مصرف زیاد ویتامین‌های مکمل سرطان زا است

مصرف زیاد ویتامین‌های مکمل سرطان زا است

یک پروفسور سرشناس انگلیسی ادعا کرده است که مصرف مکمل‌های ویتامین می‌تواند سبب بروز سرطان شود.

پروفسور مارتین ویزمن مشاور علمی و پزشکی صندوق جهانی تحقیقات سرطان در رابطه با مصرف مکمل‌های ویتامینی هشدار داده است که این قرص‌های مکمل نه تنها در پیشگیری از بروز سرطان تاثیری ندارند بلکه حتی می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را در مصرف کنندگان افزایش دهد.

پروفسور ویزمن خاطرنشان کرده است: افرادی که به طور منظم از مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی استفاده می‌کنند و این روش را جایگزین یک رژیم غذایی متعادل و سالم کرده‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

پروفسور ویزمن در مصاحبه‌ای با روزنامه دیلی اکسپرس چاپ انگلیس تصریح کرد: بسیاری از مردم این تصور غلط را در ذهن دارند که می‌توانند با مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی خطر ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهند اما شواهد و تحقیقات علمی این تصور و باور اشتباه را تاکنون هرگز تایید نکرده است.

وی در تشریح این مطلب افزود: فقط با این استناد که دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و صحیح می‌تواند در سطح نسبتا بالایی به بدن مواد مغذی خاص و ضروری را برساند نمی‌توان این رژیم غذایی را تبدیل به شکل قرصی و دارویی کرد و انتظار داشت که از همان تاثیرات و مزایای مشابه داشتن یک الگوی غذایی صحیح بهره‌مند شد.

ویزمن تاکید کرد: در واقع در دوزهای بالا این میکرومواد مغذی یا به اصطلاح ریز مغذی‌ها تاثیرات غیرقابل پیش بینی دارند و می‌توانند به سلامت بدن آسیب برسانند.

به همین نسبت تحقیقات نشان داده است که ویتامین‌های A و E می‌توانند سبب بروز بیماری شوند و البته مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهند دوزهای بالای برخی از این مکمل‌ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.