آنفلوآنزای خوکی , خطر در بیخ گوش

آنفلوآنزای خوکی , خطر در بیخ گوش

ابتلای شما به آنفلوآنزای خوکی (نوع آ) چند‌ دلیل دارد:

"یا به‌طور مداوم در خیابان‌ها‌ تردد دارید و به‌طور همزمان از کنار یک یا چند‌نفر مبتلا به آنفلوآنزای خوکی عبور کرده‌اید، یا در محیط کارتان افرادی حضور دارند که ‌به‌رغم مبتلا نبودن به آنفلوآنزای‌‌ نوع ‌‌آ، ناقل این بیماری هستند، و یا خودتان مستعد مبتلا شدن به بیماری بوده‌اید و استراحت کمی در این مدت داشته‌اید."

نخستین ساعات روز شنبه، 5 ‌اردیبهشت 1388بود که واژه «آنفلوآنزای خوکی» به رسانه‌ها‌ راه پیدا‌کرد و تلویزیون ایران هم در میان اخبار علمی و پزشکی خود، از بیماری به نام آنفلوآنزای خوکی نام برد که تا‌ آن موقع فقط در مکزیک و چند کشور آمریکای جنوبی مشاهده شده بود.

در همان روزها برخی کارشناسان مدعی بودند، از آن‌جا که حیوان خوک در ایران وجود ندارد، هیچ ایرانی به این بیماری مبتلا نشده است و در آینده نیز این بیماری به ایران سرایت پیدا نخواهد کرد! ولی کم کم، خبرهای متعددی از نقاط مختلف کشور درباره آمار مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی منتشر شد.

این‌طور که از شواهد بر‌می‌آید، این آنفلوآنزا میهمان امروز و فردا نیست و شاید تا روزها و ماه‌ها‌ باید پذایرای آن باشیم. بد نیست قبل از توصیه‌ها‌ی حمل‌و‌نقلی درباره آنفلوآنزا که البته تاثیر زیادی در سالم ماندن شما هم دارد، یک‌سری موارد را در خصوص این آنفلوآنزا بدانید.

بد نیست بدانید که این بیماری آن‌چنان هم حاد و وخیم نیست. در هیچ‌کدام از آنفلوآنزاهایی که خوک‌ها‌ به آن دچار می‌شوند، چیزی به نام مرگ وجود ندارد، اما در انسان‌ها‌ به یک‌دلیل، گاهی پای مرگ هم به میان می‌آید‌! 

ویروس آنفلوآنزای خوکی به این دلیل که در بدن هیچ انسانی وجود نداشته است، بنابراین بدن نیز برنامه‌ای برای مقابله با آن ندارد. از آن‌جا که این بیماری برای انسان‌ها‌ شناخته‌شده نیست، آنفلوآنزا‌ی خوکی بیماری خطرناکی به حساب می‌آید.

در این‌جا باید به علایم واقعی این آنفلوآنزا هم اشاره کنیم. اگر بیش از ‌سه مورد از این علایم را داشتید، اصلا امیدواری بیخود به خودتان ندهید و فورا خودتان را به اولین درمانگاه تخصصی برسانید.

نشانه‌هاى آنفلوآنزاى خوکی در انسان‌ها‌ مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى است، مانند: ‌حمله ناگهانى تب، بی‌حالی، در خود فرو رفتن، ‌بى‌اشتهایى و سرفه کردن‌. هم‌چنین تعدادی از افراد آلوده به آنفلوآنزاى خوکی دچار سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل، عطسه‌، ناراحتی تنفسی، سرخ شدن یا التهاب و آبریزش بینی می‌‌شوند‌. در مواردی نیز تهوع، استفراغ و اسهال گزارش شده است‌. 

مهم‌ترین قسمت گزارش ما، درباره اتفاقی متداول در زندگی این روزهای غالب شهروندان است. اتفاقی که به دلیل افزایش قابل ‌توجه آمار شهروندان استفاده‌ کننده از سیستم حمل‌و‌نقل شهری، لازم است که گوشزد شود.

در بررسی‌ها‌یی که کارشناسان حمل‌و‌نقلی و بهداشت مدیریت شهری انجام داده‌اند، سیستم حمل‌و‌نقل عمومی هیچ‌کدام از کشورهای مدرن دنیا برنامه‌ای برای بهبود وضعیت بهداشت، برای مقابله با آنفلوآنزای نوع ‌آ نداشته‌اند.

