فسیل هفت میلیون ساله مراغه‌ ناپدید شد

فسیل هفت میلیون ساله مراغه‌ ناپدید شد

بهلول نعمتی در گفتگو با مهر در تبریز اظهار داشت: این فسیل هفت میلیون ساله نمونه کاملی از بقایای یک فیل ماقبل تاریخ بود که از محوطه اداره محافظت از محیط زیست مراغه ناپدید شد.‌نعمتی تصریح کرد: قرار بود این فسیل برای انجام تحقیقات لازم به منظور تعیین قدمت آن به یکی از مراکز تحقیقاتی منتقل شود اما به طرز مشکوکی از محوطه اداره حفاظت محیط زیست...

مراغه ناپدید شد.
وی یادآور شد: این فسیل یکی از نادرترین گونه‌های فسیل فیل به شمار می رفت که اخیرا از منطقه ویژه فسیلی شلیلوند مراغه کشف شده بود.
فرماندار مراغه ادامه داد: این فسیل که گفته می‌شود از قدمت هفت تا هشت میلیون ساله برخوردار و از عاج، دندان‌ها و جمجمه فیل تشکیل شده بود، بیش از 1.5 تن وزن داشته و به وسیله جرثقیل به محوطه فوق منتقل شده بود.
نعمتی افزود: گزارش مربوط به ناپدید شدن فسیل مکشوفه از منطقه ویژه فسیلی مراغه به اداره آگاهی و تشکیلات قضایی مراغه ارجاع شده تا تحقیقات لازم از مظنونان به دست آید.
وی در پاسخ به این سوال که سارقان از این فسیل چه استفاده ای می کنند، افزود: بحث فسیل مانند آثار باستانی نیست که بتوان آنها را خرید و فروش کرد زیرا این بخش مشتریان کاملا تخصصی و علمی دارد که تنها با شناسنامه و تائید مراکز علمی چنین آثاری را خریداری می کنند.
فرماندار مراغه در ادامه اظهار داشت: منطقه فسیلی مراغه وسعتی بیش از پنج هزار متر مربع را شامل می شود که دارای حصار خاصی نیست و تقریبا در همه جای آن آثار فسیلی به دست می آید.
وی با بیان اینکه این منطقه بر اساس یک طرح ملی به مرکز فسیل شناسی ایران تبدیل می شود، افزود: مرکز یاد شده با 40 درصد پیشرفت فیزیک در حال احداث است.
به گزارش خبرنگار مهر در تبریز, "بهشت فسیلی ایران" لقب منطقه ای است در حاشیه شهرستان مراغه که قدمت هفت میلیون ساله این منطقه را به عنوان نخستین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران بازگو می‌کند.
این منطقه یکی از غنی‌ترین مناطق سنگواره‌ای جهان بوده و در آخرین مطالعات صورت گرفته فسیل‌های اجداد ماموت، زرافه و آهو در این منطقه کشف شده‌است. منطقه فسیلی مراغه به دلیل دارا بودن فسیل ماستادون و ماموت‌ها (سنگواره‌های پیش از تاریخ) دارای شهرت جهانی بوده و هم اکنون مورد حفاظت ویژه سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
این منطقه به عنوان نخستین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران در شورای عالی حفاظت محیط زیست ایران به عنوان اثر ملی و طبیعی به ثبت رسیده و از بالاترین رده‌های حفاظتی سازمان محیط زیست است.
تاکنون محققان زیادی از روسیه، آمریکا، فرانسه و ژاپن در این ناحیه کار کرده‌اند، به گونه‌ای که بخشی از نمونه‌های فسیلی در موزه‌های تاریخ طبیعی وین، پاریس، لندن و لس‌آنجلس در معرض نمایش قرار دارند.
سازمان محیط زیست نیز نظر به اهمیت این منطقه برنامه‌هایی چون ادامه مطالعات جامع دیرین‌شناسی، شروع عملیات اجرایی و ساختمانی مرکز تحقیقات و موزه فسیل شناسی و ایجاد اولین موزه صحرایی (field museum) را آغاز کرده‌است.
اکنون دانشگاه تبریز سرپرستی پروژه کاوش و تحقیقات منطقه فسیلی مراغه را به عهده داشته و تاکنون بقایای ارزشمندی از این ناحیه کشف شده‌است.
kamia1 - المان - کلن
دزدئ همه جوره
شنبه 9 آبان 1388

