ازبربری ‌٦٠٠ تومانی تاسنگک ‌٢ هزار تومانی

ازبربری ‌٦٠٠ تومانی تاسنگک ‌٢ هزار تومانی

پس از اعلام نرخ‌های جدید نان‌های سنتی، هرچند افزایشی در قیمت‌ این نان‌ها لحاظ شد اما شواهد نشان می‌دهد این افزایش بیش از میزان اعلام شده است. در این شرایط در حالی که مثلا نان‌ سنتی سنگک در برخی نقاط تهران تا قیمت دو هزار تومان هم به دست مردم می‌رسد، هنوز خبری از برخورد قاطع با متخلفان نیست و یک مقام مسئول وزارت بازرگانی نیز اعلام کرده که پس از اعلام نرخ نهایی این نان‌ها توسط کارشناسان در حوزه‌های تخصصی، با افزایش قیمت خارج از عرف کارشناسی برخورد خواهد شد.

به گزارش ایسنا روزگاری شاید وجود نان به جای برنج بر سر سفره‌ها باعث کسر شان خانواده میزبان در مقابل میهمان بود. آن زمان تصور خیلی‌ها این بود که برنج برای خانواده‌های با وضعیت معیشتی بهتر است و تنها نان‌های سنتی با قیمت‌های ارزان‌شان می‌توانستند سفره‌های خانواده‌های با بضاعت کمتر را پر کنند.

اما این روزها دیگر شرایط فرق کرده، دیگر نان دو هزار تومانی در مقابل برنج‌های با قیمت کمتر از دو هزار تومان به دست مردم می‌رسد و انگار دیگر وجود نان بر سر سفره‌ها نشان از وضعیت معیشت مناسب خانواده‌ها دارد!

البته اگر نان آن‌قدر کیفیت داشته باشد که بتواند خود مانند یک وعده غذایی عمل کند و یا حتی دیگر اضافات و دور ریز نداشته باشد خرید با قیمت بالا را می‌توان توجیه کرد اما اگر قیمت بالا برود ولی کیفیت همان باشد چه خواهد شد؟

از سه نوع نان سنتی بربری،‌ سنگک و لواش، برای دو نوع آن مدتی پیش نرخ‌های جدیدی اعلام شد که با وجود این، مشاهدات در سطح شهر تهران نشان می‌دهد این افزایش خیلی بیشتر از آنچه اعلام شده است.

اعلام این نرخ‌ها نیز به گفته خیلی از مقامات وزارت بازرگانی برعهده استانداری تهران است که البته استانداری نیز چند روز قبل این کار را انجام و نرخ‌های جدیدی را اعلام کرد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران که خبر از افزایش قیمت 50 درصدی نان لواش می‌داد، در بخش نان سنگک نه تنها افزایش قیمتی نداشته بلکه حتی قیمت آن کاهش نیز داشته است.

وی در این مورد اعلام کرده بود: «نان سنگک از 450 تا 500 گرم به 800 گرم افزایش یافته ولی قیمت آن از 200 تومان به 175 تومان کاهش یافته است.»

کیارشی همچنین در مورد نانوایی‌های آزاد‌پز اعلام کرده بود: «این نانوایی‌ها با آرد آزاد و غیر یارانه‌ای به قیمت 400 تومان و با قیمت آزاد به متقاضیانی که مایلند نان را با کیفیت برتری دریافت کنند عرضه می‌کند.» با وجود این، در همان گفته‌های او عنوان شده که نان سنگک در نانوایی‌های آزادپز در شهر تهران 500 تومان به مردم عرضه می‌شود.

این سخنان او بیان کننده این است که قیمت هر نان سنگک با آرد یارانه‌ای باید 175 تومان و با آرد آزاد 400 یا 500 تومان باشد اما آیا واقعا در سطح شهر قیمت‌ها همین است؟

نان سنگک در مناطقی مانند شهرک غرب دو هزار تومان، پاسداران(اطراف میدان هروی) هزار تومان و سعادت آباد 700 تومان است که به طور قطع نشان‌دهنده تخلف در برخی نانوایی‌های آزادپز است. اما این تخلف تنها در این نانوایی‌ها نیست،‌ بلکه در نانوایی‌های با آرد یارانه‌ای نیز به چشم می‌خورد. در برخی از این نانوایی‌ها که قبل از این نان سنگک با قیمت 200 تومان عرضه می‌شد با اعلام نرخ جدید، دیگر این قیمت کاهش نیافته است.

نانوایی‌هایی در خیابان‌های ولیعصر(بالاتر از چهارراه مختاری)، شریعتی(خیابان مروی) و حوالی انقلاب از جمله این نانوایی‌ها هستند.

