اظهارات تازه موسوی و کروبی درباره قانون اساسی و جنبش اعتراضی

اظهارات تازه موسوی و کروبی درباره قانون اساسی و جنبش اعتراضی

چهره های ممتاز اصلاح طلبان همچنان دولت را به چالش می گیرند

مهدی کروبی و میرحسین موسوی از چهره های ممتاز مخالفان در ایران که همواره بر پایبندی خود به قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید کرده اند بار دیگر تکرار کرده اند که این قانون یا نحوه اجرای آن اشکال دارد.

به گزارش سایت "کلمه" وابسته به میرحسین موسوی، او در دیداری با خانواده فیض الله عرب سرخی عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در زندان به سر می برد گفته است: "اجرای ناقص قانون اساسی همه آنرا بی اعتبار خواهد کرد و مرجعیت آنرا به عنوان میثاق ملی و دینی از بین خواهد برد."

آقای موسوی در گذشته مکررا تاکید کرده است که دولت قانون اساسی را به میل خود تفسیر و اجرا می کند و انتقاد کرده است که بندهای مربوط به حقوق مردم در قانون اساسی - از جمله آزادی تجمعات - رعایت نمی شود.

از سوی دیگر به گزارش سایت "تغییر" پایگاه خبررسانی حزب اعتماد ملی، آقای کروبی دبیر کل این حزب گفته است: "البته همه می دانیم که قانون اساسی بی عیب و نقص نیست اما بدانید که اگر همین قانون اساسی و همه اصول آن در طول این سال ها بند به بند اجرا می شد امروز کشور با این مشکلات روبرو نبود."

بالا گرفتن بحث درباره قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ناشی از چالش هایی است که بسیاری از مخالفان با زیر سوال بردن مفهوم ولایت فقیه و شعار "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" در تظاهرات ضددولتی طی ماه های اخیر پیش کشیده اند.

سران جنبش اعتراضی ایران، که پس از انتخابات ریاست جمهوری که مخالفان آن را آمیخته به تقلب گسترده می دانند شکل گرفت، همواره بر پایبندی خود به قانون اساسی تاکید کرده اند و در هفته های اخیر حتی سعی کرده اند از شعارهایی که برخی مخالفان در زیر سوال بردن نظام سیاسی کشور سر می دهند فاصله بگیرند.

به گزارش سایت "تغییر" آقای کروبی روز دوشنبه در جمع اعضای ادوار تحکیم وحدت در مورد برخی از شعارها گفت: "نسل جوان باید مراقب باشد، حرف و شعار ما باید دفاع از حقوق و رای مردم باشد، ارزش های انقلاب و ارزش های جمهوری اسلامی و در درجه اول قانون اساسی شعار اصلی ما است."

اما آقای کروبی تاکید کرد که به عقیده او جمهوری اسلامی از "محتوای واقعی اش منحرف شده است" و گفت که هدف جنبش اعتراضی بازگرداندن نظام به "مسیر اصلی" است.

میرحسین موسوی نیز روز 29 مهر ماه از سر داده شدن بعضی شعارهای رادیکال توسط هواداران جنبش سبز ابراز نارضایتی کرده و گفته بود: "به نفع همه ماست شعارهایی متناسب با ظرفیت کشور طرح کنیم و از طرح شعارهای انحرافی و غیرمنطبق با وضعیت کشور بپرهیزیم."

بسیاری از مقام های حکومتی ایران در واکنش به اعتراضات اخیر، مخالفان و به خصوص اصلاح طلبان را متهم کرده اند که قصد تضعیف ولایت فقیه و اصل نظام را دارند. آنها می گویند که در جریان اعتراضات "هرکه با نظام مخالف" بود وارد صحنه شد.

اما آقای موسوی در تازه ترین اظهاراتش چنین می گوید: "کسانی که مخالف نظام بودند هیچ گاه وارد این جنبش نشدند."

او با اشاره به "فرزندان انقلاب" - اشاره به اصلاح طلبان - و همچنین "جوانانی که با نیت پاک وارد جنبش شده اند" گفت: "هیچ کدام از این دو گروه به دنبال خرابکاری نبوده و همه دنبال ساختن کشور بودند و من نمی دانم چرا کسی این موضوع را نفهمید."

اصلاح طلبان در استدلال خود علیه اتهامات حکومت دایر بر تلاش برای تضعیف نظام، بر ریشه های انقلاب سال 1357 به عنوان یک جنبش مردمی که خواستار حق حاکمیت مردم بود تاکید کرده اند.

آقای کروبی در سخنان تازه اش در راستای همین استدلال گفت: "آنچه برای ما مهم است محتوای جمهوری اسلامی است. ما بر محتوای آن تاکید داریم و می گوییم اگر امام فرمود میزان رای ملت است، منظور این بود که باید به رای مردم احترام گذاشته شود. آیا در این کلام امام حرفی از اسلام زده شد؟ چرا که اسلام مزاحمت و مخالفتی با رای مردم و اراده مردم ندارد."

