احمدی نژاد: از تبادل سوخت استقبال می کنیم

احمدی نژاد: از تبادل سوخت استقبال می کنیم

احمدی نژاد: از تبادل سوخت استقبال می کنیم

محمود احمدی نژاد نتیجه مذاکرات هسته ای اخیر ایران را نشانه پذیرش حقوق این کشور از سوی جامعه جهانی دانسته و به طور کلی از پیشنهاد تبادل سوخت نیز استقبال کرده است.

روز پنجشنبه، 29 اکتبر (7 آبان)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری که در نخستین دور سفرهای استانی دولت به استان خراسان رضوی سفر کرده است، در سخنانی در مشهد با اشاره به مذاکرات هسته ای اخیر جمهوری اسلامی گفت: "امروز آنان خواستار همکاری هسته ای با ملت ایران هستند و خوشبختانه شرایط برای همکاری های هسته ای در سطح بین المللی فراهم شده است."

آقای احمدی نژاد خطاب به کشورهای مخالف برنامه های هسته ای ایران گفت: "شما چند سال مقابله با ملت ایران را به وسیله تحریم، صدور قطعنامه و تهدید به حمله نظامی تجربه کردید و نتیجه آن را دریافتید و حال امروز می خواهید رفتارتان را عوض کنید."

آقای احمدی نژاد گفت که از این تغییر رفتار استقبال می کند و افزود: "هر دستی که صادقانه به سوی ما دراز شود، می فشاریم اما اگر کسی به دنبال توطئه و بی صداقتی باشد، پاسخ ملت به او همان پاسخ قاطعی است که بوش و اذناب او داد" اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

وی گفت که ایران در حال حاضر در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در حالیکه در گذشته، کشورهای دیگر با دستیابی جمهوری اسلامی به فن آوری هسته ای مخالف بودند، امروز با همکاری در مورد سوخت اتمی، پیشرفت فنی و ساختن نیروگاه ها و رآکتورهای جدید اتمی برای ایران موافقت کرده اند.

آقای احمدی نژاد گفت: "یک روز می گفتند مطلق نباید انرژی هسته ای داشته باشید اما امروز می گویند بیایید همکاری کنیم."

وی افزود: "ما از تبادل سوخت، از همکاری های فنی، از ساخت نیروگاه و رآکتور استقبال می کنیم و آماده همکاری هستیم."

گروه 1+5 در سال 2006 یک بسته پیشنهادی شامل برخی امتیازات فنی، اقتصادی و تجاری، از جمله ساخت و تامین سوخت نیروگاه های هسته ای در ایران و همکاری اتمی با این کشور در برابر توقف غنی سازی اورانیوم را مطرح کرد اما دولت آقای احمدی نژاد به این پیشنهادها پاسخ صریحی نداد و بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید ورزید و مشخص نیست که آیا اشاره آقای احمدی نژاد به همین بسته پیشنهادی است یا نه.

پیشنهاد آژانس شامل مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران است

محمود احمدی نژاد در عین حال تاکید کرد "دنیا بداند و بعضی افراد در گوشه و کنار داخل کشور نیز بدانند این دولت تا زمانی که به دست ملت بر سر کار است، به اندازه یک سر سوزن هم از حقوق قطعی ملت ایران عقب نشینی نخواهد کرد."

رئیس جمهوری ایران اظهار داشت که تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تهران فرصتی به ایران داده است تا صداقت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دولت های غربی را محک بزند و افزود "آژانس در تلاش است تا نقش واقعی و قانونی خود را که همکاری هسته ای و کمک به فن آوری ها و پیشرفت هسته ای ملل مستقل است برعهده بگیرد و روابطه هسته ای سالمی بین دولت ها برقرار کند."

آقای احمدی نژاد تلویحا دولت های قبلی ایران را به کوتاه آمدن از حقوق ایران متهم ساخت و گفت "خاطرتان هست زمانی که فشارهای دشمن به نقطه اوج رسیده بود بعضی مدعیان در داخل کشور به جای مقابله ، تحت شعارهایی مثل تدبر و تعقل، ملت را به سازش دعوت می کردند و به مثابه ستون پنجم دشمن با جنگ روانی تلاش می کردند پشت جهه ملت را خالی کنند، چقدر به دولت تهمت زدند که با ایستادگی کشور را به خطر می اندازد."

طرح خروج اورانیوم غنی شده

سخنان آقای احمدی نژاد در حالی انتشار می یابد که انتظار می رود جمهوری اسلامی به زودی به طرح پیشنهادی محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل اختلاف این کشور و جامعه بین المللی پاسخ بدهد.

در صورت اجرای پیشنهاد آقای البرادعی، حدود هفتاد و پنج درصد از اورانیومی که طی سال های اخیر در تاسیسات غنی سازی ایران تا 3.5خلوص درصد غنی سازی شده است از این کشور خارج می شود و در مقابل، میله های سوخت مورد استفاده رآکتور تحقیقاتی تهران در اختیار این کشور قرار می گیرد.

اجرای این طرح باعث می شود تا بیشتر اورانیوم غنی شده داخلی از دسترس ایران خارج شود و به این ترتیب، امکان افزایش خلوص این مقدار اورانیوم، که به گفته برخی کشورهای غربی ممکن است با هدف استفاده در ساخت بمب اتمی صورت گیرد، دست کم برای مدتی از میان برود.

