سپاه پاسداران طوایف سیستان و بلوچستان را مسلح می کند

سپاه پاسداران طوایف سیستان و بلوچستان را مسلح می کند

آقای کوثری از فرماندهان پیشین سپاه می گوید که سپاه در حال مسلح کردن طوایف سیستان و بلوچستان است

اسماعیل کوثری نماینده تهران و یکی از فرماندهان سابق سپاه اعلام کرده که سپاه پاسداران برنامه ای در دست اجرا دارد تا طوائف سیستان و بلوچستان را مسلح کند.

آقای کوثری فرمانده سابق لشکر ۲۷ و جانشین فرمانده قرار گاه ثار الله سپاه پاسداران که اکنون نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس است در گفتگو با خبرگزاری مهر "برنامه سپاه برای مسلح کردن طوایف جنوب شرقی کشور" را تائید کرده و گفته است که هدف از این کار "مشارکت آنها در ارتقاء امنیت منطقه ای" است.

به گفته این نماینده مجلس، این برنامه مشابه برنامه "موفقیت آمیز" دیگری است که سالها پیش در شمال غرب ایران در منطقه کردستان در قالب "پیشمرگان کرد مسلمان" به اجرا در آمد.

در آن سالها نیز سپاه پاسداران با مسلح کردن گروهی از کردها، آنها را در مقابل کسانی قرار داد که مخالف جمهوری اسلامی بودند.

به گفته آقای کوثری، "در آن زمان مردم خط شمال غرب با در اختیار گرفتن سلاح هایی که سپاه به آنها داده بود در قالب "پیشمرگان کرد مسلمان" با عوامل و عناصر ضد انقلاب به مقابله و مبارزه پرداختند."

آنطور که آقای کوثری گفته مسلح کردن طایفه های مستقر در سیستان و بلوچستان از سوی نورعلی شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران دنبال می شد که بیست روز پیش در روز 26 مهر در اثر یک حمله انتحاری به همراه جمعی از فرماندهان سپاه در منطقه و گروهی از سران طوایف در سیستان و بلوچستان کشته شد.

به گفته این نماینده مجلس،" مسلح کردن طوایف به صورت یک حرکت مردمی بود که آقای شوشتری آن را انجام داد تا خود مردم، امنیت خودشان را برقرار کنند."

آقای شوشتری در جریان دیدار با سران طوایف و قبایل منطقه "پیشین" (در حد فاصل شهرستان های سرباز و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان) در اثر یک حمله انتحاری کشته شد.

به گفته نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی، آقای شوشتری با هدف برگزاری نشستی برای مسلح کردن طوایف به این منطقه سفر کرده بود این در حالی است که بعد از انتشار خبر انفجار، اعلام شده بود که که هدف از این نشست"وحدت میان عشایر شیعی و سنی" بوده است.

چهل و یک نفر در اثر این انفجار کشته شدند. دست کم پنج تن از آنان از فرماندهان سپاه پاسداران و بقیه از نفرات عادی سپاه، رهبران برخی از قبایل و غیرنظامیان محلی بودند.

"جندالله" یک گروه پیکارجوی سنی، مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

عملیات خشونت بار در سیستان و بلوچستان

گروه پیکارجوی جندالله مسئولیت چندین عملیات خشونت بار در سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته است

در چند سال گذشته چندین بار در سیستان و بلوچستان حوادث خشونت بار رخ داده است و عمدتا مسئولیت این حوادث را گروه جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله- بر عهده گرفته است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 بود که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بودند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید کرده که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله که در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده اند.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

kamia1 - المان - کلن
چقدر کریه المنظر این موجود
شنبه 16 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
سلام به مسولین سایت...درودبه دلاورمردان وزنان غیوربلوچستان که باتمام فقر وتهیدستی که حکومت آدمخوارعلی شیره ایی به این دلاوران رشیدایرانی واردکرد،همچنان استوارپابرجاماندند وشجاعانه بااین ددمنشان می جنگند.دلم برای این قشر وطنم همیشه آتش گرفته.کردها وبلوچ هاازمحرومترین اقوام ایرانی بودند.درودبه عبدالمالک ریگی که اسلحه به دست گرفت وهمچون بابک خرمدین باظلم به طبقه اش جنگید..انشالله تندرست باشی تاروزی که به تک تک قاتلین دلاورمردان سرزمین رانابودکنی.سپاه یعنی اختاپوسی که به جان ثروت ملی افتاده ودرحال بلعیدن مال مردم است.این حکومت ازچه جنس کثیفی است خدایا؟؟؟؟
یکشنبه 17 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
همانطور که اقای مشیری بارها گفته جند الله همان حزب الله است فقط بجای جانوران شیعه بسیجی ارازل عمر پرست سنی بسر بریدن مشغولند.روح فیروز ایرانی که قاتل ایرانیان را به درک واصل کرد شاد باد.
یکشنبه 17 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
جالبیش اینجاست که صدا و سیمای جمهوری اسلامی جرأت گفتن جندالله رو نداره و این گروه رو گروهک ریگی مینامه. با همهء ظلم هایی که رژیم منحوس جمهوری اسلامی میکنه. به نظر من خشونت و انتقام با این رژىم اون رو وحشی تر میکنه. حالا سپاه داره خودش رو به در و دیوار میزنه تا انتقام بگیره. بنده کلاْ با خشونت مخالفم.
یکشنبه 17 آبان 1388

