مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۲ آبان

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 12 آبان

تیتر اول ها

آفتاب یزد هشدار عضو فراکسیون اقلیت مجلس را در مورد پیامد حذف یارانه‌ها با این تیتر آورده "مجلس و دولت مقصرند"، خراسان از زبان احمدی نژاد نوشته "القای نگرانی درباره هدفمند کردن یارانه ها نادرست است"، "تام الاختیاری دولت در توزیع یارانه ها" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "اول اجرای مصوبات قبلی بعد تصویب طرح های جدید".

"آمریکائی ها همیشه به ما ضربه زده اند" عنوان اصلی جام جم است، "مرگ بر آمریکا شعار محوری 13 آبان" در صدر گزارش های روزنامه جمهوری اسلامی نشسته، "دعوت از مردم براى مراسم روز 13 آبان" تیتر اصلی حیات نو است و رسالت به نقل از بیانیه اصولگرایان نوشته "شعارهای سیزده آبان باید بر مبارزه با سلطه گری آمریکا متمرکز باشد".

"توهین امارات به ایرانیان در غیبت سفیر" تیتر اصلی ابتکار است، "با تحریم ایران از موسوی و خاتمی حمایت می کنیم" عنوان اصلی کیهان به نقل از یک گزارش محرمانه است، فرهیختگان "بن بست در انتخابات افغانستان" را با اهمیت ترین خبر امروز دیده و تهران امروز خبر داده که "محسن هاشمی از پدر دفاع کرد".

گزیده مقالات

صد و هشتاد درجه تغییر

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان بدون اشاره به تغییرات محسوسی که در تبلیغات سیاست خارجی دولت رخ داده در سرمقاله خود نوشته آیا موسوی و خاتمی می توانند انکار کنند که با شعارها فعلی از 13 میلیون نفر رأی گرفته اند؟ مواضع و عملکرد آنها بعد از انتخابات که در مواردی یکصد و هشتاد درجه با مواضع آنها در دوران انتخابات مغایرت داشته است چه مفهومی دارد؟ و آیا برای این تغییر یکصدوهشتاد درجه ای غیر از خیانت به آراء 13 میلیونی یاد شده می توان نام دیگری پیدا کرد؟

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان بار دیگر مدعی شده که از یک ماه قبل تاکنون، مقامات و رسانه های آمریکایی، اسرائیلی و اروپایی همراه با سایر رسانه های ضد انقلاب برای تظاهرات فردا، نقشه کشیده و رجز خوانده و دستورالعمل صادر کرده اند و همه دستورالعمل ها در یک جمله خلاصه می شود: به جای شعار مرگ بر آمریکا، علیه جمهوری اسلامی شعار بدهید.

از منابع پنهانی

کیهان بدون اشاره به منبع و مستند گزارش خود، از قول مقامات آمریکائی در خاورمیانه مطالبی را چاپ کرده و نوشته این اطلاعات از محافل خصوصی و جلسات محرمانه آمریکائی ها به دست آمده و خبرنگاران کیهان در بیروت به آن دست یافته اند.

بر اساس این اطلاعات کیهان گزارش داده که آدام ارلی سفیر آمریکا در بحرین که پیش از این و در دوران ریاست جمهوری جرج بوش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بود در جلسه ای با برخی از مسئولان کشورهای عربی در منامه تاکید کرده که آمریکا قصد دارد در ماه های آینده حمایت خود از اصلاح طلبان در ایران را «رسمی و علنی» کند.

این روزنامه صبح همین گزارش را با تیتر با تحریم ایران از موسوی و خاتمی حمایت می کنیم در صدر عنوان های خبری خود آورده و در آن از قول همان مقام آمریکائی نوشته کاخ سفید همزمان با انجام مذاکرات ایران و 1+5 نحوه حمایت از «رهبران معارض جدید» در ایران را پیگیری می کند.

اهمیت گزارش کیهان بدان است که همزمان با گزارش رسانه های جهانی درباره مذاکرات ایران با کشورهای موسوم به پنج به اضافه یک منتشر می شود.

