مرتضی الویری و محمد قوچانی آزاد شدند

مرتضی الویری و محمد قوچانی آزاد شدند

مرتضی الویری آزاد شد

از ایران خبر می‌رسد که مرتضی الویری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مهدی کروبی در کمیته پیگیری حوادث پس از انتخابات، بعد از ظهر شنبه نهم آبان از زندان آزاد شده است.
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بدون اشاره به جزئیات مربوط به آزادی آقای الویری، به نقل از یک مقام قضایی نوشته است که آزادی وی پس از تودیع وثیقه و با حکم قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صورت گرفته است.

خبرگزاری مهر هم به نقل از یک مقام قضایی نوشت که آزادی آقای الویری توسط دادستانی صورت نگرفته و وی با قرار وثیقه و توسط دادگاه آزاد شده است.

مرتضی الویری، شهردار اسبق تهران و از مبارزان پیش از انقلاب که در دوران مبارزات انتخاباتی اخیر در ستاد مهدی کروبی فعالیت می‌کرد، سه‌شنبه ۱۷ شهریور در منزلش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در آن زمان سایت‌های اطلاع‌رسانی نزدیک به مهدی کروبی خبر دادند که مأموران دادستانى پس از مهر و موم دفتر مهدى کروبى، به منزل آقاى الویرى رفته و پس از جستجوى کامل خانه، او را نیز با خود برده‌اند.

آقای الویری در جریان مبارزات انتخاباتی مسئولیت کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی را بر عهده داشت و پس از آنکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی اقدام به تشکیل کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات کردند به عنوان نماینده آقای کروبی در این کمیته حضور یافت.

آقای الویری همچنین در جلسه‌ای که در نخستین روزهای پس از انتخابات میان نمایندگان نامزدها و آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد به عنوان نماینده مهدی کروبی حضور داشت.

بازداشت آقای الویری پس از آن صورت گرفت که مأموران دولتی با حکم دادستان وقت تهران، به دفتر کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان که توسط میرحسین موسوی و مهدی کروبی راه‌اندازی شده بود، حمله کرده و اسناد و مدارک موجود در دفتر را مصادره کردند.

ساعتی پس از بازداشت مرتضی الویری، علیرضا بهشتی، فرزند آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، پایه‌گذار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نیز بازداشت شد، اما آقای بهشتی چند روز پس از بازداشت آزاد شد.

با این حال در هفته‌های پس از آزادی آقای بهشتی، محمدرضا مقیسه و ابراهیم امینی، دو عضو دیگر کمیته پیگیری وقایع اخیر، بازداشت شدند که به رغم آزادی آقای الویری این دو همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

عمده فعالیت کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان وقایع اخیر بر شناسایی افرادی متمرکز بود که در حوادث پس از انتخابات ناپدید شده بودند و در یکی از فهرست‌های منتشر شده توسط این کمیته نام ۷۱ نفر به عنوان کشته‌شدگان وقایع پس از انتخابات ذکر شده بود.

مقامات دولتی ایران تاکنون با رد این فهرست، آمار متفاوتی از کشته‌شدگان وقایع پس از انتخابات ذکر کرده‌اند که در تازه‌ترین اظهارات شمار کشته‌شدگان ۴۰ نفر ذکر شده است.

آمار رسمی ارائه شده از سوی مقامات قضایی همچنین حاکی است که بیش از چهار هزار نفر در جریان رخدادهای پس از انتخابات بازداشت شده‌اند که از این تعداد پرونده بیش از یک‌صد نفر در دادگاه‌های موسوم به «کودتای مخملی» بررسی و برای برخی از این افراد حکم قضایی صادر شده است.
محمد قوچانی پس از ۱۳۱ روز اسارت از زندان آزاد شد

سردبیر روزنامه اعتماد ملی از زندان آزاد شد.

روز جمعه، 30 اکتبر (8 آبان)، وبسایت "تغییر"، متعلق به حزب اعتماد ملی، گزارش کرد که محمد قوچانی، روزنامه نگار و سردبیر روزنامه اعتماد ملی، در ساعات اولیه روز جمعه از زندان اوین آزاد شده است.

در خبر وبسایت تغییر آمده است که ماموران دولتی آقای قوچانی را "پس از 131 روز اسارت" در ساعت 2 پس از نیمه شب جمعه روبروی یک آژانس رها کردند.

این وبسایت می افزاید که محمد قوچانی بامداد روز شنبه، 30 خرداد، یک هفته پس از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و "تمام مدت اسارت خود را در بند 209 زندان اوین سپری کرد."

خبرگزاری کار ایران - ایلنا - در گزارشی در همین زمینه می افزاید که آقای قوچانی با سپردن وثیقه یکصد میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده است.

محمد قوچانی در دو دادگاه دستجمعی متهمان حوادث بعد از انتخابات حضور داشت اما اتهاماتی علیه او عنوان نشد.

آقای قوچانی هنگام بازداشت سردبیر روزنامه اعتماد ملی، ارگان حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، بود و پیش از آن سردبیری نشریه هایی مانند روزنامه های شرق و هم میهن و هفته نامه شهروند امروز را برعهده داشت.

انتشار روزنامه اعتماد ملی در روز 26 مرداد ماه سال جاری متوقف شد هرچند در ابتدا مقامات قضایی توقف انتشار آن را ناشی از مشکلات فنی روزنامه و سپس حکم توقیف موقت اعلام کردند.

ظاهرا علت توقیف اعتماد ملی انتشار نامه سرگشاده مهدی کروبی خطاب به امامان جمعه حاوی اظهاراتی در مورد سوابق برخی از آنان بود هرچند متن این نامه در روزنامه دیگری به چاپ رسید.

اعتماد ملی از آن زمان تا کنون منتشر نشده است.

parandeh_shargh - ایران - کرمان
سلام بچه ها من عضو جدیدم امیدوارم منو به جمعتون بپذیرید
یکشنبه 10 آبان 1388

msforugh - ایران - تهران
parandeh_shargh - ایران - کرمان... عزیز خوش امدید و همیشه پایدار باشی
یکشنبه 10 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
parandeh_shargh - ایران - کرمان . خوش اومدی
یکشنبه 10 آبان 1388

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
parandeh_shargh - ایران - کرمان. خوش اومدی دوست گرامی..
دوشنبه 11 آبان 1388

armin_london - انگلستان - لندن
به خانواده این دوستان عزیز تبریک میگم امیدوارم تمامی زندانیان بی گناه آزاد بشن . دوست عزیز خوش آمدی.
دوشنبه 11 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
عجب حیوونائی هستن این رژم اخوندی ازاد هم که میکنن وحشیانه است حیف اس حیوان
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.