پاکستان ماموران ایرانی را آزاد کرد

پاکستان ماموران ایرانی را آزاد کرد

مقامات ایرانی تاکید داشته اند که بازداشت شدگان عضو سپاه پاسداران نبوده اند

ارتش پاکستان مرزبانان ایران را که به دلیل عبور غیرقانونی از مرز بازداشت کرده بود آزاد کرده است.

روز سه شنبه، 27 سپتامبر (5 آبان)، منابع خبری دولت پاکستان اعلام کردند که ارتش این کشور یازده مامور مرزبانی ایران را که روز گذشته بازداشت کرده بود آزاد کرده و در مرز میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به مقامات ایرانی تحویل داده است.

این گزارش توسط منابع خبری ایران نیز تایید شده است هر چند برخی خبرگزاری های داخلی تعداد ماموران آزاد شده را هشت نفر گزارش کرده اند.

این افراد روز گذشته و پس از گذر از مرز مشترک با پاکستان توسط نظامیان پاکستانی بازداشت و به ورود غیرقانونی به این کشور متهم شدند.

آزادی ماموران ایرانی ظاهرا پس از مذاکرات مقامات دو کشور و توضیح درباره هویت و نحوه ورود آنان به خاک پاکستان صورت گرفته است.

به گفته مقامات ایرانی، افراد بازداشت شده از ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و سرنشینان دو خودرو بودند که در تعقیب قاچاقچیان سوخت نا آگاهانه از مرز عبور کردند و بازداشت شدند.

در گزارش های اولیه، به نقل از سرتیپ پاسدار غلام نبی کوهکن، فرمانده مرزبانی استان سیستان و بلوچستان، تعداد بازداشت شدگان هشت نفر از عوامل نیروی انتظامی و سه نفر از قاچاقچیان توصیف شدند اما در گزارش های روز سه شنبه، آمده است که آزاد شدگان یازده مامور مرزبانی ایران بوده اند.

آقای کوهکن گفته بود که براساس پروتکل مشترک مرزی ایران و پاکستان، ماموران پلیس دو کشور می توانند در تعقیب مجرمان تا محدوده معینی وارد خاک یکدیگر شوند اما توضیح نداد که آیا بازداشت شدگان از این محدود فراتر رفته بودند یا نه.

وی گفت که پیش از این بارها پلیس پاکستان در تعقیب مظنونین وارد خاک ایران شده بود و افزود که "ما با احترام با آنان برخورد کردیم."

فرمانده مرزبانی استان سیستان و بلوچستان گفت که مرزبانان ایرانی در منطقه ای که خط مرزی کاملا مشخص نیست برای بازداشت سرنشینان خودرو متعلق به قاچاقچیان اقدام کردند اما در همین زمان، ماموران امنیتی پاکستان فرا رسیدند و ماموران ایرانی را همراه با قاچاقچیان بازداشت کردند و بعدا در اختیار ارتش پاکستان قرار دادند.

در اطلاعیه ارتش پاکستان شمار آزاد شدگان را یازده مامور مرزبانی ایران گزارش شده و به قاچاقچیان بازداشتی اشاره ای نشده است.

ماموران انتظامی یا پاسدار؟

انفجار پیشین حساسیت نسبت به مرز دو کشور را بیشتر کرده است

در گزارش های اولیه از پاکستان، بازداشت شدگان عضو سپاه پاسداران عنوان شده بودند اما منابع ایرانی تاکید داشته اند که این افراد همگی از ماموران نیروی انتظامی بوده اند که در جریان یک ماموریت عادی تعقیب و گریز قاچاقچیان از مرز عبور کردند.

واقعه مرزی روز دوشنبه در حالی روی داد که در خلال روزهای اخیر، منطقه مرزی ایران و پاکستان مرکز توجه مقامات امنیتی و رسانه های جمهوری اسلامی بوده است.

روز یکشنبه، 18 اکتبر، بمب گذاری انتحاری در محل برگزاری مراسمی در یک منطقه مرزی ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان باعث کشته شدن بیش از چهل نفر، از جمله شماری از فرماندهان و اعضای ارشد سپاه پاسداران شد.

