خواننده قطعه حماسی "آمریکا، آمریکا، مرگ به نیرنگ تو": سرودم را پخش نکنید!

خواننده قطعه حماسی "آمریکا، آمریکا، مرگ به نیرنگ تو":
سرودم را پخش نکنید!

اسفندیار قره باغی در‌آموزشگاه‌ آواز

این دومین باری است که نزد او می‌روم. پارسال هم به بهانه سالروز ۱۳ آبان با او گفت‌وگو کردم اما آنچه سبب شد امسال دوباره نزد او بروم، تغییراتی است که اخیرا در رابطه ایران و آمریکا ایجاد شده است. دکتر اسفندیار قره‌باغی، همان کسی است که سرود حماسی «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» را خواند. او مایل نیست آبان امسال سرودش را از تلویزیون پخش کنند. او می‌گوید: «وقتی سر یک میز می‌نشینند و مذاکره می‌کنند، دیگر معنی ندارد  این سرود پخش شود».

*********

*کی سرود معروف «آمریکا، آمریکا مرگ به نیرنگ تو» را خواندید؟

فکر کنم همزمان با همان تسخیر لانه جاسوسی بود.

  *با چه ارکستری آن را اجرا کردید؟

ارکستر بزرگ رادیو؛ من خودم مسؤول هماهنگی واحد موسیقی بودم.

  *پیش از خواندن این سرود سابقه انقلابی هم داشتید؟

انقلابی منظورتان چیست؟

  *یعنی سوابق مبارزاتی، عضو گروه‌های انقلابی یا…، چنین سوابقی داشتید؟

خیر، من کار رادیویی انجام می‌دادم. تنها سابقه‌ای شبیه اینکه شما می‌گویید اگر داشته باشم، همان بود که کمک به جبهه‌های جنگ می‌کردم با سرودهایی که خوانده می‌شد.

 * خاطرتان هست چند سرود خواندید؟ کدام‌ها معروف‌تر هستند؟

خیلی بودند. من حدود ۳۵۰ سرود خواندم؛ مثلا همان سرود پیروزی؛ «پیروز اختران، با سپاه شب درافتادگان و…». (شروع می‌کند به خواندن سرود) سرودهای زیادی چه به زبان آذری و چه به زبان فارسی خواندم.

این سرود معروف آمریکا، آمریکا را چطور؟ چه شد که سراغ این سروده رفتید؟

من سراغ سرودها نمی‌رفتم، من چون مسؤول این کار بودم سرودها سراغ من می‌آمدند!

  *دقیقا مسؤولیتتان چه بود؟

من مسؤول هماهنگی واحد موسیقی رادیو و تلویزیون بودم. سرودها را می‌آوردند پیش من، من باید دستور می‌دادم که اینها ضبط بشوند، ارکستر اینها را بزند یا چه خواننده‌ای بهتر است بخواند و… . بعضی‌ها هم بودند که خب، خاص‌تر بودند، یا آهنگساز یا ارائه دهنده می‌گفت که اینها را برای صدای تو ساخته‌ایم که آنها را خودم می‌خواندم.

  *آمریکا، آمریکا هم از همین دست بود؟ خاطرتان هست چه کسی پیشنهاد خواندنش را به شما داد؟

بله، این را احمدعلی راقب ملودی‌اش را ساخته بود، آقای حمید سبزواری شعرش را گفته بود، سیدمحمد میرزمانی تنظیمش کرده بود و بنده هم با صدای بسیار بدم این را خواندم.

  *البته شما که خواندید مشخص شد که صدایتان اصلا بد نیست اما در این مورد خاص، یعنی اول شعر بود، بعد شما آن را خواندید؟

مسلما شعر و آهنگ ساخته شده بود، بعد من خواندم.

  *چه شد که خودتان خواندید؟ شما گفتید که مسؤول انتخاب خواننده‌ها بودید، چرا خودتان این را به کس دیگری نسپردید؟

به هر حال شورایی بودیم که تصمیم می‌گرفتیم که آهنگ در چه گامی خوانده شود، نوع آهنگ چیست و… مثلا اگر ترانه وار بود، می‌دادیم محمد گلریز بخواند که سابقه نوحه‌خوانی داشت، اگر روضه بود می‌دادیم صادق آهنگران بخواند، اگر سرودی رزمی و انقلابی بود که به قدرت احتیاج داشت خود بنده آن را می‌خواندم.

