مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۱ آبان ۸۸

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 11 آبان 88

تیترهای اول

"یارانه نسیه، تورم نقدی ایجاد می کند" عنوان اصلی روزنامه خبر است، "یارانه نقدی برای پنجاه میلیون نفر" تیتر روزنامه ایران، کیهان در تیتر بزرگ خود نوشته "همه یارانه می گیرند کم درآمدها بیشتر" و مردم سالاری از پیشنهادی برای "رفراندوم برای هدفمندسازی یارانه ها" خبر داده است.

"آخرین وضعیت زندانیان اصلاح طلب" گزارش اصلی آفتاب یزد است، اعتماد نوشته "در دادگاه نبوی اتهام تبلیغ علیه نظام و اخلال در ترافیک مطرح شد" و حیات نو در صدر گزارش های خود نوشته "توجه به نظر اکثریت هدف انقلاب بود".

"سازمان بازرسی: ابطال واگذاری مخابرات، سازمان بورس: نمی شود" تیتر اول تهران امروز است، "درخواست سازمان بازرسی برای ابطال معاملات مخابرات" گزارش اصلی جام جم و ابتکار نوشته "بازرسی: مزایده باطل است، بورس: هیچ مرجعی حق ابطال ندارد".

"افشای طرح سری وزارت خارجه آمریکا برای انتقال یهودیان یمن به واشنگتن" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامی است و "هر نوع پیش شرط برای تحویل سوخت قابل پذیرش نیست" تیتر اول رسالت که از قول ابوترابی نایب رییس مجلس نقل شده است.

گزیده مقالات

انعطاف

حمید قزوینی در مقاله ای در حیات نو نوشته پرونده هسته‌اى و نحوه پیگیرى آن طى 13 سال گذشته همواره موضوع اول دستگاه دیپلماسى کشور بوده و جریان موسوم به اصولگرا تا مى‌توانست اصلاح‌طلبان را به عدم دفاع از حق مسلم ایرانیان و انعطاف بیش از حد مقابل غربى‌ها متهم مى‌کرد.

به نوشته این روزنامه اکنون پرونده هسته‌اى به مراحل اصلى و شاید پایانى خود نزدیک شده است. دولت اصولگرا و رئیس آن از حق هسته‌اى چه‌ها که نمى‌گویند. دیگر اثرى از دیپلمات‌هاى اصلاح‌طلب نیست که متهم به غرب‌زدگى شوند، نمایندگان مجلس هشتم به جاى نمایندگان اصلاح‌طلب آمده‌اند و خود را مدافع پر و پا قرص حقوق هسته‌اى مى‌دانند. در چنین شرایطى همه آن سر و صداها، آسمان و زمین را به هم وصل کردن‌ها و ادعاها به اینجا ختم شده که آقایان تضمین‌ها و تعهدات فراوانى بدهند و در مقابل مقدارى اورانیوم غنى شده براى رآکتور تهران وارد کنند.

اتحاد ملی در مقابل آمریکا

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سردمداران کاخ سفید در طول 30 سال گذشته به دفعات توطئه های سنگین و همه جانبه ای را علیه انقلاب اسلامی ایران تدارک دیدند که برای هر یک میلیاردها دلار از بودجه خود یا جیب شیوخ منطقه و آتش بیاران معرکه هزینه کرده ولی کوچکترین نتیجه ای نگرفتند.

به نوشته این روزنامه امروز ضروری ترین وظیفه نخبگان و سرخط های جریان های سیاسی برای خنثی کردن توطئه های نرم افزارهای آمریکا، ایجاد فضای رسانه ای مناسب برای بی اثر کردن تلاشهای دشمن افشای توطئه های آمریکا ایجاد همگرایی منطقی بین نیروهای درون نظام و تحقق بخشیدن به شعار اتحاد ملی به عنوان رهیافت استراتژیک نظام اسلامی است.

جنبش سبز علوی

رسالت در مقاله نوشته متاسفانه دشمنان در شبیخونی نیرنگ آمیز با هتک حرمت این نماد دینی و فرهنگی، به محتوای آن نیز جسارت روا داشته اند از این رو است که حرکت مکتبی و مردمی “جنبش سبز علوی “ در خیزشی عمومی و فراگیر علیه انحصاری ساختن این رنگ اعلام موجودیت کرده و اولین بیانیه خویش را منتشر کرده است.

