نیویورک تایمز : عزم ادامه اعتراضات در خیابان ها

نیویورک تایمز : عزم ادامه اعتراضات در خیابان ها

درحالی که ایران برای راهپیمایی مراسمی مهم در روز سیزده آبان آماده می‌شود، رهبران جنبش مخالفان آخر هفته  چالش جدیدی علیه دولت را مطرح کردند که می‌تواند صحنه‌ای برای آزمایش نیروی معترضان و پلیس باشد.

با اینکه رهبران مخالفان، میرحسین موسوی و محمد خاتمی آشکارا دعوت به اعتراضات خیابانی نکرده‌اند، بیانات آنها بصورت گسترده به عنوان اعلام حضور در روزی است که اهمیت نمادین قابل توجهی دارد.

مناسبت این روز سی‌امین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان تندرو در روز 4 نوامبر 1979 (13 آبان 1358) است. مراسم این روز هر ساله با راهپیمایی‌های ضدآمریکایی برگزار می‌شود.

هفته‌ها گروه‌های مخالفان از هواداران خود خواسته‌اند که این روز را تبدیل به اعتراض علیه انتخابات مناقشه‌آمیز ماه ژوئن و پی‌آمدهای خشونت‌بار آن کنند. مقامات به تکرار عهد کرده‌اند که با هر گونه اعتراض به شدت مقابله خواهند کرد.

روز چهارشنبه، رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای گفت، مورد سئوال قرار دادن انتخابات «بزرگترین جرم» است. او مستقیما به راهپیمایی 13 آبان اشاره نکرد اما بیانات او بصورت گسترده ای اینطور تفسیر شده است که دولت هیچ‌گونه چالشی را تحمل نمی‌کند. گفته می‌شود که آقای خامنه‌ای پس از اینکه راهپیمایی دولتی در ماه سپتامبر که به عنوان روز قدس شناخته می‌شود بطور وسیع توسط معترضان ضددولتی ربوده شد، متعجب و خشمگین شده است.

آقای موسوی در اولین بیانیه خود پس از مدت بیش از یک ماه روز شنبه از هواداران خود خواست به مخالفت با نتیجه انتخابات که او از آغاز آن را جعلی خوانده بود ادامه دهند. وی مانند همیشه خواست که از خشونت بپرهیزند و به مراسم 13 آبان به عنوان یادآوری این نکته که رهبران باید از خواست مردم پیروی کنند اشاره کرد. آقای موسوی که مهمترین چالشگر انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد بود، هواداران خود را «مالکان واقعی کشور» خواند و افزود «دیر یا زود، به امید خدا زود، دشمنان مردم صحنه را ترک خواهند کرد.»

آقای خاتمی رئیس‌جمهور دو دوره سابق که به مخالفان پیوسته است سخنرانی مشابهی را روز شنبه ایراد کرد که طی آن بار دیگر نتیجه انتخابات را مورد سئوال قرار داد. او از هواداران مخالفان خواست به مبارزه خود ادامه دهند و گفت: «اگر مایی که به اساس نظام معتقد هستیم نتوانیم صحبت کنیم، کسانی که به آن اعتقادی ندارند شروع به عمل خواهند کرد.»

برای اولین بار از زمان تسخیر سفارت آمریکا در سال 58، دولت اعلام کرده است که تمام گروه‌ها از جمله هواداران دولتی باید برای راهپیمایی مجوز دریافت کنند. احمدرضا رادان معاون رئیس پلیس ایران روز یکشنبه هشدار تازه‌ای علیه هرگونه تظاهرات صادر کرد.

مقامات هشدارهای مشابهی را در ماه سپتامبر پیش از راهپیمایی روز قدس نیز صادر کرده بودند، اما فایده‌ای نداشت؛ صدها هزار معترض به خیابان‌ها ریختند.

از آن زمان تا کنون تظاهرات خیابانی مشخصی انجام نگرفته مگر اعتراضات کوچکتری در دانشگاه‌های ایران که هر هفته از زمان بازگشایی کلاس‌ها در اواخر سپتامبر صورت می‌گیرد.

مقامات ایران به جنبش مخالفان با ترکیبی ازخشونت و رحم واکنش نشان داده اند وبه دستگیری تعداد بیشتری از شخصیت‌های مخالف  و آزاد کردن تعدادی از کسانی که قبلا زندانی بوده‌اند ادامه داده‌اند. روز شنبه خبرگزاری نیمه رسمی مهر گزارش داد که مرتضی الویری دستیار ارشد رهبر مخالفان، از زندان آزاد شده است.

هزاران شخصیت اصلاح‌طلب در طی ناآرامی‌های پس از انتخابات دستگیر شدند و بسیاری از آنها همچنان در زندان باقی مانده‌اند.

