اعتراض غرب به سرکوب تظاهرات ۱۳ آبان

اعتراض غرب به سرکوب تظاهرات ۱۳ آبان

کلادیا روت، رئیس سبزهای آلمان، با سبزهای ایران اعلام همبستگی می‌کند

کاخ سفید واشنگتن، وزیر خارجه فرانسه و رئیس حزب سبزهای آلمان، نسبت به سرکوب معترضان در روز ۱۳ آبان واکنش نشان‌دادند. کاخ سفید آرزو کرد که خشونت‌در ایران تشدید نشود. رئیس حزب سبزهای آلمان با مردم ایران اعلام همبستگی کرد.

کاخ سفید واشنگتن، در نخستین ساعات بعد از ظهر چهارشنبه (۱۳ آبان) با ابراز نگرانی نسبت به اوضاع ایران ابراز امیدواری کرد که دامنه خشونت در ایران گسترش نیابد. برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه نیز در تماس با خبرنگاران از این که پلیس در تهران به تظاهرکنندگان حمله کرده است ابراز تاسف کرد. وی گفت: «این اقدام، به وجهه دولت ایران آسیب بیشتری وارد می‌کند. دولتی که در داخل به نیروهای داخلی فشار می‌آورد و در خارج نیز از سیاست گفت‌وگو می‌پرهیزد.»

 

خانم کلاودیا روت رئیس حزب سبزهای آلمان، بعد از ظهر چهارشنبه (۱۳ آبان) با صدور بیانیه‌ای، ادامه اعتراضات را نشانه بحرانی دانست که رهبری غیردموکراتیک ایران به آن دامن زده است.

 

بحران رهبری غیردموکراتیک

 

بیانیه رئیس حزب سبزهای آلمان چنین آغاز می‌شود:

«اعتراضات بدون وقفه و گسترش‌یابنده در ایران، ابعاد بحرانی را نشان می‌دهد که رهبری غیردموکراتیک ایران کشور را به کام آن کشانده است. رهبری کشور به تهدید و فشار متوسل می‌شود و شرایط  باز هم بحرانی‌تر می‌شود. ما با همه قربانیان و آسیب‌دیدگان سرکوب در ایران همدردیم و همبستگی داریم.»

 

در ادامه بیانیه آمده است: «چندین دهه است که روز ۱۳ آبان به عنوان روز دانش‌آموز و پس از آن روز اشغال سفارت آمریکا در تهران با بسیج دولتی جشن ‌گرفته می‌شود. اکنون، بسیاری از زنان و مردان ایرانی می‌خواستند داوطلبانه در این حرکت شرکت‌کنند تا بار دیگر به رئیس‌جمهور، رهبر مذهبی خامنه‌ای و همه متقلبان انتخاباتی و کودتاچیان نشان بدهند که رهبری کشور در میان مردم وجاهت قانونی ندارد.»

 

اعتراض زیر فشار

 

رئیس‌ حزب سبزهای آلمان، در دنباله بیانیه خود می‌نویسد: «به رغم همه هشدارها و تهدیدهای مسئولان امنیتی ایران، حرکت انجام شد. پیش از هرچیز، در تهران مردم تصمیم گرفتند برای نشان دادن قدرت اعتراضات خود، به مراسم رسمی بپیوندند، زیرا مسئولان امنیتی همه امکانات دیگر اعتراض را زیر فشار شدید گرفتند.»

 

خانم روت در اعلام همبستگی با مردم ایران می‌نویسد: «ما با همبستگی در کنار همه زنان و مردان ایرانی ایستاده‌ایم که از آزادی و حق شهروندی خود استفاده می‌کنند و خواستار انتخابات آزاد و عادلانه هستند. ما، همبستگی خود را با همه فعالان دانشجوئی، مدافعان حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، زندانیان سیاسی، قربانیان محاکمات نمایشی و همه فرهنگ‌سازانی که با صدای بلند به دولت غیرقانونی نه می‌گویند، اعلام می‌کنیم.»

 

در بخش پایانی بیانیه، رئیس سبزهای آلمان بر این نکته تاکید می‌ورزد که خواست رعایت  حقوق بشر در ایران، کم اهمیت‌تر از نگرانی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور نیست.

