متهم به قتل در دادگاه ادعا کرد تنها جرمش شباهت با عکس قاتل فراری است

متهم به قتل در دادگاه ادعا کرد تنها جرمش شباهت با عکس قاتل فراری است

ادعای یک متهم به قتل مبنی بر اینکه عکس به دست آمده از قاتل فراری متعلق به او نیست و شباهت چهره باعث سوءتفاهم شده است، قاضی پرونده را در برابر یک معما قرار داد.

به گزارش خبرنگار ما سحرگاه روز 9 فروردین ماه سال 82 افسران اداره دهم پلیس آگاهی به ساختمان نیمه کاره یی در خیابان دکتر شریعتی رفتند تا درباره یک نزاع دسته جمعی که به کشته شدن یک مرد و مجروح شدن چند نفر دیگر انجامیده بود، تحقیق کنند. مقتول از کارگران ساختمان نیمه کاره بود و از ماه ها قبل همراه شش نفر دیگر در آنجا کار می کرد و شب ها نیز همان جا می خوابید. طبق گفته شاهدان ساعتی پیش از حضور پلیس هشت مرد قوی هیکل به ساختمان یورش بردند و قصد داشتند اموال کارگران را سرقت کنند اما کارگران ضمن مقابله با آنان به زد و خورد پرداختند و در نهایت این نزاع دسته جمعی یک کشته و چند مجروح بر جای گذاشت. یکی از شاهدان عینی، ماجرا را برای قاضی وقت جنایی این طور تعریف کرد؛ من همراه دوستانم از جمله ابوذر خوابیده بودیم که سر و صدا بیدارمان کرد. وقتی از پنجره بیرون را نگاه کردیم چند نفر را دیدیم که با کنار زدن نایلونی که مقابل در ورودی قرار داشت در حال ورود به محوطه جلوی ساختمان بودند. سه نفر از آنها چاقو همراه داشتند و بقیه چوب و میلگرد در دست گرفته بودند. آنها با داد و فریاد سراغ مان آمدند و ما را کتک زدند. یکی از آنها که با ابوذر درگیر شده بود چاقو در دست داشت. در حالی که همگی در حال دفاع از خود بودیم ابوذر روی زمین افتاد و خون از بدنش جاری شد. چاقو به قفسه سینه او خورده بود. وقتی من بالای سر او رفتم وی فوت شده بود. در این لحظه قاتل ابوذر همراه با دوستانش از ساختمان خارج شدند و فرار کردند.

به دنبال این حادثه تجسس های کارآگاهان برای دستگیری قاتل ابوذر آغاز شد. کارگران ساختمان اعلام کردند به علت تاریکی هوا چهره مهاجمان را به یاد ندارند اما یکی از آنان گفت دو نفر از مهاجمان را می شناسد. او ادعا کرد شخصی که اسکندر نام دارد برادرزن برادر ابوذر است. این شاهد توضیح داد آنها از قبل با هم اختلاف داشتند و به احتمال زیاد اسکندر به همین دلیل ابوذر را کشته است. وی گفت یکی دیگر از مهاجمان نیز نامش هاشم و کارگر ساختمانی است. با به دست آمدن این اطلاعات ماموران ابتدا به ساختمانی که هاشم در آنجا کار می کرد، رفتند. تحقیق از همسایه های محل کار این متهم فاش کرد او از زمان وقوع حادثه به آنجا نرفته است. گروهی از ماموران چند روزی آنجا را به طور نامحسوس تحت نظر گرفتند تا اینکه هنگامی که وی به محل کارش بازگشت او را دستگیر کردند. با انتقال هاشم به پلیس آگاهی وی تحت بازجویی های فنی قرار گرفت و اتهام شرکت در نزاع دسته جمعی را پذیرفت اما گفت ضربه مرگبار را اسکندر به ابوذر زده است. این متهم در مورد مخفیگاه اسکندر گفت؛ شب حادثه وقتی از ساختمان نیمه کاره بیرون آمدیم هر کدام به یک سو فرار کردیم و از همان شب به بعد دیگر هیچ خبری از او ندارم. پس از این اظهارات شش نفر دیگر که به ساختمان نیمه کاره حمله کرده بودند نیز دستگیر شدند ولی تلاش ها برای بازداشت اسکندر که اتهام قتل عمد را با خود یدک می کشید بی نتیجه ماند. مدتی بعد وقتی هیچ سرنخی از متهم فراری به دست نیامد به دستور قاضی پرونده تصویر بدون پوشش اسکندر در روزنامه ها منتشر شد و پلیس از مردم برای دستگیری وی کمک خواست. در شرایطی که معمولاً انتشار تصویر مجرمان تحت تعقیب در روزنامه ها به دستگیری آنها منجر می شود باز هم هیچ ردی از اسکندر پیدا نشد و همین موضوع قتل در ساختمان نیمه کاره را به پرونده یی راکد تبدیل کرد. شش سال از این ماجرا گذشت تا اینکه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد اسکندر در خانه یی در حوالی تهران زندگی می کند. بنابراین گروهی از ماموران برای بررسی صحت و سقم ماجرا به تحقیق در این رابطه پرداختند و پس از مسجل شدن حضور اسکندر در محل اعلام شده ماموران در عملیاتی شبانه او را دستگیر کردند.

