اتوبوس تغییر دیابت به ایران رسید و در پارک ملت تهران کار خود را آغاز کرد

اتوبوس تغییر دیابت به ایران رسید

"اتوبوس تغییر دیابت" در قالب یک تور جهانی با هدف افزایش سطح آگاهی جامعه در زمینه دیابت و با شعار تغییر دنیای دیابت دیشب از طریق مرز بازرگان وارد ایران شد.

مدیر پروژه اتوبوس تغییر دیابت در ایران اظهار داشت: این اتوبوس از سال 2006 پس از اطلاعیه و هشدار جهانی سازمان ملل، نسبت به پیشگیری و آموزش دیابت در جهان، اطلاع‌رسانی خود را از کشور دانمارک آغاز کرده و تاکنون از 30 کشور جهان عبور کرده است.

شاکری افزود: اتوبوس تغییر دیابت تاکنون 160 هزار بازدید‌کننده داشته و به بیش از600 میلیون نفر نیز از طریق رسانه‌های جمعی در زمینه آشنایی با دیابت و راه‌های کنترل آن، اطلاع‌رسانی کرده است.

وی درخصوص ورود این اتوبوس و نحوه اطلاع‌رسانی آن در ایران بیان داشت: اتوبوس تغییر دیابت قرار است به‌مدت 4 روز طی روزهای هفتم تا نهم آبان از ساعت 9 تا 18 در پارک ملت تهران پذیرای عموم به‌ویژه بیماران دیابتی باشد.

مدیر پروژه اتوبوس تغییر دیابت گفت: این اتوبوس قرار است به‌صورت رایگان از تمام بازدیدکنندگان معاینه کامل پزشکی به‌عمل آورد و اطلاعاتی در زمینه دیابت از طریق فیلم، بروشور و لوح‌فشرده (CD) در اختیار بازدید‌کنندگان قرار دهد.

شاکری ادامه داد: برای بازدید‌کنندگان مشکوک به دیابت یا مبتلا به این بیماری، اقداماتی از جمله آزمایش خون، اندازه‌گیری قد و وزن انجام می‌شود.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، در حال حاضر حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر در کشور که بین گروه سنی 15 تا 65 سال هستند به دیابت مبتلا بوده و شناسایی شده‌اند. همچنین 3 میلیون نفر نیز به اختلال گلوکز مبتلا هستند.

سالانه بیش از 40 میلیارد ریال از بودجه مصوب وزارت بهداشت برای برنامه کنترل دیابت هزینه می‌ گردد. گفته می‌شود که هر سال60 هزار نفر از بیماران مبتلا به دیابت به زخم پای دیابتی مبتلا می‌شوند که از این تعداد 13 هزار مورد به قطع عضو منجر می‌شود.


اتوبوس تغییر دیابت در پارک ملت تهران

به گزارش واحد مرکزی خبر این اتوبوس که در واقع کانتینری متشکل از اتاق معاینه با تجهیزات اندازه گیری قند خون و وسایل معاینه است، سه سال پیش حرکت خود را از اروپا شروع کرد و پس از گذشتن از 16 کشور، اکنون وارد ایران شده است.

دکتر مهناز اتابک مدیر طرح اتوبوس تغییر دیابت در ایران می گوید: پزشکان و کارشناسان مرتبط با انجمن های دیابت در هر کشور که این اتوبوس به آن وارد می شود، در آن مستقر می شوند و در مدت چند روز به مراجعان به صورت رایگان، مشاوره و آموزش های لازم را در باره پیشگیری و درمان دیابت می دهند.

بنابر این گزارش در حال حاضر پنج پزشک ایرانی که از طرف انجمن دیابت معرفی شده اند و همچنین چندین نفر از جوانان انجمن دیابت گابریک که همگی به دیابت مبتلایند و از روشهای کنترل قند خون و شیوه های پیشگیری از این بیماری آگاه هستند، پس از آزمایش قند خون مراجعان و اندازه گیری قد و وزن و فشارخون آنها، در دو مرحله در باره دانستنی های ضروری این بیماری به مراجعان اطلاع رسانی می کنند.

دکتر اتابک می گوید: پزشکان مستقر در اتوبوس تغییر دیابت مجاز نیستند دارو تجویز کنند یا رژیم درمانی مراجعان را تغییر دهند اما آنان را با توجه به نتایج آزمایش ها و معاینات در باره کنترل قندخون به ویژه نکات تغذیه ای راهنمایی می کنند ضمن اینکه این پزشکان در مواردی که بیماری بخوبی کنترل نشده باشد، افراد مبتلا را به مشاوره با پزشک خود ترغیب می کنند.

اتوبوس تغییر دیابت فردا و پس فردا نیز از ساعت 9 تا 18 در بوستان ملت به مراجعان خدمت رسانی می کند.

این اتوبوس شنبه شب تهران را به مقصد تبریز ترک می کند و یکشنبه در بوستان ایل گلی این شهر به اطلاع رسانی در باره دیابت ادامه می دهد.

راه اندازی اتوبوس تغییر دیابت طرحی از یکی از شرکتهای بزرگ داروسازی اروپایی ست که تولید بیشترین مقدار دارو و تجهیزات تزریق انسولین در دنیا به این شرکت اختصاص دارد.

abiabi - انگلستان - لندن
ببینید دوستان یک شرکت دارو سازی دارد چه کار میکند . و در عوض مسئولین ایران چه کار میکنند . اونها دارن به بشریت کمک میکنند . و در عوض تو مملکت ما به بشریت دارن خیانت میکنند . و ملت خود را از دم تیغ رد میکنند این مسئولین ما
شنبه 9 آبان 1388

maloosakjuju - ابوظبی - ابوظبی
آخی.. چه کار نازی...
شنبه 9 آبان 1388

farid ario - ایران - تهران
افرین به انساندوستیتان...کاش اینها بفهمند عبادت به سجاده و دلق نیست.
شنبه 9 آبان 1388

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
اینکه بیشتر شبیه کامیونه تا اتوبوس ...
شنبه 9 آبان 1388

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
الان یه عده میرن شعار مرگ بر دانمارک سر میدن
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.