مراسم ۱۳ آبان: گسترش اعتراض ها در چند شهر ایران

مراسم ۱۳ آبان: گسترش اعتراض ها در چند شهر ایران

بی بی سی :

مقام های دولتی پیشتر درباره راهپیمایی مخالفان دولت ایران هشدار داده بودند

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که به جز تهران که راهپیمایی مخالفان دولت در سالروز تسخیر سفارت آمریکا به خشونت هایی کشیده شده، دامنه اعتراض ها به شهرهای رشت، اصفهان و شیراز هم رسیده است.

رسانه های دولتی جمهوری اسلامی از برگزاری مراسم 13 آبان خبر داده اند و گزارش ها حاکی از تظاهرات مخالفان دولت در تهران است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، صبح روز چهارشنبه، 4 نوامبر (13 آبان)، سالروز گروگانگیری در سفارت سابق آمریکا در تهران، شمار قابل توجهی از دانش آموزان و سایر گروه های مردم در خیابان مقابل ساختمان سفارت اجتماع کرده اند و علیه ایالات متحده و اسرائیل و در حمایت از جمهوری اسلامی و مقامات ارشد آن شعار می دهند.

این گزارش ها شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات دولتی را دهها هزار نفر ذکر کرده اند.

نهادهای حکومتی هر ساله مراسمی را برای روز سیزده آبان سازمان می دهند

گزارش های دیگر حاکی از آن است که از ساعاتی قبل از آغاز مراسم، گروهی از تظاهر کنندگان با اتوبوس به نزدیک محل برگزاری مراسم منتقل شدند و به راهپیمایی پرداختند.

غلامعلی حداد عادل، رئیس سابق و نماینده کنونی مجلس، به عنوان سخنران رسمی در مراسم روز چهارشنبه در برابر ساختمان سفارت سابق آمریکا سخنرانی کرد و با توصیف نظام حکومتی کنونی ایران به عنوان دموکراسی دینی، ایالات متحده را به مخالفت با این نظام متهم ساخت.

آقای حداد عادل، که به عنوان یک سیاستمدار بنیادگرای حامی سیاست های آقای احمدی نژاد از او یاد می شود، از معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، انتقاد کرد و سیاست های دولت محمد خاتمی و مجلس ششم را، که اصلاح طلبان در آن عضویت داشتند، در مورد برنامه های هسته ای و روابط با غرب مورد حمله قرار داد.

غلامعلی حداد عادل در این سخنان نسبت به سیاست اعلام شده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیرامون تغییر در رویکرد دولت این کشور ابراز تردید کرده و سیاست خارجی ایالات متحده را به خصوص در عراق، افغانستان و منطقه خاورمیانه زیر سئوال برد.

مراسم دولتی روز سیزده آبان از شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی پخش شده است.

تظاهرات موازی معترضان

معترضان از فرصت راهپیمایی های دولتی برای ابراز نظر خود استفاده کرده اند

همزمان، برخی خبرگزاری ها به نقل از شاهدان عینی از حضور شماری از مخالفان دولت در برخی نقاط تهران و اقدام آنان برای راهپیمایی به سوی سفارت سابق خبر داده اند.

برخی از گزارش ها حاکی از حضور ماموران امنیتی دولت در مسیرهای منتهی به سفارت سابق آمریکا و برخوردهای محدودی بین آنان و تظاهرکنندگان مخالف است.

شاهدان عینی در گفت و گو با بی بی سی فارسی از هجوم نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان روز سیزده آبان خبر دادند. یکی از این شاهدان عینی که توسط نیروهای امنیتی در خیابان بهار یکی از خیابان های نزدیک به هفت تیر مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود در این رابطه گفت: "نیروهای امنیتی مرا روی زمین می کشیدند و چند بار با باتومی که شوک الکترونیکی بر بدنم وارد می کرد مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند."

او همچنین گفت: "در حالیکه روی زمین کشیده می شدم و کتک می خوردم تعدادی از لباس شخصی ها از من عکس می گرفتند."

شاهد عینی دیگری نیز از هجوم نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان در میدان هفت تیر و خیابان کریم خان زند خبر داد.

اخبار دیگری نیز در مورد بسته شدن ایستگاه های مترو نزدیک به محل برگزاری مراسم و راهپیمایی های مخالفان دولت در مسیرهای تعیین شده، از جمله از دانشگاه تهران به سوی محل سفارت سابق آمریکا، مخابره شده اما امکان تایید قطعی این خبرها وجود نداشته است.

