وزیر کشور ایران با درخواست تحویل ریگی وارد پاکستان شد

وزیر کشور ایران با درخواست تحویل ریگی وارد پاکستان شد

نجار و مالک در مورد محل حضور رهبر جندالله اختلاف نظر دارند

وزیر کشور ایران برای مذاکره پیرامون همکاری علیه گروه های مسلح در سیستان و بلوچستان و تحویل اعضای یک گروه مخالف وارد پاکستان شده است.

منابع خبری ایران گزارش کرده اند که روز جمعه، 23 اکتبر (1 آبان)، سرتیپ پاسدار مصطفی محمد نجار، وزیر کشور، در راس هیاتی وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شد تا در مورد همکاری های امنیتی و مرزی دو کشور و درخواست ایران برای تحویل عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، با مقامات پاکستانی گفتگو کند.

آقای نجار پس از ورود به فرودگاه اسلام آباد در گفتگویی با خبرنگاران گفت که "مدارک و شواهدی در دست داریم که عبدالمالک ریگی در پاکستان است و به همین منظور، در دیدار با مقامات پاکستان، در خصوص بازداشت و تحویل عوامل تروریستی به جمهوری اسلامی گفتگو خواهد شد."

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان نیز در مصاحبه کوتاهی که از شبکه رادیو جمهوری اسلامی پخش شد گفت که پاکستان برای روابط خود با ایران اهمیت زیادی قایل است و از وقایع تروریستی به شدت متاثر است و تلاش خواهد کرد تا در همکاری با جمهوری اسلامی، از تردد تروریست ها در مرزهای مشترک جلوگیری کند.

آقای مالک در عین حال تاکید کرد که "عبدالمالک ریگی در پاکستان نیست و ما معتقدیم که وی در افغانستان است و از آن طریق در ایران اقدامات تروریستی می کند.

پیشتر، وزیر کشور پاکستان گفته بود که کشور او هجده عضو جندالله از جمله برادر عبدالمالک ریگی را به ایران تحویل داده است.

عملیات انتحاری روز یکشنبه در پیشین تلفات سنگینی را برجای گذاشت

منابع قضایی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی اوایل سال جاری از محاکمه و صدور مجازات اعدام برای شماری از اعضای گروه جندالله از جمله عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک، خبر دادند اما حکم عبدالحمید به اجرا در نیامد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - وزیر کشور پاکستان گفته بود که مدارک و اسناد کافی در مورد حضور عبدالمالک ریگی در افغانستان در اختیار مقامات ایرانی قرار گرفته است.

در واکنش به این اظهارات، وزارت امور خارجه افغانستان، با صدور بیانیه ای، حضور عبدالمالک ریگی در این کشور را رد کرده و اظهارات وزیر کشور پاکستان را غیرمسئولانه و بی اساس خوانده است.

دز این بیانیه ضمن ابراز انزجار از اقدامات تروریستی، آمده است که دولت افغانستان حضور "عناصر تروریست را که در قتل و کشتار انسان های بی گناه و معصوم دست دارند در افغانستان تحمل نمی کند."

درخواست تحویل ریگی

وزیر کشور ایران: گروه ریگی از تجهیزات پیشرفته ای استفاده می کند

به گزارش واحد مرکزی خبر، وزیر کشور ایران قبل از ترک تهران در مصاحبه ای، با اشاره به انفجار انتحاری اخیر در استان سیستان و بلوچستان، گفت که این چندمین بار است که گروه ریگی به چنین اقداماتی مبادرت می ورزد و افزود "برای ملت ایران جای سئوال است که چگونه گروهکی که چنین کارهایی انجام می دهد به راحتی در خاک کشور همسایه، دوست و برادر پاکستان، به راحتی تردد دارد."

در حمله انتحاری روز یکشنبه که در منطقه پیشین، از توابع شهرستان سرباز روی داد، بیش از چهل نفر از جمله تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند و گروه جندالله مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت.

آقای نجار گفت که در تماس تلفنی با وزیر کشور پاکستان "خواسته دولت و ملت ایران مبنی بر تحویل سریع این عوامل مطرح شد."

وزیر کشور ایران همچنین از ارائه اسناد و مدارکی در سفر به پاکستان سخن گفت که، به گفته او "نشان می دهد عوامل گروهک ریگی از تجهیزات پیشرفته ای استفاده می کنند که به وسیله عوامل استکبار جهانی تامین می شود."