خشونت بس است

حیات نو که از معدود روزنامه های هوادار اصلاحات است که در تیتراژ معدودی هنوز منتشر می شود در مقاله ای به تندی هائی اشاره کرده که این روزها در نوشته های هواداران دولت علیه رقیبانشان وجود دارد و اینک دیگر به زدن انگ های مذهبی رسیده و از ترم هائی استفاده می شود که مخصوص جنگ های مذهبی است.

هادی خسرو شاهین در مقاله حیات نو به بیانیه گروهی اشاره کرده که با نام سبزعلوی اظهار وجود کرده و روش خود را مبارزه با دغل‌بازان سیاسى اعلام داشته اند که قصد مصادره رنگ سبز علوى را کرده‌اند.

به نظر نویسنده این مقاله چگونه مى‌توان ادعا دینداری را باور کرد در حالی که اینان مدعی شده اند که طرفداران جنبش سبز اموی- بخوانید طرفداران میرحسین موسوى و 13 میلیون نفرى که مطابق آمار اعلام شده رسمى به آخرین نخست‌وزیر جمهورى اسلامى رأى دادند- با خارج در ارتباطند.

دام آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود از زبان شخصیت های مختلف از شرکت کنندگان در تظاهرات سیزده آبان خواسته که به شعارهای ضد آمریکائی وفادار بمانند و در سرمقاله خود نوشته چطور افرادی به خود اجازه داده اند که با محمل های ناپسند چنین القا کنند که جابجایی حزبی در هیات حاکمه آمریکا و راه یافتن یک فرد سیاهپوست به کاخ سفید و با استناد به برخی اظهارات سست و صرفا نمایشی مقامات آمریکایی ـ البته با نادیده گرفتن انبوه تهدیدات ـ به معنای تغییر در سیاستهای واشنگتن است.

به نوشته این روزنامه به نظر این گروه که برای مذاکره با آمریکائیان آماده می شوند پیشنهاد کننده طرف مقابل نیز لازم است با در پیش گرفتن حسن نیت و بر داشتن گام های مثبت به سوی از سرگیری مناسبات گام بردارد.

مغایر قانون اساسی

دنیای اقتصاد که از نامه انتقادی - حقوقی محمود کاشانی حقوقدان به جنتی دبیر شورای نگهبان خبر داده است. نامه ای که در آن تاکید شده جوهر لایحه تحول اقتصادی تفویض اختیار مجلس به دولت برای پرداخت وجوه عمومی به گروه‌هایی از مردم به نام «دهک‌های درآمدی» است که پایه‌گذار تبعیض در جامعه خواهد بود و ایرادات ذاتی و مغایرت‌های آن با قانون اساسی، برطرف شدنی نیست.

همین روزنامه از قول یک عضو کمیسیون ویژه مجلس، مصوبه مجلس را این‌گونه توصیف کرده‌است که: مجلس به درخواست دولت اختیار تام بازتوزیع یارانه‌ها را واگذار کرد. این مصوبه از همان لحظه تصویب با واکنش‌ها و شبهات مختلفی مواجه شده و نگرانی‌های ایجاد شده در حدی بوده است که احمدتوکلی را به دیدار با مراجع تقلید واداشته است.

به نوشته دنیای اقتصاد مهم‌ترین شبهه‌ای که احتمال می‌رود تصمیم دو روز پیش مجلس را دچار بازنگری کند، عدم تطابق پیشنهاد شفاهی با پیشنهاد مکتوب میرتاج‌الدینی بود؛ به صورتی که نمایندگان، تقسیم مساوی یارانه نقدی بین همه ایرانیان را از این پیشنهاد استنباط کردند تا حدی که مخالف این پیشنهاد نیز «تقسیم مساوی» را ضد عدالت دانست!

بیماری مزمن اقتصاد

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی نوشته چرا باید مقدار یارانه های پرداختی کشور تنها در کمتر از دو دهه از 3 میلیارد دلار به بیش از 100 میلیارد دلار برسد و چرا با این سطح حمایت (اگر فرض کنیم عدد 100 میلیارد عدد درستی است )باز هم باید شاهد فشارهای شدید اقتصادی به قشرهای مختلف مردم باشیم آیا علت این مسئله به گفته رئیس جمهور افزایش توقعات مردم است یا با مشکل عمیق تری مواجه هستیم.

