دیدبان حقوق بشر مدارک مستند تجاوز و آزار جنسی بازداشت شدگان در ایران را تهیه کرده است

دیدبان حقوق بشر مدارک مستند تجاوز و آزار جنسی
بازداشت شدگان در ایران را تهیه کرده است

نیویورک تایمز : دیدبان حقوق بشر مدارک مستند تجاوز و آزار جنسی بازداشت شدگان در ایران را تهیه کرده است:یک گروه مدافع حقوق بشر می گوید مدارک و مستندات سه تن از قربانیان تجاوز و آزار جنسی در جریان دستگیری های پس از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه امسال در ایران را تهیه و آماده کرده است.سازمان دیدبان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است، در بیانیه ای اعلام کرد یکی از مردانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته، حتی نامه ای از یک پزشک دارد که بروز آزار جنسی را تایید می کند، اما قوه قضاییه جمهوری اسلامی به آن ترتیب اثر نداده است. این گروه می گوید دو مورد دیگر هم مدارکی از یک مرد و یک زن دارد که در بازداشت مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.این گروه مدافع حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی را به تلاش برای سرپوش نهادن بر این پرونده ها متهم کرده و از مقامات ایرانی خواسته است تا در اسرع وقت، تحقیق بر روی این پرونده ها را آغاز کنند.

دیده بان حقوق بشر،
ایران را متهم به پنهان سازی اسناد تجاوز به زندانیان کرد

آسوشیتدپرس : دیده بان حقوق بشر، ایران را متهم به پنهان سازی اسناد تجاوز به زندانیان کرد. یک گروه حقوق بشر روز جمع ۶ نوامبر گفت که این گروه مدرک مربوطه به ۳ مورد تعرض جنسی علیه دسگیرشدگان در تظاهرات بعد از انتخابات را دارد. حتا یک از این مورد رسما بوسیله دولت تائید شده ولی‌ هیچ گونه تحقیقاتی‌ در این مورد بوسیله دولت انجام نشده است.دیده بان حقوق بشر سیستم قضایی‌ را متهم به پنهان کردن مدارک مربوطه به این تعارضات و قانون شکنیها کرد و خواستار پیگیری فوری این موضوع و مجازات مسولان این اعمال شد.

یک زن جوان بیست و یک ساله به گروه دیده بان سازمان ملل گفت که طی مدت اسارتش در زندان چهار بار توسط پاسداران زندان مورد تجاوز قرار گرفته است سازمان دیده بان حقوق بشر نام قربانیان را نیز ذکر کرده است، اما آسوشیتد پرس طبق قواعد خود از ذکر نام قربانیان تجاوز خودداری میکند گزارش دیده بان حقوق بشر همچنین تصریح‌ میکند که صحت یکی از موارد تجاوز حتی به صورت رسمی توسط پزشکی قانونی نیز مستند و به سازمانهای قضائی ارجاع شده بود. اما مقامات قضائی از پیگیری آن پرونده سرباز زدند و خانوادهٔ قربانی را تهدید کردند که اگر در باره آن تجاوز با دیگران صحبتی کنند آنها را نیز دستگیر خواهند کرد.

دیده‌بان حقوق‌بشر: مدارک تجاوز‌ها مستند است

رادیو زمانه : سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که مدارک و مستندات تجاوز و آزار جنسی سه تن از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در ایران را تهیه کرده است.

ابراهیم مهتری، ابراهیم شریفی و مریم صبری، سه نفری هستند که سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید اسناد و مدارکی مبنی بر تجاوز به آنها در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران تهیه کرده است.

این سه نفر در جریان حوادث پس از انتخابات در ایران، دستگیر شده و براساس گفته‌های خود و تائید دیده‌بان حقوق بشر، از سوی ماموران مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

این سازمان اعلام کرده که مدارک پزشکی قانونی تائید می‌کند که ابراهیم مهتری، مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، اما مقام‌های قضایی از تحقیقات در این خصوص خودداری کرده و خانواده وی را تهدید کرده‌اند در این‌باره سخن نگویند.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر، رفتار مقام‌های جمهوری اسلامی در نادیده گرفتن شواهد رسمی در خصوص آزار و آذیت شدید جنسی زندانیان را رفتاری «خجالت‌آور» توصیف کرده است.

ابراهیم مهتری ۲۷ ساله به مقام‌های دیده‌بان حقوق بشر گفته که «در جریان بازداشت، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با باتوم مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.»

