هشدار مفتی اعظم عربستان به ایران

هشدار مفتی اعظم عربستان به ایران

شیخ عبدالعزیز آل شیخ، مفتی اعظم عربستان به ایران در باره سیاسی کردن مراسم حج امسال هشدار داد.

طی روزهای اخیر مقام های عربستان سعودی به ایران هشدار داده اند که از مراسم حج برای اغراض سیاسی و اهداف خود استفاده نکند.

مفتی اعظم عربستان در گفت و گویی با روزنامه الشرق الاوسط، مطرح کردن ادعاهای نادرست در باره حج را موجب سردرگمی زائران خوانده و آن را خلاف {تعلیمات} اسلام خوانده است.

اوائل ماه جاری میلادی، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نسبت به بدرفتاری با زائران شیعه که عمدتا ایرانی هستند، هشدار داده بودند.

وزیر حج عربستان در واکنش به این اظهارات، از مقام های ایران خواسته بود تا حج را سیاسی نکنند.

ایران می گوید در مراسم حج به مقدسات شیعیان توهین می شود و زائران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، ادعایی که عربستان آن را رد می کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران هشدار داده که اگر برای زائران ایرانی عازم حج، محدودیتی وضع شود، این کشور در این باره واکنش نشان خواهد داد.

مقام های ایرانی بر برگزاری مراسم "برائت از مشرکین" تاکید می کنند، این در حالی است که مقام های عربستان برخی از آداب و رسوم مذهبی رایج در میان شیعیان را مجاز نمی دانند و مانع از آن می شوند که زائران ایرانی، چنین شعائری را اجرا کنند

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران می گوید که عده ای که "معلوم نیست مال کجا هستند" به مقدسات شیعیان توهین می کنند و به "نوامیس" زائران شیعه و ایرانی "تعرض و جسارت" می کنند و مأموران انتظامی سعودی هم یا تماشا می کنند و یا به نفع آزار دهندگان وارد عمل می شوند.

او گفته بود: "دولت سعودی وظیفه دارد که نگذارد زائر خانه خدا و مرقد مقدس پیامبر و ائمه مورد تعرض قرار بگیرد".

برائت از مشرکین تعبیری قرآنی دارد و منظور آن "اعلام بیزاری و اجتناب از مشرکین و قطع ارتباط با آنها" است. پس از انقلاب سال 1357، با نظر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، این مراسم در حین حج برگزار می شود.

bluestar - ایران - تهران
آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی هرگز به حج نرفت ولی بزرگترین کتابخانه خطی خاورمیانه را بنیانگذاری کرد.
یکشنبه 10 آبان 1388

msforugh - ایران - تهران
بچه ها روز 13 ابان میتونیم بنویسیم ** من هم انتقاد دارم ** . نظرتون چیه !!!
یکشنبه 10 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
ای قوم به حج رفته کجایید کجایید/معشوق همین جاست بیایید بیایید . معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار/در بادیه سرگشته شما در چه هوایید . گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید/هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید . ده بار از آن راه بدان خانه برفتید/یک بار از این خانه بر این بام برآیید . آن خانه لطیفست نشان‌هاش بگفتید/از خواجه آن خانه نشانی بنمایید . با این همه آن رنج شما گنج شما باد/افسوس که بر گنج شما پرده شمایید .
یکشنبه 10 آبان 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
من خودم سنی هستم.به نظر من نه سنی و نه شیعه دنبال این تبعیض ها برند .دین کاملا یک چیز شخصی است و اینها فقط می خواهندااستفاده کنند.رژیم ایران در ایران علیه سنی و یهودی وسایرین تبعیض قائل می شود و رزیم سعودی در کشورش شیعه ها را تبعض می کند.
یکشنبه 10 آبان 1388

berahnegi - فرانسه - پاریس
ای بابا!!!!!! خداییش من یکی دیگه بریدم، آخه تو یه مملکت آدم چقدر باید اطلاع رسانی بکنه؟! بیش از هزار سال است که این مردم......یک روز خوش از دست این دین مصیبت بار ندیدند! نرید عزیزانم نرید! مگه مجبورتون کردن،؟؟؟؟؟؟؟ این همه بهتون توهین می‌شه باز هم میرید!؟ به خدا اون خراب شده دیدن نداره! چرا این همه پول رو میبرین اون خراب شده حرام می‌کنید؟ اگه شما واقعاً می‌خواهید ثواب ببرید، دست یکی‌ از اون خانودهای حاشیه نشین شهرها رو بگیرید که آب آشامیدنی ندارند واسه خوردن! به خدا هزاران بار ثوابش بیشتر از رفتن به اون...است.
یکشنبه 10 آبان 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
استر آبی - ایران - تهران. اگر گفتی این شعر که نوشتی از که بود جایزه داری :-)
یکشنبه 10 آبان 1388