بر اساس نوشته رسالت در بیانیه اول این گروه آمده از این پس و بخصوص در مراسم مذهبی در پیش رو همچون عیدین سعیدین قربان و غدیر خم، و نیز محرم و صفر با تظاهر و بر تن کردن لباس ها، شال ها و پرچم های مزین به این نماد مقدس سبز در مجامع عمومی و مذهبی همچون مساجد، تکایا، حسینیه ها، مدارس، دانشگاه ها، خیابانها، حوزه های علمیه، مجامع کارگری و کشاورزی، صنعتی و تجاری، بازار، جشن ها و میهمانی ها و محیط فعال ایجاد می کنیم.

رهبران و بدنه جنبش

صادق زیبا کلام در حیات نو با اشاره به تظاهرات گذشته هواداران جنبش سبز نوشته سردادن بعضى شعارهاى تند و رادیکال، باعث مى‌شود که وظیفه رهبران جنبش سبز -یعنى آقایان موسوى و کروبى و تا حدودى آقاى خاتمی- سنگین تر شود.

به نظر این استاد دانشگاه معلوم است که صدها هزار نفرى که در نماز جمعه آقاى‌هاشمى یا در تظاهرات روز قدس شرکت کرده اند، با یک حرف آقاى موسوى دست از بعضى شعارها بر نمى‌دارند. اما مهم این است که رهبرى جنبش سبز در این زمینه‌ها با هوشیارى و دقت تمام برخورد کند. ضمن اینکه راست افراطى هم بسیار مایل است تا شعارهاى رادیکالى در اعتراضات سر داده شود تا راحت تر زمینه برخورد فراهم شود.

عقب نشینی مجلس

حیات نو در گزارش اصلی خود نوشته یارانه نقدى به تمام اقشار جامعه و با تشخیص دولت پرداخت خواهد شد، این حاصل مذاکرات دیروز نمایندگان مجلس بود که پس از طى کردن فرآیند 10 پیشنهاد سرانجام به تصویب مجلس رسید.

به نوشته این روزنامه مصوبه اى که با عقب نشینى مجلس از تصمیم قبلى کمیسیون ویژه بررسى کننده لایحه هدفمندى یارانه‌ها همراه بود. چرا که این کمیسیون پیش از این مصوب کرده بودکه 50 درصد درآمد حاصل از آزاد سازى قیمت ها بر مبناى « 5 دهک درآمدی» که مجلس آنها را تعیین مى کرد توزیع شود.

خرید مسکن

مرجان نماینده در تهران امروز نوشته با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، مردمی که در شرایط فعلی توان خرید مسکن را ندارند، دیگر هرگز نمی‌توانند صاحبخانه شوند. این چشم‌اندازی است که تحلیلگران و کارشناسان بازار مسکن از آثار تعدیل یارانه‌ها در ساخت‌وساز عنوان کرده‌اند. به اعتقاد آنها اجرای طرح مزبور در شرایط فعلی، موجب افزایش تورم خواهد شد، امری که تاثیر مستقیمی در ساخت‌وساز و بازار مسکن خواهد گذاشت.

به نوشته این روزنامه طرح دولت که بنا بر اظهارات کارشناسان در برنامه‌های توسعه‌ سوم و چهارم نیز لحاظ شده بود، به‌دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب تاکنون اجرایی نشده است، اکنون نیز تصویب کلیات این طرح، اظهارنظرهای متفاوتی را از سوی کارشناسان به‌دنبال داشته است.

تعریف دهک

محمد طبیبان در مقاله ای در تهران امروز نوشته اینکه گفته می‌شود دهک‌های مشمول لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص نیست، معنا ندارد. ایراد نمایندگان به دولت برای این موضوع کاملا بجاست. مفهوم دهک امری اجرایی نیست بلکه باید از طریق آمار به این مفهوم دست یافت. درواقع در یک بررسی آماری باید مرز بین دهک‌ها را مشخص کرد چراکه با یک اقدام رفاهی چنین مفهومی کاربردی ندارد.وقتی پای منافع عمومی در میان است باید مشخص شود که پول از چه منبعی به دست آمده و در کدام بخش مصرف می‌شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی: دولت به پخش کردن پول مجاز نیست؛ کاری که در این سال‌ها تا حدودی انجام داده است، اما بیش از این نباید بدون ضوابط به توزیع پول پرداخت. دولت باید بداند که برای هزینه کردن درآمدهای کشور باید تابع قوانین بودجه سنواتی باشد.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده در خصوص هدفمندکردن یارانه‌ها و پرداخت نقدی آن باید دقت بیشتری کرد. این موضوع حساس است و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.به همین جهت باید دقت لازم در تعیین میزان پرداخت نقدی یارانه‌ها و همچنین تعیین مشمولان این طرح صورت گیرد.