ابراهیم شریفی ۲۴ ساله، دومین نفری است که این سازمان، مستندات تجاوز به وی در بازداشتگاه‌های ایران را تهیه کرده است.

آقای شریفی نیز به دیده‌بان حقوق بشر گفته که در زندان، زمانی که دستان، چشمان و پاهایش بسته بوده، «مورد تجاوز» قرارگرفته است.

سومین مورد پرونده‌های «تجاوز»، خانمی به نام مریم صبری، ۲۱ ساله است که در جریان مراسم چهلم ندا آقاسلطان در بهشت زهرا دستگیر شد.

خانم صبری گفته که «چهار بار پیاپی، توسط زندان‌بانان مورد تجاوز» قرار گرفته است.

مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی، نخستین کسی بود که مرداد ماه امسال با انتشار نامه‌ای خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از تجاوز به برخی دختران و پسران بازداشت‌شده در حوادث اخیر خبر داد.

هیات نظارت قوه قضائیه که به منظور بررسی وضعیت بازداشت‌شدگان تشکیل شده، اظهارات و اسناد آقای کروبی را «جعلی» دانسته است.

مقام‌های پلیس ایران طی چهار ماه گذشته، تنها به بروز برخی تخلف‌ها در این بازداشتگاه اشاره کرده‌اند و حاضر نیستند به جزئیات بیشتری از مسائلی که در این مکان رخ داده، بپردازند.

پس از این افشاگری بود که برخی نزدیکان کروبی که کمیته‌ای را برای تحقیق در خصوص وضعیت زندانیان سیاسی تشکیل داده بودند، دستگیر شدند.

سارالی ویتسون در این زمینه می‌گوید که «مدارک رسمی و تصاویری که در خصوص شکنجه مهتری وجود دارند، خود بهترین گواه بر آنچه بر وی رفته است، به شمار می‌رود.»

برتجاوز جنسی در زندان‌ها سرپوش نگذارید

ایران امروز : (نیویورک- ۶ نوامبر ۲۰۰۹)- دیده بان حقوق بشر امروز از قوه قضاییه ایران خواست که سریعا به تحقیق درخصوص پرونده های تجاوزجنسی در زندان بپردازد به جای آنکه بر چنین جنایاتی سرپوش بگذارد.

دیده بان حقوق بشر سه مورد تجاوزجنسی در زندان های ایران درباره کسانی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ ژوپن دستگیر شده بودند را مستند کرده است. در آخرین مورد، پزشکی قانونی جراحات متعددی که بر روی بدن فعال سیاسی جوان ابراهیم مهتری در نتیجه شکنجه و بدرفتاری که با اظهارات وی درخصوص آزارواذیت جنسی همخوانی دارد را تایید کرده است. اما مقامات قوه قضاییه از اینکه تحقیقات بیشتری را روی این پرونده صورت بدهند خودداری کرده و به جای آن به مهتری وخانواده اش گفته اند که اگر درخصوص این آزار واذیت ها صحبت کنند با تبعات سختی مواجه خواهند شد.

سارا لی ویتسون مدیربخش خاورمیانه وشمال آفریقای دیده بان حقوق بشر دراین زمینه گفت: "این خجالت آور است که دولت ایران چشمان خود را بر روی شواهد رسمی درخصوص آزار وآذیت شدیدجنسی روی زندانیان که توسط مسوولان زندان صورت گرفته می بندند."

مهتری ۲۷ ساله، ابتدا در تاریخ ۲۶ ژوییه دستگیر ودر تاریخ اول اگوست آزاد شد. در تاریخ ۱۹ اگوست چندین مامورامنیتی که به اعتقاد مهتری وخانواده اش از اعضای سپاه پاسداران بودند وی را از محل کارش ربودند و بعد به مکانی در شرق تهران منتقل کردند. او به دیده بان حقوق بشر گفت که در جریان بازداشت به شدت مورد ضرب وشتم قرار گرفته است و با باتون مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

به گفته وی در تاریخ ۲۴ اگوست کسانی که وی را دستگیر کرده بودند در نقطه ای در تهران او را درحالی که دستان و پاهایش بسته و نیمه هوش بود رها کردند. خانواده ای که او را یافتند به یک بیمارستان منتقل کردند. پزشکی قانونی که وابسته به قوه قضاییه است روز بعد مهتری را معاینه کرد. این گزارش که نسخه ای از ان در اختیار دیده بان حقوق بشر قرارداده شده به موارد زیر روی بدن مهتری اشاره می کند:

