مرگ همکلاسی ام فقط یک حادثه بود

علی مهین ترابی هفت سال پس از حادثه مرگبار مقابل دبیرستان محاکمه شد

مرگ همکلاسی ام فقط یک حادثه بود

پرونده قدیمی ترین زندانی متهم به قتل در نوجوانی دیروز یک بار دیگر در دادگاه عمومی کرج مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ما علی مهین ترابی متهم این پرونده که از سال 81 زمانی که 15ساله بود به اتهام قتل عمدی همکلاسی خود به نام مزدک در زندان به سر می برد روز گذشته یک بار دیگر پای میز محاکمه رفت.

مطابق اوراق پرونده علی و مزدک در پی یک درگیری لفظی با هم دعوای فیزیکی کردند و مزدک در این نزاع جان خود را از دست داد.

زمانی که علی مهین ترابی بازداشت شد به ماموران گفت هیچ ضربه یی به مزدک وارد نکرده است. وی گفت؛ من و مزدک با هم دعوا کردیم. آن زمان چون زنگ مدرسه به صدا درآمده بود و بچه ها همه به سمت در حیاط رفته بودند جمعیت زیادی آنجا بود. من چاقویی به دست داشتم اما هرگز آن را به سمت مزدک نبردم و ضربه یی نزدم بلکه با فشار جمعیت مزدک به سمت من هل داده شد و چاقو به بدن او فرو رفت. در این هنگام او غرق در خون شد و روی زمین افتاد.

گفته های علی مورد قبول دادگاه قرار نگرفت و این نوجوان به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد. در حالی که حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور نیز مورد تایید قرار گرفته و تنها مرحله باقی مانده استیذان بود محمد مصطفایی وکیل مدافع علی یک بار دیگر به رای صادره اعتراض کرد و این بار مدعی شد ابهاماتی در نظریه پزشکی قانونی وجود دارد که در صورت بررسی مجدد می تواند نشان دهد علی قاتل نیست. به این ترتیب یک بار دیگر نظریه پزشکی قانونی مورد بررسی یکی از متخصصان قرار گرفت و نظریه جدید پرونده علی را دستخوش تحول کرد. در حالی که پیش از این اعلام شده بود پارگی رگ آئورت باعث مرگ مزدک شده است متخصص پزشکی قانونی خاطرنشان کرد احتمال پارگی این رگ بر اثر فشار جمعیت وجود دارد و هل داده شدن مقتول به طرف چاقوی علی نیز محتمل است.

زمانی که اعتراض مجدد وکیل علی به دفتر آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه فرستاده شد هیات قضات دفتر رئیس قوه قضائیه اعلام کردند با توجه به اینکه علی اقرار صریح به قتل نداشته است و نظریه پزشکی قانونی هم در این خصوص ابهاماتی دارد حکم صادره نقض می شود و رسیدگی مجدد لازم است.

پرونده علی این بار به شعبه 112 دادگاه عمومی کرج فرستاده شد و قاضی غلامی بررسی این پرونده را بر عهده گرفت. این در حالی بود که ناظم مدرسه یی که حادثه در آن رخ داده بود نیز نامه یی به قاضی دادگاه نوشت و اعلام کرد خودش دیده علی ضربه یی به مقتول وارد نکرد و فشار جمعیت باعث شد مزدک به سمت علی پرت شود.

روز گذشته بعد از گذشت هفت سال از این حادثه علی یک بار دیگر پای میز محاکمه رفت. در ابتدای جلسه پدر مزدک به عنوان ولی دم اعلام کرد تقاضای قصاص علی را دارد. وی در حالی که از فعالان اجتماعی به خاطر حمایت از علی گله مند بود، گفت؛ علی فرزند من را کشته است و من هم تقاضای قصاص علی را دارم. در این مدت هیچ کس از من که پسرم کشته شده بود دلجویی نکرد و همه به دفاع از علی پرداختند. هیچ کس نگفت مزدک کشته شده است و خانواده اش داغدار هستند.

در ادامه علی مهین ترابی به دفاع از خود پرداخت. وی که اکنون 23ساله است دوباره از روز حادثه گفت. علی که از این حادثه ابراز تاسف می کرد گفت؛ حین درگیری من چاقویی در دست داشتم. آن چاقو را دوستم به من داده بود. چاقو را به صورت مستقیم گرفته بودم. یکباره فشار جمعیت و لیز بودن زمین باعث شد مزدک روی من بیفتد و چاقو به بدن او فرو رود. من هیچ ضربه یی به او نزدم. آنچه اتفاق افتاد واقعاً یک حادثه بود. همه کسانی که اطراف من و مزدک بودند روی زمین افتادند. زمانی که من متوجه شدم مزدک دچار خونریزی شده است دیگران را خبر کردم تا او را به بیمارستان ببرند. من واقعاً قصد کشتن او را نداشتم.

