شیرین عبادی: جمهوری اسلامی نه جمهوری است، نه اسلامی

شیرین عبادی: جمهوری اسلامی نه جمهوری است، نه اسلامی

عبادی: شورای نگهبان سرمنشا بسیاری از تنش‌ها است

شیرین عبادی در فرانکفورت اعلام کرد که صاحبان قدرت در ایران برای تحقق اهداف سیاسی خود از اسلام سوء استفاده می‌کنند. برنده نوبل صلح به نقل از یک روحانی بلندمرتبه گفت که جمهوری اسلامی دیگر نه اسلامی است و نه جمهوری.

سرپرست کانون مدافعان حقوق بشر ایران که دفتر آن مدت‌ها است لاک و مهر شده و اکثر همکاران آن به زندان افتاده‌اند، در کنفرانس "مذاهب جهانی و تاثیر آن‌ها بر سیستم‌های ملی قانونمدار" سخن می‌گفت. این کنفرانس روز جمعه (۳۰ اکتبر، ۸ آبان) در کانون وکلای شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد.

 

استفاده ابزاری از اسلام در منطقه

 

از دید شیرین عبادی حکومت‌های دیگری هم در خاورمیانه و نزدیک هستند که از اسلام استفاده ابزاری می‌کنند. وی توضیح داد که تنها راه حل این مشکل، پیشرفت روند دموکراتیزه شدن این کشورها است. به گفته عبادی، در نفوذ شریعت بر همه کشورهای اسلامی تردیدی وجود ندارد، اما دامنه این تاثیرگذاری یکسان نیست. مثلا مقایسه میان مالزی و مراکش از یک‌سو و ایران و عربستان سعودی از سوی دیگر نشان می‌دهد که برخورد با زنان چقدر متفاوت است.

 

شورای نگهبان عامل تنش

 

خانم عبادی، شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی را به عملکردی عقب‌گرایانه متهم کرد و گفت که این نهاد عامل تنش‌های بسیار است. منتقدان فورا به عنوان کسانی معرفی می‌شوند که خواستار سرنگونی حکومت هستند.

 

برنده صلح نوبل از این موضوع که دیدگاه‌های رهبری مذهبی با احکام قرآن هم‌سنگ قلمداد می‌شوند، انتقاد کرد و افزود که تفسیر نظامیان در این مورد که حفظ نظام از نماز روزانه واجب‌تر است، درست نیست.

 

عبادی، ستاره کنفرانس

 

برپایه گزارش آژانس خبری کلیسای کاتولیک، کنفرانس تاثیر مذاهب بر سیستم‌های ملی قانونمند، با این هدف برگزار شد که به بازرگانان آلمانی نشان بدهد که اگر سنت‌‌ها، فرهنگ و مذهب محل فعالیت خود را نشناسند، تلاش‌هایشان با شکست روبرو خواهد شد.

 

پیام اصلی کنفرانس رد این تصور بود که جدائی مذهب از حکومت مثل اروپا در سایر نقاط جهان نیز وجود دارد. ۱۴ سخنران از ۱۴ کشور مختلف جهان برای سخنرانی در این کنفرانس دعوت شده بودند. آژانس خبری کلیسای کاتولیک، از عبادی به عنوان "ستاره کنفرانس" یاد کرد.

 

رئیس کانون وکلای فرانکفورت، هنگام گشایش کنفرانس گفت: «مناسبات میان حقوق مدنی و جهان‌بینی مذهبی کشورها، در دوران جهانی‌شدن نیز مهم است. عقاید مذهبی، حقوق داخلی کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به این ترتیب این خطر وجود دارد که حقوق بشر از طریق ادعای برحق بودن مذاهب نادیده گرفته شود.»

 

مذهب و قانون در آسیای دور

 

سخنرانان چین، هند، نپال، کره جنوبی و ژاپن درباره تاثیر عمیق مذاهب بودائی، هندی و آیین کنفوسیوس بر فرهنگ و حقوق مدنی کشورهای خودشان سخن گفتند و توضیح دادند که این مذاهب همیشه سبب تقویت دموکراسی و حقوق بشر نمی‌شوند.