۱- سیاه شدگی وتورم زیر چشم راست، ۲- کبودی وتورم زیر چشم چپ، ۳- ساییدگی در سمت چپ ناحیه پس سری ۴- خراشیدگی (حارصه) ساعد راست بازوی راست وچپ، ۵- ساییدگی عمیق (دامیه) به طور دور تا دور مچ دست و پای راست و چپ که می تواند در اثر تماس با جسم سخت قابل انعطاف نظیر طناب حادث شده باشد، ۶- دو ناحیه جراحت (حارصه) جداگانه خلف ساق پای راست، ۷- خراشیدگی گونه چپ، ۸- سوختگی درجه دو سطحی مدور در نایه مچ، ۹- کبودی در هر دو طرف باسن وناحیه خارجی مقعد مشهود است که در اثر اصابت جسم سخت ضایعات (یک تا هفت و ۹) حادث و جسم داغ ضایعات بند ۸ حادث شده‌اند ضمنا جراحات موازی ومتعدد وسطحی در ناحیه خلف ران راست وناحیه باسن راست وچپ مشهود است. گزارش همچنین اشاره می کند که مهتری از دردمقعدی شکایت می کند.

مهتری به دیده بان حقوق بشر گفت که به محض اینکه مقامات بیمارستان متوجه شدند که او تازه از زندان آزاد شده تلاش کردند گزارش پزشک قانونی را از بین ببرند اما یکی از نزدیکانش موفق شد هنگامی که از بیمارستان دیدن می کرد یک کپی از ان بگیرد.

دومین فرد ابراهیم شریفی ۲۴ ساله است که در تاریخ ۲۳ ژوئن دستیگر شد. او به دیده بان حقوق بشر گفت که در زندان زمانی که دستان، چشمان و پاهایش بسته بوده است مورد تجاوز قرارگرفته است. او همچنین گفت به دلیل تالمات ناشی از این واقعه بعد از آزادی از زندان چندین بار تا آستانه خودکشی پیش رفته است. او اضافه کرد که مقامات قوه قضاییه از اینکه شکایت او را بپذیرند خودداری کرده اند و به جای آن به او گفته اند که اگر درمورد اتفاقاتی که برایش رخ داده صحبت کند خانواده با خطر مواجه خواهند شد.

سومین مورد پرونده های تجاوز مریم صبری ۲۱ ساله است که در تاریخ ۳۰ جولای در جریان مراسم چهلم نداآقاسلطان در بهشت زهرا دستگیر شد. صبری بعد از آن دستگیر شد که عکسی از وی روی وب سایتی نزدیک به سپاه پاسداران که عکس هایی از تظاهر کنندگان را برای شناسایی شان روی وب سایت خود قرار می داد منتشر شد. صبری می گوید که وی چهار بار پیاپی توسط زندانبانان مورد تجاوز قرار گرفت.

درتاریخ ۹ اگوست، در نامه ای که مهدی کروبی کاندیدای معترض ریاست جمهوری در روزنامه اعتماد ملی منتشر کرد نوشت که برخی از زندانیان اعلام کرده اند که توسط برخی مقامات زندان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند و دچار ناراحتی و آسیب دستگاه تناسلی شده اند.

مهتری تنها موردی است که مدارک پزشکی قانونی و رسمی از جراحاتی که بر روی بدن وی وجود دارد، اظهاراتش در خصوص تجاوز با باتوم را نیز تایید می کند. برخی منابع نزدیک به مهدی کروبی که کمیته ای را برای تحقیق در خصوص وضعیت زندانیان سیاسی که بعد از انتخابات دستگیر شده اند تشکیل داده گفتند که مقامات قوه قضاییه به کروبی گفته اند که تجاوز با باتوم که توسط پزشکی قانونی نیز مستند شده محرز است اما هویت کسانی که چنین اقدامی را مرتکب شده‌اند نامشخص است.

آنها گفتند که مقامات قوه قضاییه از کروبی پرسیده اند که چطور پدر مهتری توانسته است که از بدن پسرش عکس بگیرد که زخم های بدن او را مستند کند تا به این وسیله با شک کردن به پرونده وی گفته های او را بی اعتبار جلوه دهند.

