اردوغان: حمله نظامی به ایران ابلهانه است

اردوغان: حمله نظامی به ایران ابلهانه است

اردوغان اتهام تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی را رد کرده است

نخست وزیر ترکیه اتهام تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی را مردود دانسته و حمله نظامی به این کشور را ابلهانه توصیف کرده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که قرار است شامگاه دوشنبه، 26 سپتامبر (4 آبان) در راس هیاتی به تهران سفر کند، در مصاحبه با روزنامه گاردین چاپ بریتانیا برخورد کشورهای غربی با برنامه های اتمی جمهوری اسلامی را "غیرمنصفانه" توصیف کرده است.

نخست وزیر ترکیه در حال حاضر برای دیداری رسمی در پاکستان به سر می برد و قرار است از آن کشور عازم تهران شود.

آقای اردوغان در این مصاحبه گفته است که این ادعا که دولت ایران در صدد ساخت اسلحه اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است تنها بر "شایعه سازی" مبتنی است.

نخست وزیر ترکیه، که رهبری حزب اسلامگرای عدالت و توسعه را نیز برعهده دارد، در این مصاحبه تلویحا کشورهایی را که به دلیل برنامه های هسته ای ایران این کشور را تحت فشار قرار داده اند به دورویی متهم ساخته است.

آقای اردوغان گفته است که این کشورها دارای اسلحه اتمی هستند و افزوده است که "نگرشی براساس سبک خاصی وجود دارد که چندان منصفانه نیست زیرا این [کشورها] خودشان دارای زیرساخت های قوی اتمی هستند و این واقعیت را انکار هم نمی کنند."

نخست وزیر ترکیه مشخصا از اعضای دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - نام برد و گفت که این کشورها "همگی دارای زرادخانه های اتمی هستند و همینطور کشورهای دیگری هم هستند که عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی نیستند اما اسلحه اتمی دارند."

در حال حاضر، دو کشور هند و پاکستان، که پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را امضا نکرده و عضو آژانس بین المللی نیستند، دارای اسلحه اتمی هستند و شایع است که اسرائیل نیز که به این پیمان نپیوسته دارای زرادخانه ای شامل تعدادی کلاهک اتمی است اما دولت اسرائیل هرگز این موضوع را رسما تایید نکرده است.

انتقاد از دارندگان اسلحه اتمی

اظهارات اردوغان ممکن است باعث ناخرسندی بیشتر اسرائیل شود

رجب طیب اردوغان افزود "در همانحال، در حالیکه ایران دارای اسلحه اتمی نیست، کسانی که می گویند ایران نباید [چنین تسلیحاتی] داشته باشد همانهایی هستند که [اسلحه اتمی] دارند."

نخست وزیر ترکیه گفت که اظهارات دولت ایران در مورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی این کشور را می پذیرد و افزود که خود او بیشتر در مورد تهدیداتی، به خصوص از سوی اسرائیل، در مورد "نابود" کردن ایران احساس نگرانی می کند.

وی گفت "کسانی که از ایران انتقاد می کنند استدلال خوبی ارائه نمی دهند، و گاه تهدیداتی هم مطرح می شود."

ظاهرا اشاره نخست وزیر ترکیه به سخنان گذشته برخی از سیاستمداران اسرائیلی است که تهدید کرده بودند که در صورت ادامه برنامه های اتمی ایران، باید تاسیسات هسته ای این کشور هدف حمله نظامی قرار گیرد و نابود شود.

آقای اردوغان در این مصاحبه گفت "اگر نظر بر نابودی ایران یا محو این کشور است، این درست نیست زیرا از یک سو شما می گویید که خواستار صلح جهانی هستید و از سوی دیگر نگرشی ویرانگر نسبت به کشوری دارید که دارای ده هزار سال تاریخ است و این دیدگاه درستی نیست."

در مورد محمود احمدی نژاد، که چند ماه پیش برنده یک انتخابات مناقشه برانگیز اعلام شد، نخست وزیر ترکیه گفت که او را دوست خود می داند.

در حالیکه اعتراضات نسبت به نتیجه انتخاب آقای احمدی نژاد همچنان ادامه دارد، نخست وزیر ترکیه گفت "تردیدی نیست که او دوست ماست، ما روابط بسیار خوبی را حفظ کرده ایم و ابدا مشکلی وجود ندارد."

