صدای شجریان به عنوان مرجع تحقیق آواز ایرانی در دانشگاه سوربن ضبط شد

صدای شجریان به عنوان مرجع تحقیق آواز ایرانی
در دانشگاه سوربن ضبط شد

محمدرضا شجریان هفته گذشته در کنفرانس علمی موسیقی شناسی در شهر پاریس حضور یافت و در کنار بزرگان موسیقی و سازشناسی دنیا به معرفی علمی و عملی سازهای «تندر» (بم ساز) و «صراحی» پرداخت. این همایش که در ارتباط با علوم مربوط به موسیقی از جمله زیبایی شناسی، تاریخ موسیقی، علم ریاضیات و ادبیات و سازسازی و سازشناسی هر ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار می شود، امسال در دانشگاه سوربن و پی یر - ماری کوری و با حمایت انجمن CNRS و موزه موزیک و انجمن آکوستیک فرانسه برگزار شد. به گزارش سایت رسمی محمدرضا شجریان - دل آواز - شجریان در این کنفرانس دو مقاله ارائه کرد که هر دو مورد توجه داوران از همه نقاط جهان قرار گرفت. موضوع مقالات ارائه شده، معرفی سازهای «تندر» و «صراحی» و بحث در مورد ساخت و صدادهی و همچنین فیزیک و آکوستیک این سازها از نظر علمی است و بررسی آنها با فرمول های ارتعاش و آکوستیک و تجزیه و تحلیل شکل موج ها و هارمونیک های صوتی این سازها و اثبات علمی تجربیات شجریان در این زمینه است. یکی از مقالات به شکل مکتوب و دیگری به صورت شفاهی ارائه شد که بسیار مورد توجه حضار که همگی از استادان دانشگاه های برتر جهان بودند، قرار گرفت. پس از مراسم اختتامیه، محمدرضا شجریان به دعوت رئیس مرکز تحقیقات سازشناسی و آوا شناسی دانشگاه سوربن از آن مرکز بازدید کرد و در آنجا از صدای این هنرمند ایرانی نمونه هایی به عنوان مرجع برای کار تحقیقاتی در مورد تحریر ایرانی ضبط شد.

vezveznazi - ایران - ایران
دوستت دارم استاد عزیز
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

zirmizi - ایران - کاشان
در این بیداد گاه موسیقی فقط نام چند هنرمند مثل استاد شجریان ، شهرام ناظری و .. آرام بخش اضطراب و نگرانی مردم فرهیخته ایران نسبت به موسیقی سنتی است. شاعران را یکی یکی کشورهای مختلف دزدیدند مقدار کمی از سنن و آداب و رسوم ما باقی مانده است شاید فرجی شود. زنده باشی استاد که اگر نباشی بی مسئولین نظام تازه قدرت را خواهند شناخت . وقتی که موسیقی کاملا نابود شده است
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

roja_shomali - کویت - کویت
به به ...... افرین استاد چقدر خو شبختیم که شما ایرانی هستید......
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

mona7 - ایران - ایران
سلام دوستان یه سوال!!!استادشجریان سالهاپیش هم پخش کردن اثارشون ازتلویزیون روممنوع کرده بودند ؟!!اگه اینطور پس چرا دوسه سال پیش برنامه ای به اسم مردم ایران سلام ..اثارایشون روبه وفور پخش میکردن..من یادمه که بادیدن اون برنامه با اهنگهای استاد اشنا وشیفته اهنگهاشون شدم...چرا اون برنامه مجازبود اثاراستاد روپخش کنه؟!!شایدبه دلیل رفاقتی که استاد بامجری وکارگردان اون برنامه داشته بهشون اجازه داده که اهنگهاشون ازاون برنامه پخش بشه؟
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
خدا را شاکرم در روزگاری زندگی میکنم که استاد شجریان خسرو آواز ایران در آن زندگی میکند.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.