اسکندر در بازجویی های مقدماتی منکر دست داشتن در قتل ابوذر شد و گفت اصلاً او را نمی شناسد. به رغم این ادعا چند نفر از شاهدان ماجرا وی را به عنوان قاتل ابوذر شناسایی کردند. صبح دیروز با تکمیل تحقیقات مقدماتی پرونده این جنایت به شعبه 1156 مجتمع قضایی بعثت ارسال و در جلسه محاکمه که به ریاست قاضی محمدرضا گیوکی برگزار شد قاضی با تفهیم اتهام قتل به اسکندر از او خواست به دفاع از خود بپردازد. او گفت؛ من اصلاً فردی را به نام ابوذر نمی شناسم و در این ماجرا هیچ دخالتی نداشتم. من قاتل نیستم. بعد از این اظهارات قاضی در مورد نسبت فامیلی اسکندر با ابوذر از او پرسید و وی در پاسخ گفت؛ من هیچ نسبت فامیلی با او ندارم. آنها با من دشمنی دارند و به همین دلیل قتل را به من نسبت می دهند. من تازه هشت ماه است به تهران آمده ام و زمان وقوع حادثه در شهر دیگری زندگی می کردم.

در پی انکارهای متهم قاضی گیوکی این بار تصویر اسکندر را که مدتی پس از حادثه در روزنامه ها منتشر شده بود به او نشان داد اما وی به انکارهایش ادامه داد و گفت؛ من تا به حال این عکس را ندیده ام. این تصویر من نیست. اینها همه توطئه است تا من گرفتار شوم. این عکس فقط کمی به من شباهت دارد اما واقعیت چیز دیگری است. اظهارات اسکندر در حالی است که عکس شباهت زیادی به او دارد و چند نفر نیز علیه او شهادت داده اند. در پایان جلسه رسیدگی به این پرونده قاضی متهم را در اختیار ماموران پلیس آگاهی قرار داد تا تحقیقات برای برطرف شدن ابهامات پرونده ادامه یابد. قاضی گیوکی از تکمیل بررسی ها در چند هفته آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد سرنوشت پرونده قتل در ساختمان نیمه کاره پس از شش سال به زودی مشخص شود.

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
این ماجرا خیلی پیچیده است و قاضی القضات را متحیر کرده است اما اگر به شرلوک هلمز ارجاع شود بالاخره راه حلی برای این معما خواهد یافت، به این صورت:. به این متهم بدبخت بگویید شناسنامه اش را بیاورد تا معلوم شود که اسکندر است یا یک خر دیگر!
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
باید صبر کنیم و ببینیم بازجویی های فنی پلیس ( کتک و باتوم و ...) قضایا رو چطور روشن میکنه!!
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

کلاب - ایران - تهران
بابا این پلیسها چقدر خز تشریف دارند :یارو قاتله ممدشونه دیگه
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

hamed-irooni - ایران - سیستان
می دادنش دست بازجوی مهربون ابطحی اونوقت متحول میشد و به تمام قتل های عالم ریز به ریز با جزئیات اعتراف میکرد.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.