گاردین : برنامه‌ریزی برای یک نمایش اعتراض جدید

گاردین : برنامه‌ریزی برای یک نمایش اعتراض جدید

گاردین : دانشجویان سراسر ایران قصد دارند این هفته اعتراض گسترده‌ای را علیه رژیم محمود احمدی‌نژاد در روز یادبود سی‌امین سال تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان رادیکال در تهران برگزار کنند.

هزاران برگه و پوستر سبز که توسط هنرمندان ناشناسی طراحی شده در اینترنت می‌چرخد که عامه ایرانیان را به پیوستن به اعتراضات دانشجویی که برای چهارشنبه برنامه ‌ریزی شده است دعوت می‌کند.

سازمان‌دهندگان آن، اقدامات سرکوب‌گرانه دولت احمدی‌نژاد پس ازاعلام نتایج انتخابات مناقشه‌آمیز تابستان که به رئیس‌جمهور اجازه داد تا یک دور دیگر در قدرت باقی بماند و به اعتراضات بی‌سابقه‌ای در خیابان‌های تهران و دیگر شهرها انجامید محکوم می‌کنند. رهبر مخالفان میر حسین موسوی روز گذشته از اعتراضات حمایت کرد و بیانیه‌ای را در یک وب‌سایت اصلاح‌طلب منتشر کرد. موسوی گفت که وی تلاش خود برای تغییر سیاسی را ادامه می‌دهد.

موسوی با اشاره به تاریخ تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 گفت: "13 آبان میعادگاهی است تا دوباره به یاد بیاوریم که از میان ما این مردمند که رهبر هستند."

اسماعیل احمدی مقدم رئیس پلیس ایران هشدار داده است که معترضان به خیابان نیایند اما فعالان یکی از بزرگترین روزهای اعتراض از زمان اوج راهپیمایی‌های سبز را پیش‌بینی می‌کنند.

یکی از دانشجویان مهندسی دانشگاه امیرکبیر در تهران خواست ناشناس بماند گفت: "مقامات از جنبش دانشجویی خیلی هراس دارند. برای همین برای سرکوب چهارم نوامبر(13 آبان) آماده می‌شوند. اعتراضات در ایران سرد نشده است، تازه شروع شده است."

درزمان فروکش "انقلاب سبز" ماه ژوئن دانشجویان ایران در تعطیلات بودند، زمانیکه صدها هزار معترض سعی در برگرداندن نتیجه رسمی انتخاباتی داشتند که موجب پیروزی سهمگین احمدی‌نژاد بر موسوی شد.

اما در ماه‌های اخیر علی‌رغم حضور شدید نیروهای امنیتی، دانشگاه‌ها مرکز اعتراضات و سازمان‌های زیرزمینی بوده‌ است. نارضایتی در مدارس نیز ابراز می‌شوند. معلم یکی از مدارس تهران به آبزرور گفت حالت طغیان گسترش یافته است.

وی گفت: "شگفت‌انگیز است در مدرسه‌ای که من در آن درس می‌دهم دانش‌آموزان به هر شکلی که می‌توانند مخالفت خود را نشان می‌دهند، چه با بستن دستبند سبز، پوشیدن لباس سبز، نوشتن تکالیف با خودکار سبز، یا نوشتن شعار در توالت‌ها، روی میزها یا روی تخته."

در وب‌سایت خبری دانشجویی دانشگاه امیرکبیر مرتضی سیم یاری، یکی از رهبران سازمان دانشجویی تحکیم وحدت در مصاحبه‌ای گفته است: "دانشجویانی که امروز در دانشگاه‌ها اعتراض می‌کنند کسانی هستند که در ماه ژوئن و ژوئیه در خیابان‌های بودند و با آنها بدرفتاری شده است. دانشگاه‌ها بخشی از جامعه هستند و چیزی که اکنون اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که مردم به نتیجه انتخابات اعتقادی ندارند."

مقامات 235 مدرسه را در کاشان در استان اصفهان تا روز شنبه ظاهرا به علت آنفولانزای خوکی تعطیل کرده‌اند، در حالیکه هیچ موردی از این ویروس گزارش نشده است.

