شجریان: همیشه مردم نگهدار موسیقی ایرانی هستند

شجریان: همیشه مردم نگهدار موسیقی ایرانی هستند

حسین علیزاده نوازنده و آهنگ ساز در نشست خانه موسیقی که به مناسبت ثبت جهانی ردیف های موسیقی ایرانی توسط یونسکو برگزار شد، با تبریک این اتفاق از شرایط موجود داخلی در مورد موسیقی گلایه کرد.

آقای علیزاده در این نشست گفت امنیت جهانی موسیقی ایرانی تامین شده و باید به فکر امنیت داخلی آن باشیم.

یکی از فعالیت های سازمان علمی فرهنگی یونسکو وابسته به سازمان ملل، ثبت آثار تاریخی در جهان است. نهاد ثبت میراث غیر ملموس یکی از بخش های سازمان یونسکو است که ثبت جهانی ردیف موسیقی ایرانی را به عهده داشته است.

محمد سریر، مدیر عامل خانه موسیقی ایران، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی می گوید از آنجا که ردیف موسیقی ایران ریشه هایی کهن دارد و توانسته سینه به سینه تا امروز منتقل شود باید برای انتقالش به نسل بعد هم تلاش کرد.

آقای سریر در همین رابطه گفت: "کمیته ملی یونسکو در ایران و خانه موسیقی چندین سال است روی این پروژه کار می کنند. پروژه ای را تنظیم کردند و از طریق سازمان میراث فرهنگی به سازمان یونسکو پیشنهاد بررسی دادند. از آنجا که موسیقی ایرانی قدر و منزلت اش به اندازه کافی در دنیا شناخته نمی شد این پروژه مهمی بود و الان به عنوان یک منبع معتبر و میراث بشری مد نظر است."

محمد رضا شجریان، استاد آواز ایران، با اشاره به سخنان حسین علیزاده نوازنده و آهنگ ساز در رابطه با امنیت داخلی موسیقی ایرانی می گوید: "موسیقی ما همیشه سینه به سینه ادامه پیدا کرده و از طریق اساتید به شاگردان منتقل شده است. شاید نگرانی آقای علیزاده از این بابت باشد که موسیقی در این مرحله به این میزان در دانشگاه ها مطرح نباشد."

آقای شجریان در ادامه می گوید که نگران وضعیت تدریس در دانشگاه ها نیست چرا که دانشگاه ها هیچ گاه در نگهداری موسیقی ایرانی موثر نبوده و مردم بیشتر این نوع موسیقی را سینه به سینه آموخته اند.

او افزود: "برای آینده هم نگران این نیستم که کسی بتواند از این موسیقی جلوگیری کند و حتی نگران امنیت آن هم نیستم. همیشه مردم هستند که از موسیقی ایرانی نگهداری می کنند و مردم همیشه پایبند حیثیت میهنی شان بوده اند و آن را حفظ کرده اند."

محمد رضا شجریان، درباره حضور آهنگ سازان در جشنواره موسیقی فجر گفت: "جشنواره فجر در این سالها آنچنان تاثیری در موسیقی ما نداشته و بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است. من همیشه جزء اولین کسانی بودم که این جشنواره را تحریم کردم و هیچ گاه در آن شرکت نکردم."

آقای شجریان افزود: "برای اینکه قبول نداشتم که بشود به این شکل از موسیقی استفاده کنند و هیچ به فکر آن در دانشگاه ها نباشند و حتی مجوز کلاس ها را به راحتی نمی دادند و سالها مشکل داشتم تا اینکه بالاخره در این سالها مجوز کلاس ها را دادند."

هر چند نگرانی هایی از جانب اهالی موسیقی برای امنیت داخلی موسیقی ایران وجود دارد اما از آنجا که سازمان میراث فرهنگی به عنوان رابط دولتی متولی ثبت جهانی ردیف موسیقی ایرانی است، بنابراین حفظ و نگهداری آن هم مانند میراث ملموس مثل بناهای تاریخی به عهده دولت است و باید در حفظ آن کوشا باشد.

مریم افشنگ - بی بی سی فارسی

مهرتابان - ایران - تهران
*** توجه***. دوستان برای جلوگیری از پارازیتهای ماهواره ای:بسیار مهم است که جهت ارسال امواج مزاحم را تشخیص دهید برای این کار ابتدا پارچه ای را به عرض دودست باز و ارتفاع کمی بلندتر از دیش خیس کرده و آنرا در نقاط مختلف اطراف دیش بگیرید لطفا با حوصله این کار را انجام دهید هر جا تصویر برگشت شما مسیر پارازیت را پیدا کرده اید حال باید روی کل سطح پارچه ورق آلومینیومی (از هر سوپر مارکت قابل تهیه است)بچسبانید و در سر را مسیر امواج پارازیتی قرار دهید از قاب توری هم می توانید استفاده کنید به طوریکه سطح داخلی آنرا با ورق آلومینیوم بپوشانید اگر از چند جهت امواج مزاحم به دیش شما می خورد میتوانید جعبه ای بزرگ بصورت قاب بسازید و سطوح آنرا با همین ورق آلمینومی پوشش دهید. ****لطفا اطلاع رسانی کنید.****
یکشنبه 3 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
زنده باشی عزیز به کوری چشم رهبران این مملکت که خوندن امثال تو آزارشون میده
یکشنبه 3 آبان 1388

shanul - المان - هامبورگ
کاش محمد رضا گلزار دستمال احمدی نژاد هم غیرت و مردم دوستی را از شجریان یاد بگیرد!.
یکشنبه 3 آبان 1388

peyman19872000 - هلند - امستردام
درود بر استاد و همه وطن پرستان
یکشنبه 3 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
باغبان گر پنج روزی صحبت گل بایدش..برجفای خارهجران صبر بلبل بایدش..ای دل اندر بند زلفش از پریشانی منال...مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش..یکی از باحال ترین شعرایی که استاد شجریان خونده...شیر مادرت حلالت شیر مرد
یکشنبه 3 آبان 1388

roja_shomali - کویت - کویت
استاد همیشه در دل ما جا داری .....
یکشنبه 3 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
قوم شیعه غمگین ترین قوم دنیاست مصریها لیبیایی ها کلا کشورهای شمال افریقا اصلا نمیدوند عزاداری چی هست و در عوض 7 روز عید قربان وعید فطر رو جشن میگیرندو طبیعیه که در کشور پراز عزا داری وغمگینترین قوم دنیا کم کم هنر موسیقی و رقص از بین میره
یکشنبه 3 آبان 1388

zorro.ir - ایران - تهران
زنده و پاینده باشی استاد دوستت داریم.
یکشنبه 3 آبان 1388

mona7 - ایران - ایران
سلام دوستان یه سوال!!!استادشجریان سالهاپیش هم پخش کردن اثارشون ازتلویزیون روممنوع کرده بودند ؟!!اگه اینطور پس چرا دوسه سال پیش برنامه ای به اسم مردم ایران سلام ..اثارایشون روبه وفور پخش میکردن..من یادمه که بادیدن اون برنامه با اهنگهای استاد اشنا وشیفته اهنگهاشون شدم...چرا اون برنامه مجازبود اثاراستاد روپخش کنه؟!!شایدبه دلیل رفاقتی که استاد بامجری وکارگردان اون برنامه داشته بهشون اجازه داده که اهنگهاشون ازاون برنامه پخش بشه؟!
دوشنبه 4 آبان 1388

m.k - ایران - تهران
زنده باد اوج هنر ایرانی ما استاد ارجمند جناب آقای شجریان(سیاوش بیدگانی)
سه‌شنبه 5 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.