UniQue_persian - انگلیس - منچستر
چیزی رو که دولت خودش و صاحب اون میدونه اون هم یه چنین چیزی یک فرد معمولی نمیتونه بدزده.
شنبه 9 آبان 1388

pahlavichi - اتریش - سالزبورگ
دزدی شاخ و دم نداره.چیزه عجیبی تو ایران نیست. .
شنبه 9 آبان 1388

koohkan - سوپد - مالمو
خو شم میاد توی ایران دیگه دزدی ها تناژی شده.اینو بهش میگن پیشرفت اسلامی.
شنبه 9 آبان 1388

persianshadow1 - انگلستان - برایتون
والا تازگیها هموطنان ترک ما بد جوری دارند اخلال گری میکنند حالا به چه دلیل و از کجا دارن تحریک میشن خدا داند و بس! من که شخصا ایران نیستم ولی از دوستای اذریم که اینجا هستن چیزای عجیبی میشنوم. یکیشون میگفت توی تبریز به راننده تاکسی پنجهزار تومنی داده راننده خودکار در اورده و خلیج فارس روی پنجهزارتومنی رو خط زده وکرده خلیج !! شاید فکر کردن این فسیل ماموت هم جزو تاریخ فارسهاست که میخوان نابودش کنند!! مخلص کلام توصیه به پارسیان: حواسمون به این پانتورکها جمع باشه هر جا شناسایشون کردید برید لوشون بدید این کار نامردی که نیست هیچ کمال مردیه. زنده بادایران ازاد.
شنبه 9 آبان 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
من فکر میکردم که بهشت فسیلهای ایران حوزه علمبه قمه !! از لهجه فرماندار معلومه که کار خودشه.
شنبه 9 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
دزدها دیگه چه جونورهای هستند به به به این مملکت بی در ودروازه!!!!!!
شنبه 9 آبان 1388

khonns - ایران - ایران
فیل بدبخت حالا کجا گوشتش را توزیع خواهند کرد ,اى دزدها نابکار.
شنبه 9 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - کیش
فسیل اصلی خامنه ای؛ مکارم شیرازی؛ مصباح یزدی؛ خزعلی و.... هستند. کاشکی یکی اونها رو بدزده!
شنبه 9 آبان 1388

bidad-zamane - آلمان - کلن
این که تعجب نداره. ۳۰ ساله که دزدی می‌شه. به قول معروف از شیر مرغ گرفته، تا جون آدمیزاد،. مرگ بر جمهوری دزد اسلامی ، مرگ بار خامنه‌ای. دزد ، و یارانش
شنبه 9 آبان 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
یه فسیل هم اخیرا امام جمعه تهران شده؛ صدیقی صداش میکنند، شاید همون باشه!
شنبه 9 آبان 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
زیاد نگران نباشید بزودی از زیر عبای یکی از آقایان سر در خواهد آورد
شنبه 9 آبان 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
کاش خامنه ای واحمدی با هم فسیل می شدند.
شنبه 9 آبان 1388

zoroye iran - اتریش - وین
چی ایران درسته چی سر جاشه الهی خامنه ای با دور وریاش بمیرن که هیچی برامون نزاشتن
شنبه 9 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
این فسیل جد بزرگ اخوندها بوده که به علت رابطه آن با مموت خودمان آن را در موزه بیت رهبری کنار فسیلهای دیگر قرار خواهند داد.
شنبه 9 آبان 1388

