دانشمند ایرانی جایزه موسسه ملی بهداشت آمریکا را از آن خود کرد

دانشمند ایرانی جایزه موسسه ملی بهداشت آمریکا را از آن خود کرد

موسسه ملی آمریکا جایزه مالی خود در بخش مبتکر نوین را به دانشمند ایرانی اهدا کرد تا با کمک آن بتواند تحقیقات خود را در زمینه تب لاسا ادامه داده و گسترده تر سازد.

محقق ایرانی دانشگاه هاروارد موفق به کسب جایزه مبتکر نوین موسسه ملی بهداشت آمریکا شد. این موسسه از 18 دانشمند دانشگاه هاروارد به دلیل توانایی توسعه زمینه های علمی و کشف گزینه های جدید علمی در تحقیقاتشان به مدت پنج سال حمایت مالی خواهد کرد.

پردیس ثابتی دانشمند و استادیار ایرانی در رشته بیولوژی میکروارگانیسم و تکامل موفق شده است در اوایل ماه جاری جایزه مبتکر نوین سال 2009 را از موسسه ملی بهداشت دریافت کند. ثابتی قصد دارد از این جایزه برای ادامه مطالعاتش در زمینه تب لاسا که از نظر وی یکی از کشنده ترین بیماری های شناخته شده به شمار می رود، استفاده کند.

موسسه ملی بهداشت در سال جاری 348 میلیون دلار را در سه بخش جایزه مبتکر نوین، جایزه پیشگام و جایزه برنامه نوین تقسیم کرده است. سال گذشته این موسسه 138 دلار را در بخش مبتکر نوین و جایزه پیشگام اهدا کرد، جایزه بخش آخر کاملا متغیر بوده و نسبت به نظر مدیر این موسسه به افراد اهدا می شود.

گفته می شود بودجه ای که در سال 2009 به اهدای این جوایز و پشتیبانی های مالی اختصاص داده شده است طی پنج سال گذشته بیشترین مبلغ به شمار می رود.

دانشمندان دانشگاه هاروارد در سال جاری 16 درصد از جایزه موسسه ملی بهداشت را به خود اختصاص داده اند و ثابتی دانشمند جوان و شناخته شده این دانشگاه نیز در بخش مبتکر نوین از حمایت مالی این موسسه برخوردار شده است.

وی تا کنون در پایگاه تحقیقاتی اش در ایروآ - شهری کوچک در نیجریه - توانسته است با استفاده از داروهای موثر و تکنیکهای تشخیصی پیشرفته درصد میزان کشندگی بیماری تب لاسا را از 70 درصد به 15 درصد کاهش دهد.

به گزارش مهر، ثابتی می گوید: "با کمک چنین جایزه مالی قادر خواهد بود تحقیقات خود را وسعت داده و بر روی وجود مقاومت ذاتی ژنتیکی بیماری به مطالعه بپردازد، پیشرفتی که می تواند اطلاعات جدیدی از ژنوم انسان ارائه کند."

بیوگرافی پردیس ثابتی

پردیس ثابتی (زاده ۱۳۵۴ در تهران) زیست شناس برجسته ایرانی-آمریکایی اهل فلوریدا و ساکن ماساچوست در ایالات متحده آمریکا است.وی همکنون استاد دانشگاه هاروارد است.

 تحقیقات
ثابتی به‌دنبال درک روشنی از چگونگی تکامل ژنوم انسانی است، و تیم همراهش در جریان مطالعاتی که نتایج آنها در شماره اخیر نشریه نیچر منتشر شده‌است به طور مثال تغییراتی را در دی ان آ مردم آفریقای غربی شناسایی کرده‌است که به نظر می‌رسد با ابتلا به تب Lassa در ارتباط است.

این محقق ایرانی-آمریکایی همچنین تغییراتی را در دو ژن جمعیت آسیایی‌ها شناسایی کرده‌است که در شکل گیری غدد ریز مویی و غدد تولید کننده عرق بدن نقش دارد.

تحقیقات وی در خصوص تکامل انسانی در طیف وسیعی از نشریات معتبر علمی و تحقیقاتی جهان نظیر نیچر و ساینس منتشر شده‌است. دکتر ثابتی که تاکنون بالغ بر ۲۰ اثر علمی و تحقیقاتی را به رشته تالیف درآورده‌است.

 موفقیت ها
ثابتی سومین زنی در تاریخ است که با معدل ۱۰۰ و مدارج کامل (به لاتین: Summa Cum Laude) از مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا فارغ التحصیل شده‌است. وی بعنوان یکی از سرشناس ترین محققان آمریکا در زمینه بررسی ژنوم مالاریا، از بنیاد بیل و ملیندا گیتس بالغ بر ۲ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت کرده‌است.