از زمان شروع سال تحصیلی در ایران، دانشجویان تهران، اصفهان، شیراز، کرج، قزوین و دیگر شهرستان‌ها اعتراضاتی را علیه نتایج انتخابات برگزار کرده‌اند. در نتیجه صدها دانشجو به کمیته انضباطی خوانده شده‌اند و برخی زندانی و حداقل 20 نفر اخراج شده‌اند.

مقامات دولتی که از دانشگاه‌ها دیدار می‌کنند با استقبال طوفانی مواجه می‌شوند. در روز 4 اکتبر (12 مهر) محمد جواد لاریجانی متحد نزدیک احمدی‌نژاد به دانشگاه شریف رفت و با شعارهای "مرگ بر دیکتاتور" و شعارهایی به نفع موسوی مواجه شد.

به گفته دانشجویان، در تهران، دانشگاه خصوصی آزاد اسلامی مرکز ناآرامی بوده است. یکی از معترضان دانشگاه آزاد گفت: "اعتراضات دانشگاه آزاد عظیم بود، برای همین [مقامات] از گاز اشک‌آور استفاده کردند و برای آرام کردن وضعیت از باتوم استفاده کردند. آنها با اتوبوس از دانشگاه‌های دیگر شبه‌نظامی می‌آوردند. اخیرا به 14 نفر از ما اجازه حضور در کلاس را نداده‌اند."

 

khorramdin - ایران - همه جای آذربایجان
من هم از طرف همه دانشجویان دانشگاه تبریز برای تظاهرات اعلام آمادگی میکنم
دوشنبه 11 آبان 1388

ali moosavi - ایران - ایران
استقلال ازادی حکومت ایرانی.ماهستیم
دوشنبه 11 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
زنده باد دانشجو, دانش اموز!! زنده باد علم که راه پیشرفت ,ازادئ و استقلال است!! نابود باد تحجر و دیکتاتورئ
سه‌شنبه 12 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
زنده باد دانش آموز و دانشجوی با شرافت. آنانکه در پی انسانیت عدالت آزادگی و صداقت هستند. زنده باد ایرانی آژاد و مملو از عدالت و حق خواهی. بیایید فردا عدد 13 را تا همیشه زیباترین عدد سازیم. یا حق
سه‌شنبه 12 آبان 1388

black or white - ایران - اصفهان
آقا به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به شما دوستان اعلام می کنم قراره در صورت هر گونه برخورد بسیجیان با دانشجویان این دانشگاه (یا احیانا" جاهای دیگه ) به بسیجیان رحم نکنیم
سه‌شنبه 12 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
خدا با ماست پیش به سوی آزادی
سه‌شنبه 12 آبان 1388

jakjak - آمریکا - ماساچوست
نظام کثیف ولایت نکت بار فقیه های دیوانه و روانی علی گدا به زباله دان تاریخ پیوست . وعده ما حضور سبزتان فردا 13 آبان ساعت 10 صبح مقابل سفارت آیالات متحده آمریکا . شعار همه – مرگ بر هیچ کس دانشجو افشاء کن افشاء کن ولایت علی گدا رسوا کن رسوا کن . سپس هجوم به سوی مرکز اصلی دروغ رسانی نظام صدا و سیما و گرفتن این نهاد مردمی که همیشه زیر سلطه علی شیره ای بوده و آزادی آن – هجوم و محاصره مجلس شورای دزدان و کلاشان بی ناموس – محاصره قوه مجریه و قضائیه – پیوستن جمع تمامی نیروهای مردمی ارتشی و سپاهی و بسیجی به مردم و همه به بیت کثیف رهبری – و در نهایت آزادی و استقلال ایران و برافراشته شدن پرچم شیر و خورشید درفش کاویانی بر سرتاسر ایران پهناور و ایجاد یک حکومت مردمی با انتخابات مردم در یک جمهوری مردمی . به امید آن روز موفق و پیروز باشید .
سه‌شنبه 12 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.