جمهوری اسلامی روز 13 آبان را روز ملی مبارزه علیه استکبار جهانی نامگذاری کرده و هر ساله نهادهای حکومتی مراسمی را به همین مناسبت سازمان می دهند که مضمون کلی آنها ابراز خصومت نسبت به دشمنان داخلی و خارجی و حمایت از حکومت و رهبران و سیاست های آن بوده است.

در سال جاری، معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرده اند که با استفاده از این فرصت، به راهپیمایی و ابراز اعتراض نسبت به دولت محمود احمدی نژاد و برخورد حکومت با منتقدان مبادرت می کنند.

از زمان اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات، که اعتراضات گسترده ای را نسبت به آنچه که تخلف و تقلب گسترده خوانده می شد در پی آورد، دولت از صدور مجوز برای تجمع معترضان خودداری ورزیده و در نتیجه، مخالفان از فرصت برگزاری تظاهرات دولتی برای اجتماع و ابراز نظر خود استفاده کرده اند.

در روزهای اخیر، مهدی کروبی و میر حسین موسوی، که از آنان به عنوان رهبران اصلی جنبش سبز - حرکت معترضان به دولت - نام برده می شود، و همچنین شمار دیگری از گروه ها و تشکل های اصلاح طلب با صدور بیانیه هایی خواستار حضور طرفداران خود در تظاهرات روز چهارشنبه شده بودند.

'حمله به کروبی'

گزارشهایی از شرکت کروبی و حضور احتمالی موسوی انتشار یافته است

براساس گزارش های رسیده از تهران، مهدی کروبی که برای شرکت در تظاهرات 13 آبان در میدان هفت تیر حضور یافته بود مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زخمی شده است.

در مورد مهاجمان آقای کروبی اطلاعات مشخصی در دست نیست اما برخی منابع از "اوباش طرفدار کودتا"، نیروهای پلیس یا ماموران دولتی را مسئول این حمله معرفی کرده اند.

آقای کروبی اعلام کرده بود که ساعت ده و نیم صبح چهارشنبه از محل میدان هفت تیر تهران به سوی محل سفارت سابق آمریکا راهپیمایی خواهد کرد و آقای موسوی هم در بیانیه ای خواستار شرکت مردم در راهپیمایی روز چهارشنبه شده بود اما در مورد شرکت او در تظاهرات روز چهارشنبه خبر قطعی در دست نیست.

برخی منابع گفته اند که ماموران دولتی از بامداد روز چهارشنبه عملا محل سکونت آقای موسوی را به محاصره درآوردند تا به این وسیله مانع از حضور او در راهپیمایی 13 آبان شوند اما این گزارش ها از سوی منابع نزدیک به آقای موسوی هنوز تایید نشده است.

پارلمان نیوز - وبسایت نمایندگان اصلاح طلب مجلس - در گزارشی در مورد دقایق اولیه راهپیمایی روز چهارشنبه گفته است که تعداد قابل توجهی از مردم "حامی جنبش سبز" در میدان هفت تیر اجتماع کرده اند و با دادن "شعارهایی همچون کروبی زنده باد، موسوی پاینده باد؛ یاحسین میرحسین در انتظار استقبال از مهدی کروبی به سر می‌برند."

براساس گزارش های اولیه، ماموران انتظامی برای متفرق کردن مردم در میدان هفت تیر به شلیک تیرهوایی و پرتاب گاز اشک آور مبادرت کردند اما درگیری جدی بین دو طرف روی نداد اما در ساعات بعد، گزارش هایی از برخورد خشونت آمیز ماموران با تظاهرکنندگان و بازداشت تعدادی از معترضان مخابره شد.

براساس این گزارش ها، افراد موسوم به لباس شخصی و نفرات یگان ویژه سپاه پاسداران در برخی محل های تجمع راهپیمایان، به خصوص اطراف میدان هفت تیر، به تیراندازی هوایی و شلیک گاز اشک پرداختند و با باتوم به مردم حمله کردند.

همچنین گفته می شود که شبکه ارتباطی در محله های نزدیک به مسیرهای اعلام شده تظاهرات مختل شده که ظاهرا ناشی از اقدام دولت به منظور قطع ارتباط تظاهرکنندگان بوده است.