پردیس ثابتی اخیرا نیز به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره نابغه جهان از سوی گروه بین المللی Creators Synectics معرفی شده‌است.این گروه بین المللی پردیس ثابتی را از محققان برجسته دانشگاه‌های معتبری نظیر هاروارد، آکسفورد و ام آی تی را به عنوان چهره چهل و نهم معرفی کرده‌است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز در سال ۲۰۰۷، ثابتی را به عنوان «یکی از ۸ نوابغی که دنیای ما را متحول خواهند ساخت» عنوان کرده‌است. وی همچنین عضو هیئت ناظرین متخصص در گردهمایی سال ۲۰۰۸ مجمع جهانی اقتصاد بود.

 فعالیتهای هنری
پردیس ثابتی، خواننده یک گروه آلترناتیو راک به نام هزار روز (به انگلیسی: Thousand days) نیز می‌باشد که تا به حال سه آلبوم منتشر کرده‌است. از این میان، آهنگ Headlight Waves در آمریکا مورد توجه بسیار واقع گردید.


huria - دانمارک - کپنهاگ
واقعا شایسته ستایش است. درود فراوان من به این محقق با استعداد. موفقیت جوانان شرقی در غرب موفقیت همه ماست.
شنبه 2 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
افتخار ایرانی. ننگ بر جمهوری اسلامی
شنبه 2 آبان 1388

yankee - سوئد - استکهلم
OMG اوه خدای من . این خانک نماد ایران و ایرانی هستش نه ا .ن
شنبه 2 آبان 1388

ukguy4u - انگلیس - لندن
اینم هنر نمایی پردیس :. https://www.youtube.com/watch?v=W00fbiAJtS8
شنبه 2 آبان 1388

punisher - ایران - شیراز
درود فراوان بر شیرزنان ایرانی / به امید آزادی ایران از چنگال خرافات پوسیده.
شنبه 2 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
افرین مایه افتخار وسربلندی است .
شنبه 2 آبان 1388

karlos - فنلاند - هلسینکی
یکی از خطوط قرمز زندگی که هیچ کسی نمی تواند از ان بگذرد،مسئله ماهیت بنیادی اشیاء یا موجودات زنده می باشد،به عنوان مثال ماهیت ژنها و یا عناصر به هیچ عنوان قابل تغییر نبوده و کسانی که می خواهند این کار را بکنند،به کژ راهه رفته اند.
شنبه 2 آبان 1388

sotedelan - هلند - المیره
بابا ایول..دمت گرم.به امید موفقیت روزافزون تر...موفق وپیروز و پایدار باشی.
شنبه 2 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
باعث سر بلندیه .خاکش بخوره تو سر کلاغ سیاه ها.
شنبه 2 آبان 1388

TNTtnt59 - ایران - تهران
تبریک به این ایرانی با افتخار و غرورآمیز. به امید ایرانی آزاد و ایرانی که این دانشمندان افتخارآمیز به جای بسیجیان و استادان بسیجی و اراذل دانشجو اداره نمایند.
شنبه 2 آبان 1388

tttmane - سوئد - گتنبرگ
آفرین بر تو دختر ایرانی‌ .تا چشم همه آخوند‌ها با اون زنهای چادری بو گندوشون در بیاد. تو هر اداره و مرکزی یه فاطمه کماندو کثافت نشوندن .مرگ بر این دولت مردم فریب
شنبه 2 آبان 1388

bahar miayad - المان - المان
در مقابل این انسانها احساس کوچکی وبی مصرف بودن میکنم باعث افتخار هر انسانی هستند امیدوارم همیشه سالم و موفق باشند
شنبه 2 آبان 1388

farid ario - ایران - تهران
یه نفر حین قاچاق مواد مخدر در اندونزی ابرومون رو میبره یکی هم چه افتخاری میاره.خانم ثابتی به عنوان یک ایرانی سپاسگزارم...ننگ ونفرت بر جمهوری اسامی
شنبه 2 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
جایزه ات مبارکت باشد...
یکشنبه 3 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
دردت بخوره تو سر فاطمه و ثمیه و زهرا و بطول و زینب و ووووو همه کلاغ سیاهان یه چشم صیغه ایئ
یکشنبه 3 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
تبریک میگم.موفق یاشی.
یکشنبه 3 آبان 1388

سلمک - ایران - تهران
موفق باشی خانم دانشمند ایرانی
یکشنبه 3 آبان 1388

mehdi.mat - فیلیبین - مانیل
درود به تو پردیس جان همیشه شاد و موفق باشی
یکشنبه 3 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
افرین بر این خانم جوان ایرانی.شما باعث افتخار همه ایرانی ها هستید. زنده باد نسل جوان ایران که چه در داخل کشور و چ در خارج ازکشور شدن سرمشقی برای تمام مردم جهان.
یکشنبه 3 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.