رجب طیب اردوغان از جمله رهبرانی است که انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد را به او تبریک گفته است و در مصاحبه با گاردین، از این تصمیم خود دفاع کرد در حالیکه اتحادیه اروپا، که ترکیه مایل به عضویت در آن است، خواستار رسیدگی به شکایت ایرانیان در مورد تقلب گسترده در این انتخابات شده است.

شایعه میانجیگری

نخست وزیر ترکیه گفته در رابطه با احمدی نژاد مشکلی وجود ندارد

محمود احمدی نژاد همچنین به دلیل سخنانی که در مورد لزوم محو اسرائیل و انکار واقعیت کشتار یهودیان به دست حکومت آلمان نازی ابراز داشته است مورد انتقاد شدید اسرائیل، برخی کشورهای دیگر و همچنین جوامع بین المللی، از جمله سازمان ملل، بوده است.

به نوشته گاردین، سخنان نخست وزیر ترکیه می تواند باعث سردی بیشتر در روابط بین این کشور و اسرائیل شود که پس از یک دوره چند ساله شکوفایی و همکاری نزدیک در زمینه های سیاسی، اقتصادی و نظامی، اخیرا و به خصوص با عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه و پس از به قدرت رسیدن دولت راستگرای این کشور به تیرگی گراییده است.

ترکیه تنها کشور مسلمان عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - است و موضعگیری آقای اردوغان در قبال برنامه هسته ای ایران به نوعی شکاف در میان اعضای ناتو در این زمینه تعبیر شده است.

به گفته مخالفان برنامه های هسته ای ایران، در صورتیکه این کشور به تسلیحات اتمی دست یابد، این احتمال وجود دارد که نوعی رقابت تسلیحاتی در منطقه آغاز شود و کشورهای دیگری، از جمله ترکیه نیز در صدد ساخت این نوع تسلیحات برآیند.

برخی ناظران گفته اند که دولت ترکیه در صدد بوده است با بهره برداری از ارتباط نزدیک خود با غرب و روابط دوستانه ای که با دولت ا یران دارد، نقشی را برای حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی بر عهده بگیرد.

به گفته آنان، انتظار می رود اختلاف ایران و جامعه بین المللی بر سر برنامه های هسته ای این کشور از محورهای اصلی مذاکرات آقای اردوغان و مقامات جمهوری اسلامی باشد.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - سفارت ترکیه در تهران در پاسخ به سئوالی در این مورد که ممکن است آقای اردوغان در صدد میانجیگری بین ایران و آمریکا برآید ابراز بی اطلاعی کرده و گفته است که باید این سئوال را از خود آقای اردوغان پرسید.

ایلنا می افزاید که اخباری انتشار یافته حاکی از اینکه نخست وزیر ترکیه پس از خاتمه دیدار از تهران، برای گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا به رهسپار واشنگتن خواهد شد اما این خبر مورد تایید قرار نگرفته است.

maxrapell - کانادا - ونکوور
بله!!! نمیدونم والا. امکانش هست میانجیگری کنه ولی اتفاقه بزرگی نمیافته خودشو خراب می کنه. به هر دری داره میزنه ولی نه دره اصلی:-??
دوشنبه 4 آبان 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
اگر به یک کشوری مثل ترکیه 20.000.000.000 دلار بدهند باید طرفداری و انکار اسلحه اتمی بشود.قبلا پول و طلا بدستشون رسیده از طرف ایران!
دوشنبه 4 آبان 1388

kouroshparast - ایران - بابل
از کسی که رهبر حزب اسلام گراین ترکیه هست بیشتر از این انتظار نمی رود
دوشنبه 4 آبان 1388

shirzan - آلمان - برلین
خوب معلومه میخواد بیاد با ایران یه قرارداد ببنده و یه سودی ببره میخواین قبل از سفرش به ایران و بستن قرارداد ازدولت کثیفی نژاد بد بگه
دوشنبه 4 آبان 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
این ترکیه ای ها هم از موقعیت خودشون می ترسند. 20 تن طلا رو که مصادره کردی,پس بده مرتیکه. به تو چه ایران که, چه کار میکنه!!!
دوشنبه 4 آبان 1388

