آیت الله منتظری: اشغال سفارت آمریکا اشتباه بود

آیت الله منتظری: اشغال سفارت آمریکا اشتباه بود

آیت الله منتظری می گوید رابطه ایران با آمریکا باید براساس منافع کشور تعیین شود

آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه در قم، در پاسخ به سوالات وبسایت "موج سبز آزادی" در مورد اشغال سفارت آمریکا در سال 1358 آن را اقدامی نادرست ارزیابی کرده است.

پاسخ های آیت الله منتظری به پنج سوال این پایگاه خبری نزدیک به اصلاح طلبان روز سه شنبه و در آستانه مراسم 13 آبان منتشر شد که مخالفان می گویند قصد دارند آن را به یک راهپیمایی ضددولتی دیگر بدل کنند.

این سوالات مساله اشغال سفارت آمریکا، رابطه ایران و آمریکا، نحوه رابطه با روسیه و چین، مذاکرات کنونی نمایندگان ایران با نمایندگان آمریکا و بحث استکبارستیزی را در بر می گیرد.

آیت الله منتظری در پاسخ به این سوال که او زمانی از اشغال سفارت آمریکا حمایت می کرده اما بعدا آن را اشتباه توصیف کرده گفت که آن اقدام هم به لحاظ عواقب و هم به لحاظ اصول بین المللی کار اشتباهی بوده است.

وی نوشت: "اشغال سفارت آمریکا در بدو پیروزی انقلاب که مورد حمایت اکثر اقشار انقلابی و مرحوم امام خمینی بود، مورد تایید این جانب نیز بود؛ ولی با آن عوارض منفى و حساسیت شدیدى که بین مردم آمریکا به‏ ‏وجود آورد که هنوز آثار آن باقى است، معلوم شد که کار درستى نبوده، و‏ ‏اصولا سفارت یک کشور به منزله جزئى از آن کشور است، و کشورى که‏ ‏در حال جنگ رسمى با ما نبود اشغال سفارت آن به منزله اعلان جنگ با آن‏ ‏کشور است و کار صحیحى نمى باشد. از قرار اطلاع بعضى از جوانان انقلابى‏ ‏و متعهدى که متصدى این کار بودند نیز اشتباه بودن آن را قبول دارند."

این اشاره ای به گروه هایی از اصلاح طلبان است که زمانی جزو دانشجویان اشغالگر سفارت آمریکا بودند اما در دوران محمد خاتمی به نوعی از آن ابراز ندامت کردند.

اما آیت الله منتظری با اشاره به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد علیه دولت مصدق و هم نقش آن کشور در "همه شئون سیاسی و اقتصادی" ایران در زمان حکومت پهلوی و انسداد دارایی های ایران پس از انقلاب، عصبانیت مردم و حکومت از آمریکا را موجه دانست با این حال گفت که این نباید باعث خصومت دائمی بین دو کشور باشد.

او با اشاره به حکم آیت الله خمینی دایر بر "نهی" تجدید رابطه با آمریکا نوشت: "ولی واضح است که چنین حکمی موقتی است و برحسب شرایط سیاسی و اقتصادی تغییر می کند، و این امر در گرو آن است که این رابطه به نفع کشور بوده و از قبیل رابطه دو کشور مستقل باشد."

او در انتقاد از رابطه نسبتا گرم جمهوری اسلامی با روسیه می نویسد: "چه فرقى است‏ ‏بین روسیه و آمریکا که به اولى باید تا این اندازه اعتماد نمود و بیدریغ‏ ‏مقادیر هنگفتى از بیت المال را به آنان حاتم بخشى نمود، و با دیگرى حتى‏ ‏حاضر نباشیم که مذاکره و گفتگو نماییم ؟ حتى اگر احساس کنیم که این‏ ‏مذاکره به نفع ملت و کشور است."

او همچنین در پاسخ به سوال مذاکره کنونی با نمایندگان آمریکا بر سر برنامه اتمی می گوید که دولت به علت بحران داخلی از موضع ضعف مذاکره می کند.

