روانشناسی همسران برتر

روانشناسی همسران برتر

خانواده واژه یی پرمعناست که اساس و بنیان هر جامعه یی است و ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده است  و با توجه به همین اصل بنیادی یعنی آرامش روان باید برای رسیدن به ساحل آرام زندگی و بهره مندی از سرچشمه آرامش روان، همسر و همراهی خوب و نیکو را انتخاب کرد تا با تکیه بر یکدیگر به کمال لایق و شایسته خویش رسید.

اما همسران ایده آل و موفق در زندگی همسرانی هستند که مودت و محبت و رحمت و شفقت بین آنها برقرار است.اما نکته بسیار مهم دیگر که در زندگی و روابط زناشویی همسران موفق حائز اهمیت است این است که آنان هرگونه بدی و کاستی و ضعف های اخلاقی و خطاهای همدیگر را از دید دیگران به خصوص والدین و اقوام خود پوشش می دهند و حافظ اسرار یکدیگرند و هرگز عیب ها، ضعف ها و کمبودهای زندگی خود را برای دیگران نقل نمی کنند چراکه می دانند افشای عیب و اسرار همسر خیانت تلقی می شود. همسران موفق نیز با اخلاق و رفتار پسندیده و با احسان و محبت با یکدیگر رفتار کرده و هنگام گفت وگو با یکدیگر با کلام مودبانه، صمیمی و به دور از هرگونه خشم و عصبانیت صحبت می کنند و همدیگر را با نام نیکو صدا کرده و هرگز با لحن تحکم آمیز و آمرانه و توهین آمیز سخن نمی گویند و توجه دارند صحبت هایشان هرگز جنبه نصیحت و موعظه نداشته باشد و همواره هنگام سخن گفتن حد اعتدال را نگه می دارند. همچنین آنان سعی می کنند شنوندگان خوبی باشند چراکه گوش کردن به سخن و کلام دیگری موجب می شود او در نهایت آرامش خیال احساسات خود را بیان کند. بنابراین اوقات خاصی را در شبانه روز به یکدیگر اختصاص داده و با هم به صحبت و گفت وگو می پردازند و تفاهم و صمیمیت را بین خود ایجاد می کنند.

آنان ضمن گفت وگو با یکدیگر شادی ها، غم ها و نگرانی های خود را مطرح کرده و اهداف و نیازهای خود را با همدلی و تفاهم بیان می کنند و هنگام گرفتن تصمیم های مهم زندگی آرامش و آسایش طرف مقابل را در نظر گرفته و به نظر مشترک رسیده و سپس تصمیمات خود را اجرا می کنند. همچنین آنان عزت نفس را در یکدیگر تقویت کرده و همواره رفتاری توام با احترام با یکدیگر دارند و سعی می کنند به خصوص در حضور دیگران روابط و مناسبات اجتماعی رفتاری توام با ظرافت و ملایمت داشته باشند. از یکدیگر انتظار و توقع بیجا و نامناسب ندارند و یکدیگر را شرمسار و خجالت زده نمی کنند، از همسر خود توقعات مناسب و در حد توان داشته و برای رشد و پیشرفت هم تلاش می کنند، به سلایق و عقاید هم احترام گذاشته و سوءتفاهم های زندگی را مابین خود حل می کنند. همچنین هیچ گاه خود را برتر از دیگری نمی دانند حتی اگر شرایط تحصیلی و شغلی و اجتماعی بالاتری از دیگری داشته باشند. هنگام برخورد با مشکلات به دنبال مقصر و گناهکار نمی گردند و با مشورت و همدلی به فکر راه حل منطقی و اصولی هستند. به تمایزات خود با طرف مقابل به دیده احترام نگریسته و با یکدیگر لجاجت و رقابت ندارند و همسر خود را همان گونه که هست می پذیرند و روابط خود را بر پایه دوستی و محبت تنظیم می کنند. در زندگی شخصی دهن بین نبوده و هنگام اظهارنظر و داوری به کسب اطلاعات مستند می پردازند تا قضاوتی صحیح و منطقی داشته باشند. شرکای موفق در زندگی خانوادگی و تصمیم های مربوط به سرنوشت و تربیت فرزندان خود مشورت کرده و بهترین شیوه تربیتی را اتخاذ می کنند و هر یک به تنهایی عمل نمی کنند. با شریک خود همان گونه رفتار می کنند که مایلند او با آنها رفتار کند. در برخی از دوران های بحرانی زندگی که همسران شان دچار اضطراب و نگرانی می شوند نقش حمایتی داشته و از یکدیگر مراقبت می کنند و هرگز همسر خود را تنها نمی گذارند. همچنین آنان می دانند باید برای گفته ها و سخنان یکدیگر ارزش قائل شوند و اگر قول می دهند کاری را انجام دهند سعی می کنند تا حد امکان و توان خود آن را به مرحله عمل برسانند.

