بیانیه اتحادیه اروپا درباره حقوق بشر در ایران بعد از انتخابات

بیانیه اتحادیه اروپا درباره حقوق بشر در ایران بعد از انتخابات

سوئد که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، به نمایندگی از اعضای این اتحادیه بیانیه ای در محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در خرداد ماه سال جاری صادر کرده است.

در این بیانیه بازداشت بیش از ۴۰۰۰ نفر در ناآرامی های بعد از انتخابات و ادامه بازداشت تعداد زیادی از روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر و کنشگران سیاسی محکوم شده و اتحادیه اروپا "با اصرار" از مقامات ایرانی خواسته است روزنامه نگاران و افرادی را که برای جرایم سیاسی در بازداشت هستند آزاد کند. در این بیانیه مشخصا از بهزاد نبوی، محسن میردامادی، احمد زیدآبادی، محمد قوچانی، عیسی سحرخیز، بهمن احمدی امویی و کیان تاجبخش نام برده شده است.

اتحادیه اروپا همچنین از "گزارش های نگران کننده درباره بدرفتاری و شکنجه در زندان ها و بازداشتگاه ها" ابراز بیزاری کرده و از دولت ایران "موکدا" خواسته در مورد این ادعاها تحقیقات کامل به عمل آورد.

در بخش دیگری از بیانیه اتحادیه اروپا از محاکمه دسته جمعی حدود ۱۵۰ نفر ابراز نگرانی شده و آمده است که رویه این دادگاه و احکام صادره پس از آن "با معیارهای بین المللی برگزاری دادگاه عالانه که ایران به آنها متعهد گردیده، مطابقت ندارد و در خیلی از موارد به طور فاحش مغایر با قانون اساسی و قوانین ایران است."

اتحادیه اروپا همچنین کلیه احکام اعدام و بخصوص احکام مربوط به جرایم سیاسی را محکوم کرده و اعلام کرده "به طور اخص شدیدا نگران چهار حکم اعدامی است که برای چهار نفر در یکی از دادگاه های دسته جمعی صادر شده است."

abiabi - انگلستان - لندن
تا امثال خامنه ای و احمدی نژاد در ایران در راس قدرت هستن . همین آش و همین کاسه هست . و حقوق بشر در ایران معنا ندارد
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

darius mis - انکلستان - لندن
امید وارم که با این بیانیه اتحادیه اروپا : زمینه ساز ازادی سریعی باشد برای تمام زندانیان سیاسی در بند و توقف حکم اعدام .حرکتی که پیش تر از این این اتحادیه در دستور کارش بود ولی سیاستها همیشه مانع انجام پیش برد موضع میشد .درود بر زندانیانی راه آزادی روحتان بلند وعظمتان استوار باد.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
مغایرت با قانون, کدوم قانون یک نمونه مثال بزنین که دولت قانون داره. حزب فقط ح زباله .. قصاص و سنگسار و اعدام خوب بلدن.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

Negah* - المان - فرانکفورت
اتحادیه اروپا تا زمانی که دلش میخواد اطلاعیه و بیا نیه واز این کاغذ بازی های معمولی صادر بکنه مگر بجز معدود کسانی که بنا به مبادلات ودادوستد های سیاسی بین ایران وخودشان بوده وهست کسی ازاد شده ؟ ایران مجازاتهای وحشیانه اش در زندانها روز بر روز بدتر از دیروز واعدامها بجای خود حالا اتحادیه اروپا برای اینکه نشون بده مدافع حقوق بشره بقول دولتمردان ایران مرتب کاغذ پاره های مختلف صادر میکنه که بدنیا فقط با نوشته هاش بگه بلانسبت یه جامعه ای باسم جامعه اروپا وجود داره که از حقوق بر باد رفته ملتها دفاع میکنه .من میگم جامعه اروپا و سازمان ملل واینگوه تشکیلات اول بفکر منافع خودشون وجا معه خود هستند تا جان ومال وزندگی مردم دیگر ..
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

azadazad - ایران - تهران
اتحادیه اروپا بهتر است به جای بیانیه صادر کردن یک کار عملی بکنه حداقل در تحریم بنزین با امریکا همکاری بهتری داشته باشه
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. 13 آبان یادتون نره
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.