برخی از وبسایت های مخالف دولت از تظاهرات طرفداران جنبش سبز در برخی شهرهای دیگر از جمله شیراز نیز خبر داده اند که امکان تایید مستقل این گزارش ها وجود نداشته است.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بودند که در جریان راهپیمایی روز 13 آبان، تظاهرکنندگان تنها مجاز به دادن شعارهایی هستند که مورد تایید مقامات قرار دارد و علیه هرگونه شعار و ابراز نظری در مخالفت با این شعارها هشدار داده بودند.

روز چهارشنبه در ایران تعطیل رسمی نیست و مشخص نشده است که آیا حضور تظاهرکنندگان معترض تنها به دانشجویان و دانش آموزان منحصر بوده و یا گروه های دیگری هم در این تظاهرات شرکت داشته اند.

sadaf salehi - المان - المان
مرگ بر دیکتا تور
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
امیدوارم که اذری ها نیز از حرکت مردمی حمایت کنند. اذری ها گلمند که چرا در جریان توهین روزنامه دولتی ایران به اذری ها که قیام اذری ها را درپی داشت از انها حمایت نشد وحتی اپوزسیون ایران از رژیم حمایت کرد. اذری ها جک خاتمی به اردبیلیها رانیز بهانه قرار میدهند.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

mehran - ایران - اصفهان
با سلام
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

afshiin - ایران - تهران
نـــــــــدای حق به پیروزی می رسد و حق همیشه بر باطل پیروز است. مرگ بر دیکتاتور و ... زنده باد آزادی و ایرانی آزاد و ایرانیان آزاده . امیدوارم به حق عظمت خداوند مرگ همه اینها را زودتر ببینیم و همه این اراذل و اوباش را روزی با درختان خیابان پهلوی به دار بزنیم چیزی که رضاشاه آرزو داشت که یک روز به هر درخت خیابان پهلوی یک ملا آویزان باشه .. بنده خدا فکر نمی کرد که بیش از ملاها خواهیم داشت .. سپاهی، مزدور، بسیجی، اراذل و اوباش، چماق به دست، حجتی و ...
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

zamora2009 - ایران - تبریز
اینم از 13 آبان .هیچ غلطی نتونستین بکنین .کروبی رو هم با دمپائی موسوی زدن . حالا منتظر 22 بهمن باشین .خیلی خوش خیال تشریف دارین . 21 بهمن ساعت 9 شب الله اکبر پشت بام کروووووووووووبی وووووووموسوییییییییییییی.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

emperatur - اکراین - پلتاوا
مرگ بر خامنه ای
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

ahn2009ir - جمهوری اسلامی ایران - تهرام
خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست. درود بر دکتر احمدی نژاد و زنده باد مخالفان دکتر احمدی نژاد. در ضمن فحش دادن یادتون نره
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
parvin ariya - ایران - اصفهان . دوست عزیز م تویکی از خبرا اومده که تبریزم امروز درگیری بوده و چند نفرو بازداشت کردن و مردم رو کتک زدند .
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

aghakian - ایران - تهران
جنبش سبزی پاک کن ها هم به زباله دان تاریخ پیوست
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
گزارش هایی نیز حاکی از تجمعات اعتراضی در شیراز، مشهد، رشت و تبریز و درگیری ماموران انتظامی – امنیتی با تجمع کنندگان بود. گزارش‌های اولیه از تهران در روز چهارشنبه، ۱۳ آبان، حاکی است که به‌رغم هشدار نیروهای امنیتی، تظاهرات این روز بار دیگر به صحنه اعتراض‌های مردمی به حوادث و شرایط پس از انتخابات ریاست جمهوری بدل شده و درگیری‌های پراکنده‌ای در حوالی میدان هفت تیر تهران رخ داده است. پیشتر مقامات انتظامی و امنیتی ایران هشدار داده بودند که هر گونه شعارهای «انحرافی» در تظاهرات ۱۳ آبان مصداق بی‌نظمی است و با آن برخورد خواهد شد.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

ukguy4u - انگلیس - لندن
سرنگون باد جمهوری اسلامی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
گزارش تصویری ایرنا از تظاهرات سبز مردم تهران https://sobhefardaa.wordpress.com/2009/11/04/13-aban_pics/
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
گزارشهای مختلف از تظاهرات در روز 13 آبان https://sobhefardaa.wordpress.com/
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

world cup - ایران - تهران
آیا واقعا به غیر از تهران تو شهرستانهای اصفهان و شیراز و تبریز و مشهد و زاهدان و کرمانشاه همتظاهرات اعتراضی بوده؟؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

world cup - ایران - تهران
باز خوب شد کروبی تونست بیاد موسوی را که محاصره ی خانگی کردن نزاشتن بیاد درود بر همه ی سبز اندیشان و درود بر کروبی و درود بر موسوی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