همسران برتر وقت شناس و موقعیت شناس هستند و می دانند چه هنگام با یکدیگر جدی باشند و چه وقت شوخی و مزاح کنند. حریم یکدیگر را رعایت می کنند و از جر و بحث خودداری کرده و به نقش سکوت در زندگی آگاهند چراکه می دانند سکوت در مناسبات طرفین عشق و رضایت را منتقل می سازد. همچنین به خوبی به نقش لطافت و آراستگی برای همدیگر آگاهند و همیشه سعی می کنند با بهترین پوشش و لباس و چهره نزد یکدیگر حاضر شوند و در مهمانی ها و جشن ها با پوشش مناسب و رفتار و کرداری درخور شخصیت آنان حضور پیدا کرده و مایه افتخار و سربلندی یکدیگر شوند. به والدین و اقوام هم احترام گذاشته و روزهای خاصی را برای سر زدن به آنها و دید و بازدید اختصاص می دهند. هرچند وقت یک بار به مناسبت های مختلف مانند سالگرد ازدواج یا تولد به همسر خود هدیه می دهند و به این روش کینه ها و کدورت ها را از میان برداشته و رشته عشق و محبت را مابین خود استوار می گردانند. همسران برتر با عشق و علاقه برای راحتی همسر و فرزندان خود تلاش کرده و به کسب روزی حلال می پردازند و همسر خود را از امور مالی و میزان درآمد خود باخبر ساخته و با یکدیگر صرفه جویی و پس انداز کرده و چیزی را از هم پنهان نمی کنند و به یکدیگر اعتماد و اطمینان کامل دارند. شرکای موفق به موقع در رفتار و حالات شان تغییرات مناسب ایجاد می کنند و در روابط خود انعطاف پذیر و سازگارند و در جهت ایجاد تغییرات مثبت در خود و دیگری و زندگی مشترک شان تلاش می کنند و با صمیمیت و هوشمندی و پذیرش مشکلات و اتخاذ تصمیم عاقلانه مانع مضاعف شدن مشکلات و مسائل در زندگی خود می شوند. آری برای خوشبختی و خوشبخت شدن نیاز به هیچ فرمول خاصی نیست بلکه این دید و نگاه طرفین به زندگی است که آن را می سازد. و هر زن و شوهری که عاشقانه یکدیگر را دوست می دارند و هدف مشترکی برای رسیدن به کمال در زندگی خود دارند بهترین و کارآمدترین شیوه و راهکار را برای داشتن یک زندگی سالم و موفق پیدا خواهند کرد.

برگرفته از مجموعه مقالات دکتر افروز راجع به همسران برتر

khonns - ایران - ایران
این درس کلاس چندمه ؟ خیلى سخته!
دوشنبه 11 آبان 1388

pari-dost - المان - هانوفر
این اقای روانشناس از کدوم زن و شوهرهای اسمانی حرف میزنه ما که تا بحال یه نمونه هم چه در اینجا یا تو ایران سراغ نداریم. اگه شما سراغ دارید بگید. ولی خداوکیلی خالی نبندید.
دوشنبه 11 آبان 1388

tara25 - فرانسه - پاریس
وای خدا شوهرم بمیره صد ساله سیا از این قرتی بازی ها نمی کنم تجربه به من ثابت کرده که شوهرم با این کارا پروتر می شه
دوشنبه 11 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
واقعا معنی خانواده را باید در اروپا پیدا کرد جایی که اصلا خانواده تشکیل نشده از هم می پاشد. ههههههه. تقدیم به ارتمیس از سوید
دوشنبه 11 آبان 1388