 

shanul - المان - هامبورگ
وقت ان رسیده است که ملتهای ازادیخواه جهان حمایت خود را از جنبش مردمی ایران نشان دهند و از دولتهای خود بخواهند ملاحظات سیاسی در مورد دولت ایران کنار بگذارند و در صف مخالفین رژیم اسلامی ایران قرار بگیرند!. و وظیفه خبرنگاران در اگاه سازی ملتهای جهان از اوضاع داخل ایران بسیار مهم است!.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
« ما، همبستگی خود را با همه فعالان دانشجوئی، مدافعان حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، زندانیان سیاسی، قربانیان محاکمات نمایشی و همه فرهنگ‌سازانی که با صدای بلند به دولت غیرقانونی نه می‌گویند، اعلام می‌کنیم.»
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

ukguy4u - انگلیس - لندن
زنده باد خانم روت
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
مرده شور کاخ سفید رو ببرن که فقط بفکر منافع خودش .. و همش به ظاهر دفاع از مردم میکنه
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
ای هم وطن اگر دستم را نگیری و با قدم‌های راسخ من همراه نشوی. ایران عزیز بیشتر از پیش در گندابی که این فرومایگان ح..ان‌صفت ساخته‌اند غوطه‌ور خواهد شد. ایران را دریابید سرمایه‌های وطن را در خفا و آشکارا به یغما نشسته‌اند
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

azadeh11 - هلند - امستردام
حقوق بشر در ایران، کم اهمیت‌تر از نگرانی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور نیست. خدا کمک مردم کنه
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

elenato - امریکا - گلندل
خوشحالم از این که صدای سبز مردمانم به گوش تمامی جهان رسیده.من می خواهم از تمامی کسانی که یار ویاور جنبش سبز هستند از صمیم قلب تشکر کنم .چشم مردم ایران زمین به حمایت دنیااز انها است.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

آریوبرزن - ایران - ذاکرات
دوستان گرامی، هرچه می توانید و به هر شکلی به اون سیاه برزنگی اوبامای آشغال توهین کنید. این آشغال دستش تو دست اینهاست
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
bluestar - ایران - تهران. بسیجی ..! خودت رو به مردم نچسبون! مبارزه مردم ایران با استبداد مذهبی است تا رسیدن به سکولاریسم! لعنت بر اسلام و ولایت فریب! لعنت بر هر چه مزدور بسیجی عوام فریب چو تو!
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

madrid - ایران - قزوین
اتل متل توتوله دیکتاتور کوتوله
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
کاخ سفید آرزو کرد که خشونت‌در ایران تشدید نشود// عجب واکنشی
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
زنده باد. به این میگن حمایت قاطع معنوی.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
ما نفرت خود را از اسلام و همه دست اندر کاران رژیم حیوانی اسلامی حاکم بر ایران اعلام میکنیم
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Invisible Kid - برزیل - پالماس
تا زمانی که افرادی مثله bluestar - ایران - تهران وجود دارن و طرز فکر مردم اینتوری ایران درست شدنی نیست.مشکل فقط این نظام غاصب نیست بلکه طرز فکر مردم هم ماثرمشکل سازه.باید دین رو از سیاست جدا کرد و فرهنگ مردم رو هم با معیارهای منطقی بروز کرد.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

golden remix - سوئد - استکهلم
اگر غرب پشت این دولت نبودکه اینا تا الان گورشونو گم کرده بودند
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

italiaee - ایتالیا - میلان
من نمیدونم اینا به چیه این دین اسلام افتخار میکنن.. شکنجه درد .نادانی جهالت .اینها هدیه عربها برای ماست
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
کاخ سفید آرزو کرد که خشونت‌در ایران تشدید نشود!!!!! به نظرتون میشه رو اینا حساب کرد؟
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
تنها هدف اباما سازش با اخونده است که بقول خودش مسئله اتمی را حل کنه شاید برای دور دوم انتخاب بشه. تاریخ نشان داده که دمکراتهای امریکا همیشه بملت ایران نارو زدند و کمترین توجهی به حقوق بشر ندارند. این اخوندها را دمکراتها اوردند و در این سی سال هم ازشون پنهانی حمایت کردند. من اطمینان دارم که همین حالا هم پشت پرده ساخت و پاخت کردند و از نامه های محرمانه اباما به خ ر بزرگ کاملا مشهود است. جنبش سبز احتیاجی به این روسپی ها ندارد و پیروزی از ان ماست. انوقت است که جواب این ابلهان را خواهیم داد. درود بر همه سبزها هر جا که هستند.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
Invisible Kid - من هم فکر میکنم تا زمانی که کسانی مثل شما وجود دارند و مشکل استبداد جامعه رو دین میدونند کار ما برای آگاهسازی افرادی نظیر شما خیلی سخته.
جمعه 15 آبان 1388

louisette - فرانسه - مارسی
کدام غرب؟اوباما؟انگلیس؟این مکاران کثیف.
جمعه 15 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.