بیانیه شماره ۱۴ میرحسین موسوی در آستانه سیزدهم آبان

بیانیه شماره ۱۴ میرحسین موسوی در آستانه سیزدهم آبان

کلمه:  مهندس میرحسین موسوی  در آستانه ی یوم الله سیزدهم آبان بیانیه ای خطاب به ملت شریف ایران صادر کرد . به گزارش “کلمه” متن کامل این بیانیه به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

در تاریخ معاصر ما سیزدهم آبان یادآور سه حادثه است. در نخستین از این رویدادها امام خمینی از ایران تبعید شد و نهضت در فترتی سیزده ساله فرورفت. رژیم شاه پس از به دست آوردن چنین نتیجه‌ای باید خود را شماتت کرده باشد که چرا این راه حل ساده را پیش از آن به کار نبست. یک قیام بود و یک امام که وقتی از صحنه دور شد دیگر چیزی از شور تحول‌خواهی باقی نماند. آیا به راستی امام خمینی در حرکتی که آغاز کرد تنها بود؟ هرگز چنین نبود، زیرا هرگز چنین نیست که یک فرد بتواند به تنهایی در صحنه جامعه تحولات نمایان ایجاد کند. پیروان او بسیار بودند، اما آنان شبیه به یارانی نبودند که سال‌ها بعد پیرامونش را گرفتند، آن زمانی که گفت «رهبر ما آن طفل سیزده ساله است …»

دومین سیزدهم آبان روز رهبران سیزده ساله است؛ دانش‌آموزانی که برای تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران گرد آمده بودند و مورد یکی از سبعانه‌ترین کشتارها قرار گرفتند. تجربه رژیم از حوادث دهه چهل بود که موجب چنین حرکات خونینی شد. تصور بر آن بود که اگر با همان قاطعیت گذشته عمل کنند از نو به همان نتایج خیره‌کننده دست می‌یابند، حال آن که زمینه اجتماعی کاملا تغییر کرده بود؛ زمین تغییر کرده بود و زمان تغییر کرده بود و مهمتر از آن جان انسان‌ها تغییر کرده بود. دیگر حکومت شاهنشاهی با یک امام تنها روبرو نبود. این بار کسانی گرد او جمع شده بودند که شاید به اندازه پدرانشان او را نمی‌شناختند یا سخنانش را نشنیده بودند، اما به اندازه امام خود شور در سینه داشتند؛ آنها همچون پدرانشان برای به راه ‌افتادن لازم نبود که پی‌درپی شماتت شوند.

درباره سومین سیزده آبان بسیار گفته شده است، تا جایی که بعید است کمترین اطلاعی از آن ماجرا ناگفته مانده باشد؛ از جمله آن که در این رویداد امام از دانشجویان مسلمان پیروی کرد. ظاهرا این دانشجویان بودند که خود را پیرو خط امام می‌خواندند، اما در واقع این امام بود که حرکت آنان را دنبال نمود. قطعا هیچ‌یک از رهبران و فرماندهان انقلاب در شکل دادن به آنچه در این روز اتفاق افتاد نقشی نداشت. حتی خود دانشجویان تصور می‌کردند بعد از چند روز حادثه تمام می‌شود و به خانه‌هایشان باز می‌گردند. ولی امام این رویداد را پیگیری کرد و آن را انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول نامید. تنها امامی که درد یک سکوت سیزده ساله را چشیده باشد می‌داند که جامعه‌ای شکل‌یافته از چوب‌های فرمانبر و خشک از خود جوششی ندارد و حیات پاکیزه‌ای ندارد. او مردم را رهبر می‌پسندید، زیرا می‌دانست که گذر از یک گردنه تاریخ برای سعادت هیچ ملتی کافی نیست. آنان باید از چنان خودانگیختگی و بصیرتی برخوردار شوند که در هر عصری و نسلی بتوانند راه را از بیراهه بشناسند و بپیمایند. مردم ما امروز رهبرانند و این همان آرزوی بزرگی است که امام برای آنان داشت. او ما را دعوت ‌کرد به سوی آن چیزی که ما را زنده می‌کرد.

