احکام سنگین زندان : کیان تاجبخش ۱۲ سال - احمد زیدآبادی ۷ سال - مسعود باستانی ۶ سال

احکام اولیه تاجبخش و باستانی صادر شد

احکام بدوی دو متهم دیگر از حوادث بعد از انتخابات در ایران صادر شد

درپی صدور احکام کیفری برای برخی از متهمان اتفاقات بعد از انتخابات در ایران، مسعود باستانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی به 6 سال حبس تعزیری و یحیی کیان تاجبخش، پژوهشگر ایرانی- آمریکایی به بیش از 12 سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران هوشنگ اظهری، وکیل تسخیری آقای تاجبخش در این باره گفت موکلش در حال تنظیم متن اعتراض به حکم صادره است.

آقای اظهری همچنین گفت بر اساس قانون نمی تواند میزان دقیق محکومیت را اعلام کند.

یحیی کیان تاجبخش 18 تیرماه امسال برای بار دوم دستگیر شد و در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات محاکمه شد.

آقای تاجبخش به" اقدام ضد امنیت ایران از طریق عضویت در شبکه اینترنتی مربوط به گری سیک عضو سازمان سیا و عناصر بیگانه در جهت تحریک مردم به آشوب و اغتشاش در انتخابات ریاست جمهوری ، جاسوسی و ارتباط با عناصر بیگانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران ، قبول سمت مشاوره بنیاد برانداز سوروس در ایران در جهت طراحی براندازی نرم علیه نظام جمهوری اسلامی ، فعالیت تبلیغی علیه این نظام از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی و ایجاد شبهه تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت ، اخلال در نظم عمومی و ایجاد ترس و وحشت در جامعه" متهم است.

کیان تاجبخش دو سال پیش هم به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی و تلاش برای بر اندازی نرم دستگیر شده بود" و پس از 4 ماه حبس با سپردن وثیقه 100 میلیون تومانی آزاد شد.

بر اساس گزارش ها، در حکم بدوی مسعود باستانی هم که بیش از 3 ماه است در بازداشت به سر می برد آمده که یک سال حبس او به اتهام "تبلیغ علیه نظام"و 5 سال دیگر به اتهام"اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش" است.

پیش از این سعید حجاریان، چهره سرشناس جریان اصلاحات در ایران، شهاب الدین طباطبایی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت اسلامی ایران اسلامی و هدایت الله آقایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در احکام اولیه، هر کدام به 5 سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

"نبوی در بیمارستان بماند"

به گزارش خبرگزاری کار ایران در پی دیدار فریدون امیر آبادی، معاون دادستان تهران با بهزاد نبوی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیمارستان خاتم الانبیا مقرر شده که او همچنان در بیمارستان بستری باشد.

به گزارش ایلنا، دادستانی تهران این تصمیم را با توجه به وضعیت جسمی وی و نظریه پزشکی قانونی گرفته است.

جزییات نظریه پزشکی قانونی و چگونگی وضعیت جسمی آقای نبوی در این گزارش ها عنوان نشده است.

بهزاد نبوی که یک روز بعد از انتخابات بازداشت شد بعد از بازداشت به علت بیماری تحت عمل جراحی قرار گرفت . آقای نبوی 68 سال دارد و پیشتر تحت عمل جراحی بای پس قلب قرار گرفته بود.

در همین حال کمیته پزشکی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه نسبت به وضعیت آقای نبوی ابراز نگرانی کرده و خواستار دیدار هیات پزشکی منتخب این کمیته با آقای نبوی شد.

وضعیت سایر بازداشت شدگان

در همین حال مهدیه محمدی، همسر احمد زید آبادی نیز روز گذشته، 27 مهرماه اعلام کرد که برای پنجمین هفته متوالی از ملاقات خانواده با آقای زید آبادی جلوگیری شده است.

خانم زیدآبادی همچنین گفت، 35 روز است که در بی خبری مطلق از آقای زید آبادی به سر می برد. وی افزود که همسرش تحت شکنجه هایی قرار گرفته که ابعاد آن هنوز روشن نیست.