وزارت تغییرات

علی شادکام در مقاله ای در اعتماد نوشته احمدی نژاد در چهار سال گذشته آنقدر وزیر، معاون، مدیرکل و استانداران مسوول در وزارت کشور را تغییر داده است که برخی «وزارت کشور» را «وزارت تغییرات کشور» می نامند. خانه تکانی های پیاپی البته شامل حال تیم اقتصادی جدید دولت نیز شد.

به نوشته این مقاله داستان تغییرات پیاپی در کابینه و بدنه مدیریتی دولت البته از ابتدا مشخص بود اما کسی آن را جدی نگرفت. رئیس دولت نهم در همان ایام انتخاب وزرای دوره اول فعالیتش از آنها میثاق نامه یی را به امضا گرفت که در صورت تخلف هر وزیری از آن، رئیس جمهور این حق را داشت با ایجاد تغییر از عقب ماندن یک وزارتخانه از مسیر حرکت دولت جلوگیری کند. خانه تکانی های مدیریتی البته در ایام انتخابات مورد انتقاد کاندیداهای رقیب احمدی نژاد بود.

تبلیغات برای چه؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی تبلیغاتی پرداخته که در رسانه های مختلف پیرامون شخصیت و عملکردهای محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، تبلیغاتی که به نوشته این مقاله معلوم نیست مقصود از آن چیست.

با این مقدمه سردبیر آفتاب یزد به یکی از آخرین تبلیغات اشاره می کند که مربوط به سفر اردوغان به تهران است، در حالی که وی در بازگشت از تهران گفته ایران پیشنهاد جذابی به ما داده، آیا ما نباید به منافع کشورمان فکر کنیم؟ ایران این امکان را به ترکیه داده است که بدون شرکت در مناقصه، اجرای پروژه در توسعه فاز 3‌پارس جنوبی را به عهده بگیرد، ازطرفی آنکارا حق بازاریابی بیش از 50 درصد از گاز استخراجی از ایران را خواهد داشت.

به نوشته سردبیر این روزنامه مفهوم سخن نخست‌وزیر باهوش ترکیه آن است کـه نفع در این معاملات نصیب کشوری است که منافع خود را بیشتر محافظت می کند در حالی که متاسفانه هیچ‌کس از اصولگرایان مسلط، و نه دیگران امروز سوال نمی‌کنند اختیار تفویضی برای بازاریابی گاز استخراج شده از ایران، برای دولت امروز و دولت‌های بعد از دولت دهم، چه تعهدات و هزینه‌هایی ایجاد خواهد کرد؟

ظلم به تهران

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته دولت احمدی نژاد به مردم پایتخت بی توجه بوده است. نزدیک به 10 میلیون نفر از مردم ایران در تهران زندگی می کنند اما سهم این جمعیت از وعده های آقای احمدی نژاد چیست؟ اگر چه در فواید سفرهای استانی، ابهامات فراوانی وجود دارد، اما به هر حال، به عنوان برنامه ای که توسط دولت انجام می شود، باید به تساوی اجرا شود و منافع احتمالی این سفرها توسط دولتی که عدالت را محور شعارهای خود قرار داده، با عدالت بین همه استانهای کشور تقسیم شود.

به نوشته مردم سالاری گویا دولتمردان حق دارند هزینه های حضور خود در پایتخت را به مردم تهران تحمیل کنند، اما در تقسیم آنچه که آن را معیار عدالت می خوانند، مردم پایتخت را فراموش کنند. اینها همه نشان می دهد که احمدی نژاد چندان توجهی به مرکز نشینانی نداشته که از بین همه اقشار- ضعیف، متوسط و مرفه- در آن دیده می شوند و در حقیقت، طیفی متنوع از افراد ساکن در پایتخت را فراموش کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.