 

"الیور سنت آنتونیو"، حقوقدان فیلیپینی، توضیح داد که این قاعده در مورد کلیسای کاتولیک فیلیپین نیز عمل می‌کند، تا جائی که کلیسای کاتولیک می‌تواند حتی مانع تصویب قوانین شود. این سخنران گفت که تنها واتیکان و فیلیپین هستند که از حق طلاق برخوردار نیستند و مخالفت کلیسا با جلوگیری از حاملگی، یکی از مشکلات اصلی فیلیپین است.

ALI6529 - امارات - شارجه
بابا راست میگه>>>>>موافقم
شنبه 9 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
باز این ابجی زینب شروع کرد به چرند گوئی///کلیه کارهای منفی ملا طالبان القاعده طبق دستور اسلام هست...کافران را بکشید..مردان را بکشید زنان از ان شما خواهند بود و هزاران چرند دیگر....بس کن ابجی.
شنبه 9 آبان 1388

basijy_rahbar - ایران - تهران
خفه بابا .تو با این جائزه ات دوباره 50 ساله دیگه اخوندها و اسلام که دم ازش میزنی نگه داشتی..اسلام یعنی خشونت تجاوز سنگسار اعدام .....
شنبه 9 آبان 1388

artosh - ایران - تهران
تا جایی که من از این خانوم شنیدم و خوندم. ایشان باز هم برای مردم ایران جمهوری اسلامی میخواهد و حرفش اینه که دولت احمدی نژاد خوب نیست وگرنه همهء مردم جمهوری اسلامی میخوان. ننگ بر کسانی که خارج از ایران هستند و هنوز معتقد به جمهوری اسلامی هستند. به نظر من اونها به مراتب دشمنیشون بیشتر از دولت کنونی با مردم است. متاسفانه برخی از قشر به اصطلاح روشنفکر ما نیز به دلیل یه سری منافع هنوز به جمهوری اسلامی معتقدند و حاضر نیستند یک حکومت سکولار بر ایران حاکم شه. چون با منافعشون در تضاد است. به امید روزی که دین از حکومت جدا شود و یک حکومت سکولار با رای 100٪ مردم برقرار شود تا به آزادی برسیم. زنده باد آزادی.
شنبه 9 آبان 1388

juvel - نروژ - اسلو
درود و زنده باد خانمه عبادی / از سی ساله پیش هم این جمهوری / اسلامی نبود چون بنای اون با دروغ و فریبه مردم پایه ریزی شد .
شنبه 9 آبان 1388

Upsy Daisy - انگلستان - لندن
درود بر خانم عبادی. مایه افتخار ایران و ایرانی.
شنبه 9 آبان 1388

m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور
بابا ما نفهمیدیم این خانم رپیسُ. متخصص حقوق بشر یا اسلام شناس یا پزشک یا فیزیکدان است؟!!!. از همه چیز انتقاد میکنه و همه چیز غربی ها رو هم تایید میکنه!
شنبه 9 آبان 1388

vezveznazi - ایران - ایران
اسلام همین هست که در ایران و عربستان اجرا می شه .جنایت تجاوز دزدی همه از برکات اسلام است
شنبه 9 آبان 1388

muir - قطر - دوحه
ایییییییییی بابا این دیگه خودشم باورش شده که یه کاره ایه خیال می کنه جایزه ی بی ارزش صلح نوبل رو به خاطر صلح طلبی بهش دادن یا با این اوضاع خرابش خوبه که روش میشه از اسلام و حقوق زن بگه خوبه یاد اوری کنیم که ضد ایران حرف زدن پیش دشمناستاره اش کرده نه خودش تحفه ایه
شنبه 9 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
چقدر بنظرم این زن اپورتونیست میاد
شنبه 9 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
جمهوری اسلامی جمهوری نیست ولی اسلامی است چون فقط از اسلام این کثافتکاری ها سر میزنه.
شنبه 9 آبان 1388

