رشد اقتصادی ایران نصف شد

رشد اقتصادی ایران نصف شد

رشد اقتصادی در شش ماه اول امسال نسبت به سال گذشته، نصف شده است

بانک مرکزی ایران گزارش داده که رشد اقتصادی این کشور در شش ماه اول سال به ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده که نسبت به سال گذشته تقریبا نصف شده است.

حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در نیمه اول امسال ارائه کرده که نشان دهنده عمیق شدن رکود در بخش های مختلف اقتصادی است.

آقای قضاوی می گوید که نرخ تورم که در پایان سال گذشته بیشتر از ۲۵ درصد بود در پایان شهریور به ۱۸.۵ درصد کاهش پیدا کرده است و به دلیل کاهش قیمتها "پیش بینی می شود که نرخ تورم همچنان کاهشی باشد."

اقدامات پولی و مالی دولت به خصوص نحوه هزینه کردن عواید نفتی و سیاست های بانکی دولت از عوامل اصلی تشدید نرخ تورم به حساب می آید.

با این حال، آقای قضاوی می گوید که بخشی از این کاهش رشد اقتصادی، مربوط به خشکسالی در بخش کشاورزی بوده است که باعث شد تا بخش کشاورزی در نیمه اول سال گذشته با رشد منفی ده درصدی مواجه شود.

این ارقام در حالی گزارش می شود که اقتصاد ایران وارد یک دوران رکود شده و برخی اقتصاددانان در مورد تشدید رکود در نتیجه کاهش عواید نفتی و کاهش اعتماد سرمایه گذاران و میزان سرمایه گذاری ابراز نگرانی کرده اند.

افزایش شدید نقدینگی حاصل از درآمدهای نفتی یکی از عوامل تورم در ایران است و بانک مرکزی در دو سال اخیر با اجرای برنامه هایی سعی کرده تا جلوی رشد شدید نقدینگی را که به مرز ۴۰ درصد رسیده بود بگیرد. بنابر گزارشها در پایان سال گذشته رشد نقدینگی به حدود ۱۵ درصد رسید اما به گفته آقای قضاوی، در شش ماه اخیر سرعت رشد نقدینگی دوباره افزایش یافته و اکنون به ۲۷ درصد رسیده است.

نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی ایران در سال گذشته کم سابقه بوده است

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، "تدابیری برای مهام رشد نقدینگی در نظر گرفته شده است و شورای پول و اعتبار به زودی برای آن تصیمم گیری خواهد کرد و در غیر این صورت با روند موجود، رشد نقدینگی تا پایان سال از ۳۰ درصد فراتر خواهد رفت."

آمار نشان می دهد که نقدینگی از حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۴ از مرز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان (200 میلیارد دلار) گذشته و بیشتر از سه برابر شده است.

بحران در بازار مسکن

بخش مسکن در چهار سال اخیر با فراز و فرودهای فراوانی رو به رو بوده و بعد از رشد شدید قیمت، اکنون بازار مسکن وارد یک دوره رکود شده است.

آقای قضاوی می گوید که تعداد پروانه های ساختمانی در سه ماه اول سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بیشتر از ۶۲ درصد کاهش یافته است.

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، "رکود حاکم بر بخش مسکن و روشن نبودن آینده این حوزه، باعث کاهش سرمایه گذاری شده است."

قیمت مسکن چهار پیش با یک جهش قیمت مواجه شد و این جهش قیمت، ابتدا به افزایش ساخت مسکن منجر شد اما کوتاه زمانی بعد چون قدرت خرید وجود نداشت، بازار مسکن وارد یک دوره رکود شد.

رکود معمولا با کاهش یا افزایش قیمت و کاهش تولید همراه است و وضعیت فعلی تمام نشانه های رکود را با خود دارد.

این وضعیت بر خلاف دوران رونق مسکن است که در دو سال اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بروز کرد و با افزایش شدید قیمت مسکن، تقاضا برای دریافت پروانه ساختمانی افزایش یافت.

بنابر گزارشهای رسمی در سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ تعداد پروانه های ساختمانی یکباره افزایش پیدا کرد و این نرخ رشد حتی به بیش از ۵۰ درصد نیز رسید.

اما با شروع دوره رکود در بازار مسکن، این احتمال وجود دارد که بازار مسکن دوباره رشد منفی را تجربه کند که در سالهای رکود همواره اتفاق افتاده است.

بازار مسکن با رکود کم سابقه ای رو به رو شده و چشم اندازی برای خروج از این رکود به چشم نمی خورد

دولت به شدت نگران بروز چنین وضعیتی است چون بخش مسکن یکی از مهمترین بازارهای اشتغال است و این نگرانی وجود دارد که کاهش ساخت و ساز مسکن و ادامه رکود این بازار، بیکاری را افزایش دهد.

نرخ بیکاری هم اکنون حدود ۱۲ درصد است و برخی کارشناسان بر این باورند که در صورت ادامه این وضعیت، نرخ بیکاری در پایان سال به بیشتر از ۱۴ درصد خواهد رسید.