ارزیابی موافقان و مخالفان مذاکرات هسته ای ایران متفاوت بوده است

به گفته برخی ناظران، کشورهای گروه 1+5، که سرپرستی مذاکرات شورای امنیت با جمهوری اسلامی را برعهده گرفته اند، انتظار دارند اجرای پیشنهاد آژانس بین المللی نخستین مرحله از پذیرش قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل توسط ایران باشد.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه، خواستار توقف غنی سازی اورانیوم و برخی دیگری از برنامه های هسته ای ایران شده و یک رشته تنبیه های بین المللی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اما ایران تا کنون این قطعنامه ها را رد کرده و بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید ورزیده است.

در عین حال، پیشنهاد محمد البرادعی انتقاد برخی از مراکز و مقامات جمهوری اسلامی، از جمله رئیس مجلس را در پی داشته و برخی ناظران آن را به منزله عقب نشینی دولت محمود احمدی نژاد از مواضع قبلی او توصیف کرده اند که موضوع غنی سازی اورانیوم را "قابل مذاکره" ندانسته بود.

همچنین، گزارش شده است که میرحسین موسوی در ملاقات با مهدی کروبی، موضع جدید دولت در قبال بحران هسته ای را مورد انتقاد قرار داده و آن را حاصل اشتباهات گذشته دولت فعلی در این مورد دانسته است.

در مقابل، مقامات دولتی و رسانه های حامی دولت طرح پیشنهادی محمد البرادعی را به منزله دستاورد مهمی برای جمهوری اسلامی معرفی کرده و تاکید داشته اند که محور مذاکرات اخیر با کشورهای گروه 1+5 طرح پیشنهادی ایران حاوی راه حل های پیشنهادی دولت برای حل مسایل عمده جهانی و ابراز آمادگی مقامات جمهوری اسلامی برای مشارکت در مدیریت حل این مشکلات بوده است.

آقای احمدی نژاد نیز در سخنرانی خود در مشهد زمان حاضر را آستانه تحولات بزرگ در عرصه بین المللی نامید و افزود "جهان در حال دگرگونی است و نقش ایران، نقش هدایت این تحولات است."

این منابع موضوع خارج شدن بخش عمده اورانیوم غنی شده در ایران از کشور در برابر دریافت میله های سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را کم اهمیت جلوه داده و یا از آن به عنوان آزمونی برای صداقت کشورهای غربی در تامین سوخت مورد نیاز ایران در آینده یاد کرده اند.

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
حق با احمدی نژاده. گرگها دارن صادقانه دستاشون رو به سمت هم دراز میکنند. اما غافل از اینکه ملت ایران دیگه گوسفند نیست..
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
"دنیا بداند و بعضی افراد در گوشه و کنار داخل کشور نیز بدانند این دولت تا زمانی که به دست ملت بر سر کار است، به اندازه یک سر سوزن هم از حقوق قطعی ملت ایران عقب نشینی نخواهد کرد.". خیلی جالب بود! اولین حرف راستی که تا به حال از دهانش خارج شده! پس میشه نتیجه گیری کرد که چون این دولت به دست ملت سر کار نیست پس بر سر حقوق قطعی ملت عقب نشینی خواهد شد....خیلیییییییی جالب بود!
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
پیشنهادی که دنیا به تقلبی نژاد داده با پیشنهادی که در سال 2006 بهش دادن هیچ فرقی نداره. الان مجبور شد قبول کنه چون مردم شجاع ایران دولت تقلب نژاد و رژیم اسهالیش را ضعیف کردن.
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

انسانیت - ایران - تهران
جمله معروف گاندی، رهبر جنبش استقلال هند، «ابتدا شما را نادیده میگیرند بعد به شما میخندند بعد با شما مبارزه میکنند بعد پیروز میشوید». https://www.youtube.com/watch?v=byuVeqtWPQ0feature=player_embedded#at=42
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
سالهای قبل سران اصلاحات با سازش خواندن ایران به جامعه جهانی سعی داشتند که ایران را از این حق مسلم محروم کنند ولی الان می بینیم که اگر ایستادگی مردم و شخص احمدی نژاد نبود الان همین مقدار اندگ هم نداشتیم. هر چند گرفناریهای دیگری احمدی نژاد دارد ولی از این نظر هزاران بار برتر از سران توخالی اصلاح طلب است. موفق باشی احمدی نژاد.
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. کاملا مشخصه که اونها دستشون رو به سمت ما دراز کردن واقعا مشخصه . به خوردن افتاده احمدی نژاد شاید باورتون نشه ولی هر پیشنهاد دیگه ای هم بدن مموتی قبول میکنه. حال می کنید اقتدار هسته ای رو
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

shahin 12 - انگلیس - انگلیس
انرژی هسته ای حق مسلم ما بود.مسله هسته ای تمام شده بود
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

siavash ghomayshi - امریکا - لسانجلس
صلح سپید ابی چتر قشنگ روشن یه روز می افته سایش رو آسمون میهن
جمعه 8 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
مرتیکه خرفت .
جمعه 8 آبان 1388

ali_esf - ایران - اصفهون
خاک بر سرت که هر روز داری ایرانو به نحوی به حراج میزاری از حذف نام خلیج فارس در کتب درسی گرفته تا حذف نام پادشاهان همچنین کاهش سهم ایران در دریای مازندران به 13 درصد الانم که داری انرژی هسته ای رو نابود میکنی. اولش میگفت ما سوخت هسته ای صادر خواهیم کرد ولی الان چی ؟. به امید ایرانی ازاد بدون افرادی چون انتری نزاد و علی چلاق
جمعه 8 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.