  *قبل از انقلاب، فعالیت موسیقی شما چه بود؟

من فارغ‌التحصیل آواز هستم و دکترای موسیقی دارم. تنها خواننده‌ای هستم که در این زمینه تحصیل کرده‌ام. قبل از انقلاب، رئیس اپرای تهران بودم؛ ضمن اینکه در زمان گذشته هم من خواننده آن سرود «‌ای ایران…» بودم که همیشه پخش می‌شد.

  *بعد از انقلاب فقط سرود می‌خواندید؟

وقتی که انقلاب شد، دیگر موسیقی در کار نبود، رادیو پاشید، ارکستر‌ها پاشیدند، چیزی نمانده بود. من و تعدادی از دوستان در واقع، جاده صاف کن موسیقی بعد از انقلاب در ایران بودیم. با اشعاری که در آن زمان فقط می‌شد روی آنها کار کرد، سرودها را می‌ساختیم و در جبهه‌ها و رادیو تلویزیون پخش می‌شد.

  *چه چیزی باعث می‌شد که با وجود این محدودیت‌ها باز هم این سرودها را بخوانید؟

کشور در دوران انقلاب بود، خصوصا در زیر فشار آغاز جنگ تحمیلی بود و کلیه نیروها نیاز داشتند که چیزی به آنها روحیه بدهد. سرودها از جمله همین سرود، دارای انرژی‌ای بودند که برای رزمندگان کشور بسیار مفید واقع می‌شد.

  *با توجه به سابقه همکاری‌تان با اپرای تهران پیش از انقلاب، پس از انقلاب، حساسیتی روی شما نبود؟ کسی مخالف حضور شما در صدر شورایی که سرودهای انقلابی را می‌خواندند، نبود؟

قبل از انقلاب هم همه‌کارهایم ملی و میهنی بودند. بعد از انقلاب هم همان بوده. من گرایش سیاسی ندارم.

  *در این سال‌ها از شما تقدیری نشده است بابت اجراهایتان؟

من لوح تقدیر زرین از دست امام خمینی(ره) دارم، مدال طلایی جنگ بر گردنم است و از دست مقام معظم‌رهبری‌ هنگامی که رئیس‌جمهور بودند هم لوح تقدیر گرفتم. خلاصه، از هر مقام مسؤولی که تصور کنید، روی دیوار خانه‌ام یک تقدیرنامه دارم. برای راهگشایی موسیقی در زمان جنگ اولین کسی بودم که ارکستر‌ها را جمع کردم، خواننده‌ها را جمع کردم و کر جمع کردم و آن همه اثر انقلابی را که شما می‌بینید زمان جنگ تولید شد، تولید کردیم.

  *با این همه خدمت و سابقه الان چه می‌کنید؟

معلم هستم؛ یک معلم آزاد و الان هم در تبریز یک آکادمی آواز باز کرده‌ام، فقط برای آواز تخصصی کلاسیک. چهار، پنج هزار جوان هم آموزش داده‌ام و الان مردم با صدای آنها زندگی می‌کنند.

  *منظورم از اینکه الان چه می‌کنید این بود که آیا پست یا مقامی ندارید؟

من نه اهل پست هستم و نه اهل چاپلوسی؛ من یک معلم هستم و با حقوق بازنشستگی خودم زندگی می‌کنم و خوشبختانه کاملا از نظر مالی بی‌نیاز هستم چون هیچ چیزی ندارم. می‌دانید، یکی از راه‌های بی‌نیازی فقر است. درویش هیچ چیز ندارد و تنها نیازش به خداست.

