ایران هفته آینده پاسخ اتمی خود را می دهد

ایران هفته آینده پاسخ اتمی خود را می دهد

بر اساس پیشنهاد مطرح، بخشی از اورانیوم غنی شده ایران (۳.۵ درصد) از ایران خارج خواهد شد

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران اواسط هفته آینده به طرح پیشنهادی محمد برادعی پاسخ می دهد.

آقای برادعی دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که پیش تر گفته بود انتظار دارد مقامهای ایران تا روز جمعه اول آبان (۲۳ اکتبر) به این پیشنهاد پاسخ دهند. ابراز امیدواری کرده که این پاسخ مثبت باشد.

ایان کلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز نسبت به مثبت بودن پاسخ ایران ابراز امیدواری کرده اما تاکید نموده واشنگتن تا ابد منتظر واکنش تهران نخواهد ماند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که تحت نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می کند، روز چهارشنبه پیشنهاد کرده بود که ایران برای رفع مشکل خود برای خرید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد که به عنوان سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران کاربرد دارد، قسمت عمده اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود را به روسیه و سپس فرانسه جهت غنی سازی بیشتر انتقال دهد.

اما پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان ایران، جمعه شب به وقت تهران گزارش داد که علی اکبر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است که این کشور نیاز به زمان بیشتری دارد و هفته آینده پاسخ خود را به پیشنهاد آقای برادعی ارائه خواهد کرد.

پیش تر برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که با توجه به نشانه هایی که از ایران دریافت کرده است، اوضاع را چندان "مثبت" ارزیابی نمی کند.

روسیه، فرانسه و آمریکا موافقت خود را با طرح آقای برادعی اعلام کرده اند.

اما تلویزیون فارسی زبان ایران از قول "یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی" اعلام کرد که این کشور "خریدار سوخت هسته ای برای رآکتور تهران است و فروشندگان باید به پیشنهاد خریدار پاسخ مثبت دهند، نه اینکه طرح دیدگاه خودشان را به منزله پاسخ مثبت تلقی کنند".

پیش نویس پیشنهاد اخیر با در نظر گرفتن این هدف تنظیم شده بود که نگرانی های جامعه بین المللی درباره نیات برنامه هسته ای ایران کاهش یابد.

بر اساس جزئیات مطرح شده از پیشنهاد ارائه شده به ایران، این کشور سوخت مورد نیاز برای اورانیوم تحقیقاتی تهران را به دست خواهد آورد اما اورانیوم کافی برای ساخت سلاح اتمی در اختیار نخواهد داشت.

مطرح شدن این پیشنهاد پس از دیدار نمایندگان ایران با نمایندگان فرانسه، روسیه و آمریکا در جلسه ای تحت نظر آمریکا در روز ۱۹ اکتبر رخ داد.

دیگر کشورها این پیشنهاد را پذیرفتند و روز جمعه به عنوان فرصت نهایی ایران برای پاسخ دادن به آن تعیین شد.

برخی منابع آگاه درون صنعت هسته ای روسیه به بی بی سی گفته اند که در فرایند پیشنهاد شده ایران اورانیوم خود را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال می کند که این نهاد هم محموله دریافتی را جهت غنی سازی بیشتر به روسیه منتقل خواهد کرد.

سپس اورانیوم غنی شده به آژاس برگردانده خواهد شد و سپس به فرانسه ارسال می شود که فن آوری لازم برای افزودن "عناصر سلولی" (Cell Element) لازم برای رآکتور ایران را در اختیار دارد.

به این ترتیب اورانیوم غنی شده کافی برای تولید ایزوتوپ پزشکی در رآکتور تحقیقاتی ایران فراهم می شود اما ایران مواد رادیو اکتیو کافی برای تولید بمب اتمی را در اختیار نخواهد داشت.

با وجود ظن کشورهای غربی درباره نیات برنامه هسته ای ایران، این کشور همواره تاکید کرده است که اهداف برنامه هسته ای آن صرفا صلح آمیز است و غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند.

karlos - فنلاند - هلسینکی
کشورهای غربی در مسئله اتمی ایران شکست سنگینی خوردند ! علت اصلی این شکست هم نه درایت کارگزاران مخلص نظام بود و نه عدم درایت غربی ها ،بلکه مبارزه مردم عراق و افغانستان و به زانو در اوردن گله ادم کشان بین المللی توسط مردم این کشورها می باشد که دیگر به فکر حمله به کشورهایی نیافتند که هنوز دارای مردم و ایده ئولوژی و شعور می باشند..
شنبه 2 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
اخوندها منتظرن اون پسر شش ساله فضول تازی صفت از توی چاه براشون راهنمایی بفرسته.
شنبه 2 آبان 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
karlos - فنلاند - هلسینکی ................... وای که چه جوک بامزه ای گفتی. مرسی کلی خندیدم. باز هم از این جوکها بگو تا لااقل یکمی بخندیم دلمون باز بشه. وای که تو چه بامزهای کارلوس جون. راستی تو با اون کارلوس تروریست دهه هفتاد نسبتی نداری؟البته نه فکر نکنم آخه اون لااقل برای مردمش مبارزه میکرد
شنبه 2 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
karlos - فنلاند هلسینکی شما با این هوش ودرایت سیاسی که دارید در کافر بلاد چه میکنید اگر همه ایرانی ها مثل شما فکر میکردن دیگر احتیاجی به واردات از قبرس نبود .
شنبه 2 آبان 1388

پریستوک - ایران - تهران
karlos - فنلاند - هلسینکی . کشورهای غربی در مسئله اتمی ایران شکست سنگینی خوردند ! .
شنبه 2 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
karlos - فنلاند - هلسینکی. تو از بس سیبزمینی مجانی خوردی مغزت شده پوره سیبزمینی.
شنبه 2 آبان 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
جناب رهبرباید یه جوابی بدیم به امریکا و انگلیس- یکی پیدا شه بمن بگه که چرا دوباره توی کوتوله ریشوی دودی رو سر کار گذاشتم- احمدی کوتوله به اون ها بگو زهر ماربخورند و اینقدر هم مزاحم نشن - ما سی ساله که با مردم بازی کردیم حالا دلمون می خواد با اتم بازی کنیم بله جناب رهبر به ارزشون رسوندم اونا میگن که شما اجازه دارید هر وقت وبه هر مقدارکه لازم بدانید با تنها موشک خالد مشعل بازی کنید ونه با موشک اتمی !. دراین عکس هم جراهان اتمی ایرانی با روپوش های سفید بعد از جراحی اتم های احمدی نژاد در حال بحث در مورد کباب جوجه دیشب دیده میشوند . .
یکشنبه 3 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
karlos - فنلاند - هلسینکی . کارلوس جون حیفه تو فنلاند موندی مخت یخ زده!!! حالا برو عربستان (البته اگر راهت دادند) یخ مخت آب شه شاید بهتر کار کنه!!!
یکشنبه 3 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.