بی بی سی : مراسم ۱۳ آبان: گردهمایی دولتی و راهپیمایی مخالفان دولت

بی بی سی : مراسم 13 آبان: گردهمایی دولتی و راهپیمایی مخالفان دولت

نهادهای حکومتی هر ساله مراسمی را برای روز سیزده آبان سازمان می دهند

رسانه های دولتی جمهوری اسلامی از برگزاری مراسم 13 آبان خبر داده اند و برخی گزارش ها حاکی از تظاهرات مخالفان دولت در تهران است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، صبح روز چهارشنبه، 4 نوامبر (13 آبان)، سالروز گروگانگیری در سفارت سابق آمریکا در تهران، شمار قابل توجهی از دانش آموزان و سایر گروه های مردم در خیابان مقابل ساختمان سفارت اجتماع کرده اند و علیه ایالات متحده و اسرائیل و در حمایت از جمهوری اسلامی و مقامات ارشد آن شعار می دهند.

این گزارش ها شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات دولتی را دهها هزار نفر ذکر کرده اند.

گزارش های دیگر حاکی از آن است که از ساعاتی قبل از آغاز مراسم، گروهی از تظاهر کنندگان با اتوبوس به نزدیک محل برگزاری مراسم منتقل شدند و به راهپیمایی پرداختند.

غلامعلی حداد عادل، رئیس سابق و نماینده کنونی مجلس، به عنوان سخنران رسمی در مراسم روز چهارشنبه در برابر ساختمان سفارت سابق آمریکا سخنرانی کرد و با توصیف نظام حکومتی کنونی ایران به عنوان دموکراسی دینی، ایالات متحده را به مخالفت با این نظام متهم ساخت.

آقای حداد عادل، که به عنوان یک سیاستمدار بنیادگرای حامی سیاست های آقای احمدی نژاد از او یاد می شود، از معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، انتقاد کرد و سیاست های دولت محمد خاتمی و مجلس ششم را، که اصلاح طلبان در آن عضویت داشتند، در مورد برنامه های هسته ای و روابط با غرب مورد حمله قرار داد.

غلامعلی حداد عادل در این سخنان نسبت به سیاست اعلام شده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیرامون تغییر در رویکرد دولت این کشور ابراز تردید کرده و سیاست خارجی ایالات متحده را به خصوص در عراق، افغانستان و منطقه خاورمیانه زیر سئوال برد.

مراسم دولتی روز سیزده آبان از شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی پخش شده است.

تظاهرات موازی معترضان

معترضان از فرصت راهپیمایی های دولتی برای ابراز نظر خود استفاده کرده اند

همزمان، برخی خبرگزاری ها به نقل از شاهدان عینی از حضور شماری از مخالفان دولت در برخی نقاط تهران و اقدام آنان برای راهپیمایی به سوی سفارت سابق خبر داده اند.

برخی از گزارش ها حاکی از حضور ماموران امنیتی دولت در مسیرهای منتهی به سفارت سابق آمریکا و برخوردهای محدودی بین آنان و تظاهرکنندگان مخالف است اما هنوز جزئیات بیشتری در دست نیست.

اخبار دیگری نیز در مورد بسته شدن ایستگاه های مترو نزدیک به محل برگزاری مراسم و راهپیمایی های مخالفان دولت در مسیرهای تعیین شده، از جمله از دانشگاه تهران به سوی محل سفارت سابق آمریکا، مخابره شده اما امکان تایید قطعی این خبرها وجود نداشته است.

جمهوری اسلامی روز 13 آبان را روز ملی مبارزه علیه استکبار جهانی نامگذاری کرده و هر ساله نهادهای حکومتی مراسمی را به همین مناسبت سازمان می دهند که مضمون کلی آنها ابراز خصومت نسبت به دشمنان داخلی و خارجی و حمایت از حکومت و رهبران و سیاست های آن بوده است.