جدای از این، نانوایی‌هایی در اطراف خیابان پیروزی و شهرک امید نیز قیمت نان سنگک با آرد یارانه‌ای را افزایش داده و با قیمت به ترتیب 250 و 350 تومان عرضه می‌کنند. البته در نانوایی در بیست متری جوادیه نیز این نان سنگک با کیفیتی کمی پایین‌تر با قیمت 150 تومان به دست مردم می‌رسد.

در بخش نان‌ لواش نیز که معاون استانداری تهران اعلام کرده بود، در قبال افزایش 80 درصدی کیفیت این نان50 درصد بر قیمت آن افزوده شده و از 20 تومان به 30 تومان رسیده، وضعیت حداقل از نان سنگک بهتر است.

نان لواش در ابتدای کارگر جنوبی، 20 متری جوادیه، خیابان شریعتی، سعادت‌آباد و شهرک امید با همان نرخ اعلام شده 30 تومان به دست مردم ‌می‌رسد. البته تخلف‌هایی هم در دو نانوایی یکی در اطراف سه راه ضرابخانه و دیگری در محله عبدل‌آباد صورت می‌گیرد که در اولی 35 و در دیگری33 تومان به فروش ‌می‌رسد.

نان بربری نیز تنها نان سنتی است که معاون استانداری تهران خبری در مورد قیمت آن نداد و از مشاهدات در سطح شهر نیز نمی‌توان به قیمت واحدی در مورد آن رسید.

نان بربری در چهار راه مختاری، خیابان‌های آذربایجان و شریعتی و محله عبدل‌آباد با قیمت150 تومان و در نهرفیروزآباد جوادیه و پاسداران200 تومان، سعادت‌آباد250 تومان، شهرک غرب 300 تومان، شهرک امید 500 تومان و اطراف میدان کتابی 600 تومان به دست مردم می‌رسد.

این مسئله قیمت نان‌های سنتی و به‌خصوص عرضه نان سنگک دو هزار تومانی بحثی است که در نشست اخیر معاون وزیر بازرگانی (رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) از سوی خبرنگاران مطرح شد و معاون وزیر معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان را مامور پیگیری این امر کرد.

جواد تقوی، در این مورد گفت: «هرچند دوستان قیمت‌ها را اعلام کردند اما این قیمت‌ها بر مبنای آرد مصرفی، وزن نان و اضافاتی که به آن می‌شود، است.»

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان ادامه داد: «آنچه ما و کارشناسان از منظر نظارتی برعهده داریم این است که آن آنالیز را بازنگری کنیم و اگر جایی از این آنالیز دچار اشکال و افزایش قیمت خارج از عرف کارشناسی است با آن برخورد شود.»

تقوی تصریح کرد: «این برای هم نان سنتی یارانه‌ای و هم نان غیریارانه‌ای حادث خواهد شد.»

به گفته معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در واقع جایگاه نظارتی این سازمان این است که قیمت‌ها را کنترل کند و اگر تخلفی را مشاهده کرد با آن برخورد شود.

وی در پایان یادآور شد: «هم‌اکنون در حوزه کارشناسی و در حوزه‌های تخصصی این کار کارشناسی را انجام می‌دهند و بزودی حتما نرخ نهایی را اعلام می‌کنند.»

این سخنان نیز به منزله آن است که هرگونه برخورد با گران‌فروشی توسط مسئولان وزارت بازرگانی در نان‌های سنتی که دیگر دو هفته‌ای از زمان اعلام رسمی این افزایش و به تبع آن شروع افزایش‌های بیشتر از نرخ اعلام شده می‌گذرد در انتظار نهایی شدن کار کارشناسی متخصصان این وزارت‌خانه است و معلوم نیست که مابه‌التفاوت این نرخ‌ها با نرخ‌هایی که اعلام خواهند شد به جیب مردم بازمی‌گردد یا نه؟

black chador - امریکا - ولدن
علی چکه ای تازی صفت به ایرانی ها:--- نون گرونه؟ کیک بخورید.
شنبه 16 آبان 1388

sadaf salehi - المان - المان
دهنم وا مونده.دزدای کثیف.
شنبه 16 آبان 1388

samad Behrangi - اتریش - وین
اگر دردم یکی بودی چه بودی اگر غم اندکی بودی چه بودی. مردم مگر برای نان انقلاب کردند یا ما در بهشت زهرا بهشان وعده برق و اب مجانی دادیم که حالا طلبشان را از چماقدار بزرگ و رهبر مسلمانان کره مریخ اغا خارننه ای میخواهند
شنبه 16 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
امیدوارم نان بشه دونه ای 100 هزار تومن و نفت بشه بشکه ای 10 دلار. اونوقت همین بسیجی ها رو مردم ایران تیکه تیکه میکنند.
شنبه 16 آبان 1388