XMAN2 - ونزوئلا - کاراکاس
هجده ونیم میلیارد دلار پول نقد و بیست تن طلا رو تصاحب کرده باید هم بگه حمله نظامی به ایران ابلهانه است .
دوشنبه 4 آبان 1388

shanul - المان - هامبورگ
این اردوغان دلش دنبال سهمی از ان 18.5میلیارد دلاری که از طرف رژیم ایران داشت ترانسفر می شد به لبنان یا اروپا هست! می گویند ترکیه 30درصد از این پول توقیف شده را می خواهد به عبارتی می شود حدود 6میلیارد دلار!!! به خاطر منافع ترکیه که این پول باشد داره می اید ایران که مذاکره کند! و به خاطر این مسئله این چرت و پرت ها را گفته است!.
دوشنبه 4 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
الان چند سالی است که احمد نژاد سر کار اومده است هی اینها بر طبل جنگ می کوبند که ما حمله می کنیم ما ال می کنیم بل می کنیم. تمام اینها برای ترساندن اعراب و فروختن تجهیزات نظامی به انها است. حالا کی جنگ طلب است ایرانی ها یا شماها که همش تهدید می کنید؟ دوره کابوی بازی گذشته است خان دایی.
دوشنبه 4 آبان 1388

شاهسون - ایران - ساوه
اردوغان عامل اجرای سیاستهای آمریکا و طرح خاورمیانه بزرگ در ترکیه است او چنان امتیازی به گروه تروریستی پ ک ک داد که این گروهک در طی سالها ترور نتوانسته بود به دست بیاورد وی همچنین آزربایجان را فروخت تا ارمنستان را به دست آورد تا باعث خشنودی لابی ارمنی در آمریکا شود الان هم آمریکا او را به ایران فرستاده شاید هم بوی کباب را حس کرده
دوشنبه 4 آبان 1388

yazeinab - ایران - تهران
وقتی 18.5 میلیارد دلار را به ترکیه میدهند تا دهنش رو ببنده همینه دیگه.. https://www.youtube.com/watch?v=CGeTc92p4v0
دوشنبه 4 آبان 1388

saeed-d - ایران - تهران
منم اگه 5/ 18نیم میلیون دلار میافتاد تو دامنم ایران را تاپید میکردم
دوشنبه 4 آبان 1388

faramarz nori - اترپش - وپن
خوبه/
دوشنبه 4 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. bavar88 - هلند - امستردام. الان چند سالی است که احمد نژاد سر کار اومده است}} احمدی نژاد ( اَن) خیلی وقته که سر کاره!
دوشنبه 4 آبان 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
بله بله اردک خوان شما حق دارید همه جا گاو شیرت رو بستی و میدوشی . از امریکا که میخوری که جزء پیمان ناتو هستی - از اروپا می خوری که دارند اینقدر بهت میدن که فقط نخواسته باشی بیائی تو بازار مشترک اروپا - از آذربایجان روسیه میخوری که پول های دزدی نفت رو تو بانک ها ی خصوصی شما در ترکیه انبار می کنن - از اسلامی شدن ایران و جنگ هشت ساله و تحریم های ایران میلیارد ها از طریق دلالی و قاچاق اصلحه و.. گیرت اومد - از هموطن های ثروتمند آذربایجانی که درمقام های بالا در قشون رهبری ایران و بازاری و معاملات املاک میلیاردها دلارپول چپاولی و دزدی را در کیسه و کانینربه بانک های ترکیه حمل کرده و می کنند !! از صنایع اتمی ایران و دلال بازی ها قاچاق- از خرید صنایع ورشکسته و غیره در ایران - جناب اردک خوان مثلیکه خودتون هم از پیمان دفاعی و همکاری کشورتان بین اسرائیل و آفریقای جنوبی و عربستان مطلع نیستید حتما خیلی قرآن می خوانید وقت ندارید به این چیزها توجه کنید! . .
سه‌شنبه 5 آبان 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
شاهسون - ایران - ساوه .تو خیلی عقب مانده هستی هنوز از سیاست دنی خبر نداری.اولا پ پ ک یک گرو تروریستی نیست و دوم اینکه اردغان به کرها امتیاز بده .کردها به زور هم شده حق شان را خواهند گرفت.
سه‌شنبه 5 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
bavar88 - هلند - امستردام . خان دایی. تو هم سر کاری خودت خبر نداری
سه‌شنبه 5 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.