سارالی ویتسون در این زمینه گفت: "مدارک رسمی و تصاویری که در خصوص شکنجه مهتری وجود دارند خود بهترین گواه بر آنچه بر وی رفته است می باشند. "

مهتری درحال حاضر در خارج از ایران به سر می برد. بعد از اینکه وی کشور را ترک کرد مقامات امنیتی دو بار به خانه پدر وی حمله کردند. در جریان دومین حمله به خانه پدر وی آنها او را تهدید کردند که اگر درخصوص آنچه بر پسرش رفته صحبت کند وی را نیز دستگیر خواهند کرد.

ممنوعیت علیه شکنجه یکی از اجزای مطلق قانون بین المللی است و مقامات ملزم هستند کسانی را که مسوول چنین اقداماتی هستند را مورد تحقیق وتفحص و تحت تعقیت قانونی قرار دهند. کمیته حقوق بشر که مسوول تفسیر کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی وسیاسی است - کنوانسیونی که ایران یکی از اعضای ان است- گفته است که شکایت های مربوط به بدرفتاری باید به صورت موثری توسط مقاماتی که اختیارات متناسب دارند مورد تحقیق قراربگیرد و آنهاییکه مقصر شناخته می شوند باید برای کاری که کرده اند مسوول باشند و افراد قربانی باید به نحو مناسب دلجویی شود از جمله اینکه خسارات به وجود آمده را برایشان به نحوی جبران کنند.

زمینه: درتاریخ ۱۰ اگوست، علی لاریجانی رییس مجلس ایران کمیته مخصوصی را برای اظهارات کروبی معرفی کند تا شواهد مربوط به وضعیت جسمی کسانی را که در اتفاقات پس از انتخابات دستگیر شدند را مورد بررسی قرار دهند.

درتاریخ ۱۲ اگوست، لاریجانی از طرف کمیته اعلام کرد که ادعاهای کروبی کاملا کذب است و اینکه بررسی دقیق وضعیت زندان های کهریزک و اوین نشان می دهد که هیچ موردی از آزار واذیت جسمی وتجاوز یافت نشده است.

درتاریخ ۲۹ اگوست، صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه ایران و بردار رییس مجلس کمیته ای را برای برررسی وضعیت کسانی که در جریان تحولات بعد از انتخابات دستگیر شده بود منصوب کرد. این کمیته شامل ابراهیم رییسی معاون اول قوه قضاییه، غلامحسین اژه ای دادستان کل کشور و علی خلفی رییس دفتر رییس قوه قضاییه بود. در گزارش خود به صادق لاریجانی در ۱۲ سپتامبر، کمیته نوشت که آنها هیچ شاهدی از تجاوز روی مواردی که کروبی ادعا کرده نیافته اند و همه مدارک و ادعاهای وی همگی ساختگی هستند وبه منظور انحراف افکار عمومی طراحی شده اند.

کمیته همچنین خواستار عمل قضایی برعلیه کسانی که از طربق تبلیغ ادعاهای غلط و اتهام پراکنی شهرت و اعتبار دولت و بخش هایی از ان را خراب کرده اند شد.

سارالی ویتسون در این زمینه گفت: "مدارک رسمی و تصاویری که در خصوص شکنجه مهتری وجود دارند خود بهترین گواه بر آنچه بر وی رفته است می باشند. "

برای مشاهده گزارش های دیده بان حقوق بشر در مورد ایران به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.hrw.org/middle-eastn-africa/iran

ali r - ایران - تهران
لعنت به هر چی اخوند بی ناموس . مرگ بر اخوند فاسد
شنبه 16 آبان 1388

jarmalaz 2 - ایران - تهران
-------------------------
کاربر گرامی:

jarmalaz 2 - ایران - تهران

بدلیل استفاده از نامهای کاربری متعدد ,دسترسی شما به بخش نظرات مسدود شد.
تعدادی از اسامی کاربری مسدود شده:

shapary2
nassim_g
jarmalaz 2
bisetoon
ta1342

ایرانیان انگلستان
شنبه 16 آبان 1388

AKHTE BALA - آنگلستا ن - ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داربی
از نظر قوه قضا ییه به انها تجاوز نشده فقط انها را گومبا گومبا کرده اند که این از نظر اسلام معمول میباشد.ابروی اسلام مهمتر از ابروی اشخاص میباشد واین کار امری رواج در حوضیه قم مباشد و کا ملا حلال و قانونی است.مرگ بر عضما.
شنبه 16 آبان 1388

