نجات یک نوجوان از مجازات مرگ در ایران با بخشش اولیا دم

نجات یک نوجوان از مجازات مرگ در ایران با بخشش اولیا دم

محمد مصطفایی وکیل دادگستری، از بخشیده شدن یکی از موکلان خود که در نوجوانی مرتکب قتل شده و محکوم به اعدام شده بود، خبر داد.

آقای مصطفایی در وبلاگ خود نوشته که خانواده مسعود روزبهانی با بخشیدن مصطفی نقدی، «جانی» دوباره به وی بخشیده‌اند.

آن‌طور که این وکیل دادگستری نوشته است، مصطفی نقدی در سال ۱۳۸۳ زمانی که کمتر از ۱۸ سال سن داشته، در یک درگیری «ناخواسته» و به طور «اتفاقی»، مسعود روزبهانی را به قتل رسانده بود.

مصطفی نقدی به گفته وکیلش، نهم اسفندماه سال ۱۳۸۳ به «قصاص نفس» محکوم شده بود که خانواده مقتول، شنبه گذشته پس از دریافت دیه، «مراتب رضایت و عفو از قصاص» را اعلام کردند.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، در ۱۸ سال گذشته ۴۲ نوجوان در ایران اعدام شده‌اند. ایران تنها کشور جهان است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بزهکاران زیر ۱۸ سال را اعدام می‌کند. دست‌کم ۱۳۰ نوجوان در ایران در معرض اعدام هستند.

۱۹ مهر ماه امسال بهنود شجاعی، نوجوانی که در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود در ایران اعدام شد. صفر انگوتی و حمید رضا حدادی، دو نوجوان مرتکب به قتل نیز در آستانه اعدام قرار دارند.

بنا بر پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، افراد زیر ۱۸ سال، کودک به ‌شمار می‌آیند و اجرای حکم اعدام برای آن‌ها ممنوع است.

ایران در سال ۱۳۷۲ این پیمان‌نامه را امضا کرده‌ است. جمهوری اسلامی با وجود امضای این کنوانسیون، همچنان به اعدام کسانی که در سنین زیر ۱۸ سال مرتکب قتل شده‌اند، ادامه می‌دهد.

در ایران کودکانی که محکوم به اعدام می‌شوند تا زمان رسیدن به سن ۱۸ سالگی در کانون اصلاح و تربیت کودکان نگهداری شده و پس از آن به دار آویخته می‌شوند.

عربستان، سودان، پاکستان و یمن به همراه ایران پنج کشوری هستند که برای نوجوانان «مجرم»، مجازات اعدام در نظر می‌گیرند.

قوه قضائیه ایران چندی پیش اعتراف کرد که نمی‌تواند درباره پرونده‌های قتل که براساس قوانین شرع اسلام مجازات آنها قصاص است، قانونی مبنی بر حذف اعدام‌ها تهیه و به تصویب برساند.

روز روشن - انگلیس - لندن
بالاخره یک خبر خوب هم شنیدیم.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

shirzan - آلمان - برلین
درود به شرف این خانواده با غیرت انشاالله درسی باشد برای همه که بخشش هزاران بار شیرین تر از انتقام است . امیدوارم همانطور که در مورد قبل که خانواده حاضر به بخشش نشد و از بی بی سی و صدای امریکا با آن خانواده مصاحبه و انتقاد شد با این خانواده هم مصاحبه و تجلیل شود.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

sepanta_mehr - ایران - تهران
جا داره از خانواده مقتول تشکر کنیم گذشت درچنین مرحله ای واقعا تحسین برانگیز است با ارزوی صبر و سلامتی برای این خانواده
سه‌شنبه 5 آبان 1388