در ضمن اصلاح طلبان به حکومت هشدار داده اند با بستن راه اعتراض آنها، زمینه برای نیروهای "رادیکال" که "اصل انقلاب" را قبول ندارند هموار می شود.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران اواسط مهر ماه ظاهرا در اشاره به بعضی از معترضان نتایج انتخابات گفته بود که در بخش هایی از جامعه "مساله جمهوری اسلامی مورد کم لطفی قرار می گیرد" و دلیل آن را این دانست که "معتقدان به جمهوری اسلامی نمی توانند در امنیت حرف خود را بزنند و در این شرایط است که کسانی لب به سخن می گشایند که به اصل نظام اعتقاد ندارند."

آقای خاتمی آن زمان از پیدا شدن "هسته های عملی" که به گفته وی نفی کننده ظرفیت های جمهوری اسلامی هستند ابراز نگرانی کرد و گفت "متاسفانه نشانه های آن را در جامعه" می بیند.

WAXY - امریکا - سیاتل
اینم یک موزیک زیبا از سیاوش قمیشی طاقت بیار رفیق. https://www.youtube.com/watch?v=kFiI3OO06TU#
سه‌شنبه 12 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
شعارهای روز 13 آبان https://sobhefardaa.wordpress.com/2009/10/31/13aban_cry/
سه‌شنبه 12 آبان 1388

siavash b - ایران - تهران
امروز این اس ام اس به خط من امد : شهروند گرامی طبق اطلاعات واصله جنابعالی تحت تاثیر تبلیغات ضد امنیتی رسانه های وابسته به بیگانگان قرار گرفته اید در صورت حضور در هر گونه تجمع غیره قانونی و ارتباط با رسانه های خارج از کشور برابر ماده 489 و 499 و 500 و 508 و 514 و 609 و 610و 698 قانون مجازات اسلامی شناخته میشوید و با شما برخورد قانونی خواهد شد............ من تا اخرین قطره خونم با مردم و موسوس هستم و 13 ابان هم حماسه میسازیم
سه‌شنبه 12 آبان 1388

pipo - امریکا - گلندل
به جوانان پاک کشورم هشدار میدهم که کروبی و موسوی در حال سازش با کودتاچیان هستند و خیلی به انها اعتماد نکنید و به فکر برندازی این نظام مستکبر و مستبد باشید و نه اصلاح ان.به امید پیروزی ایرانم
سه‌شنبه 12 آبان 1388

panizl - ایران - تهران
درود بر خاتمی و موسوی و کروبی. مرگ بر هر کسی که از عظمت و شجاعت جنبش سبز بخواد به نفع خودش استفاده کنه(دوستان عزیز شاهنشاهیمون !! که روز قدس روبرو سفارت لندن بر علیه اصلاحاتم شعار میدادن !!!) حداقل موسوی و جنبش سبز عرضه ی جهانی شدن رو داشت . خاتمی رهبر اصلاحات. موسوی رئیس جمهور اصلاحات. کروبی شیخ اصلاحات. پاینده باشید . روح تمام شهیدای جنبش سبز شاد و همه کسایی که تو این راه زحمت کشیدن دمشون گرم
سه‌شنبه 12 آبان 1388

kamran1011 - آمریکا - سن فرانسیسکو
موسوی در بیانیه ی آخرش کاملا توضیح داد که این حکومت دیکتاتوری سرنگون می‌شه ، و قانون اساسی‌ هم کامل نیست ، و هی‌ باید بهتر بشه ، نسل به نسل ، و گفت که انقلاب دیگه باعث می‌شه که کشور دوباره اسیر بحران بشه که این الان اصلا خوب نیست، اعلامیه هاش رو لطفا بخونید و بد نظر بدهید .
سه‌شنبه 12 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
اقای موسوی چرا تعجب میکنی که این دولت قانون اساسی را طبق میل خودشون تفسیر میکنند؟ این اسهالی ها 1400 ساله که یک کتاب را هر طور که میلشون هست تفسیر میکنند.یعنی قانون اساسی شما مهمتر از قران هست؟ !!!!!
سه‌شنبه 12 آبان 1388