عاشقخاک وطن - ایران - تهران
دوستان عزیز- فکر نمیکنید اگه آدم یه دختر دم بخت رو بهش جهاز بده ثوابش چند برابر اینه که آدم بره پول زبون بسته رو بریزه تو شکم این ملخ خوارها؟!ضمنا" اینکار با بت پرستی هیچ فرقی نداره. قدیم دور یه بت میچرخیدن و براش قربانی میکردن. فرق الان با قدیم چیه؟
یکشنبه 10 آبان 1388

koohkan - سوپد - مالمو
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.ببینید ایرانی ها سالی چند میلیارد دلار پول در عربستان خرج میکنند و با پول ها چند تا مدرسه و بیمارستان و دانشگاه میتوان ساخت وخرج رفاه جامعه کرد.بقول معروف تا ابله در جهانه عاقل در نمیمانه.حالا هی بروید پول ها خرج عرب ها کنید شاید جایی در بهشت برای خودتان رزرو کنید.موفق باشید
یکشنبه 10 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
جریان حج خر تو خر شده .
یکشنبه 10 آبان 1388

bahram366 - ایران - تهران
حج مزخرفترین مراسمی هستش که در دین اسلام وجود داره ومتاسفانه عده زیادی از مردم نادان ایران هرساله دراون شرکت میکنن وپول بی زبون ایران رو تو جیب یه مشت عرب مفت خور میریزند
یکشنبه 10 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. alireza.ch - سوییس - نوشاتل :-))
یکشنبه 10 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
سوره یاسین به گوش خر خوندنه
یکشنبه 10 آبان 1388

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
خدا بخیر کنه .. اوضاع داره قریچ وریچ میشه .. نگران کننده است ...
یکشنبه 10 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
alireza.ch - سوییس - نوشاتل . سلام به مسولین سایت...علی رضا نه اینکه توخودت علامه دهری؟؟؟تواگه راست می گی بگو منصب به مولاناست..مثلااومدی مزه بریزی بیمزه؟
یکشنبه 10 آبان 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
nasim irani - اتریش - وین. وقتی دو تا مرد صحبت می کنند یک ضعیفه اسلامی پابرهنه وارد نمی شود!
دوشنبه 11 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
nasim irani - دوست عزیز ! شما خودت را ناراحت نکن. ایشان از ...ش که ساکن تهران است سوال کرد. مساله خانوادگیشان به من و شما ربطی نداره.
دوشنبه 11 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
koohkan - سوپد - مالمو .باهات موافقم.واقعا حیف این همه پول که توی جیب اعراب سرازیر میشه.مطلب دیگه اینکه واقعا چند درصد کسانی که به مراسم حج میرن هدفشون واقعا زیارت و کسب حالات معنویه؟از این همه پارچه های نوشته شده تبریک که به مناسبت بازگشت حجاج روی سردر منازل دیده میشه تا حدی میشه به نیات زیارت کنندگان پی برد.در حال حاضر رفتن به مکه شده مثل اروپا رفتن قدیمیها.یکجور مد روزه و خیلیها به خاطر نشان دادن وضع مالی مناسبشون و اینکه از غافله عقب نیستند به مکه میرن و پس بازگشت با ولیمه دادن و نصب پارچه های دستنوشته تبریک بر سردر خونه هاشون میخوان همه جا جار بزنند که آی مردم ما به مکه یا کربلا رفتیم. بعد مردم را به خونه دعوت میکنند تا لوازم شیک و پر تجمل منزلشون را هم همه ببینند تا بهشون ثابت بشه که بابا این حاجی هم وضعش توپه ها.
دوشنبه 11 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
تاکید سید علی خامنه ایی بر مراسم برائت از مشرکین (و با توجه هشدار مقامات عربستان در خصوص اجرای اغراض سیاسی)به منظور به کشتن دادن حاجیان و تکرار شدن حادثه قتل عام حجاج ایرنی در سال 64 یا 65 است تا به این بهانه بحران موجود داخلی را به بیرون از مرزها بکشاند .
دوشنبه 11 آبان 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
استر آبی - ایران - تهران. خوب خوشحال شدم که معنی اسم مستعار خود را فهمیده ای چون ظاهرا خیلی به تریج قبای مبارک بر خورده است :-) از شدت عصبانیت تا حدی دچار بی نزاکتی شده ای که باز هم مسوولین سایت را برای سانسور سخنان اسلام گونه خود وادار به واکنش کرده ای :-) چه می شود کرد کسی که در آن واحد هم مسلمان باشد و هم حزب اللهی درمان ناپدیر می شود. :-)
دوشنبه 11 آبان 1388

