز کوتاه‌مدت است و معمولا 3 تا 14 روز پس از تماس مشکوک طول می‌کشد تا بیماری خودش را نشان دهد.

خطر انتقال بیماری تا چه میزانی است؟

خطر انتقال بیماری بعد از یک بار مقاربت برای آقایان 10 درصد و برای خانم‌ها 40 درصد است، یعنی اگر یک مرد سالم با همسرش که آلوده به این بیماری است مقاربت داشته باشد، احتمال آلودگی‌اش 10 درصد است، ولی اگر یک خانم سالم با همسرش که مبتلا به این بیماری است مقاربت داشته باشد، 40 درصد احتمال آلودگی دارد.

میزان شیوع سوزاک در دنیا و در کشور ما چگونه است؟

در دنیا میزان شیوع بیماری در قسمت‌هایی از آسیا، هاوایی و کالیفرنیا بیشتر است. در کشور ما بعد از انقلاب، این بیماری تقریبا ریشه‌کن شده بود و وجود نداشت، اما اکنون نسبتا زیاد شاهد این بیماری هستیم و متاسفانه تعداد مراجعان با علایم این بیماری، در حال افزایش است.

علایم بیماری چیست؟

علایمی که در آقایان دیده می‌شود، بیشتر به صورت خارش، سوزش مجرای ادراری، تکرر ادرار و گاهی دفع خون در ادرار به علت التهاب در مجرا است و چنانچه بیماری درمان نشود، ممکن است میکروب خودش را به قسمت‌های دیگر مانند مجرای انزال و لوله‌های حامل اسپرم و کیسه‌های منی‌ساز و یا حتی به پروستات برساند و در آن جایگزین شده و التهاب پروستات و علایمی همچون سوزش و تکرر ادرار، حس تخلیه نکردن ادرار و ترشحات غلیظ ایجاد کند که نشانه این ها، ترشحی به صورت خود به خود و بدون اینکه همراه با ادرار کردن باشد، است و افراد آلوده از اینکه لباس زیرشان همیشه از این ترشحات آلوده است شکایت دارند. آلودگی با این میکروب همچنین ممکن است سبب ایجاد خارش و تحریک مقعد شود.

اما علایم سوزاک در خانم‌ها به صورت ناراحتی واژینال و ناراحتی لگنی است که ممکن است کمی درد داشته باشد، ولی بیشتر به صورت یک حالت ناخوشایند و ناراحتی است و ممکن است گاهی سوزش ادرار و یا سختی در ادرار کردن هم داشته باشند.

تمامی این علایم می‌توانند به یک عفونت لگنی به‌خصوص در خانم‌ها منجر شوند که سبب چسبندگی لوله‌ها و در نهایت ناباروری گردند. در آقایان هم عفونت در قسمن لوله‌های حامل اسپرم می‌تواند ایجاد چسبندگی و در نهایت ناباروری کند.

بیماری سوزاک به جز دستگاه تناسلی چه جاهای دیگری از بدن را درگیر می‌کند؟ 

بیماری سوزاک معمولا با التهاب مفاصل، التهاب ملتحمه چشم و التهاب مجاری ادراری همراه است.

تشخیص و درمان بیماری چگونه انجام می‌شود؟

اگر شک داشته باشیم که فردی به سوزاک مبتلا شده است، باید ترشحات ناحیه تناسلی او را در محیط آزمایشگاه کشت دهیم و چنانچه نتیجه آزمایش مثبت شد، باید درمان را سریعا شروع کنیم، زیرا اگر درمان دیر شروع شو،د عوارض جبران‌ناپذیری چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان در پی دارد.

برای درمان معمولا پزشک از انواع آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کند، ولی آنچه مهم است این است که بعد از پایان دوره درمانی، ترشحات بیمار باید یک بار دیگر کشت آزمایشگاهی شود تا مطمئن شویم که درمان به خوبی انجام شده است. ضمنا تا زمانی که فرد بهبود نیافته است، باید از تماس جنسی خودداری کند تا بیماری را منتقل نکند.

آیا هر دو نفر باید درمان شوند؟

بله، برای درمان فرد آلوده، باید همسرش هم مراجعه کند تا هر دو با هم درمان شوند، اما گاهی ممکن است فرد در یک مسافرت خارج از کشور آلوده شده باشد که در این موارد، درمان را فقط برای فرد مراجعه کننده شروع می‌کنیم.

راه پیشگیری از سوزاک چیست؟

داشتن روابط جنسی سالم و مشروع، پرهیز از بی‌بندوباری‌‌های‌ جنسی‌ و روابط خارج از چارچوب خانواده و استفاده از کاندوم.

ضمنا این بیماران‌ باید از نظر سایر بیماری‌های‌ آمیزشی‌ مورد آزمایش‌ قرار بگیرند.

به‌ هنگام‌ درمان‌، باید از ملحفه‌ و روانداز مجزا استفاده‌ شود.