در سال جاری، معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرده اند که با استفاده از این فرصت، به راهپیمایی و ابراز اعتراض نسبت به دولت محمود احمدی نژاد و برخورد حکومت با منتقدان مبادرت می کنند.

از زمان اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات، که اعتراضات گسترده ای را نسبت به آنچه که تخلف و تقلب گسترده خوانده می شد در پی آورد، دولت از صدور مجوز برای تجمع معترضان خودداری ورزیده و در نتیجه، مخالفان از فرصت برگزاری تظاهرات دولتی برای اجتماع و ابراز نظر خود استفاده کرده اند.

در روزهای اخیر، مهدی کروبی و میر حسین موسوی، که از آنان به عنوان رهبران اصلی جنبش سبز - حرکت معترضان به دولت - نام برده می شود، و همچنین شمار دیگری از گروه ها و تشکل های اصلاح طلب با صدور بیانیه هایی خواستار حضور طرفداران خود در تظاهرات روز چهارشنبه شده اند.

حضور رهبران مخالف دولت

گزارشهایی از شرکت کروبی و حضور احتمالی موسوی انتشار یافته است

آقای کروبی اعلام کرده بود که ساعت ده و نیم صبح چهارشنبه از محل میدان هفت تیر تهران به سوی محل سفارت سابق آمریکا راهپیمایی خواهد کرد و آقای موسوی هم در بیانیه ای خواستار شرکت مردم در راهپیمایی روز چهارشنبه شده بود.

پارلمان نیوز - وبسایت نمایندگان اصلاح طلب مجلس - در گزارشی در مورد دقایق اولیه راهپیمایی روز چهارشنبه گفته است که تعداد قابل توجهی از مردم "حامی جنبش سبز" در میدان هفت تیر اجتماع کرده اند و با دادن "شعارهایی همچون کروبی زنده باد، موسوی پاینده باد؛ یاحسین میرحسین در انتظار استقبال از مهدی کروبی به سر می‌برند."

براساس این گزارش، ماموران انتظامی برای متفرق کردن مردم به شلیک تیرهوایی و پرتاب گاز اشک آور مبادرت کردند اما درگیری جدی بین دو طرف روی نداده هر چند در ساعات بعد، برخی از خبرگزاری ها از خشونت ماموران علیه تظاهرکنندگان و بازداشت تعدادی از معترضان خبر دادند.

همچنین گفته می شود که شبکه ارتباطی در محله های نزدیک به مسیرهای اعلام شده تظاهرات مختل شده که ظاهرا ناشی از اقدام دولت به منظور قطع ارتباط گروه های تظاهرکننده بوده است.

گزارش های بعدی که در وبسایت های متعلق به جنبش سبز انتشار یافته حاکی از حضور آقای کروبی در میدان هفت تیر و استقبال مردم از اوست اما خبری قطعی از شرکت آقای موسوی در تظاهرات دریافت نشده است.

برخی از این وبسایت ها از تظاهرات مخالفان دولت در برخی شهرهای دیگر نیز خبر داده اند که امکان تایید مستقل این گزارش ها وجود نداشته است.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بودند که در جریان راهپیمایی روز 13 آبان، تظاهرکنندگان تنها مجاز به دادن شعارهایی هستند که مورد تایید مقامات قرار دارد و علیه هرگونه شعار و ابراز نظری در مخالفت با این شعارها هشدار داده بودند.