زهرا محمدی، همسر جهانبخش خانجانی، سخنگوی وزارت کشور دولت آقای خاتمی و عضو حزب کارگزاران سازندگی و معاون تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد تهران میر حسین موسوی، در نامه ای به دادستان تهران نسبت به وضعیت جسمی همسرش ابراز نگرانی کرده و نوشته، اتهام آقای خانجانی "سخنرانی علیه محمود احمدی نژاد است."

خانم محمدی در این نامه نوشته، "همسرم 4 ماه است در انفرادی که مصداق بارز شکنجه است به سر می برد و برای اعتراف اجباری تحت شکنجه است."

بر اساس برخی گزارش ها، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در دیدار با روزنامه نگاران در بند محمد قوچانی، بهمن امویی، کیوان صمیمی و چند نفر دیگر، انتقادات آنها را شنیده و دستوراتی نیز برای رسیدگی صادر کرده است.

بازداشت عضو شورای مرکزی نهضت آزادی

نهضت آزادی ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد که امیر خرم، عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی این گروه سیاسی بازداشت و ممنوع الخروج شده است.

بر اساس اطلاعیه نهضت آزادی آقای خرم که برای انجام یک ماموریت شغلی عازم فنلاند و آلمان بوده با ممانعت ماموران و ضبط گذرنامه از این مسافرت باز مانده است.

جلوگیری از خروج این عضو نهضت آزادی ایران با حکم دادگاه انقلاب و دادستانی انجام شده است.

امیر خرم در سال 1380 نیز به صورت موقت بازداشت شده و بعد از محاکمه غیر علنی به چهار سال و نیم زندان تعزیری محکوم شده بود.


یکی آزاد شد؛ دیگران حبس های طولانی

کیان تاجبخش

روز آنلاین : صدور احکام سنگین برای برخی  زندانیان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی، بازداشت یک عضو نهضت آزادی، خروج مازیار بهاری از ایران و دیدار اعضای جوان جبهه مشارکت که در زندان به سر می برند با خانواده هایشان، مهم ترین اخبار روز گذشته زندانیان سیاسی و مطبوعاتی بود. "روز" در گفتگو با همسر عبدالله مومنی و محمد شریف، وکیل 4 تن از زندانیان سیاسی، آخرین وضعیت آنها را جویا شده است.

 

18 سال زندان برای تاجبخش و باستانی

یک روز پس از صدور احکام هدایت الله آقایی و شهاب الدین طباطبایی، حکم یک روزنامه نگار و یک فعال مدنی نیز اعلام شد.

 بر اساس گزارش ها کیان تاجبخش به 12 سال و مسعود باستانی به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده اند. خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از هوشنگ اظهری، وکیل تسخیری آقای تاجبخش گزارش داد که این فعال مدنی" در حال تنظیم متن اعتراض به حکم صادره است".

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در اولین واکنش به حکم صادره برای کیان تاجبخش اعلام کرد که«کشورش از حکم صادر شده برای آقای تاجبخش که دارای تابعیت هر دو کشور ایران و آمریکاست، نگران است».

ایان کلی گفت: "آقای تاجبخش هیچ تهدیدی را متوجه حکومت ایران و امنیت ملی آن نمی کند. با توجه به اتهام های بی پایه ای که به او وارد شده، از ایران می خواهیم او را بلافاصله آزاد کند."

همزمان گزارش شد در حکم مسعود باستانی نیز که از 3 ماه پیش در بازداشت به سر می برد آمده که یک سال حبس او به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و 5 سال دیگر به اتهام"اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش" است.

 

برای احمد زیدآبادی حکم صادر نشده

شایعه صدور حکم زندان برای احمد زیدآبادی از سوی وکیل این روزنامه نگار تکذیب شد. محمد شریف در گفتگو با "روز" اعلام کرد که پرونده موکلش در مرحله تحقیقات مقدماتی است و هنوز کیفرخواستی برای وی صادر نشده است.