آنک سیزدهم آبان، این سبزترین روز سال دوباره از راه می‌رسد. آیا امروز قابل‌تصور است که حرکت مردم بر اثر بازداشته شدن همراهی از همراهی خاموش شود؟ اگر اینگونه باشد دستاوردهای چهل و پنج سال تاریخ معاصر خود را از دست داده‌ایم، و اگر چنین نباشد این نشانه‌ای از ریشه‌های انقلابی ماست. ما به اتکای این ریشه‌هاست که سبز شده‌ایم، ریشه‌هایی که اگر از آنها دور شویم به همان چیزی تنزل خواهیم کرد که مخالفان مردم آرزو می‌کنند. به این خاطر است که جا دارد با هر تلاش افراطی در این جهت برخوردی احتیاط‌آمیز داشته باشیم.

حرکت ما از واگذار کردن اسلام به جبهه خرافه‌پرستان و سپردن انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان، از ناچیز شمردن میراث و میوه مبارزات یک‌صدساله مردم ایران و جایگزین کردن آن با تصوراتی گنگ، و از جدایی و بیگانگی نسبت به ریشه‌های تاریخی‌اش نفع نمی‌برد، و اگر برخی دولت‌های بیگانه بر ترویج چنین تمایلاتی اصرار دارند شاید در این کار سودی ملاحظه می‌کنند. آنها اگر لازم باشد با وجدانی آرام بر سر جنبش امروز ایرانیان پشت میز معامله می‌نشینند و به همان مقدار آزادی و توسعه سیاسی که در کشورهای همسایه‌ وجود دارد برای ملت ما قناعت می‌کنند و در این قناعت قابل سرزنش نیستند. این ما هستیم که اگر مصالح خود را به درستی تشخیص ندهیم باید ملامت ‌‌شویم.

این روزها هر نگاهی که به نگاهی می‌افتد از پیروزی می‌پرسد. کی به آن می‌رسیم؟ چه چیز ما را به آن می‌رساند؟ کدام قدم و اقدام آن را به پیش می‌اندازد؟ و چه چیز آن را کمال می‌بخشد؟ تمامی وجود ما دعا و سوال است و وعده خداوند که فرمود هر آنچه مسئلت کنیم مقداری از آن را اجابت خواهد کرد. و آتاکم من کل ما سالتموه. (و از هرآنچه از او خواستید به شما داد). همین که خواسته‌ای در جامعه متولد می‌شود دیگر هیچ کس قادر نیست از برآورده شدن آن ممانعت کند و دولت‌ها تنها می‌توانند بر مقادیری چون زمان و میزان و شکل تحقق آن تاثیر بگذارند.

آیا ما هم می‌توانیم بر این مقادیر اثر داشته باشیم؟ آری. المعروف بقدر المعرفه؛ انسان‌ها به قدری که بصیرت و آگاهی از خود به نمایش می‌گذارند در خور نیکویی‌ها قرار می‌گیرند. کما این که در این چند ماه مردم ما بیش از آن که از رنج‌های خود گنج به دست آورده باشند از برکات خردمندی خود بهره‌مند شده‌اند.

راه سبز ما یک مسیر عقلانی است و این یک بشارت است، زیرا نشان می‌دهد که ما تا انتها بر سر خواسته‌های خود مستحکم خواهیم ایستاد. اگر دچار تندروی و رفتارهای افراطی بودیم شک نکنید که با دستانی خالی از نیمۀ راه باز می‌گشتیم، زیرا افراط راه را برای تفریط باز می‌کند. اگر برای قبول این حقیقت به مثال نیاز دارید به سیاست خارجی دولتمردان بنگرید. همان وقتی که آنان مناسبات بین‌المللی کشور را به اغراض تبلیغاتی آلوده کردند و از خردورزی و متانت کناره گرفتند می‌شد حدس زد که به زودی مصالح بلندمدت مردم را به هیچ معامله خواهندکرد. شانزده سال پیش از این تهیه سوخت برای تاسیسات هسته‌ای تهران امری بود که نه مسئولان و نه رسانه‌ها انجام آن را یک خبر مهم تلقی نمی‌کردند. امروز قسمت اعظم محصول فعالیت‌های هسته‌ای کشور ،که این همه جاروجنجال به خود دیده و چندین تحریم برای ملت به همراه آورده است، گویا باید برای تامین همین نیاز ساده تحویل کشورهای دیگر شود، شاید بعدها لطف کنند و اندکی سوخت در اختیار ما بگذارند. آیا این یک پیروزی است؟ یا یک تقلب آشکار، که چنین تسلیمی فتح‌المبین نامیده شود؟