در پی این انفجار، گروه جندالله، به رهبری عبدالمالک ریگی، مسئولیت این حادثه را پذیرفت و برخی مقامات جمهوری اسلامی، علاوه بر اتهام متداول دست داشتن کشورهای غربی در این حادثه، افراد و نهادهایی در دولت پاکستان را مشخصا به حمایت از این گروه و پناه دادن به اعضای آن متهم ساختند.

همچنین، در واکنش به این بمب گذاری، بعضی مقامات جمهوری اسلامی و اعضای سپاه پاسداران خواستار آن شدند که به تلافی این حادثه، عملیاتی در داخل خاک پاکستان صورت گیرد.

دولت پاکستان رسما حضور عبدالمالک ریگی در خاک آن کشور و ارتباط جندالله با نهادهای رسمی خود را تکذیب کرد، اما بعضی ناظران هشدار در مورد "اجرای عملیات تلافی جویانه" در پاکستان را خارج از محدوده روابط دوستانه دو کشور و به معنی تهدید به نوعی تجاوز به حق حاکمیت پاکستان قلمداد کردند.

پس از انتشار گزارش عبور ماموران ایرانی از مرز در روز دوشنبه، یک مقام پاکستانی به خبرگزاری رویتر گفت که "مساله ای بسیار جدی" است و افزود که دلیل ورود این افراد به خاک پاکستان تحت بررسی قرار می گیرد.

در حالیکه گفته می شود سپاه پاسداران مسئولیت بیشتری در قبال حفاظت مرزی برعهده گرفته است، احتمال دارد مقامات پاکستانی عبور ماموران ایرانی از مرز را با اظهارات مربوط به انجام عملیات تلافی جویانه در آن کشور مرتبط دانسته و به همین دلیل نسبت به آن واکنش تندی نشان دادند.

همچنین احتمال دارد مقامات ایرانی هم پس از انتشار گزارش حادثه روز دوشنبه برای رفع نگرانی پاکستان تاکید ورزیدند که افراد بازداشت شده ماموران نیروی انتظامی بوده اند و ارتباطی با سپاه پاسداران نداشته اند.

ایران و پاکستان دارای حدود نهصد کیلومتر مرز مشترک هستند که با وجود نظارت مرزی، همچنان محل عبور و مرور غیرمجاز از جمله توسط قاچاقچیان است و دولت ایران طرحی را برای ایجاد یک حصار مرزی در این منطقه در دست اجرا دارد که هدف از آن را جلوگیری از رفت و آمد قاچاقجیان و عناصر خرابکار توصیف کرده است.

کلاب - ایران - تهران
اینها دستشون به جندالله نمیرسه.خودشون رو مسخره کردند.بهتره برن جلوی جنایاتی که تو زندانها میشه رو بگیرن
سه‌شنبه 5 آبان 1388

Bahalnl - هلند - ارنهم
پاکستان چه با این آخوندا دلم میده قلوه میگیره.این جماعت اسلامی یکی‌ از یکی‌ پدر سوخته ترند. هر جا که مذهب هست،جنایت و قساوت هم حاضره. علی‌ به عنوانه خلیفه شغل سیاسی داشت ولی‌ برای امرار معاش کارگری میکرد، ولی‌ حالا ببینید چقدر از اون اسلام باقی‌ مونده. دیگه تبر حریفه گردن این آخوندا نیست، باید از اره برقی استفاده کرد.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

sam1 - انگلیس - لندن
همچین میگن سپاه نبوده نیروی انتظامی بوده...... که انگار فرقی داره... .. با .. یکیه
سه‌شنبه 5 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
قرار شده بود تروریست ها رو بگیرن که نیروهای سپاه رو گرفتن
سه‌شنبه 5 آبان 1388

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
زودتر میگفتید لااقل اینجا میرفتیم دیدنشون .. جک مک میریختیم بالا و خلاصه کلی حال میدادیم بهشون .. قلیونم که 24 ساعته چاق و دیگه ...!!!
پنج‌شنبه 7 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.