lisa - امریکا - کالیفرنیا
. یعنی می فرمایند که عبارت اسلامی رو از جلوی جمهوری برندارید. بر علیه ولی فقیه شعار ندید و به ارزشهای اسلامی و انقلاب که سی ساله روزگارتونو سیاه کرده وفادار و پایبند باشید و احترام بذارید. قانون اساسی فعلی هم خوبه منتها درست اجرا نشده. اقای موسوی این جنبش متعلق به خود مردمه هر شعاری هم که دلشون بخواد فریاد می زنن .بر علیه ولی فقیه اربابت هم شعار میدن . کسی هم به ارزشها و ارمانهای انقلاب احترام نمی ذاره چون مردم هر چی بدبختی می کشن از این ارزشها و ارمانهای انقلاب خمینی ست. قانون اساسی هم باید به کل تغییر کنه
سه‌شنبه 12 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
((اما آقای موسوی در تازه ترین اظهاراتش چنین می گوید: "کسانی که مخالف نظام بودند هیچ گاه وارد این جنبش نشدند.")) حرف کاملا درستی است. اپوزیسیونی که ادعای سبز بودن میکنند منافقانی هستند که قبل از انتخابات همه را به تحریم انتخابات دعوت میکردند. کاری که دقیقا خواست کوتاگران بود
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
pipo - امریکا - گلندل . ما نمیگوییم حتما خیانت نخواهند کرد! منتها تا وقتی که نکرده اند و با مردمند از انها قاطعانه حمایت خواهد شد، سعی کنید این موضوع را یک جوری به خود بقبولانید! حتی شده به زور!!!. هر وقت هم که خیانت کردند قول میدهیم که همگی با هم ولشون کنیم بیایم پشت سر امثال همان بی خاصیت هایی که در بحرانی ترین شرایط که مردم در ایران زیر باتوم بودند و در خون خود میغلطیدند، برای یک تظاهرات زپرتی ۲۰۰ نفری تو امن ترین جاهای دنیا، سر این که با کدام پرچم و make up به خیابان بیایند، یا اینکه عکس کدام الدنگ نظیر رضا پهلوی را بالا ببرند ، چوب به ما تحت هم فرو میکردند!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
pipo - امریکا - گلندل ، lisa - امریکا - کالیفرنیا . دقت میکنید که هر چه قدر هم که امثال شما زور میزنند باز هم اکثریت جنبش سبز اصلا بهتان توجهی نمیکنند او از میر حسین او کروبی حمایت میکنند؟ که کاملا در شعار های خیابان ها و اینترنت و .. مشخص است؟ آیا این موضوع شما را به خود نمیآورد که در عین اینکه فکر میکنید اطلاعات نابی دارید و خیلی نکته بین هستین ولی باز هم از جنبش و مردم عقبید؟ آیا میدانید که کسانی که فکر میکنند خیلی از بقیه بهتر میفهمند عمدتا از بقیه عقب ترند؟ آیا میدانید که در آینده ایران مجبور خواهید شد حرف های امروز خود را پنهان کنید واگر نه به شماها خواهند گفت : اگر به شماها بود تا ابد در اسارت بودیم؟ یا خواهند گفت شما ها که نه سر پیاز بودین نه ته پیاز و نه تنها هیچ کاری نکردین بلکه فقط تخریبگر و تفرقه افکن هم بودین و کناره گود مینشستید و میگفتید لنگش کن ، پس لطفا ساکت باشین؟ البته احتمالا الان از پشت اینترنت میگویید که نه.. اما آینده نشان خواهد داد!
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
bluestar - ایران - تهران: دقیقا ما هم همین را می خواهیم که مهندس اول تکلیفش را با این مزدوران و نان به روز خور جدا کند (کسانی که رای نداده دنبال رای خود می گردند!!) بعدش چرا که به اون بعنوان رقیب احمدی نژاد احترام نگذاریم هر چی باشه اون هم در این انقلاب بزرگ 57 سهم عمده ای داشته. من به موسوی احترام می گذارم که اول حساب خودش را با اینها صاف کند و بعد همان طور که خودش صدها بار اعلام کرد به قانون کشور پایبند باشد. برای پیروزی و موفقیت موسوی دعا می کنیم تا از مسیر درست پیروز شود.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
"نسل جوان باید مراقب باشد، حرف و شعار ما باید دفاع از حقوق و رای مردم باشد، ارزش های انقلاب و ارزش های جمهوری اسلامی و در درجه اول قانون اساسی شعار اصلی ما است. لطف کنید یکی از ارزشهای انقلاب و ارزش های جمهوری اسلامی را برای من در این 30 سال حکومت اسهالی را بیان کنید.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
bavar88 - موسوی از ابتدا به طور شفاف مواضعش رو مشخص کرده. از آقای احمدی نژاد بپرسید که چرا در ظاهر شعار مرگ بر اسراییل میده و پشت پرده دست دوستی به سمت اسراییلیها دراز میکنه؟ (دیدار وزیر علوم احمدینژاد با وزیر علوم اسراییل) در ضمن احمدی نژاد خیلی کوچکتر از اونه که به عنوان رقیب موسوی عنوان کنیم. احمدینژاد یه عروسک نخیه که نخش دست دیگرانه.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Sonia236 - آمریکا - نیویورک
leng YEvar 88. ببین دوزاری اگه ما یه بحث داخلی میکنیم دلیل نمیشه توی خرفت بتونی زرنگی کنی دنبالشو بگیری بهره برداری کنی . این حرفایی که ۲ ساعت زور زدی بنویسی فقط به ریش باب جون مزدورت خندیدی زرنگیات به اون ماموت قلابیت رفته، هاها بدجوری ضایت کردم .
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.