 * وقتی می‌خواندید و خطاب به آمریکا می‌گفتید«عقرب جراره‌ای» یا می‌گفتید«روبه مکاره‌ای» یا اینکه «ثروت انبوه تو/ خون دل توده‌هاست»، به این واژگان و ابیات معتقد بودید؟

صددرصد معتقد بودم که خواندم، هنوز هم معتقدم. برخلاف آنها که نانشان به دست آمریکاست، دستشان به دست آمریکاست. من همیشه معتقدم که آمریکا جهان‌خوار است؛ از آن سر دنیا آمده این ور دنیا و اینجا در عراق و افغانستان و پاکستان و… این همه فتنه به‌راه انداخته است. اینها واقعیت محض است.

  *ظاهرا نیمی از سال را در کانادا می‌گذرانید؟

کانادا بودم ولی برگشتم و الان تبریز هستم اما بعد از این، بیشتر انگلیس مد نظرم است.

  *اطرافیان یک هنرمند از طیف‌ها و اقشار گوناگون با سلایق سیاسی گوناگونی هستند. تا به حال از دوستان و اقوام شما کسی نگفته چرا این شعر را خواندید؟

کسی حق ندارد! مگر من از کسی می‌پرسم چرا دیشب آبگوشت خورده‌ای؟!

  * نه، منظور این است که کسی از شما چرایی خواندن این سرود را بپرسد؟

چرایش مشخص است؛ اعمال و حوادثی که در مملکت من اتفاق افتاده، نشانه این است که خرابکاری از کجاست و از آمریکاست. من هم به عنوان یک ایرانی این قطعه را اجرا کردم. به نظرم چیز عجیبی نیست!

  * در محافل هنری چطور؟ بالاخره همه کسانی که در این محافل هستند که ضدآمریکایی نیستند!

در محافل هنری جرات ندارند چون وزنه‌ای نیستند که بخواهند اظهار نظر بکنند.

  بعد از این همه سال، وقتی از تلویزیون صدای خود را می‌شنوید که روی تصاویر تظاهرات ۱۳آبان میکس شده است، چه حسی دارید؟

من متجاوز از ۱۵سال است که با صداوسیما قطع ارتباط کرده‌ام. آنها از سرودی که قبلا ضبط شده استفاده‌شان را می‌کنند.

  * بدون اجازه شما پخش می‌کنند؟

اجازه لازم ندارند، آنتن در اختیار آنهاست.

  * قضاوتتان درباره کارنامه خودتان و آثارتان چیست؟

در زمان خودش روحیه‌بخش بود برای تمام کسانی که رزمنده بودند، در برابر متجاوز ایستادگی می‌کردند و با دشمن می‌جنگیدند. اینها غذای روحی نیاز داشتند و من تصور می‌کنم که کارهایی که انجام دادم، در خدمت این گروه بود و الان خیلی خوشحالم، صددرصد. هرگز کاری را که نتوانم به آن افتخار کنم انجام نمی‌دهم؛ چون نه برده کسی هستم نه شوخی با کسی دارم و نه خود فروشم.

  * از نحوه استفاده از اثرتان خوشحالید؟ به نظرتان درست از این اثر خاص یعنی آمریکا، آمریکا ننگ به نیرنگ تو استفاده می‌شود؟

فقط در روز ۱۳ آبان پخش شده. در باقی سال به یاد ما نیستند، کاری هم به کار ما ندارند.

  * الان چطور؟ همان‌طور که حتما می‌دانید، اخیرا در روابط ایران و آمریکا تغییراتی ایجاد شده و احتمال افزایش این تغییرات هم هر روز بیشتر می‌شود.

من اعتقاد دارم شرایط خاصی که در سال‌های قبل وجود داشت، ایجاب می‌کرد که این سرود پخش شود ولی الان که نمایندگان دو کشور سر یک میز می‌نشینند و با هم صحبت می‌کنند، دیگر شاید مفهوم نداشته باشد که باز این سرود پخش شود. پیشنهادم این است که تلویزیون امسال سرودم را پخش نکند، گرچه در این سال‌ها مشخص شده که برخی‌ها برای کارهایشان از دیگران نظر نمی‌خواهند.

 *  شما در دوره‌ای حماسی خواندید، نسبت به آثار فعلی چه احساسی دارید؟

شما تفاوت‌ها را همیشه می‌توانید ببینید. من تاکنون چیزی نشنیده‌ام که بشود گفت حماسی است.