m_z_ir - ایران - سمنان
این دیده بانم عجب حرفایی میزنه . خوب تجاوز شده که شده مگه روز خوبش تجاوز نمیشه. حالا یکمم سهم دولت این همه ملت. همه کردند تو را چرا من نکنم ** وصف صورت همچو گل زیبای تو را
شنبه 16 آبان 1388

m_z_ir - ایران - سمنان
ای بابا جماعت دست بر دارین تا کی ادامه می دین هی فحش هی دری وری هی کشته هی مجروح نسلتون منقرض میشه ها
شنبه 16 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ملا و اسلامیون انقدر وقیح و نابکار هستند که با کمک //تقیه دروغ رسمی در دین ننگینشان// هر غلطی را می کنند از اولین روزهای انقلاب//البته به مفهوم استفراغ در زبان گیلکی// وضع همین بوده اکنون بوی گندش بالا زده.. و این سازمانها هم دکور هستند و هیچ غلطی نمی کنند فقط همت جوانان است که اگر پشتکار داشته باشند موفق خواهند شد که بنیان این کثافتها را از ریشه بر کنند.
شنبه 16 آبان 1388

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
m_z_ir - ایران - سمنان -مریضی؟چرا چرند بلغورمیکنی ؟
یکشنبه 17 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
نمیری الهی تو با این کامنتهات.انگار بدت هم نمیاد ببرنت کهریزک اونجا مورد لطف و تفقد برادران زندانبان قرار بگیری!
یکشنبه 17 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
درود به هردو ابراهیم و مریم عزیز. به خدا من یکی که تا آخر عمرم این 3 عزیز رو فراموش نمیکنم و برای من یک قهرمان شجاع هستن. امیدوارم دیگر عزیزانی هم که به آنها تعرض شده. این شهامت رو پیدا کنن و بی آبروییه این رژىم و بسیجیان و سپاهیان را به گوش همهء این دنیا برسانند.
یکشنبه 17 آبان 1388

bigbizdaret - ایتالیا - فلورانس
m_z_ir - ایران - سمنان . ملخ خور همه که مثه تو ....
یکشنبه 17 آبان 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
m_z_ir - ایران - سمنان . اخه اگه ادامه ندیم نسل اینده بجای فرزندان کورش میشن فرزندان .....ها. پس چیکار کنیم بگذاریم با خودمون وخواهرانمون هر کاری خواستن بکنند؟مرگ بر حامی ولایت فقیه حاکم لواط و متجاوز پرور.همون بهتره منقرض بشیم تا به ناموسمون تجاوز بشه و خفه شویم.مگه ابروئی هم واسه ما مونده؟پاتو از ایران بذار بیرون و معنای تحقیرو بچش دوست عزیز.
یکشنبه 17 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
m_z_ir ایران- سمنان تجاوز شده که شده .برای تو عادی است چون تو خودت..
یکشنبه 17 آبان 1388

آنتی اسلام - ایرانی - اهواز
. m_z_ir - ایران - سمنان تو ایرانی نیستی. چندین بار هم آیدی تو رو سوزوندن و باز داری هذیون میگی
یکشنبه 17 آبان 1388

m_z_ir - ایران - سمنان
آنتی اسلام - ایرانی - اهواز. در جواب شما بگم من هیچ وقت آی دیم نسوخته 2-3 سالی هم هست که میهونم مطالب سایت را در ضمن ایرانی الاصل هستم. baas - هلند - روتردام . جنابعالی ادب را رعایت کن. bigbizdaret - ایتالیا - فلورانس. از کجا اینو فرمودین.
یکشنبه 17 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
دوستان عزیز اصلاً به این (m_z_ir - ایران - سمنان) اهمیتی ندهید. ایشان همون ناصریه ایران-تهران و قصبه ایران- آبادان و شاهسون و.... هستند که مثل بارباباپا به هرشکلی که بخواد در میاد. توی سایت ایرانیان انگلستان فقط همین یک نفر نخاله است که 20 تا آیدی داره. از لحن نوشتنش معلومه که کیه. یک تجزیه طلب بدبخت و ذلیل. فقط یک نفر!
یکشنبه 17 آبان 1388

m_z_ir - ایران - سمنان
آنتی اسلام - ایران - اهواز. ما اختلاف نظر داریم این دلیل توهین و نسبت دادن الفاظ به هم نیست .
یکشنبه 17 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.