اختلاف بر سر یارانه ها؛ دولت و مجلس به دنبال راه حل

اختلاف بر سر یارانه ها؛ دولت و مجلس به دنبال راه حل

اختلاف مجلس و دولت بر سر جایی است که پول های ناشی از افزایش قیمت ها باید به آنجا ریخته شود

در پی بروز اختلاف نظر بین دولت و مجلس بر سر لایحه حذف یارانه ها، هیات رئیسه مجلس با نمایندگان دولت نشستی برگزار کرده تا راه حلی برای برطرف کردن اختلافات بیابند.

محمود احمدی نژاد سه شنبه هفته گذشته زمانی که مجلس سرگرم بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها بود، سرزده به مجلس رفت و به نمایندگان مجلس هشدار داد که اگر نظر دولت را تصویب نکنند، لایحه حذف یارانه ها را پس خواهد گرفت.

درخواست آقای احمدی نژاد از مجلس، با مخالفت گروهی از نمایندگان شاخص مجلس همراه بود که معتقد بودند دولت به دنبال اعمال فشار بر نمایندگان مجلس است و مجلس نباید زیر بار برود.

نظر دولت این بود که باید درآمدهای ناشی از افزایش قیمت کالاها و خدمات بعد از حذف یارانه ها به صندوقی واریز شود که مدیریت آن با رئیس دولت و وزرا است اما مجلس می گوید که این کار خلاف قانون اساسی است و تمام درآمدها باید در حسابی در خزانه داری کل ریخته شود و دولت نیز در قالب بودجه سالانه از آن استفاده کند.

مجلس می گوید که اگر نظر دولت را تصویب کند، دیگر نظارتی بر عملکرد این صندوق که در سال اول اجرای حذف یارانه ها، بین ده تا بیست میلیارد دلار پول به آن واریز می شود، نخواهد داشت و دیوان محاسبات قادر به کنترل دخل و خرج این صندوق نخواهد بود.

بعد از بروز اختلاف، هیات رئیسه مجلس با نمایندگان دولت نشستی برگزار کرد و به گفته غلامرضا مصباحی مقدم، راه حلهایی برای خروج از وضعیت فعلی پیشنهاد شده است.

به گفته آقای مصباحی مقدم، بر سر حساب هدفمند کردن یارانه ها در خزانه و حذف عبارت "در قالب بودجه سنواتی" توافق شده است.

اگر این پیشنهاد به نتیجه برسد، یعنی مجلس حاضر شده که این برنامه از بودجه های سالانه حذف شود و در مقابل دولت نیز پذیرفته تا حساب در خزانه داری کل تشکیل شود و تحت نظارت دیوان محاسبات مجلس فعالیت کند.

اما مشکلی که اکنون پیش روی مجلس و دولت قرار دارد این است که این بخش از لایحه تصویب شده و مجلس نمی تواند از لحاظ قانونی آن را تغییر دهد.

آقای مصباحی مقدم می گوید برای حل این مشکل یک راه این است که دولت این بخش قانونی را در لایحه برنامه پنجم توسعه بگنجاند و نمایندگان مجلس آن موقع می توانند این بخش از قانون را اصلاح کنند.

قرار است یارانه گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر حذف شود و این کالاها به قیمت های بین المللی عرضه شود

راه دیگری که به گفته آقای مصباحی مقدم وجود دارد این است که شورای نگهبان تشخیص بدهد که این بخش از لایحه دست دولت را می بندد و بعد آن را به مجلس برگرداند و آن موقع مجلس می تواند اصلاحات مورد نظر را اعمال کند.

راه حل سومی که به گفته آقای مصباحی مقدم پیشنهاد شده، دستور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران است به این معنی که "اگر رهبر معظم انقلاب به صلاح بدانند، می توانند یادداشتی را در این خصوص به مجلس ارائه کنند زیرا نمایندگان مجلس تابع تکلیف هستند."

انتقاد نمایندگان از دولت

هیات رئیسه مجلس در حالی با نمایندگان دولت جلسه کرده که برخی نمایندگان می گویند که هیات رئیسه چنین حقی ندارد.

جمشید انصاری نماینده زنجان به خبرگزاری کار ایران گفته است "دولت تاکنون با مجلس در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها رایزنی نکرده است و هیات رئیسه مجلس نمی تواند به نمایندگی از 290 نفر نماینده مجلس تعهدی را بپذیرد."

به گفته آقای انصاری، دولت نمی تواند پس از تصویب مجلس "پیشنهاد جدیدی را برای خروج از بن بست" مطرح کند.

در کنار بحث هایی که در باره نحوه توافق دولت و مجلس در جریان است برخی نمایندگان مجلس می گویند که اکنون فرصت مغتنمی است که دولت لایحه را پس بگیرد.

قدرت الله علیخانی نماینده قزوین معتقد است که چون با حذف یارانه ها وضعیت معیشتی مردم بدتر می شود و چون دولت متوجه این مسئله شده اکنون "بهترین فرصت است تا مجلس نیز با دولت همکاری کرده تا این لایحه را مسترد کند چرا که دولت نیز به این امر واقف شده که با اجرای این لایحه دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد."

اختلاف دولت و مجلس همچنان پا برجاست و دولت و مجلس سعی دارند همدیگر را قانع کنند اما هنوز تصویر روشنی از نحوه حل اختلاف دولت و مجلس وجود ندارد و بنابر گزارشها، مجلس فردا یکشنبه هفدهم آبان بخش باقی مانده لایحه حذف یارانه ها بررسی خواهد کرد.

کاوه امیدوار

7-aseman - اتریش - وین
مگه نمیدونید محمود ارث باباشه و باید همه ی امورات دستش باشه.مردم و مجلس کی هستند. ایران فقط مال رهبرو انتره و فامیلهاشون. رهبرم به موقعش باید هذف بشه انتر بشه رهبر . البته تو خواب و رویا انتر .محمود تند برو تا زودتر بخوری زمین و گورتو بکنی با رهبرت خامنه ای
یکشنبه 17 آبان 1388

Kavkaz - ا - تهران
**در پی بروز اختلاف نظر بین دولت و مجلس بر سر لایحه حذف یارانه ها، هیات رئیسه مجلس با نمایندگان دولت نشستی برگزار کرده تا راه حلی برای برطرف کردن اختلافات بیابند.**در پی بروز اختلاف نظر بین دولت و مجلس بر سر لایحه حذف یارانه ها، هیات رئیسه مجلس با نمایندگان دولت نشستی برگزار کرده تا سیفونی پیدا کنند که بتواند این گندها را که زده اند ببرد.**
یکشنبه 17 آبان 1388

123 - ایران - تهران
آقای مصباحی مقدم که معلوم نیست این فامیل رو کی برای خودت انتخاب کردی نون بازوت رو بخور اینقدر به آقا ور نرو .
یکشنبه 17 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
پس نمایندگان مجلس چه غلطئ میکنن?, وقتیکه همه راها اخرش به رهبر ختم میشه! نمیدونم دولت ایران دیگه برائ چئ مجلس و رئیس جمهور و ...این ات و اشغالا رو داره? رهبر خودش با یه دست همه رو حریفه!!!
یکشنبه 17 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.