وی با بیان اینکه پرونده زیدآبادی هنوز به دادگاه ارجاع نشده است افزود: تاکنون با تقاضاهای مکرر ما برای ملاقات به آقای زیدآبادی  موافقت نشده و پرونده ایشان نیز برای مطالعه در اختیار ما قرار نگرفته است.

آقای شریف با تایید صدور 6 سال حبس تعزیری برای موکل دیگرش، مسعود باستانی گفت: متاسفانه تاکنون به من اجازه ثبت وکالتنامه برای آقای باستانی را نداده اند و  امیدوارم این مهم انجام گیرد تا بتوانم در مرحله تجدید نظر از موکلم دفاع کنم.

این وکیل دادگستری درباره موکل دیگرش، دکتر محمد ملکی نیز گفت: پرونده آقای ملکی در مرحله تحقیقات است و بازپرس پرونده اظهار داشته که در این مرحله امکان مطالعه پرونده برای وکیل وجود ندارد.

آقای شریف با اشاره به عدم موافقت با تقاضاهای ملاقات او و خانواده آقای ملکی با این زندانی سیاسی گفت: نگرانی ما درباره آقای ملکی، وضعیت وخیم جسمانی ایشان است.

عبدالله مومنی، نگران حکم

دکتر شریف درباره وضعیت عبدالله مومنی نیز به "روز" گفت: در مراجعاتی که برای پی گیری پرونده آقای مومنی داشتم، دادیار رسیدگی کننده به پرونده ایشان عنوان کرد که آقای مومنی گفته است "نیازی به وکیل ندارد" و من هم گفتم که اظهار شفاهی مستند نیست و باید کتبی ابلاغ شود که ایشان نامه ای در این زمینه از آقای مومنی نشان دادند و سپس وکالت نامه ای که من برای آقای مومنی داده بودم را به من مسترد کردند.

وی افزود: در حال حاضر در پرونده آقای مومنی، من سمت وکیل را ندارم.

فاطمه آدینه وند، همسر عبدالله مومنی نیز که روز دوشنبه این هفته اجازه ملاقات با این فعال دانشجویی را نیافته به "روز" گفت: دوشنبه هفته قبل با همسرم دیدار داشتم و هم روحیه و قیافه ایشان، نسبت به دفعات قبل خیلی بهتر شده است.

به گفته خانم آدینه وند، عبدالله مومنی به شدت نگران حکمی است که قرار است برای او صادر شود.

وی گفت: هر حکمی صادر کنند که مبتنی بر زندان ماندن عبدالله باشد ظلم بزرگی است و خود آقایان نیک میدانند که درباره اتهامات عبدالله دروغ می گویند و مردم هم این موضوع را کاملا میدانند.

 

بازداشت امیر خرم

نهضت آزادی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: امیر خرم، عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی این گروه سیاسی با حکم دادگاه انقلاب، بازداشت و ممنوع الخروج شد.

بر اساس این اطلاعیه، آقای خرم که برای انجام یک ماموریت شغلی عازم فنلاند و آلمان بوده با ممانعت ماموران و ضبط گذرنامه از این مسافرت باز مانده است.

 

ملاقات با زندانیان جوان مشارکت

خانواده های حسین نورانی نژاد و  مهدی محمودیان روز گذشته با عزیزان دربند خود ملاقات کردند و مهدی شیرزاد و محمد حسین نعیمی پور نیز با خانواده های خود تماس تلفنی گرفتند.

به گفته خانواده های شیرزاد و نعیمی پور، بازجویی از این دو عضو جوان جبهه مشارکت همچنان ادامه دارد.

از سوی  دیگر سایت نوروز گزارش داده است که  بازجویی از نورانی نژاد و محمودیان که تنها در هفته اول بازداشت مورد بازجویی قرار گرفته و پس از آن به حال خود رها شده بودند، دوباره آغاز شده است.