آیت الله منتظری نوشت: "واضح است که حاکمیت با بحرانى که به دست خود بعد از آن‏ ‏انتخابات شکوهمند به وجود آورده، در مقابل دولتهاى مقتدر نمى تواند‏ ‏موضع مستحکمى داشته باشد و هر روز موضعى مخالف روز قبل اتخاذ‏ ‏مى‎کند، و این امر در نهایت به ضرر حتمى کشور و مردم منجر خواهد شد.‏ ‏قدرت نظام با سرکوب و ساکت نمودن اجبارى مردم حاصل نمى شود، بلکه‏ ‏پشتیبانى واقعى و حقیقى و آزادانه مردم است که قدرت نظام را به وجود‏ ‏مى‎آورد."

او در این پاسخ ها به حکومت توصیه می کند با حذف "دستگاه های تفتیش عقاید" اقدام به استقرار یک نظام متکی بر "شایسته سالاری" در کشور کند.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره مفهوم استکبار ستیزی در عصر حاضر که حقوق کشورها عمدتا براساس قوانین بین المللی تعیین می شود نوشت: " حاکمیتى که مردم را ناراضى و حقوق آنان را مورد تعدى و ظلم قرار‏ ‏داده و افراد زیادى از نخبگان و فعالان سیاسى و آزادى خواهان را به‏ ‏اتهامات واهى و خلاف واقع زندانى و محاکمه و محکوم مى‎نماید، نمى تواند‏ ‏مدعى مبارزه با استکبار و استکبار ستیزى باشد."

آیت الله منتظری که زمانی برای جانشینی آیت الله خمینی به عنوان ولی فقیه تعیین شده بود در دو دهه اخیر مهم ترین چهره در میان روحانیون منتقد حکومت بوده و چند سال را در حبس خانگی گذرانده است.

او در حوادث پس از انتخابات بارها رفتار حکومت را در برخورد با معترضان به نتایج انتخابات محکوم کرده است.

دولت ایران اتهام تقلب در انتخابات را رد می کند و بدرفتاری با معترضان و زندانیان را به مسئولان رده پایین نسبت می دهد.

bavar88 - هلند - امستردام
اقای منتظری این روزها ظاهرا خیلی خواب حکومت را می بیند چون زیاد حرف می زند. یک مثال داریم می گه شتر در خواب بیند پنبه دانه ...گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه. بیچاره فکرش را می کرد که یک روزی افکار خودش را هم تکذیب کند.
سه‌شنبه 12 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
گند زدین توی این مملکت و رفت پی کارش. بعد از 30 سال تازه آقا یادش افتاد که اشتباه کرده!! به چه قیمتی؟ باور88 تو
سه‌شنبه 12 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
اگر آمریکاییها از کودتای 28 مرداد حمایت نکرده بودند الان اوضاع ایران چطور بود؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Peyman101 - بلژیک - بروکسل
bavar88 - هلند - امستردام . تویه سفارت ایران کار میکنی؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

ali r - ایران - تهران
به این میگن نون به نرخ روز خور .مرگ بر اخوندهای متقلب
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
این حرف جدیدی از آقای منتظری نیست. چون در خاطراتش هم همین رو عنوان کرده که موقع اشغال سفارت میره پیش خمینی و از اون پیر خرفت میخواد که این کار رو تایید نکنه و حتی عنوان میکنه که دموکراتها برای رسیدن ما به این موقعیت خیلی کمک کردن و حالا ما درست نیست به این ترتیب با اونها رفتار کنیم علاوه بر این این کار باعث انزوای بین المللی ما میشه. خمینی کودن در جوابش میگه ما از این چیزهایی که شما میگید خبر نداریم.. و دیگه مکالمه رو تموم میکنه. به نظر من منتظری تنها آخوندیه که قابل احترامه البته خاتمی هم همینطور. منتظری هرچند تمام عمرش رو به مبارزه با شاه گذروند و سعی در پاگیری افکار پوسیده شیعه و حکومت اسلامی داشت که در نهایت موفق هم شد اما به اونچه که انجام میداد به معنای واقعی اعتقاد داشت و داره و همیشه به فکر منافع عمومی (هرچند در جهت نادرست) بوده و در این راه بارها و بارها منافع شخصی خود و خونواده اش رو فدای مصالح جمعی کرده. این یعنی مردانگی..
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