علی یک بار دیگر از پدر مزدک عذرخواهی کرد و از او خواست از تقاضای قصاص صرف نظر کند. سپس فهیمه حاج محمد علی و محمد مصطفایی دو وکیل علی دفاعیات خود را مطرح کردند و خواستار احضار شهود و ارجاع پرونده به کمیسیون پزشکی قانونی شدند. بنا بر این گزارش قرار است به زودی جلسه دیگری برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شود.

poriyaye_vali - قطر - دوحه
ادم بیشعور هیچ کس از خانواده ما دلجویی نکرد...دقیقا همون حرفایی رو میزنه که مادر احسان گفته بود...تنه لش یه پسره 15 ساله چه میدونه کشتن ادم یعنی چه..فقط همینو بلدن قصاص
یکشنبه 10 آبان 1388

mohsen6730 - ایران - قزوین
اگه نمی خواستی بزنی چرا چاقو رو در آوردی و صاف کردی ضمنا مگه چاقو آشپز خونه هست که که آماده باشه اینجور چاقو ها ضامن دارن باید باز بشن.اگه اشتباه می گم بگین اشتباهه
یکشنبه 10 آبان 1388

90min - ایران - ابادان
mohsen6730 - ایران - قزوین . اشتباهه. واقعا یه بچه 15 ساله رو دیدی؟باهاش حرف زدی؟بابا 15 سال بچه است حتی اگه چاقو رو دست یه بچه 3 ساله بدی ادای چاقو زدنو در میاره کسی هم بهش نمی گه بچه جون قاتل میشی/. پدر اون خدا بیامورز باید ببخشه/شاید بپرسید کسی میدونه خانواده مقتول چه کشیده که بخواد ببخشه؟باید گفت بهتره این حسو از خونواده های مقتولینی که بخشیدن پرسید/بنظر شما کدوم بهتره.
یکشنبه 10 آبان 1388

juvel - نروژ - اسلو
این علی مهین ترابی با مهرانه مهین ترابی (هنرپیشه) نسبتی داره ؟
یکشنبه 10 آبان 1388

silvester - ایران - تهران
متاسفانه ارزشها از دست رفته و تربیت درست حسابی هم جایی نیست!کنترل هم نیست!اخه یه بچه مدرسه ای که پدر مادرش هزینه خورد وخوراکش را میدهند و باید دنبال علم باشه چاقو تو جیبش چه کار میکنه؟مکًه غسالخانه میره تحصیل؟پس کنترل این بچه ها با کیه؟ معلوم نیست عمدی بوده یا نه؟اونا میکًن قصاص و خودش میکًه عمدی نبوده!حالا هم که دیکًه مد شده همه منتظر دلجویی هستند حتی اکًر تظاهر کنی!!!احتمالا مشکل سر دلجویی نیست اینها پول میخواهند خجالت میکشند مستقیم بکًند اون طرفها حالا عمد یا غیر عمد بچه طرف را کشتند با خسیس بازی خودشون را زدند به کوچه علی چپ نمیخواهند پول بدهند و مفت مجانی میخواهند بچه را نجات بدهند! عجب!!!!!!
یکشنبه 10 آبان 1388

mohsen6730 - ایران - قزوین
90min - ایران - ابادان از نظرت ممنون اما من حرفی از قصاص یا عدم قصاص نزدم ایشالا که اگه پشیمون شه قصاص نشه اما من گفتم حرفاش به ذهنیتای من نمیخوره همین.چه برسه به ذهنیت قاضی دادگاه
یکشنبه 10 آبان 1388

mmtmnmmt - ایران - تهران
محسن 6730: من یک جوون 28 ساله ام. یه مشکلات خاصی دارم که ریشه اش فقط جامعه است. این مشکلات باید از ریشه درست شه نه اینکه هر از گاهی سر شاخه هاشو حرس کنی. بهتره یه کم به سمت واقع گرایی پیش بریم و از اهل اتیق فاصله بگیریم.
یکشنبه 10 آبان 1388

mohsen6730 - ایران - قزوین
mmtmnmmt - ایران - تهران از نظر شما ممنون من با اهل عتیق کاری ندارم و ایشالا که مشکل شما هم هر چه زودتر حل بشه ببین من با سرای مملکتم زیاد موافق نیستم اما یه مثال برات میزنم اگه آدم پاش به سرعت گیر خیابون گیر کنه و بیفته باید به سران مملکت فحش بده چرا اینجا اینو گذاشتن؟؟ اینم هینجوریه.قانون میگه که وقتی چاقو دستت میگیری موقع دعوا باد توو سرت میفته مخصوصا وقتی که 15 سالت باشه.همین.بازم اگه فکر میکنی من اشتباه میگم من عذر میخوام.
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.