sami_rad - انگلیس - لندن
داداش دمت گرم مردم از خنده(اســــتــر ابــی)هاهاهاها....
دوشنبه 11 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. سلام اگر یادتان باشد(فکر نمی کنم) اولین بار بنده نام استر ابی را بر این bluestar نهادم. در این لینک:. https://www.iranianuk.com/article.php?id=33165. قصدم مطالبه حق کپی رایت نیست. و با اینکه از این کاربر اهانتهای زیادی خوانده ام٫ بر اساس وزن شعری٫ استر را به جای ستاره استفاده کردم. ولی نمیدانستم معنای جالب دیگری هم دارد. اگر امکان دارد معنای دیگرش را بگویید. :-)
دوشنبه 11 آبان 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
huria - دانمارک - کپنهاگ. من چنین چیزی را که شما می فرمایید ندیده بودم. در واقع انتخاب این نام شایسته با این معنی برای نامبرده حاصل خلاقیت شخص بنده است :-) اتفاقا این بازی تغییر اسم برای دیگران از جمله بنده را خود ایشان شروع کردند. از قرار معلوم این مسلمان حزب اللهی عزیز که برای هر کس یک لقب می تراشد و یک وصله به ملیت، شغل، گذشته و اندیشه های وی می چسباند بر اساس قانون آدم کشی در برابر آدم کشی دین مبین خود، باید تحمل و انتظار چنین واکنش هایی را هم داشته باشد من واقعا در عجبم که چرا تا این پایه عصبی شده اند:-) در مورد بیان معنی واژه من را معذور بدارید در این مورد شما را به واژه نامه آن لاین دهخدا ارجاع می دهم.
دوشنبه 11 آبان 1388