روز چهارشنبه در ایران تعطیل رسمی نیست و مشخص نشده است که آیا حضور تظاهرکنندگان معترض تنها به دانشجویان و دانش آموزان منحصر بوده و یا گروه های دیگری هم در این تظاهرات شرکت داشته اند.

shiva_v - ایران - شیراز
همش میگن مسالمت آمیز باشه؟؟ آخه چقدر مسالمت چقدر صبر چقدر جلو چشم آدم دختر ا و پسرا رو لت و پار کنن و ما هیچی نگیم .از خودمونم نمیتونیم دفع کنیم .امروز دیدم چطور 10 نفر مرد ریختن سر یه دختر با گاز فلفل و مشت و لگد.باید نشست و نگاه کرد ؟پس غیرتمون چی میشه؟؟؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

AKHOONDAK - ایران - تهران
مرگ بر سگهای مزدور جمهوری اسهالی . مرگ بر بسیجی جیره خور بی ناموس...
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
نه بابا همه جور آدمی بود مرخصی گرفته بودن کارمندها مسیرهای منتهی به هفت تیر به شدت شلوغ بود مترو که همیشه این ساعت روز خلوته جای سوزن انداختن نبود
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

abiabi - انگلستان - لندن
دوستانی که در لندن زندگی میکنند امروز ساعت 6 بعد از ظهر تا ساعت 9 جلوی سفارت ایران در لندن یادتان نرود . امروز کاری کنیم که رژیم به لرز در بیاد . مرگ بر خامنه ای و لباس شخصیهایش . ( زنده باد جنبش مردمی سبز ) درود بر آقای کروبی و آقای موسوی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

niagara - ایران - تهران
زنده باد کروبی.بچه ها امروز تهران ترکید.من یوسف اباد بودم.نمیدونین چه خبر بود.از خوشحالی بغض کرده بودم.نمیدونین چقد به ایرانی بودنم به مردمم افتخار میکنم.دم همتون گرم.پیروزی نزدیکه.ما بیشماریم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
از این خوشحالم که دیگه ترس مردم ریخته دیگه مردم از هیچی نمیترسن با وجود اینهمه تهدید سرکوب شکنجه تجاوز با وود لباس شخصیا و بسیجیای وحشی بازم میان تو خیابون !ایول به این شهامت اگه اینجوری پیش بره چند قدمی تا پیروزی فاصله داریم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
عکس کسانی را که با اتوبوس اوردن را با عکس ادمهای جنبش سبز مقایسه کنید تا قضیه رو درک کنید.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

طاطا - ایران - ایران
سپیده صبح ایران تهران دوست عزیز کارمندهای دولت نمی تونستند امروز مرخصی بگیرند تا به راهپیمایی برن چون کاملا تابلو بود که چرامرخصی میگیرن و براشون مشکل درست میشد خواهر من بااینکه مریض بود ودکتر هم بهش مرخصی داده بود مجبور بود بره که بهش شک نکنن
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

reza4554 - کانادا - تورونتو
تبریز: . دیشب به منزل تعدادی حمله کردند و تعدادی را دستگیر کردند که جلو تجمعات امروز را بگیرند. اما دانشجویان و مردم زیادی در فلکه دانشگاه جمع شدند. نیروی انتظامی حمله کرد. کوچه به کوچه جنگ و گریز بود. تعدادی دستگیر شدند. شعارها از جمله جمهوری اسلامی نمیخواهیم، مرگ بر دیکتاتور، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، مرگ بر خامنه ای، مرگ بر احمدی نزاد.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
واقعا این مردم ایرانی چه درسی به این بسیجی های کثافت تازی صفت دادند. حالا نمیش یکی دوتاشون رو با طناب میبردید بالای یه درخت؟
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
به علت وحشیگری شدید قوم مغول، تظاهرات امروز پراکنده بوده ولی طبق تخمین کارشناسان از روز قدس بیشتر بوده چیزی در حدود ۱.۵-۲ میلیون نفر در سطح شهر تهران به صورت پراکنده بوده، البته این بار در سایر شهر ها هم بسیار گسترده بوده که تا الان سابقه نداشته، به اخبار دروغین خبر گزاریهای دولتی توجه نکنید .
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
طاطا - ایران - ایران آره منم خواهرم نتونسته بود بره کارمندای دولت آره ولی شاغلان و اونایی که تونسته بودن حضور داشتن منظور اینکه به گفته این گزارش فقط به تعدادی دانشجو محدود نشده بود
شنبه 16 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.