دولتمردان نه مشکلات جهان را حل کردند و نه بر حقوق تردیدناپذیر ملت خود تاکید نمودند، که با گشاده‌دستی از این حقوق عقب نشستند. آنها نشان دادند که حتی در تسلیم شدن و کرنش کردن افراط‌گرند. حتی اگر با تلاش دلسوزان از واگذاری دستاوردهای کشور در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای جلوگیری شود از عواقب افراط و تفریط‌های دولتمردان ایمن نشده‌ایم، زیرا رفتارهای آنان زمینه را برای اجماع بین المللی جهت اعمال تحریم‌ها و فشارهای بیشتر به ملت ما فراهم کرده است.

چیزی که ما می‌توانیم از این ماجرا بیاموزیم آن است که خود دچار افراط نشویم. دیر یا زود – بلکه به امید خدا بسیار زود – مخالفان مردم صحنه را ترک می‌کنند. آیا آن روز باید کشوری تخریب شده برای ملت باقی بماند؟ آن چیزی که امروز باید نگران آن باشیم مصالح کشور است، زیرا کشور جز صاحبان اصلی‌اش کسی را ندارد که در این باره ابراز نگرانی کند. ساختن فردا را باید از امروز آغاز کنیم. باید برای فردا چنان مهیا باشیم که اگر همین فردا از راه رسید یکه نخوریم. باید هریک از ما مردم نه فقط نقش پیشوایی که مسئولیت آن را نیز بر عهده خود احساس کنیم.

تاکید بر اجرای بدون تنازل قانون اساسی یک راهبرد کلیدی برای ساختن فرداست. با چنین راهبردی ما در تاریکی قدم نمی‌گذاریم و میراث‌های به جا مانده از مبارزات نسل‌های پیشین را به هیچ تقلیل نمی‌دهیم. و هر آنچه از آرمان‌ها و خواسته‌هایمان که جا بماند با زندگی‌های خود آن را به دست می‌آوریم، زیرا ساختار ظاهری هرگز تمام آن چیزی، بلکه قسمت اصلی آن چیزی نیست که در جامعه واقعیت دارد. بخش اصلی این واقعیت زندگی‌های ماست. دستگاه ظاهری می‌تواند فرزندان انقلاب را همچون تبهکاران دستگیر کند و لباس‌های تحقیرآمیز بر قامتشان بپوشاند و مردم می‌توانند با نگاهشان از آنان قهرمان بسازند و به آنان افتخار کنند. در این رودررویی کدامیک برنده‌اند؟ دستگاه ظاهری می‌تواند آنان را در دادگاه‌های نمایشی محکوم کند و نگاه مردم می‌تواند آنان را در پیشگاه وجدان خویش حاکم بداند. به راستی کدامیک از این دو در واقعیت جامعه حکومت می‌کنند؟ دستگاه ظاهری با برخوردهای توهین‌آمیز خود خانواده‌های آنان را سرافکنده و خوارشده می‌خواهد و نگاه‌های مردم آنان را در عین تلخ‌کامی‌هایی که می‌چشند سربلند می‌بیند. کدامیک از این دو نگاه بر احساس این خانواده‌ها چیره است؟ دقت کنید که تنها در نگاه مردم این همه قدرت وجود دارد و تا اینجای کار هنوز حرفی از دیگر توانایی‌های آنان نگفته‌ایم. دستگاه ظاهری می‌تواند برای این خانواده‌ها تنهایی و عسرت تدارک ببیند و مردم می‌توانند آنان را در آغوش بگیرد؟ به راستی کدامیک از این دو بر کار خود غالبند؟ دستگاه ظاهری می‌تواند دانشجویان غریب را به جرم ابراز عقیده از خوابگاه محروم کند و معیشت آنان را در تنگنا قرار دهد و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با حمایت‌‌های خود از آنان پشتیبانی کنند. تاثیر اقدام کدامیک از آنها بیشتر است؟ به راستی کدامیک از آنها قدرتمندتر است؟ بلکه اساسا تقابلی میان این دو وجود ندارد؛ یکی هست و دیگری نیست، زیرا این زندگی‌های ماست که به هر امری در نظم ظاهری جامعه معنا می‌بخشد. ما در چند ماه گذشته نه با شکستن این نظم، که با تغییر معنا دادن به آن از راه زندگی‌هایمان صحنه جامعه را تغییر دادیم. ما چه نیازی به شکستن این نظم داریم در حالی که در هر شرایطی این ما هستیم که با زندگی‌های خود به آن جهت می‌دهیم.