sama_tehran - ایران - تهران
خدا رو شکر
سه‌شنبه 5 آبان 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
خدا کنه که دیگه شاهد مجازات اعدام هیچ نوجوانی نباشیم بخدا اعدام حقه کسانی مثل بیجه و امید قاتل زنان کرجی یا آدمهایی از این گروهه نه یک بچه که در اثر یه لحظه غفلت و نادونی مرتکب کاری میشه که جبران ناپذیره . امیدوارم روح مسعود روزبهانی در آرامش باشه . دست پدر و مادرش رو هم بخاطر لطف بزرگی که در حق مصطفی کردن می بوسم
سه‌شنبه 5 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
خدا را شکر واقعا دردناک بود ا گر این نوجوان هم اعدام میشد فقط میتونم بگم خدا به خانواده مقتول صبر وسلامتی عنایت بفرماید بخششان در نهایت تحسین و تقدیر میباشد گذشت عملی است ادمی را به بالاترین درجه کمال انسانیت میرساند
سه‌شنبه 5 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1. {{نجات یک نوجوان از مجازات مرگ در ایران با بخشش اولیا دم}} این هم خبر اصلاً خبر خوبی نبود! لابد الان خیلی ها صداشون در میاد که این آنتی اسلام همش گیر میده !!!! حالا بگین چرا؟ چون طبق قوانین اسلام این قاتل "آزاد" شد. اسلام دو راه برای قاتل و خانوادهء مقتول در نظر میگیرد: 1- قصاص 2- بخشش که همراه با آزادی است. اما اگر قوانین جزایی بر حسب روز و جوامع متمدن باشد؛ حد وسط این دو ( قصاص و آزادی یا بخشش) یعنی زندان بلند مدت ( با تایید و موافقت قضات و هیات منصفه و وکیل متهم) در رابطه با متهم اجرا میشود. تازه علاوه بر این؛ با تشخیص روانشناسان و جامعه شناسان و قضات دوره دیده؛ فرق یک قاتل مثل بهنود با خفاش شب ( قاتل قتلهای زنجیره ای) یا همین امید قاتل قتلهای زنجیره ای لنگرود و کرج؛ مشخص میشود ( بهنود در آن شرایط و آن سن و سال قتل انجام داده، و بدون برنامه ریزی بوده؛) .
سه‌شنبه 5 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1. چرا باید خفاش شب و امید و بیجه ( که به 27 بچهء زیر 7 سال تجاوز کرد؛ و کلیه های آنها را در آورد و فروخت، و در نهایت آنها را در کورهء آجر پزی سوزاند!) و.. ؛ حکم شان اعدام باشد و قصاص؛ و از طرف دیگر بهنود و سهیلا و ... دیگر کسانی که بدون انگیزهء قبلی کسی را کشتند حکمشان اعدام باشد و قصاص؟! آیا همهء آنها انسانهایی شبیه به هم بودند که حکمشان یکی باشد؟ برای نجات این "مصطفی نقدی" عزیز که امیدوارم 1000 سال زنده باشد و دیگر از این اشتباه ها نکند؛ بی خود خوشحال نباشید که؛ اسلام جانش را نجات نداد؛ بلکه بزرگواری و مردانگی و بخشش و کرامت و رحمان بودن و رحیم بودن خانوادهء مقتول او را نجات داد؛ و همیشه از این اتفاقها نمی افتد!
سه‌شنبه 5 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
اولیا دم اخه قاضیند که برای مجرم تصمیم میگیرند این اقایون قضات جز اولیا دم وقران هیچ راه دیگه ای نمیشناسند به امار جرم وجنایت کاری ندارن به روانشناسی و نقد تاثیر مجازات در جامعه علوم جدید خواسته های جوان امروز اینکه جوان امروز با جوان زمان پیغمبر فرق میکنه هیچ کاری ندارند کل سیستم قضایی خلاصه شده در اولیا دم
سه‌شنبه 5 آبان 1388

persian-girl - دانمارک - کپنهاگ
از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدم. اشک شادی در چشمانم جمع شده. درود بر خانوادی مقتول بزرگواری کردن خدا به انها صبر بده موفق باشن .مصطفی نقدی امیدوارم زندگی خوبی شروع کنی و گذشته درس عبرتی باش برات. مسعود روزبهانی روحت شاد.ولی نمی تتونم بهنود رو فراموش کنم روحش شاد خیلئ گناه داشت. امیدوارم خانوادی مقتول احسان جواب کار جنایتکارشون رو ببینند روح تو هم شاد احسان
سه‌شنبه 5 آبان 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این قانون قصاص واقعا مسخره است و به درد دنیای امروزی نمیخورد. به جای این رفتار بدوی مجازات آدمکشی و ضرب و جرح باید زندانهای دراز مدت تا ابد باشد. این خیلی مضحک است که دو راه انتخاب داشته باشی، یا ادمکش را بکشی یا آزاد کنی. هردو راه افراطی است. اگر اعدام چاره کار بود پس چرا امار آدمکشی روز به روز در کشور امام زمان بالاتر میرود؟ من نمیدانم خدا چرا ملا به ویژه نوع شیعه اش را اینقدر نفهم و متحجر آفرید؟
سه‌شنبه 5 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
؛عربستان، سودان، پاکستان و یمن به همراه ایران؛. به به جزء چه گروه کشورهای متمدن و پیشرفته ای هستیم.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

nimaaa - امریکا - نیویورک
خدا داغ فرزند رو به دل هیچ خانواده ای نزاره خدا رو شکر که رضایت دادن
سه‌شنبه 5 آبان 1388

alisam - ایران - تهران
لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست. درود بر این خانواده فهمیده که رضایت به مرگ کسی نمیدهند تا خود به ارامش برسند.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

manenarenji - المان - اسن
افرین به این خانواده که به این جوان زندگی بخشیدن.بالاخره یه خبر خوب خوندیم.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
آفرین به اولیای دم.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

asheghe vatanam iran - امارات - دبی
سلام دوستان خوب من منونم ازحمایت شما .
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

طاطا - ایران - ایران
خدا روشکر. پیشنهادی که آقای مصطفایی درمصاحبه با voa داد ه بودند مبنی بر دریافت کمک های مردمی برای نجات جان نوجوانان محکوم به اعدام خیلی عالیه. اینطوری میتونیم امیدوار بشیم که خانواده های مقتولین با دریافت دیه (هرچند به هیچ وجه جای عزیزشون رو پر نمیکنه) از قصاص قاتل بگذرن.
چهار‌شنبه 6 آبان 1388

niyusha - امریکا - لس انجلس
امیدوارم خدا به این خانواده صبر و سلامتی واز این به بعدفقط شادی بده افرین به گذشتی که کردندویک خانواده را خوشحال کردندبا وجود چنین شرایط سختی که قابل فهم است...
جمعه 8 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.