بیماران باید دستان‌ خود را به‌خصوص پس‌ از اجابت‌ مزاج بشویند و از دست زدن به چشمان‌شان خودداری کنند.

baas - هلند - روتردام
در کشور ما بعد از انقلاب این بیماری تقریبا ریشه کن شده بود اما اکنون (ازصدقه سر اسلام ) نسبتا زیاد شاهد این بیماری هستیم
یکشنبه 17 آبان 1388

lisa - امریکا - کالیفرنیا
در کشور ما بعد از انقلاب، این بیماری تقریبا ریشه‌کن شده بود و وجود نداشت، اما اکنون نسبتا زیاد شاهد این بیماری هستیم و متاسفانه تعداد مراجعان با علایم این بیماری، در حال افزایش است. بله دکتر جان چون امار تجاوز به نوامیس مردم توسط اراذل و اوباش نظام افزایش پیدا کرده برای همینه که این روزها امار این بیماری در بسیجی ها و سپاهی ها و فرمانده های نیروی انتظامی و بازجوها افزایش یافته. می گم از بلو استار و باور 88 خبری نیست نکنه سوزاک گرفتن و در بیمارستان بستری شدن.
یکشنبه 17 آبان 1388

shanul - المان - هامبورگ
سید علی خامنه ای رهبر قلابی ایران چندین بار بخاطر بیماری سوزاک که در اثر سکس با زنهای صیغه ای بسیجی مستقر در بیت رهبری دارد به بیمارستان خاتم الانبیا منتقل شده است! .
یکشنبه 17 آبان 1388

kamangir - نروژ - اسلو
در کشور ما بعد از انقلاب، این بیماری تقریبا ریشه‌کن شده بود و وجود نداشت، . داشتن روابط جنسی سالم و مشروع، . بر پدر بادمجون دور قاب چین و نون به نرخ روز خور.
یکشنبه 17 آبان 1388

quick31 - امریکا - واشنگتون
از صدقه سر صیغه وچند همسری فقر و نداشتن امکانات وفرهنگ و سواد
دوشنبه 18 آبان 1388

alisam - ایران - تهران
baas - هلند - روتردام . چرا دروغ می گی؟! تو ایران اصلآ این بیماری وجود نداره! می دونی چرا؟! چون پسر و دختر از سه کیلومتریه هم فرار می کنن.اصلآ جرات نزدیک شدن به هم ندارن چه برسه بخوان سوزاک بگیرن!!!
دوشنبه 18 آبان 1388

farzad145 - ایران - شیراز
داروی این بیماری فقط تزریق حداقل4 آمپول اسپوکتینو مایسین است
دوشنبه 18 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
این اطلاعاتی که در اینجا در مورد این بیماری ارائه شده کاملا غلط است! بنده توضیح میدهم که بیماری سوزاک نام اصلی آن بیماری ولایت است! علت نامگذاری سوزاک به بیماری ولایت این بوده که از صدر اسلام این بیماری در جزیره العرب رایج بوده و دلیل اصلی آن نیز آیات مربوط به چند همسری و همخوابگی با کنیزان و غلامان بوده است. بدین ترتیب این بیماری همراه کاروانیان عرب به ایران و سایر نقاط جهان گسترش یافت. این بیماری پیش از انقلاب در ایران ریشه کن شده بود اما با روی کار آمدن ولایت وقیح و ایجاد خانه های عفاف برای اجرای احکام قرآن و بردن دختران و زنان خیابانی برای حاج آقاها مجددا شیوع پیدا کرده. برای ریشه کنی سوزاک باید ریشه اسلام در کشور آریایی ایران خشکانده شود! . لعنت بر محمد و آل محمد و لعنت بر اسلام!‌ این کثیف ترین آیین ضد مردمی دنیا!
دوشنبه 18 آبان 1388

immortal1977 - هلند - امرسفورت
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه . جیگرم حال اومد زبل خان با این جمله : لعنت بر محمد و آل محمد و لعنت بر اسلام!‌ این کثیف ترین آیین ضد مردمی دنیا!
دوشنبه 18 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
immortal1977 - هلند - امرسفورت. دوست عزیزم درود بر تو! جالب است بدانید ولایت وقیح بسیاری بیماریهای دیگر را بر سرزمین آریایی ما تحمیل کرده. طبق آمارهای خود رژیم نکبت بار اسلامی،‌ بیماریهای روحی و روانی دومین بیماری رایج در کشور است! حالا از اعتیاد و ایدز و بقیه بدبختیها بگذریم! این اسلام نکبت بار هدفش مبتلا کردن کل جامعه به انواع بیماریهای روانی و اعتیاد و فقر و فحشاست تا از این طریق و با تکیه بر خرافات مردم و ضعف فکری قشر عوام،‌جامعه را به هر سو که میخواهد ببرد. اما کور خوانده اند. نسل نوین فرهیخته دختر و پسر ایرانی بیدار شده و جنبش آزادیخواهی مردم ایران اینک شهرتی جهانی یافته! باید دیوار پوشالی قداست من در آوردی را که اسلام بدور خود و محمد شیاد کشیده از بین برد. لعنت بر محمد و آل محمد و لعنت بر اسلام!‌ این کثیف ترین آیین ضد مردمی دنیا!
دوشنبه 18 آبان 1388

shakhe shekaste - امارات - دبی
اگر به قولی که اول انقلاب به مردمان ساده و بیچاره ایران داده بودن عمل کرده بودن (آب رو مجانی میکنیم.....اوتوبوس رو مجانی میکنیم....پول نفت رو میاریم سر سفرتون و........)الان چنین بیماری در کشور عزیز ما وجود نداشت......حالا خودتون بگین اون خمینی و این خامنه ای چکار واسه شما کردن که خدابیامرز پهلوی نکرده بود؟؟؟؟جز اینکه روزانه 100ها جوان و نوجوان بیگناه مارو به کشته دادن و دارن میدن و خواهند داد؟؟؟حالا منت خاندان پهلوی رو بکشین حقتونه..... به قول مهستی. با فر و کیان ........مردم ایران. بازگشت تورو از خدا میخوان . میخوان که اگه اشتباه کردن. کفر نعمت پادشاه کردن..........بله کفر نعمت کردن چنین عواقبی هم داره
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.