kili_patilaki - قطر - دوحه
چدی؟
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران. ملایان از جمله آیت الله بروجردی و کاشانی و میلانی کسانی بودند که از کودتا کاملن پشتیبانی کردند و در منبرها برای سلامتی شاه روضه می خواندند و به شاه تلگراف زدند و خواهان بازگشت شاه از رم شدند.در آن زمان آخوندها از سرنگونی دکتر مصدق که به انحلال حزب توده می انجامید علاقه نشان دادند.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
bluestar اگه آمریکاییها از خمینی و دار و دسته اش حمایت نکرده بودند الان اوضاع ایران چطور بود؟؟؟؟!!!!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388


bluestar - ایران - تهران
Hoja Verde - 1 شما نقش آخوندها را درکودتای 28 مرداد موثر میدانید؟ یعنی اگر آمریکا پشتیبانی نکرده بود 4 تا آخوند میتونستند کاری انجام بدهند؟ 2 در مورد آیت الله بروجردی خوشحال میشم اگر منبع خبرتون رو معرفی کنید. چون تا حالا چنین چیزی نشنیدم.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
تا حالا شده خمینی کثیف یا خامنه ای متعفن یا هر کدوم از سگ و سگ توله ها بیاند بگند ما حتی یه مورد رو اشتباه کردیم؟(ادامه جنگ،اشغال سفارت ،تعدیل ،...)
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

jakjak - آمریکا - ماساچوست
نظام کثیف ولایت نکت بار فقیه های دیوانه و روانی علی گدا به زباله دان تاریخ پیوست . وعده ما حضور سبزتان فردا 13 آبان ساعت 10 صبح مقابل سفارت آیالات متحده آمریکا . شعار همه – مرگ بر هیچ کس دانشجو افشاء کن افشاء کن ولایت علی گدا رسوا کن رسوا کن . سپس هجوم به سوی مرکز اصلی دروغ رسانی نظام صدا و سیما و گرفتن این نهاد مردمی که همیشه زیر سلطه علی شیره ای بوده و آزادی آن – هجوم و محاصره مجلس شورای دزدان و کلاشان بی ناموس – محاصره قوه مجریه و قضائیه – پیوستن جمع تمامی نیروهای مردمی ارتشی و سپاهی و بسیجی به مردم و حمله به بیت کثیف رهبری – و در نهایت آزادی و استقلال ایران و برافراشته شدن پرچم شیر و خورشید درفش کاویانی بر سرتاسر ایران پهناور و ایجاد یک حکومت مردمی با انتخابات مردم در یک جمهوری مردمی . به امید آن روز موفق و پیروز باشید .
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

saeed-d - ایران - تهران
bavar88 -هلند آمستردام اگه به تکذیبه که کمی در حرفهای حکومت دقت کن بعد معنی تکذیب را میفهمی
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

90min - ایران - ابادان
bavar88 - هلند - امستردام. این اقا اگه دنبال حکومت بود چند ماه دندون رو جگر میذاشت/نه ادم نا حسابی اینا واقعیتهاپی هستند که تو و امثال تو بدلیل منافعتون نادیده میگیرید. از اولشم مرد بود. مثل علی گدا فرصت طلب و خودکامه نبود. جیرتو بخور بابا
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
اگر یکبار از اقای بلو استار خوشم اومده باشه همینه که جواب black chador - امریکا - ولدن را خوب داده فکر کنم توی اب سرد نشسته باشه.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
jakjak - آمریکا - ماساچوست . به امید ان روز
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران . من با shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی موافقم واقعا اگه جامعه جهانی اللخصوص امریکا و کارتر خمینی رو حمایت نمی کردن ما الان هیچ کدوم این مشکلات و نداشتیم و اطمینان دارم که حکومت شاه رو هم کم کم از حالت دیکتاتور در میاوردیم و حتی شاید تا مشروطه هم پیش می رفتیم ضمنا اینم بگم که دیکتاتوریه چکمه خیلی بهتر و شیرینتر از دیکتاتوریه نعلینه این و تاریخم ثابت کرده دوران رونسانس رو اروپا هیچ وقت فراموش نمیکنه
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
بازم خدا رو شکر اینقدر جرات داری که اعتراف کنی . جلوی ضرر رو از هر جا بگیری منفعته
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