 *  خب، مثلا اخیرا آقای… ترانه‌های حماسی زیاد خوانده‌اند!

اینکه گیس ببافند، روغن سر بزنند و بیایند به قول خودشان ترانه حماسی بخوانند، چه ربطی به حماسه دارد؟ شما همیشه ببینید آن ترانه را چه کسی گوش می‌کند؛ چند جوان مو ژل زده یا چهار نفر نظامی و رزمنده که با شنیدنش نیرو می‌گیرند؟

  * یعنی ملاک سرود حماسی خوب این است که فقط نظامی‌ها آن را گوش کنند و روی آنها تاثیرگذار باشد؟

منظورم فقط نظامی و رزمنده نیست، منظورم کسانی است که با سواد باشند، شعور و هدف داشته باشند. بالاخره ملاک‌ها ثابت است، شما مخاطب کار را باید ببینید. اینکه دو جوان برای آنکه ساعاتی را با هم باشند می‌روند ۴۰-۳۰ هزار تومان بلیت می‌خرند و کنسرت می‌روند، بعد هم آقای خواننده برای آنکه مجوز اجرا به او بدهند، می‌رود یک ترانه به اسم آهنگ حماسی در کنسرتش می‌گذارد، اینکه نمی‌شود به‌اش گفت ترانه حماسی. نه آن خواننده حماسه‌سراست و نه آن دو جوان را که فقط برای ساعتی با هم بودن ۴۰-۳۰ هزار تومان خرج می‌کنند، می‌توان شنونده‌های مجاز ترانه‌های حماسی دانست

————–

توضیح: این گفت و گو در شماره جدید همهشری ماه منتشر شده است.

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
این آقا یک کم احتیاج به کلاسهای توجیهی داشتند. خیلی از مرحله پرتند!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

tarkofski - سوئد - استکهلم
عجب ادم مغرور بیخودی انگار به کلش ضربه خورده مثل 30 سال پیش حرف میزنه
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

sheyvar - ایران - تبریز
ایشان فرزند مرحوم ساری قلی خان میباشد.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

caspian_shore - انگلیس - لندن
غضنفر ه دیگه کاریش نمیشه کرد
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
خودش فهمیده که چه اشتباهی کرده ولی غرورش نمیگذارد که واقعیت را قبول کنه.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
اون موقع جو گیر شده حالا هم که نمیتونه بگه خوردم!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

بچه تهرون - ایران - تهران
میگم ایشون کراوتش و تحصیلاتش و مقامش را از حکومت گذشته داشته معلوم نیست اگر پهلوی ها سر کار نبودند الان بز چران بود یا بن لادن. مانند صدها هزار نفر دیگری که به امریکا اعزام میشدند و از همانجا بزر انقلاب میپاشیدند.در دانشگاه جندی شاهپور اهواز چلوکباب 15 ریال نوش جان میکردند و کباب برسقف سلف سرویس پرتاب میکردند. جوانان ما باید بدانند که نسل پدران ما از نوع نسل مزلوم کش و ظالم پرور بوده.بیاییم از تاریخ بیاموزیم که هیچ فقری بد تر از فقر فرهنگی نیست.به امید پیروزی دیگری در 13 ابان.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
اتفاقا برعکس نه مغروره نه به کلاس توجیهی نیاز داره ادم جدییه
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

شاهسون - ایران - ساوه
ای خاک بر سرت با این سرودهایت هرچی می کشیم از دست خودی هاست
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
خیلی نامرد و پست و بی همه چیز تشریف داری آقای دکتر اسفندیار قره باقی! خیلی پرووووووووووووویی هنوز میگه ۀآنهء جاسوسی! هنوز افتخار میکنه که از دست سید علی گدا و خمینی دجال جایزه گرفته!!! از یک طرف میگه :من هیچی ندارم و فقیر و .. از یک طرف میگه : من کانادا زندگی میکردم؛ و الان می خوام برم انگلیس زندگی کنم!!! و در آخر هم به خواننده های دیگه توهین میکنه: ینکه گیس ببافند، روغن سر بزنند و بیایند به قول خودشان ترانه حماسی بخوانند،...چند جوان مو ژل زده .. حیف از "ایران" که تو سرودش رو خوندی! عوضی برو برای رهبر چلاقت سرود بخون
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