وی از حامیان گروه ریگی نام نبرد اما گفت که هدف آنها "نفاق افکنی بین سنی و شیعه و همچنین ایجاد سد و مانع در برابر پیشرفت و توسعه در منطقه سیستان و بلوچستان است."

مصطفی محمد نجاردر مورد انگیزه حمله انتحاری روز یکشنبه نیز گفت که گروه های مخالف و حامیان آنها از فعالیت سپاه پاسداران برای ایجاد امنیت در منطقه به وحشت افتاده بودند و به همین دلیل، دست به این اقدام زدند.

همزمان، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، نیز از پاکستان خواسته است تا سریعا عوامل عملیات مسلحانه در سیستان و بلوچستان را به ایران تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای وحیدی از اینکه آمریکا و کشورهای غربی گروه جندالله را هنوز یک گروه تروریستی اعلام نکرده اند انتقاد کرد و آن را "مایه رسوایی دیگری" برای این کشورها دانست و افزود که جمهوری اسلامی عامل اصلی اقدامات تروریستی را، هرکه باشد، شناسایی، محاکمه و مجازات خواهد کرد.

در خبر دیگری در همین زمینه، روز جمعه تلویزیون پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، گزارش کرد که مقامات پاکستانی با تحویل دو عضو جندالله به ایران موافقت کرده اند، اما این تا کنون از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

جنبش مقاومت ملی ایران - جندالله - که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد ظاهرا در سال 1382 در مخالفت با سیاست جمهوری اسلامی در قبال آنچه که تبعیض علیه پیروان تسنن در سیستان و بلوچستان می خواند تشکیل شد.

این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، عملیات انتحاری، بمب گذاری و گروگانگیری معرفی شده است.

saeed1 - کانادا - تورونتو
اینکه شبیه احمدی نزاد هستش!
شنبه 2 آبان 1388

delmorde - سوپد - یوتبوری
هرپاسدار و بسیجی حامی این نظام بدست هرکس کشته می شود باعث خوشحالی است. من نمی خواهم از ریگی حمایت کرده باشم اما تجاوز و جنایتی که این رژیم بر علیه مردم کرده و میکند . بیکاری. گرانی افسار گسیخته اعتیاد وارد شدن ایت الله هایی مثل شیرازی و غیره بعنوان واردکنندگان کالاهای خارج و یک شبه میلیارد شدن انهای و بدنبال ان تعطیلی کارخانه جات و بیکاری کارگران دستگیریهای بی اساس مردم و انگ زن و توهین به انها و اعدامهای غیره عادلانه فشارهای مضاعف اقتصادی تجاوز به حقوق و نوامیس مردم بی دفاع . حق دارند امثال ریگی ها این جانوران را بدرک واصل کنند. ای کاش میتوانستند سردمداران این نظام را و بانیان انرا نابود میکردند.
شنبه 2 آبان 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
delmorde - سوپد - یوتبوری . سلام هموطن عزیز.من با شما کاملا موافق هستم و امیدوارم کسی پیدا بشه ریشه رژیم اسهال و ملاها را بکنه.ار انسانی از مرگ و کشتار و تجاوز و.....بیزاره ولی اخباری که از کشته شده مزدوران رژیم اسهال میشنوم ناخوداگاه یک حسی میگه اینها سزای اعمال خودشون را پس دادن و نباید ناراحت کشته شدن انگلهای رژیم جنایتکار متجاوز دزد ..... شد.پس باید با اتحاد ملی و پیروزی ملت بزودی شاهد روزی باشیم که ریشه کن شدن رژیم اسهال و نابودی گدا علی و هر چی مزدور است را جشن بگیریم.این اتحاد ملی بار دیگر درسی برای همه دیکتاتورها و جنایتکاران و متجاوزان و وطنفروشان و دزدان و بیناموسان پست و بیشرف خواهد داد .
شنبه 2 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
مصطفی محمد نجار برای عمل بینی رفته پاکستان..ریگی مگه کشکه که بتونن بگیرنش
شنبه 2 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
این یک دعوای فامیلی است در اصل خر تو خر است و به ایرانیها ارتباطی ندارد .ما که بخیل نیستیم هر دو ریشه کن شوند . جالب است هموطنان بدانند که هر دو گروه از مسلمانان مبارز هستند
شنبه 2 آبان 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
بالاخره یه مسلمون تر از خودتون هم پیدا شد!!
سه‌شنبه 5 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.