بعد از این نیز راه ما این است. در شرایطی که اصول متعدد قانون اساسی بتوانند بی‌محابا معطل بمانند حقیقت آن است که فرقی میان قانون خوب و بد وجود ندارد. ساختار سیاسی کشور اگر بهترین نظم ممکن باشد به چه کار می‌آید اگر زندگی‌های ما به آن اعتبار نبخشد، یعنی معنی برایش تدارک نبیند، آن را تنفیذ نکند و اجرای بدون تنازل آن را مطالبه ننماید؟ به همین ترتیب اگر این ساختار واجد اشتباهات و عقب افتادگی‌های واضح بود ما تنها در صورتی می‌توانستیم آن را اصلاح کنیم که نخست معنای آن را اصلاح می‌کردیم و این کار را با زندگی‌های خود انجام می‌دادیم.

البته بسیارند ملت‌هایی که این توانایی خود را به جا نمی‌آورند و ترجیح می‌دهند قدرت را به قدرتمندان وابگذارند. آنها در جامعه خود پیشوا نیستند، ولی مردم ما هستند.

سیزدهم آبان میعادی است تا از نو به یاد آوریم که در میان ما مردم رهبرانند. این روز عزیز را به ملت ایران تبریک می‌گویم و برای گروهی از آفرینندگان این مناسبت که اینک در بندند و دیگر اسیران نهضت سبز از خداوند آزادی، شکیبایی و پاداشی متناسب با نیت‌های بلندشان آرزو می‌کنم.

میر حسین موسوی

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
مردم آزادی دین و اعتقاد و زندگی می خوان و براش بچه هاشونو تو کف خیابونای کشور خودشون قربونی می کنن ، تو برو غش کن واسه امام راحل و قاتلت . خاک تو سرت . زنده باد ایرانی آزاده
یکشنبه 10 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
شعارهای روز 13 آبان https://sobhefardaa.wordpress.com/2009/10/31/13aban_cry/.
یکشنبه 10 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
((یا حسین - میرحسین)) ما مردم ایران رهبران جنبش سبز هستیم و میرحسین موسوی رییس جمهور منتخب و آیینه تمام نمای خواسته های ماست. با موسوی شروع کردیم و تا آخر با او خواهیم بود. تا وقتی قهرمان زنده داریم به دنبال قهرمان مرده نخواهیم رفت.
یکشنبه 10 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
باریکلا موسوی با این بیانیه ها به جنبش روح تازه ای میبخشی..ایندفه تو بیانیه ات گل کاشتی
یکشنبه 10 آبان 1388

sobhanjan - امارات - ابوظبی
درود بر میر حسین مرگ بر سایر سران مملکت من جمله احمدی نژاد. دوستان توجه کنید اگر میر حسین خودشو میچسبونه به خمینی چون در حال حاضر مجبوره والا سرش بالا داره فعلا به همین شکل ازش بپذیرید جدا مرد فهیمی هست .مردمو ول نکرده مردم هم ولش نمیکنن بالا خره این جریانات خودش یک رهبری را میطلبه حمایت کنید نه تضعیف با تشکر از شما دوستان
یکشنبه 10 آبان 1388