 

خروج مازیار بهاری از ایران

مجله نیوزویک دیروز خبر از خروج مازیار بهاری از ایران داد. بهاری خبرنگار این هفته نامه که بعد از انتخابات 22 خرداد بازداشت شده بود، با وثیقه 300 میلیون تومانی آزاد شده است.

نیوزویک از ورود آقای بهاری به لندن در روز سه شنبه در آستانه تولد نخستین فرزندش خبر داده و از طرف سردبیران این نشریه، مازیار بهاری و همسر او از هزاران تن از دوستان و همکاران آقای بهاری در سراسر جهان که در ماه های گذشته از او حمایت کردند، تشکر کرده است.

 


محکومیت تاجبخش به ۱۲ سال حبس تعزیری

رادیو زمانه : یحیی کیان تاجبخش با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به بیش از ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

هوشنگ اظهری، وکیل آقای تاجبخش امروز سه‌شنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که حکم موکلش، بدوی بوده و وی مشغول تدوین «اعتراضیه» به این حکم است.

آقای اظهری حاضر نشد مدت زمان محکومیت دقیق موکلش را اعلام کند، اما گفت که این محکومیت بیش از ۱۲ سال است.

پیش‌تر برخی رسانه‌ها از صدور ۱۲ تا ۱۵ سال حبس تعزیری برای یحیی کیان تاجبخش خبر داده بودند.

اظهری همچنین از ملاقات روز گذشته خود با موکلش خبر داد و حال عمومی وی را «رضایت‌بخش» توصیف کرد.

یحیی کیان تاجبخش ۱۸ تیرماه ۸۸ دستگیر شد و در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در سوم شهریور ماه سال جاری، محاکمه شد.

بر اساس کیفرخواست انفرادی صادر شده از سوی دادستان پیشین تهران، تاجبخش به «اقدام ضد امنیت کشور، جاسوسی و ارتباط با عناصر بیگانه، قبول سمت مشاوره بنیاد برانداز سوروس در ایران و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی» متهم شده است.

کیان تاجبخش جامعه‌شناس، محقق، نویسنده و فارغ‌التحصیل دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک است.

وی پیش از بازگشت به ایران، استاد جامعه‌شناسی در دانشکده تحقیقات اجتماعی در نیویورک New School بود.

آقاى تاجبخش همچنین اردیبهشت ماه سال ۸۶ توسط نیروهاى امنیتى بازداشت و به مدت چهار ماه در زندان به سر برده بود.

مسعود باستانی 

دولت‌های آمریکا و کانادا با نگرانی از محاکمه یحیی کیان تاجبخش و دسترسی نداشتن وی به وکیل، خواستار آزادی فوری این پژوهشگر شده‌اند.

۱۳ مرداد ماه نیز خانواده کیان تاجبخش در نامه‌ای، با «نمایشی» خواندن جلسه محاکمه گروهی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران، اتهامات وارده بر تاجبخش را رد کرده بودند.

وب‌سایت نوروز نیز امروز سه‌شنبه گزارش کرده که مسعود باستانی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده در حوادث اخیر به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

در چند روز گذشته احکام شهاب‌الدین طباطبابی و هدایت آقایی از فعالان سیاسی بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات صادر شده است.

حکم آقای طباطبایی، پنج سال حبس تعزیری و حکم آقای آقایی پنج سال حبس قطعی است.

وکلای این افراد اعلام کرده‌اند که به احکام صادره اعتراض خواهند کرد.

WAXY - امریکا - سیاتل
*** مهم ۱۳ آبان تا میتونین از عوامل رژیم عکس و فیلم بگیرید و رسواشون کنید
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