اما در معدود موارد گزارش‌شده از کشورهای خارجی، شرکت متروی نیویورک اعلام کرده است که به دلیل تعدد واگن‌ها‌ی مترو، در هر بار رفت ‌و ‌برگشت واگن‌ها‌، آن‌ها از ردیف خارج و برای ضدعفونی کردن کامل وارد پارکینگ می‌شوند. بعد از ضدعفونی شدن، باز‌هم به خط اصلی وارد می‌شوند. البته مسئولان این شرکت این نکته را هم اضافه کرده‌اند، از آن‌جایی که حتی اولین عطسه می‌تواند احتمال انتشار بیماری را ایجاد کند، این ضدعفونی شدن‌ها‌ی پیاپی هم نمی‌تواند راه‌حل مناسبی تلقی شود.

حالا که امکانات محدود حمل و نقل، این اجازه را نمی‌دهد که با خیال راحت (از بابت مبتلا نشدن به این بیماری) در سطح شهر تردد کنیم، برخی توصیه‌ها‌ی ایمنی که خودمان می‌توانیم جدی‌‌شان بگیریم را مطرح می‌کنیم تا به این ویروس آلوده نشویم.

دوستان عزیز، اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید.

ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند میله اتوبوس و مترو، درب و کلید آسانسور، صفحه کلید کامپیوتر، دستگیره درب، دیوراه پله برقی، میز و صندلی به راحتی شما را آلوده می‌کند. بنابراین اگر دستان خود را به این مکان ها زدید، آن را به دهان و بینی خود نزنید‌.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که ویروس این بیماری در صورت تماس زیاد و طولانی‌مدت از بیمار به افراد سالم انتقال می‌یابد، یا این‌که حتی کوچک‌ترین تماس می‌تواند باعث انتقال ویروس شود. ویروس آنفلوآنزا می‌تواند تا چندین ساعت روی سطوح باقی بماند و از دست و صورت بیماران منتقل شود.

طریقه شیوع این بیماری به هر صورت که باشد نتیجه اش این است که در ‌حال ‌حاضر بسیاری از کشورهای دنیا را در‌ برگرفته و انتظار می‌رود تمامی کشورها را درگیر کند.

اگر بیرون از منزل کار دارید، دست‌های خود را مرتبا بشویید و در صورت عدم دسترسی به آب، پیشنهاد می‌شود کمی از ژل‌ها‌ یا اسپری‌ها‌ی ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید و هر ‌از‌ چند‌ گاهی‌ (در فواصل کمتر از 3 ساعت‌) به دست و صورت خود بزنید. آیا می‌دانید ذرات و قطرات کوچک ناشی از سرفه و عطسه، بیماری را منتقل می‌کنند؟ این ذرات به دست‌های ما منتقل می‌شوند و بعد هر چیزی را که ما لمس کنیم، آلوده‌ می‌شود.

روش شستن صحیح دست ها در روزهایی که آنفلوآنزای خوکی غوغا می‌کند، این است که به غیر از پشت و روی دست‌ها و انگشتان، زیر ناخن‌ها، بین انگشتان و دور مچ‌ها را نیز به مدت کافی با صابون کف‌مالی کنید و بعد خوب با آب بشویید.

دست‌های خود را نه‌تنها قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی رفتن، بلکه بعد از استفاده از حوله یا گرفتن جلوی دهان بعد از سرفه یا عطسه نیز باید بشویید.

7-aseman - اتریش - وین
انتر و رهبر بدتر از انفلوانزای خوکی هستند
یکشنبه 17 آبان 1388

faegeh_60 - انگلستان - لندن
متاسفانه من 3 هفته پیش دچار این بیماری شدم در حالی که باردار هستم و ماه اخر رو میگذرونم 2 شب تو بیمارستان بستری شدم و یک هفته دارو مصرف کردم البته یک امپول هم در بیمارستان به من تزریق کردن تمامی این علائم بیماری فقط 2 روز در من بود من در لندن و یک بیمارستان خوب تهت درمان بودم و کاملا بهم رسیدگی می شد فقط می خوام بدونم این بیماری قابل علاج هست ؟ یعنی الان من کاملا خوب شدم؟ ایا این بیماری به بچه ی من لطمه ای نزد؟ داروهای که خوردم چه تاثیری روی بچم گذاشت لطفا در این موارد منو راهنمای کنید
یکشنبه 17 آبان 1388