123 - ایران - تهران
این یارو نماینده پارک ژوراسیک میشد خیلی بهتر بود تامردم تهران.
یکشنبه 17 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
nasim irani - اتریش - ببند ان دهان ناپاکت را و یک عمرپرست وهابی را با رادمرد ایرانی مقایسه نکن !نادان بدسیرت!!عمر پرست ناپاک!! از کی عبدالمالک قاچاقچی که سر شوهر خواهرش و دهها شخص دیگر را جلوی تلویزیون بریده مبارز وناجی ایران شده؟.بزودی شما زائده های الله را از هر فرقه به درک واصل میکنیم.یکبار دیگر با ان دهان ناپاک نام ایرانیان ازاده را با جنایت پیشگان عمری بیاوری می ایم وین و در kärtner strasse دارت میزنم
یکشنبه 17 آبان 1388

nekbat - چین - پکن
freydun - ایران - شیراز تو دیگه خیلی
یکشنبه 17 آبان 1388

kasra persia - انگلیس - لندن
به نظر من تنها و تنها چیزی که توی یک کشور می‌تونه ایجاد همبستگی‌ کنه و بایستی براش مبارزه کنه(((((((ملیت ))))))) هست .هرکس می‌تونه دین مذهب و اقیدش رو واسه خودش نگاه داره.به گفته خود این اقایان جند الله اونها امروز واسه اقلیت سنی مبارزه میکنند و فردا بخاطر شاخه‌های مختلف سنی مثل شافعی حنبلی ........و خلاصه این مبارزات بی‌ ثمر ادامه خواهد داشت و تنها کسانی‌ که از اون سود میبرند دشمنان داخلی‌ (رژیم حاکم) و دشمنان خارجی‌ خواهد بود.زنده‌باد ایران یک پارچه با احترام به تمام نژادها ،مذاهب و عقاید.این رژیم برای بقای خودش از روزهایی اول موجدیت ملت رو در مقابل هم قرار داد که حتّی این تفرقه در میان خانوادها و فامیل هم مشهود هست.شما توجه کنید هر وقت یکی‌ از این آقایان می‌خواد سخنرانی‌ کنه ۹۵ درصد توهین و فحاشی هست .اینها همش میگن مرگ بر این و مرگ بر اون آیا حتی یک بار به یاد میارید که اینها گفت باشند (((((زنده باد ایران)))).
یکشنبه 17 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
زنده باد ایران مرگ بر اسلام .
یکشنبه 17 آبان 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
منظور از طوایف همان مشتی قلیل و حقیر مزدوران محلی است.مثل مزدوران پیشمرگه های مسلمان که در کردستان قهرمان هیچ کارایی نداشتند و اینبار رژیم این برگ سوخته را در بلوچستان میخواهد امتحان کند . غافل از اینکه تمام این علایم فقط میتواند هراس و وحشت فزاینده ملایان حاکم و مزدورانی چون ممدعلی از قم (فریدون از شیراز) بیان کند.
یکشنبه 17 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
بله در دهه 80 هم امریکا طالبان را مسلح کرد تا با روسیه بجنگند. حالا هم دارن میوه هاشون رو میچینند.
یکشنبه 17 آبان 1388