sobhanjan - امارات - ابوظبی
درود بر میر حسین مرگ بر سایر سران مملکت من جمله احمدی نژاد. دوستان توجه کنید اگر میر حسین خودشو میچسبونه به خمینی چون در حال حاضر مجبوره والا سرش بالا داره فعلا به همین شکل ازش بپذیرید جدا مرد فهیمی هست .مردمو ول نکرده مردم هم ولش نمیکنن بالا خره این جریانات خودش یک رهبری را میطلبه حمایت کنید نه تضعیف با تشکر از شما دوستان
یکشنبه 10 آبان 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
هزاران آفرین بر شجاعت میرحسین. یا حسین میر حسین.
یکشنبه 10 آبان 1388

ستاره مشرقی - ایران - ایلام
موسوی هم اینکه با ایادی کفر در ایران(مشارکت و سازمان مجاهدین)اعتلاف کرده برای مردود شدن در اذهان عمومی و مردم پیرو خط امام کافی است چون در صحبتهای ایشان تناقض کاملا مشهود است .
یکشنبه 10 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
اکهئ رو رو برم!!! مگه امام کم کشت که هر دفعه شاه رو مثال میزنن؟
یکشنبه 10 آبان 1388

kamran1011 - آمریکا - سن فرانسیسکو
فدات شم ، دردو بالت بخور تور سر آخوندا و شهی دیکتاتور و هر دیکتاتور دیگی .
یکشنبه 10 آبان 1388

دیااکو - ایران - تهران
با بینکه حس خفگی داره امونمو می بره با اینکه وقتی به عمق وجودم مراجعه می کنم می بینم که شدت نفرتم از اینا به حدیه که اگه یه کشور خارجی کشورم رو اشغال کنه واینا رو از بین ببره من زیاد ناراحت نمی شم ولی وقتی دقیق این متن زیبا رو بخونی متوجه می شی که این نفرت وخشم می تونه خودت وکشورتو نابود کنه و اعتراض رو زندگی کردن می تونه بزرگترین دستاورد فرهنگی اجتماعی طول تاریخ ایران باشه
یکشنبه 10 آبان 1388

jigili - ایران - تهران
مرگ بر جمهوری اسلامی -مرگ بر جمهوری اسلامی -مرگ بر جمهوری اسلامی-مرگ بر جمهوری اسلامی-مرگ بر جمهوری اسلامی
یکشنبه 10 آبان 1388

zaer79 - ایران - تهران
چیز شماره 14 با عرض چیز خدمت ملت چیز . چیز کنید تا چیز شویم اگر هرچیزی شما را چیز کرد چیز نشوید زیرا ما چیز هستیم و از چیز نمی ترسیم . اگر هم چیزی می گوییم برای چیز است به امید ازادی چیز
یکشنبه 10 آبان 1388

albalooo - ایران - تهران
برو که اومدیم مرگ بر رهبران ستمکار رژیم
یکشنبه 10 آبان 1388

dadash88 - ایران - ایران
منظورت چیه؟ بازم دوست داری مردم رو به کشتن بدی بعدش بشینی مثل تمساح گریه کنی؟ این ننگ به این همه خونخواری
یکشنبه 10 آبان 1388

zezo7 - قطر - دوحه
ما ایران را دوست داریم ولی فکر نکنم اینجوری کارمون بشه چون نه رهبر خوب داریم نه همه با هم یکدل
یکشنبه 10 آبان 1388

mohsen6730 - ایران - قزوین
باز از سوراخ موش در اومدی و با اون زن نشون کرده ی احمدی نژادت واسه مملکت ما و ما جوونا یه نقشه کشیدی که دوباره مارو به خاک و خون بکشی.خدا تو و اونایی که این جوونا رو کشتنو لعنت کنه.
یکشنبه 10 آبان 1388