pari-dost - المان - هانوفر
این اقای روانشناس از کدوم زن و شوهرهای اسمانی حرف میزنه ما که تا بحال یه نمونه هم چه در اینجا یا تو ایران سراغ نداریم. اگه شما سراغ دارید بگید. ولی خداوکیلی خالی نبندید.
دوشنبه 11 آبان 1388

bij - المان - المان
bavar88 - هلند - امستردام، ((اصلا خانواده تشکیل نشده از هم می پاشد)) باز به ضد ونقیض گویی افتادی! چیزی که تشکیل نشده صحبت از هم پاشیدگیش بی معنی است! حال چه ربطی به موضوع داشت بماند! اظهار فضل کردن تو در هر تاپیکی = هذیون گویی است! تکرار هجویاتت درست شبیه نماز خوندنته!!!
دوشنبه 11 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
واای این خانم چه بی حیاست نه به خاطر دست اقا بخاطر بی حجابیش
سه‌شنبه 12 آبان 1388

asal.bano - انگلستان - نیوکسل
bavar88 - هلند - امستردام حیف انگشتان مانیکو شده من که باید دو باره برای یو لیتل اسپای تایپ بکنه. تو که این قدر از اروپا بی زاری اینجا چه غلطی میکنی؟ حتمی زشت هم هستی! اه
سه‌شنبه 12 آبان 1388

karlos - فنلاند - هلسینکی
در اینجا یه مشکل کوچیک عارض شده و ان هم اینست که خیلی وقته خانواده سلول پایه جامعه نیست بلکه فرد، سلول پایه است. ضمنا اساس روابط زن و مرد هم سکسه !نه عشق و محبت...عکس هم که طبق معمول از نژاد بلوند، داره قهرمان سازی می کنه.
سه‌شنبه 12 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
دوستان از bavar88 رنجیده خاطر نشوید او مسلمان است و نادان .
سه‌شنبه 12 آبان 1388

tafakore irani - آمریکا - تگزاس
وای چه اندیشه های جالبی ولی کی عمل می کنه ؟!!!!
سه‌شنبه 12 آبان 1388

mehraeen - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام . غرب اینقدر بده چرا اونجا موندی ؟ نکنه حق توحش هم میگیری . مشخصه از کارمندان جمهوری ننگین اسلامی هستی.
سه‌شنبه 12 آبان 1388

zhilla - ایران - تبریز
pari-dost - المان - هانوفر . من و شوهرم البته اینو بگم من از زمانی که سمینارهای آزمندیان را گوش کردم و کتاب قانون جذب را خوندم همه چیز تو زندگیم تغییر کرد و دیروز جشن عروسیم بود و بعد از 1 سال نامزدی رفتیم خونمون همون خونه ای که دو تایی با همفکری و همکاری ساختیم یه خونه بی نظیر. مطمن باش اگه بخوای میشه
سه‌شنبه 12 آبان 1388

naz gole - آمریکا - اگوراهیلز
این طفلک داشت خاطرات روز اول آشناییش رو تعریف میکرد شما به دل نگیرین..
سه‌شنبه 12 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
تارا - فرانسه واقعا گل گفتی باهات موافقم - جدی نگیرید این صحبتهارا همش حرفه
سه‌شنبه 12 آبان 1388

ramins80 - امریکا - سندیگو
یکى اینجا نیست افساره این باور88 رو بگیره هذیون نگه.چپو راست چرتو پرت میگه بچه مللا
سه‌شنبه 12 آبان 1388

sk-swed-m - - ایران - - ایران
اگه مردای ایرانی کمی ازغرورشون روکناربذارندبهترین خانوادههارو ایرانیا دارند.گرم صمیمی عاشق به امیدانروز.
سه‌شنبه 12 آبان 1388

elenato - امریکا - گلندل
بچه ها میگم اگه وقت کردید به هم بتوپین شاید مشکلات جوامع بشری از این طریق حل بشه؟
سه‌شنبه 12 آبان 1388

man45 - هلند - هلند
زیاد هم نباید بد بین بود من که از شوهرم راضی هستم امیدوارو بچه هام بیشتر مثل پدرشان بشن .همفکر بودن وتوافق داشتن کار سختیه برای همین باید خیلی با گذشت ودید باز داشته باشی تا بتوانی از پس این زندگی که هر لحظه اش یک موضوع جدید دارد بر بیایی.
چهار‌شنبه 13 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.