world cup - ایران - تهران
باز خوب شد کروبی تونست بیاد موسوی را که محاصره ی خانگی کردن نزاشتن بیاد درود بر همه ی سبز اندیشان و درود بر کروبی و درود بر موسوی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
هئ bavari 88 بیا که ا.ن.ک امروز ابله مرغون گرفت!!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

nazmehr - ایران - مشهد
دولست منو گرفتند خیلی ناراحتم دعا کنید تا فردا آزادش کنند خیلی سخته خیلی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

samavar_64 - ایران - تهران
ما که خسته شدیم . خلایق هر چه لایق
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

farid abbasi - ایران - تهران
لطفا درست اطلاع رسانی کنید نیروهای اوباش یگان ویژه و جنایتکاران بسیجی از همون ابتدای تظاهرات شروع به زدن مردم کردن و وقیح تر اینکه با وحشیگری تمام به یک خانم حمله کردن و بامشت و لگد و باتوم شروع به زدن وی کردن این در حالی است که یکی از دختران عقب مانده حامی احمدی نژاد با آویزان کردن پرچم به خود به میان جمعیت مخالف آمد.اما کوچکترین تعرضی از سوی مردم به وی نشد و فقط این خانم عقب مانده را هو کردن.امیدوارم تمامی بسیجیان و سپاهیان و نیروهای انتظامی به درک واصل شوند تا ملت نفس راحتی بکشند
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
من خودم تو هفت تیرو خیابونای اطرافش بودم باور کنید همه خبراش درسته. ما پیروزیم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

vezveznazi - ایران - ایران
مرگ بر جمهوری اسهالی مرگ بر روسیه مرگ بر چین
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

kave25 - امریکا - واشینگتون
پس چرا میگویند شیره ایرانی مونقرض شده؟ ما که میلیونها شیره غران در خیابانها داریم. زنده باد ایرانی ازاده.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
zamora2009 - ایران - تبریز . کسی عجله نداره کم کم گماس گماس امروز روز بدی نبود، شاید 10 سال این نظام بمانه ولی بعد از آن حرم خمینی و حوزه ای نمی مونه کل نظام زیر سوال رفته، خودتان را به کوچه حماقت نزنید.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
zamora2009 - ایران - تبریز. خب چیز با این اراجیف چی رو میخواهی ثابت کنی؟؟ مثلا خیلی وجود داری؟ هیچی نیستی جز یه حیوان عقده ای که از دیدن این همه شجاعت مردم عنان اختیار خود رو از دست داده ای و عقده گشایی میکنی ٫ روزی میرسه که تاوان این همه گستاخی هایت را خواهی پرداخت و بدان که خانواده ات که لقمه حرام به آنها چپانده ای هم از خشم این ملت ستمدیده در امان نخواهند بود ٫ مطمئن باش.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
aghakiran - ایران - تهران. به کوری چشم تو مزدور وطن فروش نهال جنبش سبز مردم ایران به درختی تنومند و بارور تبدیل خواهد و شما رو که بعد از 1400 سال سر از لجن زار دین پر از خرافه اسلام درآورده اید را دوباره به زباله دان تاریخ خواهد سپارد.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
هی مزدورا ی سایت که خودشونم سماشونو میدونن ا این جماعت به گفته خودتون گیرم که کم بود که نبود با وجود تهدید ارباباتون به میدون اومده بودن اگه شمارو الان به جای اونا تهدید کرده بودن مثله موش خزیده بودین تو خونه هاتون بیرونم نمیومدین به جای نون حروم خوردن برید یکمی از این سبزا شهامت وغیرت یاد بگیرین ترسوهای مفلوک بدبختای کیسه کشه خامنه ای و انتر روانی که حاضرید به خاطر جیره گرفتن از اون خاینه ای همه کس وکارتونم به حرااج بزارین این سبزا غیرت دارن همون چیزی که شما ها از اون بی بهره این کیسه کشای خامنه ای که امروز بد جوری دهنه همتون سرویس شد
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
********************************************************************************. به علت وحشیگری شدید قوم مغول، تظاهرات امروز پراکنده بوده ولی طبق تخمین کارشناسان از روز قدس بیشتر بوده چیزی در حدود ۱.۵-۲ میلیون نفر در سطح شهر تهران به صورت پراکنده بوده، البته این بار در سایر شهر ها هم بسیار گسترده بوده که تا الان سابقه نداشته، به اخبار دروغین خبر گزاریهای دولتی توجه نکنید . ********************************************************************************
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
aghakian - ایران - تهران...شیاد! جنبش سبز لجنی مزدوران بسیجی است که متولد نشده به زباله دان پیوست! اگر چشمان بابا غوری ات رو باز کنی می بینی که رنگ سبز، ‌اندیشه سبز،‌ مبارزه سبز تا اقصا نقاط جهان رفته! از مجلسهای نمایندگان دنیا گرفته تا نمایشگاها و مسابقه ها و میادین ورزشی و غیره!. تو هم مثل اربابت دیکتاتورت علی شیره ای کوری و کری! اما غصه نخور! یک کم دیگه صبر کن تا تاریخ جوابت رو بده! عمر مزدور به کوتاهی حباب روی آب هم نیست! نون چرک و خون مزدوری گوارای وجود منحوث تو همه مزدوران بسیجی!
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
ahn2009ir - جمهوری اسلامی ایران - . ناراحت خون تو رگات نباش.موقعش که برسه خود دانیم با ان چکنیم.ای بزدل که اینقدر دل نداری اسم واقعی ات را بنویسی انجا که بدون ویزا وارد شدی اسمش تهران است نه تهرام
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