مهرتابان - ایران - تهران
روز 13 آبان شاید روز مبارزه نهایی نباشد اما ما صبوریم و میدانیم چون ظلم پایدار نیست به زودی پیروز خواهیم شد چرا که تاریخ خود گواه است که حکومت بیدادگران و نابخردان بر پایه های سست بنا شده اما به قول جناب میرحسین ما نباید زحمات گذشتگان را که به امید زندگی بهتر انقلاب کردند و به انحراف کشیده شدن آنرا متصور نبودند پوچ بدانیم احترام به گذشتگان کسانی که به هر نوعی خدمت کردند چه در حکومت شاهان و چه در حکومت انقلاب نشانه رفتن ما با سرعت به سمت دموکراسی است***جانم به فدای وطنم***
یکشنبه 10 آبان 1388

s.m.s - ایران - شیراز
یا حسین میرحسین
یکشنبه 10 آبان 1388

مهرتابان - ایران - تهران
blueberry64 - ایران - تهران سلام دوست خوبم با عرض معذرت فویل آلومینیوم 3 دهم میلیمتر مناسب است که از هر سوپر مارکتی قابل تهیه می باشد در کامنت قبلی به اشتباه نوشتم 3 میلیمتر .شاد و پیروز باشید.
یکشنبه 10 آبان 1388

مهرتابان - ایران - تهران
blueberry64 - ایران - تهران سلام دوست خوبم با عرض معذرت فویل آلومینیوم 3 دهم میلیمتر مناسب است که از هر سوپر مارکتی قابل تهیه می باشد در کامنت قبلی به اشتباه نوشتم 3 میلیمتر .شاد و پیروز باشید.
یکشنبه 10 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
باز دفاع از خمینی پست فطرت . باز دفاع از قانون اساسی ضد مردمی . با ز به امید خدا نشستن و باز... و باز... طناب سبز او همانند طناب سیاه خمینی فقط برای اعدام مردم بافته شده است. مرگ اسلام = ازادی ایران
یکشنبه 10 آبان 1388

saresobh - سوئد - ملمو
می گم تازگی ها هر کامنتی رو میخونی داره سلام و درود میده به شاه و محمد رضا پهلوی. اقا شما ها اصلا تو باااااغ نیستیت ها ما دیکتاتور نمیخواهیم. حالا اون یا ایناااا. این همه شاه شاه میکنیییید اون هم کم دیکتاتور نبود. درد ماها دوا نمیشه تا روزی که مه یک صدا ازادی و دموکراسی رو فریاد بزنیم. نه روزی که از دست یه دیکتاتور درود بفرستیم به یه دیکتاتور دیگه.
یکشنبه 10 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
هگل...هر ملتی لایق حکومتیست که بر او حاکم است..هر گروه هر شخص که اسلام ننگین در چنته اش باشد خیانتکار به ایران..هر کس که باشد.
یکشنبه 10 آبان 1388

Alireza88 - ایران - تهران
درود و صد سلام بر مهندس موسوی و کروبی قهرمان -- زنده و پیروز باد جنبش سبزمان
یکشنبه 10 آبان 1388

Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت
ایرانی ها چقدر بد بخت شدن که تو مرتیکه پیرو خط امام جاهل میخوای حمایت و هدایتشون کنی ، وای به جنبشی که نیاز به رهبری مثل تو داشته باشه ، چرا ما ایرانی ها همیشه باید قهرمان سازی کنیم؟! وای به این مملکت گل و بلبل و حیف جوونایی که به حرف امثال تو کشته شدند. با موج سبزی که تو ازش حرف میزنی قورمه سبزی هم نمیشه بار گذاشت ...تو تا پیرو راه امام و انقلابی ، فاسدی.
یکشنبه 10 آبان 1388

کیمیاگر - ایران - شاهین شهر
خداوندا امیدوارم روزی ملت ایران عزیز چه کسانی که در خارج و چه مردمانی که دربند و داخل مملکت هستند از این حکومت مستبد و دیکتاتوری رهایی یابند.الله اکبر.
یکشنبه 10 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
روز 13 آبان دمار این بسیجی های بی ترمز را می کشیم و انها را به زباله دان می اندازیم
یکشنبه 10 آبان 1388

zaer79 - ایران - تهران
بچه ها بچه ها شعار جدید برای 13 ابان :. جانم حسین .. رید میرحسین .... اینو به تمام برو بچه های سبزی پاک کن ارسال کنید.
یکشنبه 10 آبان 1388