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
فقط آبروی خود را می برند و آرامش را از مردم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

sadaf salehi - المان - المان
همه چیز نرماله.درهر انقلابی از اینگونه جریانات بوده.مهم اینه که جرقه زده شده.باید ادامه داد تا پیروزی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

abiabi - انگلستان - لندن
دوستانی که در لندن زندگی میکنند امروز ساعت 6 بعد از ظهر تا ساعت 9 جلوی سفارت ایران در لندن یادتان نرود . امروز کاری کنیم که رژیم به لرز در بیاد . مرگ بر خامنه ای و لباس شخصیهایش . ( زنده باد جنبش مردمی سبز ) درود بر آقای کروبی و آقای موسوی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. bluestar - ایران - تهران. برجسته ترین نشانه بارز سبزها اینه که خواهان اجرای بدون کم و کاست قانون اساسی هستند}} ننگ بر اون سبزی که تو طرفدارش هستی.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

niagara - ایران - تهران
زنده باد کروبی.بچه ها امروز تهران ترکید.من یوسف اباد بودم.نمیدونین چه خبر بود.از خوشحالی بغض کرده بودم.نمیدونین چقد به ایرانی بودنم به مردمم افتخار میکنم.دم همتون گرم.پیروزی نزدیکه.ما بیشماریم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
عزم ادامه اعتراضات در خیابانها را نفهمیدیم چطور نیویورک تایمز فهمید! در متن هم که چیزی در این خصوص چیزی نمیبینم. در جریان انقلاب 57 رادیو بی بی سی میگفت: فردا بازار تهران در اعتصاب خواهد بود! خود بازاریها از این خبر تعجب میکردند و در ان شوروحال حسینی و در انتظار خمینی؛ تصمیم میگرفتند طبق فرمایش بی بی سی جان؛ اعتصاب کرده و بازار را ببندند. حالا عزیز گرامی: با فرمایش نیویورک تایمز خودت را به خطر نیاندازی. انچه شما بدنبالش هستید ازادی نیست؛ انتقال دادن قدرت از دست یکعده به دست عده ایی دیگر است. این عده جدید؛ اگر بقدرت برسند تعریف خودشان را از ازادی و دموکراسی برقرار میکنند و کهریزک خودشان را برای مخالفانشان بر پا میکنند. دیدن این بدیهیات اسان است. مواظب سلامت خودتان باشید. هوشیار باشید و از شعار و هیجان بپرهیزید. شاد باشید.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
زمانی می رسد که قانون قابل قبول و انسانی شهروندان در جامعه ضد قانون عمل کردن است/امیدوارم مردم ایران به حقوق واقعی و انسانی یک شهروند دست پیدا کنند و حقوق انسانی شامل حال آنها نیز بشود. به امید آن روز/
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
خوشم میاد با اونهمه تهدیدا بازم سبزا ریختن بیرون ایول به شهامت سبزا
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران! فعلا که شماها بئ عابرو هستید
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bij - المان - المان
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش، مینویسی ((انتقال دادن قدرت از دست یکعده به دست عده ایی دیگر است. این عده جدید؛ اگر بقدرت برسند تعریف خودشان را از ازادی و دموکراسی برقرار میکنند و کهریزک خودشان را برای مخالفانشان بر پا میکنند)) تا حدودی درست میگویی چنانچه خواسته های اصلاح طلبان به بیراهه و نیروی تحول خواهان تحلیل برود. ولی در هر صورت الترناتیو در اعتراض به سیستم ضد بشری که نمیتوانی یا نمیخواهی انرا بیان کنی باید نزدت موجود باشد! بماند! مقایسه جنبش ٥٧ با جنبش فعلی بیشتر از انکه شباهاتی سطحی داشته باشند اختلافات ریشه ای دارند! جنبش ٥٧ یک جنبش عدالتی(ایدولوژیک) بود در حالیکه جنبش فعلی جنبش ازادیست! رشد طبقه متوسط در طی ٣٠ سال اخیر، روشنگری با توجه به امکانت ١٠ سال اخیر، وجود فرهنگ نوپای مدارا و تجربیات نیروهای مختلف اجتماعی بخصوص در ارتباط با کجروی عقاید یا پوسیدگی انان از دیگر اختلافات ایندو جنبش میباشند. بعلاوه افکار عمومی جهانی حساسیتهای دیگری نسبت به ٣٠ سال پیش نشان میدهند با وجود منافع اقتصادی و سیاسی حکومتشان! با احترام!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Hamvatan88 - ایران - تهران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . تو اگر حرف نزنی مردم فکر نمیکنند که لالی نه. راستی چند 10 تا اسم کاربری داری جیگر.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . نیازی به دیگر اسمهای کاربری تو نیست که بدانیم اون هم به موقع گندش درمیاد ولی در حال حاضر با اسمهای حقیقی که کاربران بهت نسبت میدهند خوش باش: ٫ مزدور ٫ وطن فروش ٫ خائن ٫ جیره خور ٫ کاسه لیس ٫ ٫ ٫ بیسواد ٫ بسیجی ٫ پاسدار و ....
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
به علت وحشیگری شدید قوم مغول، تظاهرات امروز پراکنده بوده ولی طبق تخمین کارشناسان از روز قدس بیشتر بوده چیزی در حدود ۱.۵-۲ میلیون نفر در سطح شهر تهران به صورت پراکنده بوده، البته این بار در سایر شهر ها هم بسیار گسترده بوده که تا الان سابقه نداشته، به اخبار دروغین خبر گزاریهای دولتی توجه نکنید .
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