جمعیت بیکاران ایران بیشتر از سه میلیون نفر برآورد شده است و این نگرانی وجود دارد که با ادامه رکود در بازار مسکن تعداد بیکاران بیشتر شود.

عوارض دوران رکود

در شرایط رکود اقتصادی معمولا از رشد تورم کاسته می شود اما با توجه به برنامه ها و رویکردهای دولت آقای احمدی نژاد، این احتمال مطرح شده که ممکن است دولت برای جبران کاهش عواید نفتی، به انتشار پول بدون پشتوانه متوسل شود و این کار فشار کاهشی ناشی از رکود را خنثی کند.

همچنین، اجرای سیاست حذف برخی از یارانه ها ممکن است باعث وارد شدن فشار تورمی جدیدی به اقتصاد ایران شود هرچند مقامات دولتی اطمینان داده اند که کاهشی که در بودجه جاری صورت می گیرد باعث تعدیل چنین فشارهایی خواهد شد.

در غیر اینصورت، اقتصاد ایران با بحران تورم رکودی شدید مواجه می شود به این معنی که گرانی کالاها و خدمات، همزمان عوارضی مانند گسترش بیکاری و کاهش فرصت های شغلی و تنزل سطح فعالیت های اقتصادی را به همراه خواهد آورد.

برخی کارشناسان معتقدند از آنجا که اقتصاد ایران همچنان دارای ساختاری بسیار توسعه نیافته با یک بخش بزرگ سنتی یا غیررسمی است، باید انتظار داشت که تحولات اخیر اقتصادی، بدون مدیریت موثر دولتی، تاثیری "نا متقارن" بر عوامل پولی و حقیقی باقی بگذارد.

به گفته آنان، در اقتصاد ایران، در دوره های رونق نسبی، مثلا رونق ناشی از افزایش عواید نفتی، تورم به شدت افزایش می یابد اما متغیرهای حقیقی مانند سطح تولید و فرصت های شغلی افزایش چندانی ندارند در حالی که در دوره های رکودی، مثلا شرایط ناشی از کاهش عواید نفتی، متغیرهای حقیقی به شدت کاهش می یابند اما نرخ تورم به همان میزان تنزل نمی کند و حتی ممکن است بیشتر هم بشود.

در حال حاضر، مقامات دولتی ضمن ابراز این نظر که از شتاب نرخ تورم کاسته شده، از تصمیم خود برای مقابله با بیکاری سخن گفته اند اما جزئیات برنامه هایی که قرار است در این راستا به اجرا گذاشته شود چندان مشخص نیست.

در چند سال اخیر، ایران دارای یکی از بالاترین نرخ های تورم قیمت و بیکاری در جهان بوده و وابستگی اقتصادی آن به عواید نفتی به شکلی قابل توجه تشدید شده است.

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
خمینی میگفت اقتصاد مال چهارپایانه(خر). با این حال انتظار بیشتری نمیشه از این عقب افتاده های روانی داشت
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

saeed-d - ایران - تهران
پس اون آمارهاو ارقام درخشان کو که دولت نهم اذعان میداشت . همش آبکی بود
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

hashamdar - ایران - تهران
طهران قدیم - تصاویر دیدنی(چه بودیم و چه شدیم). https://www.youtube.com/watch?v=FlNipGD1ylk.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
از این بدتر هم میشه
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
مگه ایران اقتصاد هم داشته!؟ لابد وافور صادر میکردن!!
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
اصلا هر چی خبر از ایران میخونیم ذوق زده میشیم و از هیجان لپامون گل میندازه!!! چند تا شعار هم اگه برای اقتصاد و رشداقتصادی بسازیم این مشکل نیز در اسرع وقت حل میشود!! دوستان شعارهای اقتصادی را در الویت قرار دهیم!!! شادباشید.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
بدبخت بودیم و بد بختیمون دو برابر شد.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
مبارک باشه! ولی میذاشتن مهر ریاست جمهوری خشک شه بعد اشاهکارهاشونو رو میکردن
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

arian1 - ایران - ابادان
وقتی که رهبر یک مرد شیره ایی قاتل وریئس جمهور یک احمق میمون باشد دیگه چه انتظاری می شه داشت. البته بعد از این 30 سال نکبت بار که از عمر نحس انقلاب ضد ایرانی میگذرد بر همگان ثابت شده که اخوند فقط باید در مسجد باشد نه بر تخت سلطنت.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
arian1 - ایران - ابادان!! ;اخوند فقط باید در مسجد باشد; هههههههههه در مسجدها هم بد نیست که قفل بشه..
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
رشد اقتصادی ؟!!!!!!!!! شوخی میکنی؟
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
خیلی ممنون از خبر خوش. بامید روزی که نفت بشه بشکه ای 10 دلار.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

punisher - ایران - شیراز
انگار این باور 88 نیومده تو این خبر / گل افشانی کنه ......!!!!!!!!!!!!!!!1
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

farzad80b - انگلستان - بریستول
دکتر احمدی نژاد: رشد اقتصادی بقال سر کوچه ما 10 در صدِ٬ چرا میگین 3 درصد.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
تبریک می گم محمود چاخان.سگ با وفای علی تک دست.
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.