Invisible Kid - برزیل - پالماس
متاسفانه نیشه گفت مرگ اسلام چون ٪ 99مردم مسلمونن یا ظاهرا مسلمون. ولی میشه گفت جدایی اسلام(دین)از سیاست=ازادی ایران
یکشنبه 10 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
عجب این مرد در نوشتن توانا - در سیاستمداری زبده و در وطن پرستی واقعیت گرا است .
یکشنبه 10 آبان 1388

دانشور - انگلستان - شفیلد
میرحسین رپیس جمهور منتخب ایران است. کسانیکه به او توهین می کنند به ملت ایران توهین می کنند. یاد بگیرید که نقد کنید اما ناسزا نگوپید. یاحسین - میرحسین.
یکشنبه 10 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
پیروز باشید.
یکشنبه 10 آبان 1388

mmtmnmmt - ایران - تهران
من تا حالا رای ندادم چون نخواستم مهر تاییدی بر نظام بذارم.چون نخواستم بین بدوبدتر یکی رو انتخاب کنم. لیاقت من انتخاب از بین خوب و خوبتر است. الان و همین الان تصمیم گرفتم نه بخاطر موسوی نه بخاطر ندا بلکه فقط به خاطر سرنوشت فرزند اینده ام و به خاطر شرف و ایرانی بودنم و به خاطر نام مقدس ایران حتی اگر موسوی نه خوب است و نه خوبتر روز 13 ابان یک صدا با جنبش سبز در خیابان ها باشم. این اغازین قدم برای تغییرات را ارج نهیم برای شروع اینده ای بهتر یکصدا شویم.باشد که خوب و خوبتری پدید اید. از همین جا اضافه شدن یک یار دیگر که خودم باشم به یاران سبز رو تبریک میگم که اگه صبر و اندیشه و طاقتتون نبود من علاقه ای به پیوستن به شما رو نداشتم. هم صدا با شما یه سوی ایرانی سبز
یکشنبه 10 آبان 1388

Nazanin 2009 - ایران - ارومیه
mmtmnmmt - ایران - تهران . دوست گرامی به جمع سبزاخوش اومدی
یکشنبه 10 آبان 1388

aghakian - ایران - تهران
13 آبان روز شکست کامل جنبش سبزی پاک کنا بر همه مردم غیرتمند ایران مبارک
یکشنبه 10 آبان 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
ستاره مشرقی - ایران - ایلام . موسوی هم اینکه با ایادی کفر در ایران . نابغه نکنه شماهمون نابغه معروف شرق(ملا حسنی)هستی؟!!!لولللل
یکشنبه 10 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
فعلا زنده باد موسوی.
یکشنبه 10 آبان 1388

ara46 - ایران - بوشهر
درود بر خاتمی.
یکشنبه 10 آبان 1388

ara46 - ایران - بوشهر
درود بر خاتمی؛ موسوی ؛ کروبی
یکشنبه 10 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
zaer79 - ایران - تهران .شما هم در شلوارتان ری..ید منتها بند تنبانتان را محکم بسته اید که بویش در نیاید و کسی نفهمد.
دوشنبه 11 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
aghakian - ایران - تهران .شما را هم مثل .. سبزی دور خواهیم انداخت.
دوشنبه 11 آبان 1388

masih - ایران - تهران
خیلی آقایی این بیانه نشون داد شما تاریخ مبارزات ایرانیان را در 30 سال نمیبینید .بلکه میخواهید بگویید مردم ما 100 سال است به دنبال دموکراسی میروند اما زمانی که احساس میکنند یافته اند میبینند سرابی بیش نبوده انشاء ا.. این بار به یوسف گمگشته مان برسیم .به امید آزادی دموکراسی برابری وبرادری. از اینکه به شما رای دادم خوشحالم چون شاهدم برای رای من وامثال من ماه هاست میجنگی .بگذار سیه دلان هرچه می خواهند بگویند از نظر بنده آنها (مگسانند دور شیرینی)
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.