دیااکو - ایران - تهران
huria - دانمارک - کپنهاگ . استر یعنی قاطر
دوشنبه 11 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. از راهنمایتان سپاسگزارم تشبیه بجایی از قانون قصاص ارائه کردید معنی کلمه موردنظر را یافتم. جالب اینکه این استر از نظر معنی بیشتر از ان استر مدنظرم به این بیتی که نوشته بودم می خورد. :-). برو ای استر ابی------- بشو جان را تو در نهری . بخوان تو شعر این حوری----- که به باشد ز هر زهری
دوشنبه 11 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
huria- دانمارک - کپنهاگ اشتباه نکنید. دوست شما بنده را با پدرش اشتباه گرفته بود.
دوشنبه 11 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
دیااکو - ایران - تهران مرسی. فکر می کردم استر ابی یعنی اسب ابی. :-)
دوشنبه 11 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
استر ابی توجهت را به این گفته خودت در این لینک . https://www.iranianuk.com/article.php?id=43113. دعوت مىکنم. * فعلا همه میبینند من با منطق و ادب کامنت میگذارم.* ؟!!!. برای همین است که جلوی اسم من دابلیو گذاشتی؟ البته منهم مثل خواهر شما هستم. چه فرقی میکند. ظاهرا استر ابی شدن هم لیاقت می خواهد :-) کهریزک ابی شریف!
دوشنبه 11 آبان 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
huria - دانمارک - کپنهاگ. وای عجب جواب دندان شکنی دادی :-))) فکر کنم میلیون ها ریال خرج جهت ارتوندسی روی دست این حزب الهی عزیز گذاشتی :-)
دوشنبه 11 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
alireza.ch - سوییس - نوشاتل . سلام به مسولین سایت...ببین من چیزی درموردضعیفه نمی شناسم.فکرمی کنم این تربیت خانوادگی شمابوده که مادروخواهرتان ازقیمت دست دوم برخورداربودند.من به حمایت کسی برای توحواب ننوشتم تنهابه خاطرمغز... خواستم بهت بگم ازآدم بی مزه ایی چون توکه کپی بردارهستی چیز زیادی بیرون نخواهدآمدغیرازحماقت!!!. .
دوشنبه 11 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. :-) مرسی دوست عزیز. من واقعا نمیدانم امثال این٫ در چه خانواده ای بزرگ شده اند که اینطور اصطلاحات را مثل اب خوردن به کار میبرند.
دوشنبه 11 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. سلام به مسولین...علی من بااصطلاح توغریبه ام.فکرمی کنم درخانواده تو مادروخواهرت حق اظهارنظرنداشتند.زیرا من آزادانه حرفم رازدم.وغیرازفضول بی ادبی چون تو مردی ندیدم!به هرحال یادت باشه که بی حرمتی به دیگران کاری ندارد وتوازطبقه ملاهابایدباشی که باتفرقه وتوهین امورت رامی گذرانی.من مسلمانم وافتخارمی کنم که خدای سبحان راستایش می کنم وامثال توهیچ فرقی باعلی شیره ایی وارازل واوباشش ندارید که به تفکردینی توهین می کنید.کمی از کپی کردن دست بردار ومطالعه کن.به نظرم می آداهل منطق واستدلال هم نباشی.یاوه گو
دوشنبه 11 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
خوشم میاد با نصف خط کامنت با یه تیر دو نشان زدم و چنان سر یه تازی ملخ خور رو به سقف کوبیدم و یه بچه گدا را دوگانه سوز کردم که حالا حالا ها باید دور خودشان بچرخند و کامنت بنویسند تا یه ذره حالشون سرجاش بیاد
سه‌شنبه 12 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
البته شریف ابی که در کهریزک به اضافه کاری مشغولی و مسولیت به کاربردن اصطلاحات مناسب با شخصیتت به تو گمارده شده٫ باید هم احساس افتخار کنی چراکه تنها راه ارتزاقت همین است :-) در ضمن اگر همه٫ شرم شما را داشتند٫استفاده از یک کلمه هم بسنده می کرد نه نصف خط. در پایان همیشه یاد اوری کرده ام که من و پیامبرت عرب هستیم ولی گویا سوزش مادامالعمر جنابعالی٫ باعث فراموشی بسیاری از اموخته های دینی تاریخی شده:-) کار شاقی نیست فقط کافیست کتابهای قطور فحاشی را که از محل کارتان دریافت کرده اید با دو سه کتاب تاریخی مبادله کنید! به خاطر زندانیانتان شفای عاجلتان را ارزومندم .بدرود
سه‌شنبه 12 آبان 1388

marjanedarya - ایران - اراک
سلام بچه ها من اردیبهشت امسال برای عمره به عربستان رفتم خدا را شاهد میگیرم هیچ توهین یا تحقیری ندیدم میدونید توهینها و تحقیرها نصیب چه کسانی میشه ؟؟ همان آقایون یا خانمهایی که به جای زیارت اونجا کار تبلیغات سیاسی انجام میدن یا به قوانین اون کشور اعتنا نمیکنن !!. شما اگر یه خارجی توی کشورتون به مقدسات یا قوانین اجتماعی احترام نگذاره چه کارش میکنید؟؟ با کمال احترام و ادب با ما برخورد شد چون قوانین را رعایت کردیم و به اعتقادات اونها حتی بر خلاف میل و اعقیدمون احترام گذاشتیم چشمشون .... وقتی مشرف میشن به خدا فکر کنن نه چیزای دیگه . حضور در نماز جماعتشون لذتی داره که در هیچ نماز ی در ایران اون را حس نمیکنیم .
سه‌شنبه 12 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
راستی ان نصفه کامنت کجاست؟! :-)))))
سه‌شنبه 12 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.