بی بی سی : تشنج و اعتراضات دانشجویی در سه دانشگاه ایران

بی بی سی : تشنج و اعتراضات دانشجویی در سه دانشگاه ایران

جمعیت معترضان بیش از 1500 نفر تخمین زده شده است

دانشگاه آزاد تهران واحد جنوب روز سه شنبه صحنه تجمع اعتراضی صدها دانشجو بود که شعارهایی در حمایت از اصلاح طلبان سر می دادند و همزمان بروز تشنج و سرداده شدن شعارهای اعتراضی در دانشگاه هایی در شهرهای مشهد و اهواز به علت سخنرانی یک نماینده محافظه کار مجلس گزارش شده است.

در تجمع ظهر سه شنبه در برابر دانشکده فنی دانشگاه آزاد تهران واحد جنوب دانشجویان شعار "یاحسین، میرحسین" و "میرحسین زنده باد، کروبی پاینده باد" سر می دادند.

برخی منابع غیررسمی شمار دانشجویان معترض را بیش از 1500 نفر تخمین زده اند و به نظر نمی رسد که به درگیری با نیروهای امنیتی یا طرفدار دولت منجر شده باشد.

سایت "موج آزادی" که توسط مخالفان اداره می شود این تجمع را چنین توصیف کرد: "دانشجویان دانشگاه آزاد تهران جنوب طبق اعلامیه‌ای که از چند روز قبل پخش شده بود، برای اعلام حمایت از دوستان خود در دانشگاه آزاد تهران مرکز، اعتراض به فجایع رخ داده و ادامه به کار دولت کودتا از ساعت 12 در صحن اصلی دانشگاه جمع شدند. این گروه که حدود دوهزار نفر بودند سپس به طرف ساختمان اداری حرکت کردند با خواندن سرود یار دبستانی من و شعارهایی چون "یا حسین، میر حسین"، "مرگ بر دیکتاتور"، "الله‌اکبر"، "کروبی زنده باد موسوی پاینده باد"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" و ... سر دادند. این تجمع که حدود نیم ساعت به طول انجامید بدون درگیری خاصی پایان یافت."

اما خبرگزاری فارس که از دولت حمایت می کند در گزارشی تظاهرات سه شنبه را کمرنگ جلوه داد و نوشت: "با وجود تبلیغات پیامکی، وبلاگی و مکتوب هواداران موسوی در دانشگاه آزاد تهران جنوب برای تجمع در این دانشگاه، بیشتر از 50 نفر از دانشجویان این دانشگاه در تجمع مذکور شرکت نکردند."

در چندین هفته گذشته بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد صحنه تظاهرات ضددولتی بوده است.

تشنج در پی حضور نماینده مجلس

همزمان حضور حمید رسایی از نمایندگان محافظه کار مجلس و از مخالفان صریح اللهجه اصلاح طلبان، در دانشگاه های پیام نور مشهد و مهندسی چمران در اهواز باعث اعتراض دانشجویان و تشنج در این دانشگاه ها شد.

آقای رسایی ظاهرا روز دوشنبه در دانشگاه پیام نور مشهد سخنرانی داشت که بنابه گزارش ها با درگیری مخالفان و هواداران دولت همراه بود.

گفته می شود که آقای رسایی در سخنان خود به اصلاح طلبان حمله کرد که باعث اعتراض گروه هایی از دانشجویان و بعد از آن درگیری فیزیکی شد.

حمید رسایی از نمایندگان حامی محمود احمدی نژاد در مجلس است که به نوشته سایت "کلمه" - وابسته به میرحسین موسوی - تاکنون چندین بار خبر از جمع آوری امضا برای شکایت از موسوی و کروبی داده است.

سایت کلمه نوشت: "در هفته گذشته نیز او (آقای رسایی) یکبار دیگر با تکرار ادعای تهیه شکایت نامه علیه میر حسین موسوی گفت که ۱۰۰ نماینده مجلس این شکایت نامه را امضا کرده اند که علاوه بر تکذیب اکثر نمایندگان دادستان تهران نیز وجود هرگونه شکایت نامه علیه میرحسین موسوی را تکذیب کرد."

همچنین ویدئوهایی از جو متشنج در سالنی در دانشگاه چمران اهواز که آقای رسایی در آن قصد سخنرانی داشت منتشر شده است.

دانشجویان با شعار "دروغگو دروغگو 63 درصدت کو" و "یاحسین میرحسین" به حضور آقای رسایی اعتراض کردند.