K!NG - ایران - مشهد
freydun - ایران - شیراز . بشین عمو جان چرا گریه می کنی؟؟؟؟!؟؟. مرد که گریه نمی کنه؟. درضمن مگه ایران فقط برای مسلموناس؟؟؟. همون وهابی به قول شما حق زندگی درایران رو نداره؟.
یکشنبه 17 آبان 1388

shiva_v - ایران - شیراز
اینها به عواقب این کار فکر کردن؟؟اومدیم این طوایف با هم مشکل پیدا کردن .میشه افغانستان..البته ابنها فکر کنم همینو میخان که این طوایف با هم در گیر بشن و همدیگرو بکشن .از نظر این کثافتها خیلی خوبه این.مرگ بر حکومت فاسد اسلامی
یکشنبه 17 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
K!NG - ایران - مشهد من متاسفانه نمی فهمم گریه کردن چه معنی میدهد !اینها اصطلاحات منطقه ای است و در جای دیگر نمیفهمند. ایران باید کشوری باشد که همه ایرانی ها با هر عقیده ازاد در ان زندگی کنند مگر انکه مخل اسایش و ازادی دیگران نشوند
یکشنبه 17 آبان 1388

dokhtare koorosh - امارات - دوبی
nasim irani دیکه حق نداری بابک خرم دین اریایی رو با جنایتکار عرب پرستی به نام ریگی مقایسه کنی
یکشنبه 17 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن از نظر من شما عمری ها و شیعه ها میتوانید اینقدر از هم بکشید که دیگر هیچ باقی نماند.یک چشم من از دیگری خوشحالتر ولی ما اجازه نمیدهم یک مشت وحشی عمری جدایی طلب ذره ای از خاک ما را جدا کنندو مطمئن باش اینقدر ایرانی با غیرت زیاد است که شما بهتر است با اربابابتان در عراق دنبال بگردید-اقای arsh- هلند در ضمن بنگ فراموش نشود
یکشنبه 17 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
freydun - ایران - شیراز . خوب عزیزم اونا عمرپرستن و شما علی!!!! پرست.شما که به گفته خودت ایران برای ایرانی با هر عقیده رو می پسندی نمیدونی به غیر از علی پرستها چقدر هم عمر پرست داریم ما تو ایران؟؟؟؟؟؟؟ پس چرا داری توهین میکنی؟؟. ضمنا انقدر قومیتها رو به تجزیه طلبی متهم نکنین؟؟!!! ایران با همه اقوامش ایـــــــرانه والا ویـــــــــرانه. شاد باشید
یکشنبه 17 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
parang - سوید - سوندسوال اقای عزیز .من غیر مسلمان چطور متوانم علی پرست باشم.من نمیخواهم واژه هایی که احساساتم را به علی و عمر نشان بدهد بکارببرم.من با هیچ قومی وهیج زبانی مخالف نیستم ولی قاتلان زنان و کودکان ومتجاوزان و برده داران را توالت متحرک میدانم حتی اگر یک میلیارد معتقد داشته باشند.من زیبایی ایران را بگوناگونی اش میبیم نه بخاطر اینکه امروز طرفدازی از ملیتها مد شده بلکه این احترام به دیگر هم میهنان از زمان پایه گذاری این سرزمین مقدس موجود بوده و توسط کورش بزرگ نوشته شده و من با تمام وجود به ان معتقدم.شما لطفا کامنت شخصی که مخاطب قرارمیدهید بخوانید والابجای من ادم بی چاک ودهنی باشد کلفت بارت میکند وانرا نتیجه حماقت و سوسیال خوری میبیند. شاد باشید
دوشنبه 18 آبان 1388

new2 - ایران - سیستان
من از سیستانم. به خدا این ادم کش کثیف فقط به خاطر اختلاف بین بلوچها و سیستانی ها این کارا رو میکنه. در خود شهر زابل نه تنها خودش یلکه پدرشم جرئت نمیکنه بره چون درجا دهنش سرویسه . امید وارم به بد ترین وضع بمیره
دوشنبه 18 آبان 1388

nekbat - چین - پکن
freydun - ایران - شیراز تو دیگه خیلی خ..
دوشنبه 18 آبان 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
عین فیلمهای آخوندی میمونه ! هر چی جوانمرده اسامی هچل هفت عربی و هر چی اوشکوله اسامی اصیل ایرانی. آقاهه از دوبی اسمشو میزاره دختر کورش ! و اون یکی با لحجه لومپنی آخوندی/قمی دهن سرویس میکنه !!؟هر روز هم 4 تا از این چادر به سرها با 200 آی دی با تیپا از در بیرون انداخته و فرداش با یک لچک و آی دی دیگه از پنجره میان تو . اگه ایرانیان یوکی نبود .اینا یا میبایستی میرفتند سنگ قبر مردمو میشکستند یا ...شکم بایستی یه جور سیر بشه دیگه .
سه‌شنبه 19 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.