dariush2000 - ایران - مشهد
از ما اگــــــر بتـــــــــــی شکسـت بتهــــــــــــــــای تازه جاش نشست !!!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388


bluestar - ایران - تهران
$persian$ - ایران - تهران - این ادعای سلطنت طلبها بعد از 30 سال هنوز ثابت نشده
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

elina_genecloning_2020 - ایران - تهران
بچه های دانشگاه تهران امروز واقعا گل کاشتند.دمشون خیلی گرم. مردم از بیرون شعار می دادند دانشجوها از توی دانشگاه . زنده باد ایرانی جاوید باد ایران
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

sanaz68 - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام: آیت الله العظمی منتظری چون مجتهد اعلم است جملاتش را بر اساس تفسیر دقیق کلام الهی مینویسد ولی خامنه ای چون علم فقاهتش کم است و درک درستی از اسلام ندارد خطا زیاد میکند. در سال 57 امام در مورد منتظری گفت: او باهوشترین شجاعترین دلدارترین عالمترین و داناترین روحانی اسلام است و علمش از من برتر است. و ملت ظرفیت چنین رهبری فرزانه را نداشت. عمرش مستدام باد...ان شاء الله
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران. آخوندها قدرت این را نداشتند که به تنهایی کودتا کنند اما در اصل از این کار خوشنود شدند.در مورد دوم هم منبع من کتاب "23 سال" علی دشتی در بخش مقدمه ی آن که ویرایش بهرام چوبینه است.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
این ها نه روش مبارزه با امریکا را بلد بودند نه به نصیحت هاى خبره ها اهمیت مى دادند و نه سواد این را داشتند که از کشور هائى مثل ژاپن نحوه مبارزه واقعى را بیاموزند که در یک مورد کارخانه هاى امریکائى را به ورشستگى کشاندند چرا که خیل امریکا ئیها ماشین هاى ژاپنى را ترجیح مى دادند
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
انها که !!اخه چقدر وقاحت!!شمایی که را باز میکنید و خود را اشکار میکنید اینقدر بزدلید که برای کامنت نوشتن از نام مستعار استفاده میکنید انوقت به مردی که به اعدام و تجاوز به دختران وپسران اعتراض کرد .به اعدام کسانیکه پسرش را کشته بودند خرده گرفت ورهبری را فدای ان اعتراض کرد.سالهاست در حصر خانگی است.اگر یک حشیشی مثل bavar88 - هلند - امستردام چیزی بنویسد خیالی نیست چون یا نئشه است یا توخماری و باید طرفدار علی شیره ای باشد. ولی انکه ادای سوادومطالعه میکند وبه اندازه بز نمیفهمد خنده دار است من قسم میخورم همین اقایان اگر در ایران کسی به بازیشان میگرفت جزو قصی القلب ترین طرفداران رژیم میشدند .ادمی که اینقدر بی انصاف باشد برای رسیدن به هدفش هر جنایتی میکند
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Iranie Azade - آلمان - هامبورگ
(bavar88 - هلند - امستردام) از (بچه تهرونى) غلط املائى میگیره که چرا بجاى بذر نوشته بزر و بجاى مظلوم نوشته مزلوم، اونوقت جناب آقاى پرفسور علامه دهر (bavar88) رو میگم، خودش تو ضرب المثلش بجاى لف لف از لپ لپ استفاده میکنه؟؟؟ زرشک ک ک ک ک ک ک ک ......
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
Hoja Verde نویسنده هیچ منبعی برای ادعای خودش ذکر نکرده. فکر میکنم تحت تاثیر دفاع از کمونیسم مجبور به خیالبافی شده باشه.
جمعه 15 آبان 1388

gogoli - ایران - تهران
Hoja Verde - ایران - تهران .... دوست عزیز، حداقل دوتا آخوند داریم که تا آخر در کنار دکتر مصدق باقی موندن. اسم این دو تا آخوند خوشنام (بویژه اولی) رو به یاد داشته باش: آیت الله سید رضا زنجانی و آیت الله سید محمود طالقانی.
جمعه 15 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.