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
به جاش علی دایی رو قلی میکردند خوب ... بیشتر می ارزید والا ... فسیل زنده فوتبال ایران ...
شنبه 9 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
انتری دزدیده چون بلخره جدش را پیدا کرده!!!
یکشنبه 10 آبان 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
اول:. به طرز مشکوکی از محوطه اداره حفاظت محیط زیست... مراغه ناپدید شد. خنده دار نیست؟. دوم:. پیشنهاد میکنم یک سری به مجمع تشخیص مصلحت نظام یا شورای نگهبان بزنید شاید رفته باشه قاطی بقیه فسیلها مخفی شده باشه
یکشنبه 10 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
فضول میرزا - سوئد - استکهلم ** گل گفتی عزیز
یکشنبه 10 آبان 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
دزدیدن فیل(فسیل فیل) مگر دزدیدن نخوچی کشمش است که به چشم نیاید و داخل جیب جا بشود؟؟؟ قدر مسلم با وجود نگهبانان و تمهیدات حراستی این دزدی چیزی جز کار حکومتی نمی تواند باشد.
یکشنبه 10 آبان 1388

melisa - ایران - تبریز
persianshadow1 - انگلستان - برایتون. چه فارسی و چه ترگی و چه کردی و چه لری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این حرفها چه معنی داره واقعا حرفهای عهد بوقی و دقیقا تجزیه طلبانه ما. هم ایرانی هستیم و در سرزمینی بنام ایران کنار هم جمع شدیم و زندگی میکنیم. ایا بهتر نیست اندکی فقط اندکی به همدیگه احترام بذاریم. الان وقت این حرفا نیس. الان مسایل حیاتی تری مطرحه. بنظرم این حرف شماست که بوی تجزیه طلبی رو میده نه ما ها ........ و چه بسا که خود شما و امثال شما این شایعه ها رو ...........
یکشنبه 10 آبان 1388

elinaa - ایران - تهران
persianshadow1 - انگلستان - برایتون !!. دوست عزیز حرف مفت نزن . خبر نداری شر و ور نگو. من تبریز هستم . تبریزی نیستم ولی ساکن تبریزم . آذری ها هم بیشتر از من و تو ایران و هر چی که به ایران تعلق داره رو دوست دارند . اون دوست آذری تو هم مثل خودته . تو همه ی جوامع خوب و بد وجود داره . چطور همین احمدی نژادتون که مطمین هستین به فارس بودنش اینجوری چوب حراج زده به ایران ؟؟؟. پس لطف کن با حرفهای بی پایه و اساس خودتو کوچیک نکن
یکشنبه 10 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
تاریخ بشریت فقط با ظهور محمد بچه باز اغاز شده برای همین اثار قدیمی تر باید محو بشود (سوره عنکبوت )
یکشنبه 10 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
persianshadow1 - انگلستان - برایتون / دوست عزیز سالهاست که دولت بی خرد ما به آذری زبان های عزیزمون بی احترامی میکنه. چند باری هم کاریکاتورهای زشت و موهن در مورد آنها کشیده اند. شاید بشه بهشون حق داد. اما بنده 2 سال پیش برای امور بازاریابی شرکت خودم 7-8 ماهی رو در ارومیه گذروندم. اما کوچکترین بی احترامی از این عزیزان ندیدم و در اون چند ماه بارها و بارها به شام و ناهار در منزلشان دعوت شدم. این شایعات به صورت مغرضانه ساخته میشه. البته ناگفته هم نماند که برخی از این عزیزان هنوز هم ناراحت و تحت تاثیر اون کاریکاتورهای توهین آمیز هستن و اگر کاری هم میکنن به این دلیل است که آزار دیده اند. مسبب اینگونه رفتارها دولت هست. دولت جمهوری اسلامی بین اقوام مختلف تفرقه ایجاد میکند تا بتواند بر همگی ما حکومت کند.
یکشنبه 10 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
فسیل اسلام با بوی گندش زنده باشد تحقیق در باره ی فسیل 7 میلیون ساله پیش کش شما!!!!
یکشنبه 10 آبان 1388

n.shina - المان - المان
برید انبار سفارت ونزوئلا را بگردید.ا.ن هدیه کرده به اون یکی ا.ن .
یکشنبه 10 آبان 1388

chıya - ایران - ارومیه
کار کاره پسره رفسنجانیه
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.