ضد ولایت وقیح - ایران - تهران
جمهوری اسلامی نه جمهوری است، نه اسلامی ............اسهالی است!
شنبه 9 آبان 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
شیرین عبادی (متولد ۳۱ خرداد ۱۳۲۶ همدان) حقوقدان، قاضی سابق دادگاه، نویسنده و مدرس ایرانی است. او از نخستین قاضیان زن در ایران و نخستین ایرانی است که جایزه نوبل برای صلح را به خاطر تلاش برای ترویج مردم سالاری و رعایت حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان در سال ۲۰۰۳ میلادی دریافت کرده است. عبادی همچنین اولین زن مسلمان و سومین مسلمان دریافت کننده این جایزه محسوب می شود.
شنبه 9 آبان 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
خانم شیرین عبادی نه تنها با دریافت جایزه نوبل مایه افتخار ما هستند بلکه با تلاشهای شبانه روزی خودشون و البته همکارانشون ما شاهد تغییراتی در قانون اساسی بوده ایم. از جمله برابری دیه اقلیتهای دینی با مسلمانان و لغو قانون سنگسار. یک عده که ادعاشون 30 ساله که گوش فلک رو کر کرده تنها کاری که میتونن بکنند توهین و زیر سوال بردن افراده.
شنبه 9 آبان 1388

aghakian - ایران - تهران
تو نه شیرینی نه عبادی نه ایرانی هستی نه اروپایی تکلیف خودتو روشن کن جناب حاجیه شیرین غرب پرست
شنبه 9 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
basijy_rahbar - ایران - تهران .اسم کاربریت با چیزهایی که نوشتی جور در نمیاد.چجوریاس؟؟؟؟؟
یکشنبه 10 آبان 1388

muir - قطر - دوحه
Mehriran - سوپد - مالمو . چقدر هم که قیافه و حرفاش به مسلمونی میخوره.محض اطلاع هم بگم جایزه ی صلحی که شارون شایسته اش باشه برای هیچ کس موضوعیت نداره
یکشنبه 10 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Mehriran - سوپد - مالمو . 1. انتخاب این زن یک جایزه از غرب به ملا و دنیای ننگ اسلام بود. 2. اعدام باقیست در همین 2 سال اخیر هم سنگسار در قزوین و یک شهر دیگر انجام شده. 3...این زن پلید هنگامیکه پس از برنده شدن دوربینهای تی وی های جهان متوجه او بود به جای بیان فجایع داخل ایران دلش برای////طالبان اسیر در گوانتانامو...و منع حجاب در فرانسه می سوخت!!!!!!!!!!!!!!!!!این زن یک اسلامی عقب افتاده و بسیار فرصت طلب. دوباره بت نسازید همان خمینی برای 77777 پشت ایرانی کافیست.مرگ بر اسلام.
یکشنبه 10 آبان 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو دوست و همشهری عزیز قانون سنگسار حدودا چند ماهی است که لغو شده. منظور من بت سازی نیست ولی معتقد به قدردان بودن هستم. از نظرمن در اشفته بازار امروز ایران هر کسی که کوچکترین قدمی در راه حق وحقوق مردم برمیداره قابل تقدیره. خانم عبادی میتونه مثل بسیاری از وکلای دیگر فقط با دو سه تا پرونده قتل و قاچاق درسال شاهانه زندگی کنه. ایا به نظر شما باید این حس وطن پرستی و انسان دوستی نادیده گرفته بشه؟
یکشنبه 10 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Mehriran - سوپد - مالمو . هم میهن گرامی این زن حکم قضاوت را از شاه فقید در یافت کرد پس از شورش 57 انتدا منشی شد و بعد هم وکیل ولی انچنان بی شرم که دو سال پیش فرمودند جمهوری اسلامی هر چه باشد از قبل از انقلاب بهتر است ودر جای دیگر/مرده شور شاهنشاه را ببرد// من شاه اللهی نیستم ولی از انسانهای صد رو متنفرم اسلام به سرش بخورد. پیروز باشید.
دوشنبه 11 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.