nooshin tehrani - ایتالیا - رم
همون بهتر که اصلا به موضع گیری ها جوابی داده نشه. این ادمها خطر ناکند و هر لحظه ممکن است از پشت به ادم چاقو بزنند.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
مردک. اسم خودش رو گذاشته معلم. وای بر کسانی که شاگرد هستن. آخه گرفتن تقدیر نامه از خمینی و خامنه ای افتخار داره؟! از اینا گذشته تازه امسال گفته که پخش نکنن. مرگ بر تفکرات ضد صلح شما.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
بچه تهرون - ایران - تهران : فکر کنم که نسل شما بیشتر از بی سوادی رنج می برد. بزر نیست! بذر درست است. همچنین مزلوم نه جانم! مظلوم درسته.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
اشغال؟؟؟؟ همین امریکا کارتر انگلیس پشتیبان انقلابت بود باید می گفتی//امریکا امریکا فدات بشم که کشور را به این روز انداختی// انقدر انقلابیون بی سواد بودند که یک لحظه فکر نکردند که////کدام دستی خمینی را از نجف به پاریس برد و چرا بی بی سی و غرب سخنگوی او شدند////شما مسئول تمام جنایتهای بعد از 1357 هستید اری شاه مذهبی بود و در این مورد گناهکار- ولی شما انقلابیون چرا زیر عبای ملا مخفی شدید برای من مهم نیست همفکران من در مورد اسلام در این سایت مرا رد کنند ولی حقیقت این است شما که موافق انقلاب بودید مسئول هستید و پشیمانی شما نوش دارو بعد از مرگ سهراب است..البته تعدادی هستند مثل مجاهدین این فرقه ی خطرناکتر از ملا که هنوز می گویند انقلاب شکوهمند اما انها همین ملاها هستند بی عمامه!!! ودردشان این است که چرا سرشان بی کلاه ماند...اینرا هم بگویم روی سخنم با کله گنده هاست وگرنه من هیچ خشمی به جوانان فریب خورده ی اینها ندارم و در این محدوده /جوانان قربانی شده چه چپ چه مجاهد و حتی بسیجی ها ی نوجوان / همه قربانی دین و ایدئو لوژی چرند شما شدند.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

sadafi - المان - مونیخ
واقعا از طرز حرف زدن ادما میشه به شخصیت اونها رسید معلومه خیلی ادم پوچیه کسی که فقط مثل طبل صدای بلند و گوشخراشی داره ودیگر هیچ.این جور باد در غبغب انداختن های ابدوغ خیاری مخصوص همین ادمای شکست خورده و نا متعادله واقعا چطور میشه که مغز بعضیا اینقدر تاریخ مصرف گذشته باشه حالا خدا رحم کرده نصف سال هم میره خارج از ایران وگرنه دیگ چی می شد. کت و شلوار می پوشن کراوات میزنن فکر میکن مرد شدن البته اینجور ادما واه ثابت کردن مردیشون هر کثافتکاری هم میکنن و فرقی نمی کنه تو چه سن و سالی باشن.الانم میگه این سرود رو پخش نکنن که جلب توجه کنه اما نمی دونه مردم هوشیار تر از این حرفان.نون به نرخ روز خورا بین ایرانیان با غیرت دیگه جایی ندارن...
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
حالم به هم خورد از این همه ادعا! مردک میگه ؛...در محافل هنری جرات ندارند چون وزنه‌ای نیستند که بخواهند اظهار نظر بکنند...؛ به قول جبران خلیل جبران کسی که دستاشو گرفته جلو صورتش از تمام دنیا فقط کف دستاشو میبینه!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

pokalu - المان - دورتموند
بمیری
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
بسیار آدم فهمیده با شعور و وطن پرستی است. به کارهایش افتخار می کند بدون اینکه اجر و مزدی از کسی بخواهد. اینکه واقعیتها را گفته چرا به سوراخ بعضی ها گزیده شده؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