kamangir - نروژ - اسلو
من نمی دونم واقعا چی بگم .شما بفرمایید.
شنبه 16 آبان 1388

m uk - انگلیس - منچستر
نان مردم رفت تو سفره نفت دولت.اب را مجانی میکنم برق را مجانی میکنم.فحشا را صیغه را و و و ...
شنبه 16 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
همین یه لقمه نونم می خوان از مردم بگیرن بر پدرومادرتون لعنت
شنبه 16 آبان 1388

ali r - ایران - تهران
اخه مردم بیچاره ازکجا بیارن . دیگه نون خالی هم نمیشه خورد. مرگ بر اخوند کثیف
شنبه 16 آبان 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
بالاخره صابون رییس جمهور مردمی باید از یه طریقی به تن اون قشر محروم که فکر میکردن این یابو فرشته نجاته، بخوره و چی بهتر از نان بهتر برای گران شدن!
شنبه 16 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - ل
نان بربری می حواهید چکار!! وقتی مردید میرید بهشت نان بربری 70 متری می خورید! از کتاب رساله ی انتری !!
شنبه 16 آبان 1388

shahin 12 - انگلیس - انگلیس
کاش فقط نون گرون بود.گوشت و مرغ و میوه و پوشاک و کرایه ماشین و اجاره خونه و غیره و در امد کم کمر مردمو شکسته.تو همون تهران و کرج انقدر خانوادهای فقیری هستند که ماهی یکبار نمیتونند یه کیلو گوشت بخرند بقیه استانها و شهرها و روستاهای دور افتاده بماند.طبق امار خودشون و قبل از انتخابات گفتند بیشتر از 15 میلیون نفر زیر خط فقر هستند مطمئن بیشتر از 20 میلیونه امار جدیدشون میگه امار معتادان نزدیک 20 میلیونه حالا فساد و فحشا و دزدی و بیکاری و قتل و بقیه بدبختیها رو بی خیال. اینا برای لینکه جند روز بیشتر حکومت بکنند انقدر زندگی رو برای مردم گران میکنند که فقط مردم از صبح تا شب بدنبال یه لقمه نون بدوند و حتی فکر اعتراض هم نکنند اگه یه روز نرند سرکار زندگیشون دچار مشکل بزرگی بشه
شنبه 16 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
تف به روحت خمینی با پول مردم (نفت) حرم نجست را می سازند.
شنبه 16 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
تمام گرانیها عمدی است ودولت میخواهد مردم راوادار به تسلیم کند.که خوشبختانه سی سال است که ملت ایران تحمل همه ناملایمات کردن وپیروزی ازان ملت ایران است.درود به همه جانباختگان راه ازادی.
یکشنبه 17 آبان 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
در ایران آخوند زده نان هم به جرگه اجناس لوکس پیوسته مگر آخوند هنر مملکت دارى مى داند؟ همان بهتر که روضه اش را بخواند و پنج تومانش را دریافت کند و کار مملکت را به کاردان بسپارد
یکشنبه 17 آبان 1388

amirpersia - ایران - تهران
اینها همه جزای نابخردی و ناسپاسی خود ما هست!. به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم.
یکشنبه 17 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
نمیدونم چرا اینجور موقعها این آقا کیان و باور88 خفقان میگیرند.
یکشنبه 17 آبان 1388

esmail... - ایران - شیراز
اینا که نمی تونن درست اجراش کنن/فشار رو سر مردم بیچاره میاد ولی بهتر که مردم که گشنه بشن کلکشون کنه میشه......
یکشنبه 17 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
ali r - ایران - تهران . انقلاب فرانسه از همین گرانی نون شروع شد. در انگلیس شرکتهای نون طبق قانون باید حداقل یکی از نانهایی که به بازار میدن خیلی ارزان باشه تی اگر ضرر کنند.
یکشنبه 17 آبان 1388

123esfand - ایران - تهران
به ایذد که گر ما خرد داشتیم کجا این سر انجام بد داشتیم . کمکی که وضع بهتر میشه یاد حیا وحجاب میافتندو وا اسلاما میکنند خوب حالا که الف نون . اسلامتان را درست کرد نون برای چه.....نفت هم که سر سفره هاست کسی که سر سفره نفت داره سنگک میخواد چکار
یکشنبه 17 آبان 1388

farid turkeh - ایران - ایران
Kavkaz - ایران - تهران . نمیدونم چرا اینجور موقعها این آقا کیان و باور88 خفقان میگیرند. دارن دو لپی جیره مواجبشون رو میخورن.دهشون پره نمیتونن نظر بدن.
دوشنبه 18 آبان 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
نان سنگک در میدان کاج (سعادت آباد) از ساندویچ با نون اضافه در میدان انقلاب گرانتره !! و به این می گن اختلاف طبقاتی چرا دولت مظلوم رو الکی زیر سوال می برید عزیزانم
دوشنبه 18 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.