Saeid Irani - ایران - تهران
مرگ بر دیکتاتور
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
خمینی خدا لعنتت کنه.تف به اون قبرت.این بود حکومتی که تو به وجود آوردی.چه فرقی کرده با زمان شاه.بهتر نشده که هیچ بدتر هم شده ..ستم پایدار نمی ماند خامنه ای.انتقام ستمدیدگان را از توی ضحاک خواهیم گرفت.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
مرگ بر ولایت وقیح و سگش احمدی بوزینه
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

nahro-sena - سوئد - استکهلم
با سلام و خسته نباشید به شما دست اندرکاران سایت. این شعر از زنده یاد اقبال لاهوتی میباشد که به مناسبت 13 آبان امسال برایتان ارسال میدارم در هر مکان از سایت که خودتان مناسب میدانید بگذارید. همت کنید!. همت کنید ای دوستان. دشمن به میدان آمده. با حرص خرس گرسنه. با مکر شیطان آمده. آمد به قصد جان ما. بر ضد فرزندان ما. این سگ برای نان ما. نزدیک انبان آمده. هاراست، هار این بیشرف. شمشیر هم دارد به کف. یکصف شویم از هر طرف. جلاد انسان آمده. یکسر شده او را زنیم. شمشیر او را بشکنیم. پامال و نابودش کنیم. کو دشمن جان آمده.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

easy_busy - مالزی - کوالالامپور
آخه به کدامین گناه؟؟؟؟‌
جمعه 1 آبان 1388

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشنگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. در زیر می توانید موضعگیری رسمی دولت ایالات متحده آمریکا در خصوص حکم آقای کیان تاجبخش را بخوانید:.
جمعه 1 آبان 1388

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشنگتن دی سی
کاخ سفید. دفتر وزیر مطبوعات. 20 اکتبر 2009. بیانیۀ وزیر مطبوعات در ارتباط با محکومیت کیان تاجبخش . ما عمیق ترین مراتب تأسف و اعتراض شدید خود را به اقدام جمهوری اسلامی در محکوم ساختن کیان تاجبخش، پژوهشگر ایرانی - آمریکایی به 15 سال زندان ابراز می داریم. هیچ خطری از ناحیۀ آقای تاجبخش متوجه ایران یا امنیت ملی آن نیست. آقای تاجبخش به عنوان پژوهشگری مستقل که در سطح بین المللی مورد احترام است، زندگی خود را در راه برقراری تفاهمی گسترده تر میان ایران و جامعۀ بین المللی وقف کرده است. او تجسمی است از آنچه که میان دو کشور ما امکان پذیر است. افکار و دعاهای ما با خانوادۀ کیان و عزیزانش در این روز دشوار همراه است. ...
جمعه 1 آبان 1388

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشنگتن دی سی
... افزوده بر این، ما از این بابت که آقای تاجبخش ممکن است مجبور به گذراندن محاکمه در دادگاه انقلاب بدون استفاده از حضور وکیل مدافع خود شده باشد عمیقا نگرانیم. حق افراد به رعایت تشریفات قانونی حقی است که در سطح جهانی مورد احترام است. حق برخورداری از یک رسیدگی علنی و عادلانه در اعلامیۀ حقوق بشر مندرج است و حق برخورداری از مشاورۀ حقوقی، در قانون اساسی ایران و نیز در کنوانسیون حقوق سیاسی و مدنی که ایران یکی از اعضای آن است، تضمین شده است. ما آزادی هرچه زودتر آقای تاجبخش را مُجدانه خواستاریم.
جمعه 1 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
خاک بر سر این دولت که لیاقت افرادی دل سوز و تحصیلکرده ای مثل کیان را ندارد. کیان فقط بخاطر وطن پرستی و کمک به شهر سازی زندگی راحتش را در امریکا ول کرد و برگشت به ایران.
جمعه 1 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
easy_busy - مالزی - کوالالامپور . به گناه با سوادی و وطن دوستی. این گناه بزرگی هست در مقابل تازی صفتهایی که مدرک تحصیلشون را مثل کتاب مقدشون باید در خلا انداخت.
جمعه 1 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
اون قاضی روانی و اون حکم حیوانی و اون مدرک قاضی و اون قوانین خدا پسندانه خلق ازار را باید توی توالت ریخت و سیفون هم کشید
شنبه 2 آبان 1388

amidjan - ایران - تهران
روز 13 آبان فقط یادتون نره
شنبه 2 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.