نویسنده گزارش اقتصادی روزنامه جمهوری اسلامی پرسیده آیا مشکل سالیان اقتصاد کشور پرداخت این حجم از یارانه ها بوده است و با اختصاصی کردن (بخوانید هدفمند کردن )پرداخت یارانه ها که همان درآمدهای حاصل از منابع طبیعی متعلق به همه ملت است مشکل اقتصاد کشور حل خواهد شد آیا دیگر از تورم های آنچنانی خبری نخواهد بود آیا اختلالات ناشی از قیمت های غیر واقعی اقتصاد کشور برطرف خواهد شد.

روزنامه اصولگرای صبح پرسیده آیا به روزی خواهیم رسید که به جای جشن موفقیت در صادرات غیرنفتی 20 میلیاردی (که بخش عمده ای از آن بوی نفت می دهد)همانند ترکیه از اینکه صادرات غیر نفتیمان به کمتر از 800 میلیارد دلار برسد نگران شویم. مدت ها است که می شنویم نظام اقتصادی ایران بیمار است و گرفتار غده ای سرطانی که نیاز به جراحی دارد.

بحران بزرگ در پیش

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود از قول یـک عضـو کمیسیـون امنیـت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به پذیرفتن مسئله ‌گرانی از سوی محمود احمدی‌نژاد، گفت: مسئله گرانی برای کشور به مسئله حادی تبدیل شده است که مطمئنا ‌ در آینده، بحران بزرگی خواهد ساخت. ‌

قدرت‌الله علیخانی به نوشته این روزنامه تاکید کرده با اجرای لایحه ‌هدفمند کردن یارانه‌ها این گرانی شدت خواهد گرفت. در حال حاضر بسیاری از افراد به تبعات اجرای این ‌لایحه پی‌نبرده‌اند و لازم است که دولت در اجرای آن بسیار مواظب باشد. من نگران بحران شدید وضعیت معیشتی مردم هستم. زندگی مردم را نمی‌توان شوخی گرفت و اکنون هم دیر نشده است.

طرح 48 ساعته چه شد؟

تهران امروز در گزارشی نوشته تامین و تولید بنزین در مدت 48 ساعت شعاری است که دولتی‌ها همزمان با اوج گرفتن اخباری مبنی بر تحریم فروش بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی به ایران، از سوی ایالات متحده سر دادند. بر همین اساس بود که ساعت صفر روز یک‌شنبه هفته گذشته را زمان آغاز اجرای طرح 48 ساعته تولید بنزین در ایران اعلام کردند که براساس این طرح تولید بنزین از طریق تبدیل محصولات میانی چند پتروشیمی بزرگ در ایران آغاز می‌شد.

به نوشته این روزنامه با گذشت بیش از یک هفته از زمان اعلام شده در مورد آغاز اجرای این طرح نه در وزارت نفت کسی پاسخگوست و نه مجلسیان از چگونگی اجرای چنین طرحی با خبرند.

وزیر پیشین نفت و کارشناسان این رشته به تهران امروز گفته اند تاکنون براساس برنامه چهارم هیچ یک از پالایشگاه‌هایی که قرار بود، احداث شود نشده و در بین هفت پالایشگاه در دست احداث نیز تنها ستاره خلیج‌فارس در دست اجراست که آن هم تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به نظر نمی‌رسد حتی تا چهار سال آینده نیز به مرحله بهره‌برداری برسد.

گزارش این روزنامه نتیجه گرفته با این شکل نمی‌توان امیدوار بود که مشکل بنزین در کشور ما برطرف شود زیرا حتی در صورت اجرایی بودن طرح 48ساعته نیز نمی‌توانیم بنزین باکیفیتی تولید کنیم و نیازمند واردات بنزین با کیفیت و مخلوط کردن آن با بنزین داخلی برای نزدیک کردن استاندارد آن با استاندارد جهانی هستیم. اما همچنان سکوت در وزارت نفت و زیرمجموعه‌های آن درباره این طرح و در مقابل نگرانی‌های مصرف‌کنندگان برای افزایش قیمت بنزین ادامه دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.