matias1987 - فنلاند - ترنیو
faegeh_60 - انگلستان - لندن . سلام دوست عزیز. من هم ۲ هفته است که گرفتم و تونستم با مراقبت‌های خانگی رفعش کنم ولی‌ کاملا خوب نشدم هنوز، چون هنوز سرفه می‌کنم و طب دارم. مرکز درمانی اینجا هم به خاطر تعداد بالای بیمار فقط میگن برو استراحت کن تا خوب شی‌ و هیچ کاری نمیکنن. در فنلاند اولویت رو به زنان باردر دادند واسه واکسن و احتمالا در کل اروپا همچنین سیستمی‌ هست. تا اونجایی‌ که من میدونم هیچ آسیبی به بچه نمیرسه اگه به موقع رسیدگی بشه و واکسن بزنن. شما اصلا نمیخواد نگران باشید چون به موقع دارمان شدید ولی‌ احتیاط کنید چون تا اونجا که من میدونم بد از ازبین رفتن بیماری ممکن به خاطر ضعف بدن(بعد از بیماری) به بیماری‌های عفونی دچار شید، سعی‌ کنید که از محیط‌های شلوغ و عمومی دوری کنید. این رو گفتم به این خاطر که همین هفته یک دختر ۸ ساله در شهر ما بعد از اینکه کامل خوب شد ناگهان دچار ذات اریه شد و متاسفانه فوت شد. ولی‌ برای شما جای نگرانی وجود نداره فقط تقویت کنید و استراحت. موفق باشید
یکشنبه 17 آبان 1388

Kaweh - آلمان - مونیخ
faegeh_60 - انگلستان - لندن . . دوست عزیز این بیکاری هیچ تاثیری روی بچه شما نخواهد داشت و شما هم کاملا خوب شده اید. نظافت و شستن دستها را رعایت کنید. این بیماری فقط برای کسانی خطرناک است که زیاد سیکار میکشند که باعث تنگی نفس میشود و کسانی که از داشتن یه بیماری صعب العلاج رنج میبرند. برای انسانهای عادی فقط مثل یه سرماخوردگی است که با رعایت نظافت برطرف میشه. عجله ای هم برای زدن واکسن این بیماری نکنید که این واکین حساسیت زاست و حتی باعث شده که شخصی این واکسن را زده به کما برود
یکشنبه 17 آبان 1388

esta - اتریش - سالزبورگ
aegeh_60 - انگلستان - لندن وmatias1987 - فنلاند - ترنیو ،از ته دل آرزوی سلامتی براتون دارم
یکشنبه 17 آبان 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
فاعقه عزیز ضمن سلامتی برای تو و فرزندت ؛من مطمئنم که خوب خوب خواهید شد . چون ما 30 سال است که دچار آنفولانزای آخوندی (هزار بار بدتر از آنفولانزای خوکی و خرسی و خروسی ) شدیم و هنوز سور مور و گنده سر پائیم !
یکشنبه 17 آبان 1388

faegeh_60 - انگلستان - لندن
matias1987 - فنلاند - ترنیو Kaweh - آلمان - مونیخ esta - اتریش - سالزبورگ . به خاطره توجهی‌ که به من کردیدو منو راهنمائی کردید بی‌نهایت ازتون متشکرم خیال منو راحت کردین امیدوارم همه سلامتو در امان از اینجور بیماریها بمونن برای همهٔ شما هم آرزوی سلامتی‌ می‌کنم . پس با این وجود فکر کنم اون امپولی که به من زدن همون واکسن این بیماری بود ! شکر خدا بده اینکه از بیمارستان مرخص شدم دیگه هیچ علائمی‌ از این بیماری نداشتم تا حالا هم هیچ مشکلی‌ ندارم حتی سرفه هام هم از فردای مرخص شدنم تموم شد .
یکشنبه 17 آبان 1388

khooroos - امارات - دبى
بسر 6 ساله من این بیمارى رو کرفت اما زود درمان شد و بعد از یک هفته کاملا خوب شد سیستم دفاعى بدن خیلى تاثیر داره و همین طور به موقع خوردن انتى بیوتیک و داروى سینه فقط مى خوام بدونم بعد از یک بار بازم ممکنه که ادم دوباره این بیمارى روبکیره؟؟ اخه دکتر کفت فقط یک بار میشه این بیمارى رو کرفت بعد بدن در برابرش مقاوم میشه در ضمن واکسنش جى ؟؟ جرا تو کشوراى غربى و اروبایى مردم زیاد اعتماد به واکسنش ندارن و نمى زنن؟؟؟
یکشنبه 17 آبان 1388

deicide - اوکراین - کیف
سوتی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی سایت خط آخر سایت. دست‌های خود را نه‌تنها قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی رفتن، بلکه بعد از استفاده از حوله یا گرفتن جلوی دهان بعد از سرفه یا عطسه نیز باید بشویید. چجوری دستمو بشورم بعد با حوله پاک کنم.. دوباره از اول دستمو بشورم بعد با حوله پاک کنم ...دوباره از اول دستمو بشورم بعد با حوله پاک کنم...دوباره از اول دستمو بشورم بعد با حوله پاک کنم....دوباره از اول دستمو بشورم بعد با حوله پاک کنم
دوشنبه 18 آبان 1388

abay77 - المان - هرسفلد
اخ حال میکنم رهبر خوکی بگیره..
دوشنبه 18 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.