jakjak - آمریکا - ماساچوست
. امروز، سیزدهم آبان جمع کثیری از فعالان سیاسی در حین راهپیمایی بازداشت شدند. در میان بازداشت‌شدگانی که بازداشت آن‌ها تا به این لحظه تایید شده است اسامی زیر به چشم می‌خورد:. ۱- محمد هاشمی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم. ۲- نفیسه زاع کهن روزنامه‌نگار. ۳- حجت شریفی عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت. ۴- وحیده مولوی- عضو گروه میدان زنان. ۵- علی مشمولی- عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان. ۶- علی ملیحی- عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت. ۷- محمد صادقی- عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت ۸- حسن اسدی زیدآبادی- عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
bluestar - ایران - تهران . بسیجی مزدور! تو حق نداری در این وب سایت تبلیغ وب لاگ خودت رو بکنی! برو توی وب سایت خودت هر جفنگی میخوای بنویس! دست تو برای همه رو شده! خودت رو به نهضت مردم ایران برای رهایی از دست اسلام و آخوند نچسبون! شعار ایرانیان استقلال، آزادی،‌ جمهوری اسلامی!. لعنت بر اسلام و لعنت به مزدوران عرب پرست و بسیجیان ضد ایرانی!
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
ahn2009ir - جمهوری اسلامی ایران - تهرام. خونی که در رگ توست خون نحوست اسلامی و خونی است که ضحاک مار دوش علی شیره ای رهبر جانیان جهان به مغز ..شما مخبطان و مزدوران پاشیده! ! آخه عنتری نژاد چیه که دکتراش باشه! گند تمام مدارک دکتراتون که در اومد! بنیاد این رژیم هم مثل بنیاد اسلام از اساس بر دروغ و رذالت استوار است! غصه نخور عزیز مغول! سرنوشت تمام دیکتاتورهای کوتوله تاریخ سرنوشتی دردناک است. ارباب عنترت رو هم بزودی در جایگاه اصلیش خواهیم دید!!
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

ali_esf - ایران - اصفهون
بعضی ها خیلی عجله دارند هیچ جنبشی در مدت چند ماه نمیتونه یک حکومت دیکتاتوری رو کنار بزاره مثلا انقلاب 57 از سال 42 شروع شد پس ما در این چند ماه خیلی تو دهنی محکمی به این دولت دیکتاتور زدیم در ضمن امروز اصفهان هم شلوغ بود مامورا به مردم حمله کردن و نمیزاشتن مردم یک مکان جمع بشن. درود بر سبز اندیشان
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

shiva_v - ایران - شیراز
اگه مزدورهای رهبر اینجا نباشن جای تعجب داره.همونطور که تو خیابون ها بخشش از مردم و وحشی گری و تجاوز از اونها هست اینجا تو اینترنت هم ما رئوف و بخشنده هستیم .اشکالی نداره بعضی از فریب خورده های رهبری و حکومت حرفشونو بزنن .به موقعش خودشون میفهمن در چه جهالتی به سر میبرن. باور کنید خودشون از حقوق خودشون هم اطلاع ندارن اگه حاضر به مناظره باشن میفهمن که حق با مردم هست نه با قشر حاکم و ظالم .
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.