MedMed - ایران - تهران
امروز تو مدرسه یه برگه دادن دستمون که شعر این آقا رو توش نوشته بود . بچه ها ریز ریزش کردن ریختن کف حیاط.... بعد هم که گفتن بخونین هیچکس لب تکون نداد.دبیر پرورشیمون حسابی کنف شد.بعد با همه ی بچه ها با هم یار دبستانی من رو خوندیم. مدرسه رو سرمون بود... بعد هم که رفتیم کلاس با شعار دادنامون دیوار های مدرسه روتکون دادیم. آخ که چه قدر خوش گذشت...
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

koohkan - سوپد - مالمو
بچه تهرون-ایران-تهران. ایکاش خیلی از هموطنان ما یک جو از شعور و معرفت وروشن بینی شما دوست عزیز را داشتند.متاسفانه خیلی ها خبر ندارند که اگر شاهان پهلوی به حکومت نرسیده بودند نه تنها اوضاع مملکت در بهترین حالت چیزی شبیه اوضاع افغانستان و یاتاجیکستان و غیره بود بلکه بیش از نود درصد مردم هم یا در دهات چوپان بودندو یا در مزرعه بیل میزدندو ئا در شهر ها پیله ور بودند و با یک الاغ دستفروشی دوره گردی میکردند.متاسفانه هر چه میکشیم از خود می کشیم
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
آمریکا، آمریکا، مرگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می چکد از چنگ تو *** . این بیت به زمان حال ربط داره. یعنی به جای امریکا کلمه ی دیگه ای بذارن درست میشه. شما چه کسی رو پیشنهاد میکنید؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
خدا میدونه که این کثافت چقدر هیزم تو تنور جنگ ریخته و باعث پودر شدن چند هزار جوونه !! امثال این مزدور و کسانی دیگر چون آهنگران را بایستی پاره پاره کرد . تف به قبر خمینی .
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

afrooz - هلند - امستردام
سد علی سد علی مرگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می چکد از چنگ تو .
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

boosboos - ایران - قزوین
این بابا هم از توبره شاه خورده هم از آخور آخوندها..بالاخره چی کارس؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
پسر کرد جمکران زمین - ایران - تهران. از ظاهرت معلومه که چقدر فهمیده هستی.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

بچه تهرون - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام افرین برتو که دیکتت بیسته. در هر حال امیدوارم که منظو را رسانده باشم.اگر یشتر هم می خواهی بدانی من نوشتن فارسی را در خارج از ایران اموخته ام وهیچگاه در ایرن به مدرسه نرفته ام درهر صورت پوزش از اشتباه املایی.ولی منظورم از فقر فرهنگی تنها سواد نوشتن نبود همانند دکتر احمدی نژادتان که بوییی از فرهنگ نبرده.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
میخواد پناهندگی بگیره, همین و بس!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

mafruz - اسپانیا - مادرید
این اقا همون فولادزره دیوه که در صمد و فولادزره دیو بازی میکرد دار قبل از انقلاب به دلیل همکاری با حزب توده از تهران به کرمانشاه فرستاده شد که در دبستان ابراهیم جابری به عنوان معلم موسیقی مشغول کار شدباتمام نفرتی که از کارکتر ملون ایشان دارم ولی به اجرای بی نظیر و جاودانه ای ایران احترام می گزارم ای کاش میدانست که در این زمان میتوانست باهمدلی با ملت (نه هم اوایی با حکومت )چه نقش مثبتی داشته باشداسپانیا
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
Ezhaq - ایران - تهران . این..( پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران )حتما بسیجی است نه یک کرد.کردها همیشه وطن پرست بوده اند.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

mostafa_net - ایران - مشهد
آقای bavar88 خیلی دوست دارم بدونم چقدر داری از ولی فقیهت پول می گیری بیای تو بخش نظرات این سایت این اراجیف رو بگی. عزیز من غلط املایی مهم نیست. مهم نفس حرف ایشونه. جدی بگو چقدر میگی من به شخصه بیشتر بت میدم فقط دیگه این طرفا پیدات نشه. یعنی صدقاتی که جمع می کنم بت میدم
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. تو یکی ساکت جیره خور ملای کثیف تو پول خون ملت را سر ماه بگیر عنتر اسلامی.کاری به این سایت نداشته باش.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.