آمریکا موسسه اقماری بانک ملت را تحریم کرد

آمریکا موسسه اقماری بانک ملت را تحریم کرد

وزارت خزانه داری دارایی های علی دیوانداری مدیر کل بانک ملت ایران را نیز مسدود می کند

وزارت خزانه داری آمریکا یکی از شرکت های "اقماری" بانک ملت را که متهم به کمک مالی به برنامه اتمی ایران است تحریم کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا بانک مالزیایی "فرست ایست اکسپورت" که "مالکیت یا کنترل" آن در اختیار بانک ملت ایران قرار دارد تحت فرمان 13382 رئیس جمهور آمریکا قرار می گیرد.

به موجب این فرمان دارایی های موسساتی که در تولید سلاح های کشتار جمعی بطور مستقیم و یا غیر مستقیم نقش دارند مسدود می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا پیش تر در سال 2007 بانک ملت را به اتهام نقل و انتقال میلیونها دلار و انجام سایر خدمات مالی سازمان انرژی اتمی ایران و نیز شرکت مالی اقماری آن یعنی انرژی نوین تحت تحریم قرار داد.

سازمان انرژی اتمی و شرکت انرژی نوین نیز مطابق فرمان یاد شده و همچنین قطعنامه های 1737 و 1747 شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هستند.

اما به موجب تصمیم روز پنجشنبه وزارت خزانه داری آمریکا دارایی های علی دیوانداری مدیر کل بانک ملت ایران و نیز بانک فرست ایست اکسپورت که موسسه اقماری بانک ملت نامیده شده نیز مسدود می شوند.

استوارت لیوی معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا اظهار امیدواری کرده تصمیم اخیر واشنگتن این "آگاهی" را به بانک ها و موسسات جهانی بدهد که بانک مالزیایی یاد شده "بازوی بانک ملت است؛ موسسه ای که با نقض قطعنامه های شورای امنیت به برنامه های اتمی ایران کمک کرده است."

وزارت خزانه داری آمریکا گفته بانک ملت اواخر سال 2008 از دولت مالزی مجوز ایجاد بانک "فرست ایست اکسپورت" را در این کشور کسب کرده است.

بانک ملت که تماما دولتی بود اوایل سال جاری بسوی خصوصی شدن گام برداشته و انتظار می رود طی دو سال آینده 80 درصد از مالکیت خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

آمریکا ایران را متهم کرده که بدنبال کسب سلاح اتمی است اما ایران می گوید تنها بدنبال بهره گیری صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

saeed1 - کانادا - تورونتو
عجب اینا جانورهایی هستند! خوب اگر شما 30 ساله با جمهوری اسلامی قهر هستید اینهمه موسسات اقماری سپاه و بانک صادرات و بانک ملت و فلان و فلان . کجا بوده که تازه دارید تعطیل میکنید!؟. فقط مردم بدبخت رو سرکار گذاشتن!
جمعه 15 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
حالا اولشه. فشاره اوباما از خارج و فشار ایرانی های شجاع از داخل . علی چکه ای بای بای.
جمعه 15 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
saeed1 - کانادا - تورونتو. اینجا بهش میگن؛شکنجه چکه ای چینی؛
جمعه 15 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
saeed1 - کانادا - تورونتو. آمریکا هم فکر منافع خودشه هر وقت منافعش تامین نشه موسسات رو می تحریم میکنه.
شنبه 16 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
Hoja Verde - ایران - تهران. اخودنهای تازی صفت بفکر منافع کی هستند؟ ایرانی ها؟
شنبه 16 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.