به گزارش سایت "موج آزادی" که از اصلاح طلبان حمایت می کند آقای رسایی در واکنش به شعار "بی عرضه برگرد تهران" گفت: "رسایی اگر بی عرضه بود، 40 میلیون سیلی به شما نمی‌زدند"

او همچنین در واکنش به شعار "دروغ گو، دروغ گو، 63 درصدت کو؟" گفت: "دروغگو کسی است که به اسم دانشجو وارد دانشگاه می‌شود و گردن کلفتی می‌کند و دیکتاتوری می‌کند. دانشجو اهل بحث و منطق و گفتگو است."

بنابه این گزارش دانشجویان به سوی آقای رسایی فلفل سبز و قوطی آب پرتاب کردند.

از زمان بازگشایی دانشگاه ها بسیاری از آنها صحنه اعتراضات دانشجویی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد بوده است.

در آن انتخابات آقای احمدی نژاد برنده اعلام شد که تظاهرات گسترده کسانی را که به نتایج باور نداشتند به دنبال داشت.

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیزم:. سمبل جنبش دانشجویی ایران ۳ یار دبستانی یعنی‌ شریعت رضوی،گندچی،و بزرگ نیا،هست که در زمان شاه با آمدن نیکسون به ایران جلو او‌ شهید شدن،حالا هم دانشجو،پر توان،آگاه،و مسئول هست که همیشه پیشرو باشه،درود بر دانشجویان اگاهه ایران زمین،و مرگ بر مزدوران انجمن اسلامی،پیروز باشید.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
13 آبان گویاتر از همیشه عدالت را فریاد خواهیم زد و شرافت را به ایران باز خواهیم گردانید. زنده باد عدالت خواه و آزاد اندیش وطنم ایران
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

waxy - امریکا - سیاتل
همین روزهای تقویم انقلاب بالاخره باعث ور افتادنشون میشه 4پاهم که جرات برخوردنخواهد داشت .. حوزه هم باید بساطش جمع کنه بره نجف
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
انشااله خدا رسواتون کنه تا معلوم شه 63 درصد را از کجاتون در آوردید . **مژده ای دل که سحر نزدیک است * *موسم صبح ظفر نزدیک است ** . به امید پیروزی
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

مازیار - مصر - قاهره
توجه توجه/ زلزله 13 لیشتری در روز دانشجو ایران ٬بزدلان را به لرزه درمی اورد
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
اقای رسایی نباید با حضور بی موقع خود باعث بشی که جو بر علیه دولت تحریک بشه. شاید هم خواستی انرژی اینها را خالی کنی. جواب اینها را باید در همان تظاهرات و راهپیمایی ها جایی که شروع کردند داد و به اخر رسوند دانشگاه محل تحصیل علم است و بیهوده ان را الوده نکنید.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

سوشیانت - امریکا - لس انجلس
من عضو جدیدم.سلام.به امید نابودی اسلام و مسلمین.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

saeed-d - ایران - تهران
bavar88 -هلند آمستردام نه تنها حضور رساپی بی موقع است بلکه حضور هر کی که مقابل مردم باشه بی موقع است میبینم که چگونه به دموکراسی جواب میدید پس شما هم تظاهرات و راهپیماپی این مردم را قبول داری که اینگونه از جواب حرف میزنی باکی نیست بچرخ تا بچرخیم
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

nima.mp3 - ایران - اصفهان
nazi4353 - ایران - آبادان. ای ول . گل گفتی. جنگ جنگ تا پیروزی
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست گرامی bavar88 - هلند - امستردام . اگر مسلمانید که بر اساس دینمان در جوابتان میگویم سلام. اگر دینی ندارید قطعاْ به اصول انسانی پایبند هستید. در امستردام موقع تظاهرات - پلیس مردم را به گلوله می بند. یا اگر گروهی نامشخص به مردم با چوب چماق حمله کنند آنها را همراهی میکند. پس شما خودتان را ناراحت نکن که این آقای رسایی و عوامل اوباش آن کارشان را بلد هستند. خدایا راه حق و حقیقت را همراهی و پیروز گردان
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
سوشیانت - امریکا - لس انجلس // خوش امدی
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

punisher - ایران - شیراز
خاور 88 / میاد روزی که اربابای خونخوارن + پاچه خارانشون همه سر تیر باشن / تا اون روز فاصله ای نیست...
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

amidjan - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام . .. هنوز از رو نرفتی . سبزها در روز 13 آبان حضور میلیونی یادتون نره هیچ کاری نمی کنن بهشون دستور دادن اصلا با مر دم کاری نداشته باشن.
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.