mirza007 - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز . احتمآ منظور شما از سبزها همان میر حسین موسوی است و الا بعضی از این سبزها اصلآ در انتخابات شرکت نکردند.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
بیج بزرگوار از المان: سلام و درود بر شما دوست دیر اشنا. در همین ابتدای کلام باید گفت به خط سوم کامنتتان عنایت داشته باشید؛ با کمی تامل و حوصله لطفا دقت کنید: چنانچه خواسته های اصلاح طلبان به بیراهه و.. همینجا با کمی حوصله و مدارا بایستیم و نگاه کنیم: تعریف بیراهه را چه کسی خواهد کرد؟ عنایت دارید؟ وقتی میگوییم به بیراهه نیافتیم؛ از چه چیزی حرف میزنیم؟ مگر نه اینکه این کلمه کاملا به تناسب باورها و نوع نگاه انسانها تعریفهای گوناگون به خود میگیرد؟ چرا اینهمه شتابزده ایم؟ خواهش میکنم ارام و با حوصله نگاه کنیم. انچه را که شما بیراهه میدانید برای دیگری شاهراه است. عنایت دارید عزیز؟ درست از همین لحظه فاجعه اغاز میشود: سرکوبی؛ خشونت؛ جبهه گیری؛ کشتن و دربند کشیدن یاران دیروز و مسابقه برای کسب قدرت؛ و دنائت افزونتر و همانچه که امروز در ایران میبینیم. بیج عزیز؛ نگارنده نه با قصد مجادله در اینجا مینویسد و نه با نیت تبلیغ و تحسین گروه یا دسته و عقیده ایی و یقین دارد که این مطلب برای شما محرز گردیده. شاد باشید.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

bij - المان - المان
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش، مگر این جمله از تو گرامی نیست: ((انتقال دادن قدرت از دست یکعده به دست عده ایی دیگر است. این عده جدید؛ اگر بقدرت برسند تعریف خودشان را از ازادی و دموکراسی برقرار میکنند)) از این جمله هیچ برداشتی میشود کرد بجز انکه ان عده منظور نظر تو، ((کهریزک خودشان را برای مخالفانشان بر پا میکنند)) یا به بیراهه میروند! گرامی! موقعی ما میتوانیم ((شاد باشیم)) (= تکه کلام یا به نوعی شعار توست!) که خوشبینی پیشه کنیم اما کامنتهای تو با بدبینی گره خورده!! من عنایت دارم چه میفرمایید و مخالفتی با بدبینی وجود ((سرکوبی؛ خشونت؛ جبهه گیری؛ کشتن و دربند کشیدن یاران دیروز)) ندارم اما دو نکته برای خواننده کامنتت درست میشود یکی ان بیراهه ها در جوامع متمدن که به ان بدبینیت نمیرسند و جلوی دید تو و من هستند، دوم، انکه دغدغه ندارد و حاضر یا مجبور است هزار سال قرون وسطا یا 30 سال حکومت کهریزکی را تحمل کند چطور بدون روشنگری میتواند خود را از زندان عقیده و روزمرگی نجات دهد!!! با احترام!
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
بیج عزیز: با خوشبینی شاد باشید گرانقدر. متاسفانه ما همدیگر را در نوشتارهایمان نمیبینیم؛ شاید بعلت انکه با عقاید فیکس و از پیش تعین شده با هم گپ میزنیم و شاید لزوم جواب دادن؛ بر لزوم تاملمان در موضوع چیره میشود. بهر حال بزرگوار اگر شاد زیستن و شاد بودن شما در گرو خوشبینی است؛ با خوشبینی شاد باشید. سلامت و دلشادیتان را ارزومندم.
جمعه 15 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.